TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски се поблиску до 2/3 мнозинство во собранието

Сител - 26.05.2024

По неофцијалната комуникација меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ЗНАМ за влез на партијата на Максим Димитриевски во владиниот кабиент на Мицкоски, од вчера и официјални преговори. Првичниот впечаток на двете страни е дека договор е можен и тоа брзо во нарендите ...

Преговори со ЗНАМ има, договор за Влада нема

Телма

Почнаа разговорите меѓу Движењето ЗНАМ и ВМРО-ДПМНЕ за евентуално коалицирање

360 степени

ЗНАМ и ВМРО-ДПМНЕ разговараат да бидат заедно во идната влада

Независен

Стратешки цели и политичка соработка: Прва средба меѓу Движењето ЗНАМ и ВМРО-ДПМНЕ

Lider

Прва средба меѓу ЗНАМ и ВМРО-ДПМНЕ, еве што побарале за да бидат дел од Владата

ТВ21

Средба за соработка помеѓу Движењето ЗНАМ – За наша Македонија и ВМРО-ДПМНЕ

4NEWS

Локално Фактор Бриф +инфо Вечер Прес 24Инфо 365 Либертас

ВМРО-ДПМНЕ и ЗНАМ иницираа официјални преговори за владина коалиција – постигнувањето 2/3 мнозинство во Собранието ...

Lider - 26.05.2024

По првичните неофицијални разговори, ВМРО-ДПМНЕ и ЗНАМ почнаа официјални преговори за влез на партијата на Максим Димитриевски во кабинетот на Мицкоски. И двете страни се оптимисти за наскоро постигнување договор.

ВМРО-ДПМНЕ: Сè уште нема конкретен договор со ЗНАМ

Во Центар

ВМРО-ДПМНЕ внимава какви кадри се предлагаат во преговорите

Deutsche Welle

ВМРО-ДПМНЕ внимава какви кадри се предлагаат во преговорите

Либертас

ВМРО-ДПМНЕ: Сè уште нема конечен договор со ЗНАМ, разговорите се одвиваат во позитивен дух

Zoom

ВМРО-ДПМНЕ: Се уште нема конечен договор со ЗНАМ, разговорите се одвиваат во позитивен дух

Слободен Печат

ВМРО-ДПМНЕ: Се уште нема конечен договор со ЗНАМ, разговорите се одвиваат во позитивен дух

Телма

Локално Во Центар 24Инфо Канал5 Н.Македонија ТВ21 360 степени Gostivarpress.mk

ВМРО-ДПМНЕ и ЗНАМ и официјално ги почнаа преговорите

Канал5 - 26.05.2024

ВМРО-ДПМНЕ и официјално ги започна преговорите за владино коалциирање и со Движењето ЗНАМ на Максим Димитриевски. На првата средба, одржана синоќа во протсториите на ЗНАМ се разговрало за стратешките определби, политичките начела и платформата за ...

Преговорите на коалициските партнери за идната Влада во напредна фаза, средби на ВМРО-ДПМНЕ со Вреди и ЗНАМ

Слободен Печат

Продолжуваат преговорите за влада меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Вреди, учеството на Знам неизвесно

Сител

Преговорите за идната влада во напредна фаза, велат од ВМРО-ДПМНЕ и ВРЕДИ

Канал5

Сè уште нема конечен договор за нова Влада: Преговорите на ВМРО-ДПМНЕ и ВРЕДИ во напредна фаза, со ЗНАМ „срамежливо“

Frontline

Преговорите на коалициските партнери за идната Влада во напредна фаза, средби на ВМРО-ДПМНЕ со Вреди и ЗНАМ

Бриф

Преговорите на коалициските партнери за идната Влада во напредна фаза,

Канал5

Курир OhridNews Фокус Република Нетпрес Вечер Прес Денешен CivilMedia

Нема конечен договор за составување Влада

Телма - 25.05.2024

Продолжуваат преговорите за составување Влада. ВМРО-ДПМНЕ инсистира на некомпромитирани и квалитетни кадровски решенија, „Вреди“ „се пофали“ со тројца вицепремиери, четворица министри и најмалку 5 а можеби и 7 заменици министри.

Се исцртуваат контурите на новата Влада, преговорите се во напредна фаза

Алсат-М

Стоилковски: Во напредна фаза се преговорите со коалициските партнери

Алфа

Стоилковски: Преговарачкиот процес со коалиционите партнери се базира на принципи и е во напредна фаза

Телма

Стоилковски: Во напредна фаза се преговорите со коалициските партнери

МКД

Преговорите на новата Влада се во напредна фаза, при распределбата се води сметка за бројот на добиени пратеници информира ВМРО-ДПМНЕ

А1 On

Стоилковски: Преговарачкиот процес со коалиционите партнери се базира на принципи и е во напредна фаза

Курир

Скопје1 Скопје инфо 360 степени Фактор Press24 Фокус Макфакс +инфо