TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Американците по половина век се враќаат на Месечината, леталото пред слетување (ВИДЕО)

Канал5 - 22.02.2024

Компанија со седиште во Хјустон ќе се обиде да го приземји првото американско вселенско летало на Месечината по 50 години, како дел од напорите на НАСА да го отвори патот за комерцијалните вселенски летала .

По повеќе од 50 години: Американско летало се враќа на Месечината

Вечер Прес - 22.02.2024

Компанија со седиште во Хјустон ќе се обиде да се обиде да ја приземји на Месечината првото американско летало по 50 години, во согласнот со настојувањата на НАСА да им го трасира патот на комерцијалните леталаза враќање на астронаутите на сателиот ...

Камерата на „Одисеј“ го сними кратерот Белкович на Месечината

Пулс24 - 22.02.2024

Камерата за навигација на теренот на леталото „Одисеј“ сними фотографија од кратерот Белкович во северните екваторијални висорамнини на Месечината. Станува збор за кратер со дијаметар од приближно 50 километри со планини во центарот, се наведува на ...

Американците денес слетуваат на Месечината - прв пат по 50 години

Кајгана - 22.02.2024

Леталото со официјално име Nova-C претходно, по 7-минутно маневрирање во орбитата, влезе во кружната орбита на Месечината на висина од 92 километра над нејзината површина. Откако синоќа влезе во месечевата орбита, леталото Odyssey, со претпоставка ...

САД се враќаат на Месечината по 50 години: „Одисеј“ треба да слета пред полноќ

Независен - 22.02.2024

Компанија со седиште во Хјустон во четврток ќе се обиде да го приземји првото американско вселенско летало на Месечината по 50 години, како дел од напорите на НАСА да го отвори патот за комерцијалните вселенски летала да ги вратат астронаутите на ...

Американците денеска се обидуваат да слетаат на Месечината за прв пат по половина век

Кумановски м. - 22.02.2024

Вселенското летало „Одисеј“ ќе се обиде да слета на Месечината вечерва, нешто пред полноќ по наше време. Тоа е првиот обид на САД за слетување на Месечината по повеќе од половина век и крајот на програмата Аполо во 1972 година.

Американците по 50 години успеаја да се приближат до Месечината- „Одисеј“ влезе во орбитата

Канал5 - 21.02.2024

Вселенското летало дизајнирано да слета на Месечината, изградено од Intuitive Machines со седиште во Хјустон, пристигна денеска во лунарната орбита. Првото приватно летало за таа намена се приближи до првото американско слетување на природниот ...

Американците блиску до првото контролирано слетување на Месечината по повеќе од 50 години

Точка - 21.02.2024

Вселенското летало дизајнирано за слетување на Месечината, кое го изградила компанијата „Intuitive Machines“ со седиште во Хјустон, пристигнало денеска во Месечевата орбита. Првото приватно вселенско летало за таа намена е блиску до првото ...

Приватно американско вселенско летало стаса до орбитата на Месечината

Нетпрес - 21.02.2024

Вселенското летало дизајнирано за слетување на Месечината, кое го изградила компанијата „Intuitive Machines“ со седиште во Хјустон, во средата стасало до орбитата на Месечината. Со тоа, првото приватно вселенско летало за оваа намена се приближи до ...

Лендерот IM-1 Одисеј утре слетува на Месечината

Емитер - 21.02.2024

Леталото на Интуитив Машинс лансирано минатата недела продолжува без посериозни проблеми да се движи кон Месечината. Ако сè продолжи да се одвива како што треба лендерот Нова-Ц „Одисеј“ (‘Odysseus’ Nova-C) може да ја започне процедурата за слетување ...

Приватно американско вселенско летало стаса до орбитата на Месечината

365 - 21.02.2024

Вселенското летало дизајнирано за слетување на Месечината, кое го изградила компанијата „Intuitive Machines“ со седиште во Хјустон, во средата стасало до орбитата на Месечината. Со тоа, првото приватно вселенско летало за оваа намена се приближи до ...

Приватно американско вселенско летало стаса до орбитата на Месечината

Пулс24 - 22.02.2024

Вселенското летало дизајнирано за слетување на Месечината, кое го изградила компанијата „Intuitive Machines“ со седиште во Хјустон, во средата стасало до орбитата на Месечината. Со тоа, првото приватно вселенско летало за оваа намена се приближи до ...

Американците денеска ќе слетаат на Месечината по повеќе од 50 години

Centar - 22.02.2024

Вселенското летало дизајнирано да слета на Месечината, изградено од Intuitive Machines со седиште во Хјустон, денеска пристигна во орбитата на Месечината. Првото приватно летало за таа намена се приближи до првото американско слетување на природен ...

📸 Американците денеска се обидуваат да слетаат на Месечината за првпат по половина век

Локално - 22.02.2024

Вселенското летало „Одисеја“ ќе се обиде да слета на Месечината вечерва, нешто пред полноќ по наше време. Тоа е првиот обид на САД за слетување на Месечината по повеќе од половина век и крајот на програмата Аполо во 1972 година.

Америка се враќа на Месечината по 50 години (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 22.02.2024

Компанија со седиште во Хјустон денеска ќе се обиде да го спушти на Месечината првото американско вселенско летало по 50 години, како дел од напорите на НАСА да им го трасира патот на комерцијалните вселенски летала за враќање на астронаутите на ...

Американците се враќаат на Месечината по 50 години: „Одисеј“ треба да слета пред полноќ

Рацин - 22.02.2024

Компанија со седиште во Хјустон во четврток ќе се обиде да го приземји првото американско вселенско летало на Месечината по 50 години. Тоа е дел од напорите на НАСА да го отвори патот за комерцијалните вселенски летала и да ги вратат астронаутите на ...

По половина век, Америка ќе се обиде да се врати на Месечината

Слободен Печат - 22.02.2024

Компанија со седиште во Хјустон денеска ќе се обиде да го приземји првото американско вселенско летало по 50 години на Месечината, како дел од напорите на НАСА да го отвори патот за комерцијалните вселенски летала да ги вратат астронаутите на ...

Мал чекор за луѓето, голем за приватниците: Америка се враќа на Месечината

Денар - 22.02.2024

Компанија со седиште во Хјустон во четврток ќе се обиде да го приземји првото американско вселенско летало на Месечината по 50 години, како дел од напорите на НАСА да го отвори патот за комерцијалните вселенски летала да ги вратат астронаутите на ...

(Видео) Американците вечерва се враќаат на Месечината по повеќе од 50 години

Макфакс - 22.02.2024

Компанија со седиште во Хјустон денеска ќе се обиде да го приземји првото американско вселенско летало по 50 години на Месечината, како дел од напорите на НАСА да го отвори патот за комерцијалните вселенски летала да ги вратат астронаутите на ...

ВИДЕО: Американците вечерва се враќаат на Месечината по повеќе од 50 години

USB - 22.02.2024

Компанија со седиште во Хјустон денеска ќе се обиде да го приземји првото американско вселенско летало по 50 години на Месечината, како дел од напорите на НАСА да го отвори патот за комерцијалните вселенски летала да ги вратат астронаутите на ...

Камерата на „Одисеј“ го сними познатиот кратер на Месечината

Рацин - 22.02.2024

Камерата за навигација на теренот на леталото „Одисеј“ сними фотографија од кратерот Белкович во северните екваторијални висорамнини на Месечината. Станува збор за кратер со дијаметар од приближно 50 километри со планини во центарот, се наведува на ...

Камерата на „Одисеј“ го сними познатиот кратер на Месечината

Во Центар - 22.02.2024

– Камерата за навигација на теренот на леталото „Одисеј“ сними фотографија од кратерот Белкович во северните екваторијални висорамнини на Месечината. Станува збор за кратер со дијаметар од приближно 50 километри со планини во центарот, се наведува ...

[ВИДЕO] Американците вечерва се враќаат на Месечината по повеќе од 50 години

Точка - 22.02.2024

Компанија со седиште во Хјустон денеска ќе се обиде да го приземји првото американско вселенско летало по 50 години на Месечината, како дел од напорите на НАСА да го отвори патот за комерцијалните вселенски летала да ги вратат астронаутите на ...

📽️ ВСЕЛЕНСКАТА ОДИСЕЈА НА „ОДИСЕЈ“ Дали Американците ќе слетаат вселенско летало на Месечината по 52 години?

+инфо - 22.02.2024

Од Земјата, кратерот Белкович е видлив од страна, што го отежнува неговото детално гледање. Името го добило по советскиот астроном Игор В. Белкович. Камерата за навигација на теренот на леталото „Одисеј“ сними фотографија од кратерот Белкович во ...

Камерата на „Одисеј“ го сними познатиот кратер на Месечината

ТВ21 - 22.02.2024

Камерата за навигација на теренот на леталото „Одисеј“ сними фотографија од кратерот Белкович во северните екваторијални висорамнини на Месечината. Станува збор за кратер со дијаметар од приближно 50 километри со планини во центарот, се наведува на ...

Камерата на „Одисеј“ го сними познатиот кратер на Месечината

Zoom - 22.02.2024

реклама Камерата за навигација на теренот на леталото „Одисеј“ сними фотографија од кратерот Белкович во северните екваторијални висорамнини на Месечината. Станува збор за кратер со дијаметар од приближно 50 километри со планини во центарот, се ...

Камерата на „Одисеј“ го сними кратерот Белкович на Месечината

365 - 23.02.2024

Камерата за навигација на теренот на леталото „Одисеј“ сними фотографија од кратерот Белкович во северните екваторијални висорамнини на Месечината. Станува збор за кратер со дијаметар од приближно 50 километри со планини во центарот, се наведува на ...

Камерата на „Одисеј“ го сними познатиот кратер на Месечината

MakPress - 23.02.2024

Камерата за навигација на теренот на леталото „Одисеј“ сними фотографија од кратерот Белкович во северните екваторијални висорамнини на Месечината. Станува збор за кратер со дијаметар од приближно 50 километри со планини во центарот, се наведува на ...