TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Една жртва од вчерашното невреме во Пожаревац

Алсат-М - 14.06.2018

Шеесет и седум годишен жител на Пожаревац се удавил во поплавена подземна гаража, кога вчера градот го погоди големо невреме. Според зборовите на станарите, сопственикот на станот кој живее на приземје се паркирал во автомобил во подземната гаража.

Се најавува големо невреме: Овие работи тргнете ги од дворовите и терасите

Сител - 14.06.2018

Големо невреме проследено со град и ветер ја погоди Македонија. Метеорологот Ѓорѓе Ѓуриќ кажал дека до крајот на неделава на Балканот ќе преовладува вакво време и треба да бидеме подготвени.

По силното невреме, громови погодија неколку домови - што треба да направите за да се заштитите

Скопје инфо - 14.06.2018

Променливо и нестабилно време нѐ очекува наредниот период, особено во попладневните часови, за кога Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) прогнозира зачестена појава на локален пороен дожд и грмежи.

Невремето започна да беснее во Македонија - циклонот се движи кон Скопје

Press24 - 14.06.2018

Ова се температурите и состојбата во градовите низ Македонија. Некаде веќе беснее невреме, а се најавува дека циклонот Силвија доаѓа кон ...

Детали за трагедијата по невремето: Мажот кој се удави во лифт дошол од Австрија поради болната сопруга

Press24 - 14.06.2018

За време на бурата проследена со град во Пожаревац, 67-годишниот Ж.М. настрада. Несреќниот маж работел со години на радио во странство, а настрадал во зградата во која имал стан на првиот кат. Ж.М.

Прва жртва на невремето во регионов: Човек се удавил заробен во лифт

Press24 - 14.06.2018

Шеесет и седум годишниот Ж.М. од Пожаревац се удавил во поплавена подземна гаража во својата зграда, кога невреме го погодило тој град. Според зборовите на станарите, сопственикот на станот кој живее на приземје се паркирал во автомобил во ...

Во силното невреме се удави жител на Пожаревец

Слободен Печат - 14.06.2018

Во силното невреме кое вчера попладне го зафати српскиот град Пожаревац се удави 67-годишниот Ж.М.. Тој се симнал во подземната гаража да го препаркира возилото, за да не го поплави надојдената вода, но не успеал да излезе оттаму и се удавил.

Видео: Зимски сцени среди јуни - луѓе со лопати излезени на улиците и го чистат снегот

Press24 - 14.06.2018

После незапаметеното невреме во Србија вчера, почнале да се разгледуваат штетите, а најмногу има во Ужице. Имено, судејќи според снимките и фотографиите на друштвените мрежи, изгледа дека станува збор за снежна бура. Огромни количини мраз на улиците.

Видео- Фото: Ужице под вода

Канал5 - 13.06.2018

Силен дожд проследен со град го погоди попладнево градот Ужице во Србија. На социјалните мрежи се појавија слики и видеа на кој може да се види дека во Ужице денеска се случил вистински потоп. Užice trenutno, nerealno jebote...

Силно невреме во повеќе градови низ Македонија - ова е состојбата

Press24 - 13.06.2018

Невреме беснее во повеќе градови низ Македонија. Ова се температурите и состојбата во ...

Ужице ова не го памети: Вода до појас, поплавени улици и автомобили, надојдената вода носи се пред себе

Сител - 13.06.2018

Западна Србија денеска ја погоди силно невреме, а Ужице доживеа вистински потоп предизвикан од силниот град, реки на улиците и грмежи кои татнеа без престан повеќе од 10 минути. Социјалните мрежите во меѓувреме се преплавија со видео снимки на кои ...

Силен дожд и град во Србија, улиците под вода

Макфакс - 13.06.2018

Силен дожд и град паднаа на подрачјето на Ужице во Србија, а на фотографиите објавени на социјалните мрежи се гледа дека улиците се под вода. Метеоролозите во Србија предупредуваат дека на можност за нвереме ширум земјата, а предупредувањето трае до ...

(Фото) Силно невреме ја погоди Хрватска

Макфакс - 13.06.2018

Силно невреме проследено со дожд и град го погоди Загреб, пренесуваат медиумите во Хрватска. Температурата за само еден час се спуштила за 8 степени. На терен се излезени пожарникарите кои интервенираат на десетина места, испумпувајќи вода што освен ...

Фото: По невремето откорнато дрво на автобуска во Кисела Вода

Press24 - 13.06.2018

По невремето дрво стои откорнато во скопска Кисела Вода, во населбата 11 Октомври. Фотографијата е објавена на Ѕид на сообраќајниот ...

Реки вода во Скопје: Патниците до колена во вода се качуваат во автобус (Фото)

Press24 - 13.06.2018

Реки вода има на улиците во СКопје по невремето. Оваа фотографија објавена на Ѕидот на сообраќајниот срам покажува колку вода има по улиците и дека аптниците ко исе возат со автобус буквално се до колена во ...

Ова е состојбата по невремето во Македонија - не чека нова нестабилност

Press24 - 13.06.2018

Ова се моменталните температури по невремето во Македонија. Се најавува невреме и ...

Качи се на автобус, ако можеш (ФОТО)

Слободен Печат - 13.06.2018

Откако денеска Скопје го зафати големо невреме, на социјалните мрежи се појавија фотографии кои ги насмеаја сите. Влегувањето во градски автобус беше невозможна ...

(ВИДЕО) ПОТОП ВО СОСЕДСТВОТО: Автомобили под вода и паднати дрвја

Фактор - 13.06.2018

Западна Србија денеска ја зафати силно невреме, а градот Ужице доживеа вистински потоп предизвикан од силниот град и обилен дожд. Забележани се и повеќе случаи на откорнати дрва, од кои некои предизвикале блокади на улиците и патиштата.

(Фото) Подвозникот на улицата Јордан Мијалков непрооден по невремето

Макфакс - 13.06.2018

По невремето кое го зафати градот Скопје, подвозникот на улицата Јордан Мијалков не беше прооден за возила. Од ЈП Водовод и канализација – Скопје соопштија дека екипите се на терен со цел набрзо да го оспособат коловозот за непречено движење на ...

Хит на социјалните мрежи по невремето во Скопје: „качи се во автобус ако можеш“ (ФОТО)

Курир - 13.06.2018

Откако денеска Скопје го зафати големо невреме, на социјалните мрежи повторно се појавија фотографии кои ги насмеа сите. Иако ситуацијата во градот Скопје особено по саботното невреме стана алармантна, граѓаните на сета мака не им преостанува ништо ...

Видео: „Водопади" на улиците - водата носи се пред себе по невремето

Press24 - 13.06.2018

По страшното невреме во Србија каде 10 минути град ги побеле улиците и грмеше без престан, течат реки по улиците. Погледнете го видеото споделено на социјалните ...

Скопје пак зафетено од силен дожд и ветер (ФОТО)

МКД - 13.06.2018

Попладнево Скопје повторно беше зафатено од невреме, силен дожд и ветер, но со послаб интензитет од тоа што беше пред неколку дена. Еве како изгледаа скопските улици. ...

Обилен дожд, силен град и ветер: страшно невреме го зафати Скопскиот регион

Скопје24 - 13.06.2018

Скопскиот регион го зафати силно невреме обилен дожд, силен град, силен ветер и силни врнежи. Штетите допрва ќе се утврдуваат. Во моментов нестабилноста се движи во правец на Југозапад, Север, Североисток и Исток.

Невреме во Скопје

Телма - 13.06.2018

Скопје попладнево повторно зафатено од силно невреме со пороен дожд, ветер и град. Поплавени се сообраќајници, а дополнително ќе биде утврдено дали има материјална штета. Од УХМР за МИА изјавиле дека дува ветер со брзина од 65 километри на час.

Се заканува нов „удар" на невремето - на овие места беснее во моментов

Press24 - 13.06.2018

По силното невреме во Скопје кое остави реки по улиците, ситуацијата се смири, но се најавува нова нестабилност вечерва и утре. Невреме беснее во овие ...

Силно невреме го зафати Скопје (видео)

Алсат-М - 13.06.2018

Силно невреме проследено со дожд, град, грмотевици и ветер го зафати ...

Галерија: Поплавени улици во Кисела Вода

Press24 - 13.06.2018

Улицата вера Јоциќ во скопска Кисела Вода е поплавена од поројниот дожд кој го зафати Скопје. Овие фотографии се објавени на Ѕидот на сообраќајниот ...

Се санираат последиците од невремето во Скопје

Стандард - 13.06.2018

По силното невремето кое попладнево го зафати Скопје, подвозникот на улицата „Јордан Мијалков“ не беше прооден за возила. ЈП „Водовод и канализација“-Скопје информира дека нивните екипи се на терен и оти за кратко ќе го оспособат коловозот за ...

Силно невреме ја погоди западна Србија (ВИДЕО)

Стандард - 13.06.2018

Невреме проследено со силен ветер, пороен дожд и на места со врнежи од град, поладнево ја зафати западна Србија, предизвикувајќи големи штети. Подрачјето на Ужице било погодено од јак дожд, кој предивикал вистински потоп по улиците на градот.

Фото: Дел од улиците во Скопје поплавени

Press24 - 13.06.2018

Силно невреме со дожд, град, ветер и грмотевици го зафати Скопје. Дел од улиците во Црниче се под вода, како што може да се види од фотографиите на наш ...

Неверојатни фотографии: Градот побеле, автомобилите под вода! (Видео, фото)

Sky - 13.06.2018

Силен дожд и град паднале на подрачјето на Ужице, Србија, а на социјалните мрежи објавени се снимки на кои се гледа како на улиците настанал вистински потоп. (Фото: Screenshot) Улиците се претворени во реки, а автомобилите едвај се пробиваат.

Видео: Невреме какво што Балканот не памети - улиците побелеа од град, автомобилите во вода за 5 минути

Press24 - 13.06.2018

Силно невреме какво не е запаметено го зафати Балканот. Во Србија улиците побелеа од град за пет минути. На социјалните мрежи се појавуваат видеа од страшното невреме. Град со големина на лешник остави лед на сите страни, а дел од автомобилите се ...

Апокалиптични сцени во Ужице: Се е бело како сред зима, улиците станаа реки, автомобили пливаат во вода (ФОТО+ВИДЕО)

Курир - 13.06.2018

Невреме какво што не се памти го погоди Ужице, каде град со големина на орев паѓаше цели 10 минути оставајќи зад себе глетки какви не се гледаат ниту сред зима. Бели кровови, бели улици, тревници и тротоари во еден дел од градот и реките вода кои ...

Фото: Грмело 10 минути без престан - поплавени улици, силното невреме остави пустош

Press24 - 13.06.2018

Силното невреме кое беснееше во делови на Србија направи хаос. Според последните податоци, грмело 10 минути без престан, а за 5 минути град забелел улици. Дел од улиците се под ...

Делови од Скопје повторно под вода по невремето, граѓаните револтирани од градските власти (ФОТО+ВИДЕО)

Курир - 13.06.2018

По краткото невреме кое го зафати Скопје попладнево делови од градот повторно се полавија. На социјалните мрежи се појавија фотографии и видеа од скопските булевари и улици каде надојдената вода предизвика проблеми во сообраќајот, а најмногу за ...

Дожд, град, грмотевици и ветер, видео од невремето во Скопје

Република - 13.06.2018

Силно невреме проследено со пороен дожд, град, грмотевици и ветер го зафати Скопје. Засега невремето е ограничено на скопскиот регион, а дополнително ќе се утврдуваат материјални штети. Невремето кое го зафати главниот град минатата недела ...

Фото: Силно невреме беснее во Скопје - грмотевици и град

Press24 - 13.06.2018

Силно невреме беснее во Скопје. Пороен дожд, ветер и град проследени со грмотевици се сликата во главниот град. Се најавува нестабилноста да продолжи и ...

Ново невреме го зафати Скопје

Н.Македонија - 13.06.2018

Силно невреме проследено со пороен дожд и град го зафати попладнево Скопје. Засега нема информации кои делови на градот се најтешко ...

(Фото) (Видео) Морничаво невреме во Ужице

Независен - 13.06.2018

Дождот и градот што пред малку падна во Ужице предизвикаа морничави сцени по улиците. Автомобилите до половина се заглавени во вода. Вода тече и од сите страни по улиците. ...

Невреме беснее низ Македонија, доаѓа кон Скопје - на овие места најкритично

Press24 - 13.06.2018

Ова се моменталните температури низ градовите во Македонија. Некаде веќе беснее ...

ЛЕДЕНО ДОБА: Жителите на Ужице во сред јуни чистат 20 цм снег со лопати по улиците (ФОТО + ВИДЕО)

Маркукуле - 13.06.2018

Дебел слој на мраз се натрупа на улиците на Ужице после застрашувачкото невреме кое го погоди овој град во Србија. Поплавени автомобили прекриени со мраз има насекаде по улиците. Жителите со лопати чистат околу 20 центиметри со мраз – пишува ...

(ФОТО+ВИДЕО) НЕВРЕМЕ КАКВО ШТО БАЛКАНОТ НЕ ПАМЕТИ: Улиците подбелени како да врнел снег

Маркукуле - 13.06.2018

Силно невреме денес околу 2 часот ја зафати западна Србија, а фотографиите и видеата кои се споделени на српските медиуми се навистина ...

Месечна временска прогноза: Секој ден невреме

Press24 - 13.06.2018

Високи температури но и нестабилно време најавуваат метеролозите до крајот на месецот. Речи си секој ден до крајот на јуни се најавуваат врнежи од дожд или барем услови за тоа. До крајот на оваа недела не очекува невреме со грмотевици скоро секој ...

Видео: Силно невреме на Балканот - ветерот кршеше дрва и носеше се пред себе

Press24 - 13.06.2018

Силно невреме проследено со ветер и град зафати делови од Загреб. Жителите на западниот дел од градот воочиле силен ветер неколку минути како носи работи низ градот со сета сила. Неколку срушени стебла причиниле штет на паркираните возила.

Една жртва од вчерашното невреме во Пожаревац

Вечер - 14.06.2018

Според зборовите на станарите, сопственикот на станот кој живее на приземје се паркирал во автомобил во подземната гаража. Кога видел дека невремето се смирува наводно со лифотот се симнал доле, но во тој момент нивото на вода во подрумот било околу ...

Се најавува големо невреме: Овие работи тргнете ги од дворовите и терасите

Скопје24 - 14.06.2018

Големо невреме проследено со град и ветер вчера ја погоди Македонија. Продолжува влијанието на моќниот циклон СИЛВИЈА кој во текот на вчерашниот ден (среда) донесе големо невреме во голем дел од државава предизвикувајќи штети и паднати дрвја во ...

„Ловецот на невреме“ од автомобил снимил совршено торнадо ВИДЕО

+инфо - 12.06.2018

Природата е застрашувачки прекрасна. Во прилог на ова зборува и видеото на торнадото, кое го снимил ловецот на невреме Џејмс Хамет. Снимката за моќта на природата зборува повеќе од зборовите. Снимката е напарвена во местото Ларами во Вајоминг, САД.

Силно невреме во Германија, делови од земјата под вода

Канал5 - 12.06.2018

Силно невреме проследено со обилни врнежи од дожд и град погодија делови од Германија. Невремето зад себе остави поплавени улици, продавници, домови, срушени стебла, заробени автомобили и луѓе во нив.

Композиција на денот

Panika.be - 12.06.2018

Времињата и невремињата во кои живееме се секогаш инспирација за големите уметници да ги ...

Една жртва во невреме во Грац

Н.Македонија - 12.06.2018

Едно лице загина во невремето што вечерва зафати делови на Австрија, јавија локалните медиуми. Во градскиот парк во Грац гранка од дрво паднала врз еден човек и го усмртила, информира претставник на противпожарната служба во градот.