TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шилегов: Ќе има одговорност за ова лудило

Вечер - 27.02.2020

Деновиве, скопскиот градоначалник Петре Шилегов најавува дека сериозно ќе се зафати со решавање на спомениците од проектот „Скопје 2014“. Тој денеска и на својата фејбук-страница напиша дека штетите од невремето од кое настрадаа повеќе фасади на ...

Хемиското училиште остана без покрив – денеска нема настава

Алсат-М - 27.02.2020

Училишните клупи во средното хемиско училиште „Марија Кири Склодовска“ во скопската населба Аеродром денеска се празни. Причина за неодржувањето настава е синоќешниот силен ветар со 100 километри на час, кој го разурна покривот на објектот.

Да, вистината боли: Договорот за „Хемиско“ ги разобличи лагите на Шилегов (ФОТО)

Курир - 27.02.2020

Кровната конструкција на средното хемиско училиште во Скопје „Марија Склодовска“ е речиси целата откорната. Беше потребно само еден силене ветер за да попуштат градбите за чиј квалитет гарантира скопскиот градоначалник, Петре Шилегов.

Невремето покажа дека мора да се послуша работната група и „Скопје 2014“ да се урне, рече Шилегов

Сакам да кажам - 27.02.2020

Во средното хемиско училиште „Марија Склодовска-Кири“ денеска нема настава, бидејќи екипи на Пожарната брига и ЈП „Улици и патишта“ го отстануваат покривот кој беше уништен во вчерашното невреме.

ФОТО: Се расчистува паднатиот кров во средното хемиско училиште во Скопје

Press24 - 27.02.2020

Поради силното невреме и ветерот кој дуваше до 100 километри на час, се оштетија неколку објекти во Скопје. Граѓаните на социјалните мрежи споделија каков хаос остави невремето. Еден од објектите кои се оштетија беше и средното хемиско училиште ...

Се санираат штетите од синоќешното невреме во Скопје

ММС - 27.02.2020

Ветрот со брзина од над 100 км/час, синоќа во Скопје предизвика штети на повеќе станбени објекти.Во невремето една од зградите на „Партизанска“ остана без кров,градските служби интервенирале веднаш и некаде по 3 часот Булеварот бил расчистен.

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов наместо градски матичар на кровови и фасади, нека го среди хаосот

Макфакс - 27.02.2020

Петре Шилегов наместо да води евиденција кој кров во чие време е изграден, нека засука ракавите и нека го среди хаосот во кој ги остави Скопјани дваесетина часа по невремето, велат советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, откако Шилегов на ...

Едно лице повредено во синоќешното невреме во Скопје

ТВ21 - 27.02.2020

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов на денешната прес-конференција информира дека во синоќешното невреме кое го зафати главниот град е повредено едно лице и оти се предизвикани материјални штети на „Партизанска“, на потегот меѓу мостот Обединети ...

Шилегов после невремето: „Скопје 2014“ мора да се реши, почнуваме после избори

Фокус - 27.02.2020

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов, предмалку на фејсбук објави фотографии за штетите што синоќешниот ветар ги врз објектите од проектот „Скопје 2014“, најавувајќи дека власта ќе се справи со овој проект после изборите.

Едно лице повредено во невремето кое го зафати Скопје

24Инфо - 27.02.2020

Едно лице е повредено во синоќешното невреме кое го зафати Скопје. Ова денеска на прес конференција го изјави градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. Најголемата материјална штета е направена на покривот од средното училиште „Марија Кири ...

[Галерија] Силниот ветер го откорна кровот на Хемиското училиште во Скопје

Радио МОФ - 27.02.2020

Силниот ветер кој синоќа во Скопје достигна и до 100 километри на час го откорна покривот на Средното хемиско училиште „Марија Кири Склодовска“. Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов , споделувајќи ја фотографијата на Фејсбук , објасни дека ...

(ФОТО) И средното хемиско училиште настрада од ветрот

360 степени - 27.02.2020

Во синоќешното невреме проследено со силен ветар во Скопје разурнат е и покривот на средното хемиско училиште „Марија Кири Склодовска“ во населбата Аеродром. Училишна настава денеска нема да има, а екипи на Територијална противпожарна единица на ...

Едно лице е повредено во синоќешното невреме

Слободен Печат - 27.02.2020

Едно лице е повредено во синоќешното невреме кое го зафати Скопје. Ова денеска на прес конференција го изјави градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. Тој рече дека најголема штета, покрај кровот на училиштето Марија Кири Склодовска, била ...

Летна покривот на средното хемиско училиште поради невремето во Скопје

Press24 - 27.02.2020

Силниот ветер кој синоќа дуваше со 70 километри на час го откорна покривот и на средното хемиско училиште Марија Кири Склодовска, а булеварот Партизански одреди до 3 часот по полноќ беше блокиран од покрив кој падна од станбена зграда.

Шилегов: Кровот на хемиското средно училиште е реконструиран во 2009-та година

Сител - 27.02.2020

50 искорнати дрва, кровот на средното хемиско училиште, неколку фасади на станбени објекти и објекти од проектот Скопје 2014 и фасадата на средното училиште Раде Јовчевски - Корчагин се оштетени во синоќешното невреме информира градоначалникот Петре ...

Има ли гаранција за покривот на хемиското училиште кое се уништи вчера а беше реновиран пред пола година?

Скопје инфо - 27.02.2020

Силен ветер синоќа ја зафати скопската котлина, кој според информациите од терен, предизвика сериозни проблеми. Невремето предизвика сериозни штети во Скопје, летаа покриви, паѓаа дрвја, целосен хаос по улиците низ главниот град.

Шилегов: Вистината боли…

Бриф - 27.02.2020

Бидејќи вистината боли, па почнаа да спинуваат. Кровот на Хемиско е “реконструиран” во 2009 година, кога министер беше Никола Тодоров и тоа од страна на министерството. Квалитетот на “реконструкцијата” е видлив на фотографијава.

Шилегов: Нема настава во средното хемиско училиште поради откорнат кров

Фактор - 27.02.2020

Петре Шилегов, градоначалникот на Град Скопје, денеска информираше дека има само едно повредено лице од синоќешното невреме што го зафати главниот град предизвикано од ветер со брзина од над 100 километри на час при што голем број на кровови од ...

Шилегов: Скопје 2014 мора да се реши, исто брутално како што тие го силуваа градот

AKO - 27.02.2020

Скопскиот градоначалник е лут од она што го виде на теренот по невремето и ветерот во Скопје. Имровизацијата која е употребена за да се спроведе прескапиот проект Скопје 2014 по налог на Груевски, дополнително го изнервира и порача дека Скопје 2014 ...

Екипи на Град Скопје цела ноќ ги расчистуваа последиците од невремето, Шилегов јавно ги пофали

AKO - 27.02.2020

,,Веднаш после невремето излеговме на терен да ги санираме приоритетно најтешките оштетувања во Скопје. Голема благодарност до службите на градот коишто неуморно работеа до раните утрински часови за да се отстранат препреките од улиците на ...

Само промоцијата на Шилегов на дело: Се колнеше во реконструкцијата на средното хемиско училиште, а ветрот го издува ...

Курир - 27.02.2020

Кровната конструкција на училиштето е речиси целата откорната, а утринава е загрозена и безбедноста на учениците во училишниот двор. Невремето во Скопје и силниот ветер вчеравечер буквално денеска ги парализираше делови од градот.

Само што го реновираа, од невремето опустошено средно Хемиско

Република - 27.02.2020

Меѓу поголемите штети кои вчера ги направи невремето во Скопје е и кровната конструкција на средното хемиско училиште „Марија Кири Склодовска“, која е речиси целата откорната. За потсетување, училишната зграда беше реконструирана пред само неколку ...

Шилегов и екипите на градот се на терен по невремето во Скопје

24Инфо - 27.02.2020

Градоначалникот Шилегов и екипите на градот се на терен по невремето во Скопје Од силниот ветер кој вечерва го зафати Скопје откорнати се покриви на згради на повеќе локации низ градот. Исто така паднати се и дрвја на повеќе локации.

Шилегов по вечерашното невреме низ Скопје: Започнавме со санирање и обезбедување проодност во градот. Внимавајте на ...

Centar - 27.02.2020

– Започнавме со санирање и обезбедување проодност во градот. Внимавајте на безбедноста, напиша градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов кој оваа ноќ на лице место ја следи и решава новонастаната ситуација по невремето кое го погоди ...

Шилегов најавува брутално решение за објектите од Скопје 2014 (ФОТО)

МКД - 27.02.2020

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов на својот фејсбук-профил објави неколку фотографии со оштетувања на дел од објектите и фасадите од проектот Скопје 2014. Тој за после изборите најави „одговорност за ова лудило".

Шилегов: Летнатиот покрив на Хемиско училиште е поставен во 2009 година

AKO - 27.02.2020

,,Бидејќи вистината боли, па почнаа да спинуваат. Кровот на Хемиско е ,,реконструиран“ во 2009 година, кога министер беше Никола Тодоров и тоа од страна на министерството. Квалитетот на ,,реконструкцијата“ е видлив на фотографијава.

ФОТО: Летна кровот на средното хемиско училиште во Скопје

Либертас - 27.02.2020

Од силниот ветер кој синоќа дуваше во Скопје летна и кровот на средното хемиско училиште во Скопје. По пишувањата во дел од медиумите дека кровот бил реконструиран од страна на сегашната градска администрација на градоначалникот на Град Скопје, ...

Откако летна барокната фасада на МЕПСО, Шилегов најави најбрутално решавање на Скопје 2014

Либертас - 27.02.2020

Фејсбук статус на градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов: За Скопје 2014 … Причина повеќе за оние кои се сомневаа (за жал ги има, од сите политички провиниенции) дали треба да се реши Скопје 2014. Да се разбереме. Скопје 2014 мора да се реши.

Откорнат покривот на средното хемиско училиште (ФОТО)

Слободен Печат - 27.02.2020

Откорнати кровни конструкции, оштетени фасади на објекти, паднати дрвја, оштетени билборди и возила е билансот од силниот ветер што доцна синоќа дуваше во Скопје. Силниот ветер кој синоќа дуваше со 100 километри на час го откорна покривот и на ...

Шилегов се занимава со наводни спинови на медиуми додека летаат покриви од училиштата

Република - 27.02.2020

Бидејќи вистината боли, па почнаа да спинуваат – вака Петре Шилегов го коментира она што се случи во реновираното средното хемиско училиште во Скопје. Ова училиште беше реновиранолетото 2019 година, а она Шилегов се оградува од летнатиот кров, ...

Шилегов наместо да биде градски матичар на кровови и фасади, нека го среди хаосот

Република - 27.02.2020

Петре Шилегов наместо да води евиденција кој кров во чие време е изграден, нека засука ракавите и нека го среди хаосот во кој ги остави Скопјани дваесетина часа по невремето, велат советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, откако Шилегов на ...

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов наместо градски матичар на кровови и фасади, нека ја преземе улогата на градски ...

Курир - 27.02.2020

Петре Шилегов наместо да води евиденција кој кров во чие време е изграден, нека засука ракавите и нека го среди хаосот во кој ги остави Скопјани дваесетина часа по невремето, ова днеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од Советничката група ...

Ветрот го остави Хемиско без покрив, денеска нема настава (ФОТО)

+инфо - 27.02.2020

Синоќешниот силен ветер го откорна и покривот на средното хемиско училиште во Скопје, каде денеска нема настава. „Кровот на Хемиско е ‘реконструиран’ во 2009 година, кога министер беше Никола Тодоров и тоа од страна на Министерството.

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје: Вчера го преживеавме невремето и тоа е помала грижа во споредба ...

24Инфо - 27.02.2020

Петре Шилегов наместо да води евиденција кој кров во чие време е изграден, нека засука ракавите и нека го среди хаосот во кој ги остави Скопјани дваесетина часа по невремето. Шилегов наместо да биде градски матичар на фасади и кровови, нека биде ...

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Наместо матичар за покриви и фасади, Шилегов да го среди хаосот

Нетпрес - 27.02.2020

Петре Шилегов наместо да води евиденција кој покрив во чие време е изграден, нека засука ракавите и нека го среди хаосот во кој ги остави Скопјани дваесетина часа по невремето, ова днеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од Советничката ...

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов наместо градски матичар на кровови и фасади, нека ја преземе улогата на градски ...

А1 On - 27.02.2020

„Петре Шилегов наместо да води евиденција кој кров во чие време е изграден, нека засука ракавите и нека го среди хаосот во кој ги остави Скопјани дваесетина часа по невремето. Шилегов наместо да биде градски матичар на фасади и кровови, нека биде ...

Едно лице е повредено во синоќешното невреме

Курир - 27.02.2020

Едно лице е повредено во синоќешното невреме кое го зафати Скопје. Ова денеска на прес конференција го изјави градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. Тој рече дека најголема штета, покрај кровот на училиштето Марија Кири Склодовска, била ...

Едно лице е повредено во синоќешното невреме во Скопје

Република - 27.02.2020

Едно лице е повредено во синоќешното невреме кое го зафати Скопје. Ова денеска на прес конференција го изјави градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. Лицето е повредено во Карпош, каде што има и голем број штети.

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов наместо градски матичар на кровови и фасади, нека ја преземе улогата на градски татко

MakPress - 27.02.2020

Петре Шилегов наместо да води евиденција кој кров во чие време е изграден, нека засука ракавите и нека го среди хаосот во кој ги остави Скопјани дваесетина часа по невремето. Шилегов наместо да биде градски матичар на фасади и кровови, нека биде ...

Повредено едно лице во синоќешното невреме во Скопје

Локално - 27.02.2020

Во синоќешното невреме во Скопје е повредено едно лице, а најголема штета е направена на кровот во средното хемиско училиште Марија Кири Склодовска и во Карпош. Фото: Борче Поповски – Најмногу штета со паднати кровови имаше во Карпош на потегот од ...

Едно лице е повредено во синоќешното невреме

Press24 - 27.02.2020

Едно лице е повредено во синоќешното невреме кое го зафати Скопје. Ова денеска на прес конференција го изјави градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. Тој рече дека најголема штета, покрај кровот на училиштето Марија Кири Склодовска, била ...

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов наместо градски матичар на кровови и фасади, нека го среди хаосот

MTM - 27.02.2020

Петре Шилегов наместо да води евиденција кој кров во чие време е изграден, нека засука ракавите и нека го среди хаосот во кој ги остави Скопјани дваесетина часа по невремето, велат советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, откако Шилегов на ...

Едно лице е повредено во синоќешното невреме

Нетпрес - 27.02.2020

Едно лице е повредено во синоќешното невреме кое го зафати Скопје. Ова денеска на прес конференција го изјави градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. Тој рече дека најголема штета, покрај кровот на училиштето Марија Кири Склодовска, била ...

Едно лице повредено во синоќешното невреме во Скопје

4NEWS - 27.02.2020

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов на денешната прес-конференција информира дека во синоќешното невреме кое го зафати главниот град е повредено едно лице и оти се предизвикани материјални штети на „Партизанска“, на потегот меѓу мостот Обединети ...

Едно лице повредено во синоќешното невреме во Скопје

Сител - 27.02.2020

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов на денешната прес-конференција информира дека во синоќешното невреме кое го зафати главниот град е повредено едно лице и оти се предизвикани материјални штети на „Партизанска“, на потегот меѓу мостот Обединети ...

Едно лице повредено во синоќешното невреме во Скопје

MakPress - 27.02.2020

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов на денешната прес-конференција информира дека во синоќешното невреме кое го зафати главниот град е повредено едно лице и оти се предизвикани материјални штети на „Партизанска“, на потегот меѓу мостот Обединети ...

Едно лице повредено во синоќешното невреме во Скопје

Либертас - 27.02.2020

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов на денешната прес-конференција информира дека во синоќешното невреме кое го зафати главниот град е повредено едно лице и оти се предизвикани материјални штети на „Партизанска“, на потегот меѓу мостот Обединети ...

Шилегов: Кровот на Хемиско е “реконструиран” во 2009 година, кога министер беше Тодоров

Фокус - 27.02.2020

Од синоќешното невреме не издржа ниту кровот на хемиското училиште. Градоначалникот Петре Шилегов потсетува дека кровот бил правен во време на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи како што вели, почнале да се прават спинови.

АПЕЛ ДО СИТЕ ГРАЃАНИ: Вечерва невреме во Скопје, почитувајте ги овие препораки

Скопје24 - 27.02.2020

Согласно најавите од УХМР и можноста за повторни врнежи на дожд и засилен ветар во текот на денешниот ден, Град Скопје апелира до граѓаните: –да го избегнуваат движење по патеки поккриени со дрвја.

Од ВМРО-ДПМНЕ на Шилегов му порачаа да заскука ракави

iPortal - 27.02.2020

Петре Шилегов наместо да води евиденција кој кров во чие време е изграден, нека засука ракавите и нека го среди хаосот во кој ги остави Скопјани дваесетина часа по невремето, порачаа од ВМРО-ДПМНЕ.