TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сега ја чекаме листата на задачи од Брисел – интервју со Бојан Маричиќ

Независен - 25.03.2020

На дневна основа ќе се координираме со преговарачкиот тим на Европската комисија, вели Бојан Маричиќ (Фото. Б. Грданоски) По одлуката на ЕУ за почеток на преговори веднаш ќе го интензивираме процесот на целосно составување на тимовите и интензивни ...

Одлуката на ЕУ е признание за тешките реформи на Северна Македонија, вели професорот Гарет Мартин во Вашингтон

Глас на Америка - 25.03.2020

Тој смета дека во време на закани од пандемијата на коронавирус, ЕУ сака да покаже дека се`уште може да остане обединета ВАШИНГТОН — Одлуката на Европската Унија за почеток на преговори со Северна Македонија е признание за државата, која покажа ...

Џозеф: Пристапни преговори со ЕУ се круна на заложбите на Северна Македонија

Глас на Америка - 25.03.2020

Интервју со Едвард Џозеф од Школата за напредни и меѓународни студии при Универзитетот Џонс Хопкинс во Вашингон и долгогодишен аналитичар за Балканот Глас на Америка: ЕУ се согласи Северна Македонија и Албанија да ги започнат своите долгоочекувани ...

Заев: По корона кризата веднаш започнуваме преговори со ЕУ, на располагање ни се две милијарди евра во следните години

24Инфо - 25.03.2020

„Денот кога ЕУ објави дека се дозволува да и се даде датум за преговори на нашата држава ми е еден од најсреќните денови. Тоа е потврда за сите активности на Владата на чие чело бев јас две години.

Почнавме преговори со Европската унија, тврди Заев! (ВИДЕО)

Expres - 25.03.2020

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија вчера се согласија за што поскоро отворање преговори со Македонија и со Албанија, без да спомнат датум, но лидерот на СДСМ, Зоран Заев, тврди дека Македонија веќе ги почнала ...

Политичка одлука има, конкретен датум за преговори нема

Алфа - 25.03.2020

ЕУ донесе политичка одлука дека Македонија треба да добие датум за преговори, но конкретен датум нема.Вака експертската јавност го коментира вчерашниот потег на Брисел . Аналитичарите посочуваат дека иако од државниот врв и особено од лидерот на ...

Француски печат: Патот на Северна Македонија и Албанија кон ЕУ ќе биде долг и тежок

ММС - 25.03.2020

Францускиот печат во освртот на одлуката на министрите за европски прашања на ЕУ потсетува дека по зеленото светло за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија, одлуката утре треба да биде потврдена утре на виртуелниот самит, ...

Македонија подготвена за старт на преговорите за членство во ЕУ

Канал5 - 25.03.2020

Македонија е подготвена да ги започне преговорите со Европската Унија и во моментов е во подобра позиција од останатите држави во регионот – вели директорката на институтот за европски политики Симонида Кацарска.

ДОМ: Конечно се отворија вратите на ЕУ

Канал5 - 25.03.2020

​Зелената партија ДОМ искажува задоволство од одлуката на Советот за општи работи на ЕУ за почнување на пристапните преговори со Македонија. Оваа долгоочекувана одлука ја исправи грешката од октомврискиот самит на ЕУ и ги валоризира успесите во ...

Заев: Почнуваме преговори со ЕУ, историската грешка е исправена, нема ни пречки ни услови

Канал5 - 25.03.2020

Во тешки времиња за нашиот народ, за Балканот и за целиот свет од ЕУ добивме радосна и долгоочекувана вест – донесена е одлука Македонија почнува преговори за членство во ЕУ. Историската грешка е исправена, нема никакви пречки ниту услови.

Папандреу и Катругалос ја поздравија одлуката на ЕУ за почеток на пристапни преговори со С. Македонија и Албанија

А1 On - 25.03.2020

Поранешниот грчки премиер и претседател на Социјалистичката интернационала, Јоргос Папандреу и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ја поздравија вчерашната одлука на ЕУ за почеток на пристапни преговори со Северна ...

Заев: Почнуваме преговори со ЕУ, историската грешка е исправена, нема ни пречки ни услови

24 Вести - 25.03.2020

Во тешки времиња за нашиот народ, за Балканот и за целиот свет од ЕУ добивме радосна и долгоочекувана вест – донесена е одлука Северна Македонија почнува преговори за членство во ЕУ, изјави претседателот на СДСМ Зоран Зае ...

Димитров: Одлуката на ЕУ во овие тешки времиња е многу важен сигнал за нас

А1 On - 25.03.2020

Фактот што ЕУ покажа волја, енергија и сила да донесе одлука за старт на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија во овие тешки времиња е многу важен сигнал за нас, изјави министерот за надворешни Никола Димитров за бриселскиот ...

Заев: Иако е тешко време, сите да бидеме горди, Северна Македонија почнува преговори за членство во ЕУ!

Centar - 25.03.2020

Прес- конференција, Зоран Заев, претседател на СДСМ – интегрален текст: Во тешки времиња за македонскиот народ, за сите граѓани на Северна Македонија, за нашиот Балкан и за целиот свет, од Европската унија добивме радосна и долгоочекувана вест.

Австриски весник: Пандемијата ја олесни одлуката на ЕУ за преговори со Северна Македонија и Албанија

Макфакс - 25.03.2020

Пандемијата од коронавирусот и стравот од геополитичка загуба на моќта ја наведе ЕУ, со половина година задоцнување, да донесе одлука за почеток на пристапните преговори со Албанија и Северна Македонија, оценува виенскиот весник „Пресе“.

Грчките медиуми за вчерашната одлука за почеток на пристапни преговори со ЕУ

+инфо - 25.03.2020

„ЕУ ја отвори вратата за Северна Македонија и Албанија“; „Северна Македонија: Задоволство за зеленото светло од ЕУ за пристапни преговори“; „Зелено светло за пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија“; „Првото „да“ за пристапни преговори ...

Захариева: Нашите пријатели се на почеток на долг пат, им посакувам успех

МКД - 25.03.2020

По вчерашната одлука на Советот за општи работи на ЕУ за отворање преговори со Македонија и со Албанија се огласи и бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева која ја поздрави одлуката и рече дека се надева оти Европскиот совет ...

Заев: Со преговорите со ЕУ обезбедивме иднина и извесност во ова тешко време

24Инфо - 25.03.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во денешното гостување во емисијата Утрински брифинг упати честитка до граѓаните и до сите институции, кои покажаа доблест за 2,5 години да ги спроведат реформите и светот тоа да го препознае и да станеме полноправна ...

Стивен Блокманс: Корона вирусот и помогна на Северна Македонија да добие преговори со ЕУ

Фактор - 25.03.2020

Стивен Блокманс, холандскиот професор на Универзитетот во Амстердам и шеф на оделот за надворешна политика на највлијателниот центар за студии на европската политика во Брисел, во интервју за австриски „Ди Пресе“ тврди дека корона вирусот помогнал ...

НОВИНАРИТЕ ЗА ФАКТОР: Отворањето на вратите на ЕУ е историски момент, сега е време за целосен ресет на државата

Фактор - 25.03.2020

Кога многу повеќе ќе се израдувавме, во октомври лани, Европа не успеа да се договори да ја крене рампата за Македонија. Ветото на францускиот премиер Емануел Макрон тогаш ги распрсна нашите надежи за приближување кон елитниот европски клуб.

Што побара ЕУ од Албанија за да можат да почнат преговорите

Независен - 24.03.2020

Јонас Беринг Лисберг, постојаниот претставник на Данска во ЕУ за време на министерскиот видео состанок во Брисел (Фото: ЕУ) Денешната одлука на европските министри за почнување на процесот на преговори со Унијата беше едногласна за Македонија.

Совет на ЕУ одобри почеток на преговори за членство со Македонија

Сител - 24.03.2020

ЕУ донесе одлука за почеток на преговорите со Македонија и Албанија. Ова е силна и јасна порака до државите ан Западниот Балкан дека нивната иднина е во Унијата порача, еврокомесарот за проширување.

Советот на Амбасадори со честитка за отворање на преговорите за членство на нашата земја со ЕУ

ТВ21 - 24.03.2020

Здружението за надворешна и меѓународна политика „Совет на Амбасадори„ упатува честитики до граѓаните на Република Северна Македонија за Одлуката на Советот на Европската Унија-Совет за Општи Работи, за отворање на преговорите за членство на нашата ...

Зелено светло за отворање на преговорите, советот на министри „ЗА“ датум за Скопје и Тирана

ТВ21 - 24.03.2020

Пандемијата со коронавирусот го спречи Советот на министрите за надворешни работи да се собират на една сала, но сепак се најде решение за да се координираат меѓу себе. Средбата се реализираше во модифицирана форма – онлајн.

ЕУ: Македонија да почне пристапни преговори

Телма - 24.03.2020

Министрите за надворешни работи и европски прашања го отворија патот на земјата кон полноправно членство. Одлучија безусловнo да одобрат почеток на преговори на денешниот совет на министри за надворешни работи.

ЕУ ќе и додели 69 милиони евра на Македонија за справување со корона вирусот

Фокус - 24.03.2020

Република Северна Македонија ќе добие 69 милиони евра од ЕУ за справување со состојбата со коронавирусот, соопшти министерот за надворешни работи Никола Димитров. -Од тие, три милиони се директна буџетска поддршка, 50 се за економско опоравување, ...

ВМРО негаторска

Независен - 24.03.2020

Македонија од денес е држава со перспектива, која ги остварува двете најважни стратегиски цели за кои работеше три децении. ВМРО-ДПМНЕ и понатаму се храни со популизам, па и сега порачува дека доаѓало времето кога тие ќе нѐ направат горди.

Македонија конечно излегува од европската чекална

Канал5 - 24.03.2020

Македонија конечно излегува од европската чекална, во која беше затворена 15 години. Во екот на глобалната пандемија, Советот за општи работи попладнево даде зелено светло за безусловен старт за преговори со Европската Унија.

Зелено светло за пристапни преговори за Македонија и за Албанија

Алсат-М - 24.03.2020

Министрите за надворешни работи на ЕУ се согласија за почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија. На првата средба одржана преку Интернет, министрите оценија дека со новата методологија за проширување предложена од Европската ...

Нетрпелив сум да ја видам Северна Македонија во ЕУ, изјави сенаторот Риш, по денешната одлука за oдобрување почеток на ...

Глас на Америка - 24.03.2020

Претседавачот со Сенатската комисија за надворешни работи, во изјава за Гласот на Америка, рече оти е задоволен што Европската Унија конечно постигнала политички договор за пристапни преговори со државата ВАШИНГТОН — Иднината на Балканот е со ...

Историска одлука: ЕУ даде „зелено светло“ за почеток на преговори со Македонија

Канал5 - 24.03.2020

Европската Унија конечно, по 15 години во чекалната, даде зелено светло за Македонија и Албанија. Пред канцеларијата на Европската Унија во земјава е Андријана Лазова.. Кои се клучните пораки од Брисел, но и од државно -политичкиот врв во ...

Медиумите во Словенија и Хрватска за одлуката за преговори за Македонија

Press24 - 24.03.2020

Медиумите во Словенија и Хрватска информираат за одлуката на министрите за европски прашања на земјите членки на Европската Унија да се отворат преговорите со Македонија, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Вархеј: Во јуни ќе ја презентираме преговарачката рамка

ТВ21 - 24.03.2020

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји, на прес конференцијата преку видео линк што ја одржа попладнево изјави дека неговиот план е преговарачката рамка да му биде презентирана во јуни на Советот, по што ќе може да се одржи првата ...

Брисел ѝ одобри на Македонија да ги почне пристапните преговори со Европска Унија

Сакам да кажам - 24.03.2020

Среде глобалната пандемија на коронавирусот, Македонија прво стана 30. членка на НАТО, а денеска од Брисел доби зелено светло за отворање пристапни преговори со Европска Унија. Пет месеци откако извисивме најмногу поради противењето на Франција, ...

EУ донесе одлука за почеток на преговорите со Македонија и Албанија

Окно - 24.03.2020

„Задоволен сум што земјите членки на ЕУ постигнаа политички договор за отворање преговори со Албанија и Северна Македонија. Им честитам на двете земји. Со ова е испратена силна порака за Западен Балкан: вашата иднина е во ЕУ“, напиша Вархеји.

ЕУ одобри безусловен почеток на преговорите со Македонија

А1 On - 24.03.2020

Министрите за европски прашања на ЕУ денеска одлучија дека Северна Македонија треба да ги започне преговорите без никакви дополнителни услови, јави дописничката на МИА од Брисел. Денешниот министерски состанок се одржа преку видеоконференција – како ...

Димитров: Не смееме да бидеме рамнодушни, нè чека многу до заокружување на членството во ЕУ

Макфакс - 24.03.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, рече дека до добивањето на датумот за преговори со ЕУ биле донесени храбри политички одлуки, дека патот не бил едноставен , но и порача дека земјата треба напорно да работи на реформите до ...

Европската комисија многу брзо ќе има преговарачка рамка за Македонија, рече еврокомесарот Вархеји

Сакам да кажам - 24.03.2020

Европска комисија ќе ја забрза работата и многу брзо ќе ја создаде преговарачката рамка за што побрзо да почнат преговорите за влез во ЕУ со Македонија и Албанија, рече еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји откако денеска министрите за ...

Маричиќ: Ова е голем ден за нашата земја, верификувани се напорите од изминатите 29 години за членство во ЕУ

Локално - 24.03.2020

Ова е голем ден за нашата земја, татковина и за нашите граѓани. Денеска се одаде признание се верификуваа они напори кои ги направивиме изминатите 29 години од нашата незавиност. Исполнуваме една од нашите стратешки цели, ги отвараме преговорите за ...

Тонино Пицула: По зеленото светло, Албанија и Северна Македонија итно да се вклучат во борбата на ЕУ против ...

МКД - 24.03.2020

Хрватскиот европратеник Тонино Пицула и неговата политичка група во Европскиот парламент сметаат дека по зеленото светло за отворање на преговорите за пристап во ЕУ, Албанија и Северна Македонија итно треба да бидат вклучени во мерките на ЕУ за ...

Иста, а сепак различна одлука на ЕУ за Северна Македонија и за Албанија

360 степени - 24.03.2020

Министрите за европски прашања на земјите членки на ЕУ денеска донесоа политичка одлука за отворање пристапни преговори со Северна Македонија и со Албанија, но заклучоците за двете држави што во писмена процедура треба и формално да се одобрат, се ...

Димитров: Изодевме тежок пат, честито татковино!

Алсат-М - 24.03.2020

Честито татковино, честито народе, рече во своето излагање министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во своето излагање на заедничката прес конференција со техничкиот премиер, Оливер Спасовски и вицепремиерот Бујар Османи.

ЕК за „Република“: Датум за преговори засега нема, посакуваме што поскоро да почнат

Република - 24.03.2020

Европската комисија потврдува дека денешнатa одлука на министрите за европски работи за почеток на преговори со Македонија не значи и датум за нивен почеток. ја праша портпаролката на комесарот за проширување, кога ќе почнат преговорите со ...

Димитров: Преговорите ќе бидат обука за тоа како да станеме европска демократија

360 степени - 24.03.2020

Северна Македонија по 15 години во чекалната како земја-кандидат и по разочарувањата во 2018 и 2019 година, конечно го поминува прагот и ќе може да ја започне следната заслужена фаза од својот европски пат, рече министерот за надворшени работи ...

Обединети за Македонија ја поздрави одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Макфакс - 24.03.2020

Обединети за Македонија го поздравува почетокот на преговорите со ЕУ. „Започнуваме преговори со наднационалната и меѓувладина Унија, најголемата организација на независни држави во светот – Европската Унија.

ЕУ даде зелено светло за почеток на преговори со Северна Македонија

ТВ21 - 24.03.2020

Европската Унија даде зелено светло за почеток на преговори со Северна Македонија. Тоа го соопштија денеска од Владата, каде прес-конференција оддржаа Оливер Спасовски, министерот за надворешни работи Никола Димитров и вицепремиерот за европски ...

Европскиот ГАК ги сменил процедурите за денеска да може да одлучи за почетокот на преговорите за членство

CivilMedia - 24.03.2020

Советот на Европската унија за општи работи – ГАК (General Affairs Council of the EU) привремено ги сменил своите правила и процедури за да може денеска на состанок преку видео-конференциска врска да донесе одлука за почеток на преговори на Северна ...

ЕУ започна преговори со Северна Македонија и Албанија

MTM - 24.03.2020

Министрите за надворешни работи и европски прашања на земјите членки на ЕУ денеска одлучија да започнат преговори за членство со Република Северна Македонија и Албанија, во смисла на напредокот постигнат од двете земји и препораката содржана во ...

Димитров: Заслуживме да докажеме дека припаѓаме на европското семејство

Фокус - 24.03.2020

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров на денешната прес-конференција истакна дека е среќен што е дел од споделувањето на добри вести, односно со историската одлука за отпочнување на преговори на Северна Македонија со ЕУ.

Димитров: Македонија конечно и безусловно ги започнува преговорите за членство во ЕУ

ТВ21 - 24.03.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров на својот Фејсбук профил истакна дека Македонија по 15 години во чекалната како кандидат и по разочарувањата во јуни 2018, јуни 2019 и октомври 2019 година, конечно го поминува прагот и ќе може да ја ...