TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Амбасада на САД: Средбата со Бајден е на барање на Груевски

Капитал - 11.01.2016

Премиерот Никола Груевски, кој денес е во посета на САД, самиот барал средба со потпретседателот Џо Бајден, соопштуваат од амбасадата на САД во Скопје. „Владата на Република Македонија барала премиерот Груевски денеска да се сретне со ...

По средбата со Џо Бајден, Груевски се враќа во Македонија

Телма - 11.01.2016

Премиерот Никола Груевски, кој е во посета на Соединетите држави, нема да има средби во Стејт департментот, тој веднаш по средбата со американскиот потпретседател Џо Бајден, ќе се врати во Македонија.

Груевски: Со Бајден имавме одлична и пријателска средба (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Курир - 11.01.2016

Во рамки на посетата на Соединетите Американски Држави, премиерот Никола Груевски оствари средба и со потпретседателот на САД, Џо Бајден. На средбата, како што информира претседателот на македонската Влада се зборувало за повеќе теми, меѓу кои и ...

Амбасада на САД: Средбите на Грувески во Вашингтон на барање на Владата на РМ

Телма - 11.01.2016

Амбасадата на САД известива дека средбите во Вашингтон на премиерот Никола Груевски со потпретседателот на САД, Џо Бајден се на барање на Владата на РМ. „Владата на Република Македонија барала премиерот Груевски денеска да се сретне со ...

Бројни коментари за посетата на Груевски на Вашингтон

Р.С.Европа - 11.01.2016

Најавената средба на премиерот Никола Груевски со американскиот потпретседател Џо Бајден во Вашингтон предизвикала бројни коментари од нашите читатели. Анализирајќи ги коментарите на нашите фанови по текстовите на новинарите на РСЕ, се забележува ...

Амбасада на САД - Груевски побара средба со Бајден

Утрински - 11.01.2016

Амбасадата на САД во Скопје потврди дека посетата на премиерот на Вашингтон е на негово барање, за да разговараат за спроведувањето на договорот од Пржино, за безбедносни прашања, како и други прашања од заеднички интерес.

Средбата со Бајден се одржува на барање на Груевски

Нова ТВ - 11.01.2016

Во очекување на исходот на средбата помеѓу премиерот Никола Груевски и американскиот потпретседател Џо Бајден од американската амбасада од Скопје стаса информација дека денешната средба се одржува на барање на македонската влада.

Груевски побарал средба со Бајден да разговараат за договорот од Пржино

Вест - 11.01.2016

Средбата на премиерот Никола Груевски и потпретседателот на САД Џо Бајден почнала во еден часот попладне, според американско време. Американската амбасада во Скопје изјави дека Владата на Република Македонија побарала средба на премиерот Груевски со ...

Средбата со Бајден била на барање на Груевски

Фокус - 11.01.2016

Денешната средба доаѓа во период кога преговорите за спроведување на Договорот од Пржино се закочени, а се ближи крајниот датум кога премиерот Груевски треба да си поднесе оставка. Амбасадата на САД попладнево соопшти дека средбата на македонскиот ...

Посетата на Груевски во САД, клучна за разврската на политичката криза

24 Вести - 11.01.2016

Бурна недела за премиерот Никола Груевски. Ја започна со средба со американскиот потпретседател Џо Бајден која се случува на еден неочекуван начин, со итна покана за посета на Вашингтон. Ова во македонската јавност предизвика мноштво претпоставки но ...

Амбасада на САД: Груевски ја бараше средбата со Бајден

Алсат-М - 11.01.2016

Амбасадата на САД прати одговор на прашањето на ТВ Алсат на чие барање биле средбите во Вашингтон. Во одговорот пишува дека „Владата на Република Македонија барала премиерот Груевски денеска да се сретне со потпретседателот на САД, Џо Бајден за да ...

Кој ги побара средбите во САД: Скопје, Вашингтон или лоби-фирмата на ВМРО-ДПМНЕ?

Алсат-М - 11.01.2016

Никој не соопштува на чие барање е денешната средба на премиерот Никола Груевски со американскиот потпретседател Џо Бајден во Вашингтон. Дилемата е особено интересна ако се имаат предвид моментот во кој се реализира посетата и околностите во кои се ...

Амбасада на САД: Груевски ја бараше средбата со Бајден

Бриф - 11.01.2016

Амбасадата на САД пратила одговор на прашањето на Алсат на чие барање биле средбите во ...

Груевски денеска на средба со Бајден

Фокус - 11.01.2016

Премиерот Никола Груевски денеска во Вашингтон ќе оствари средба со американскиот потпретседател Џо Бајден. Премиерот Никола Груевски денеска во Вашингтон ќе оствари средба со американскиот потпретседател Џо Бајден.

Груевски денеска во Вашингтон

+инфо - 11.01.2016

Премиерот Никола Груевски денеска во Вашингтон, како што е најавено, ќе се сретне со американскиот потпретседател Џо Бајден. Според најавите главни теми ќе бидат продлабочувањето на меѓусебните односи и соработка, реформите во Македонија и ...

Денеска средба Груевски - Бајден во Вашингтон

Канал5 - 11.01.2016

Премиерот Груевски денеска во Белата куќа ќе оствари средба со американскиот потпретседател Џо Бајден... Средбата меѓу премиерот Никола Груевски и потпретседателот на САД Џо Бајден ке се одржи денеска попладне по американско време, односно вечерва ...

Премиерот Груевски во Вашингтон

Р.С.Европа - 11.01.2016

Премиерот Никола Груевски денеска во Вашингтон, како што е најавено во Скопје, ќе се сретне со американскиот потпретседател Џо Бајден. Се наведува дека главни теми ќе бидат продлабочувањето на меѓусебните односи и соработка, реформите во Македонија ...

Премиерот Груевски итно отпатува за Вашингтон

Локално - 11.01.2016

Премиерот Никола Груевски денеска отпатува на итна средба за Вашингтон. Kако што стои во владината протоколарна најава , Груевски , ќе се сретне со американскиот потпретседател Џо Бајден. Се наведува дека главни теми ќе бидат продлабочувањето на ...

Средба Груевски- Бајден во Вашингтон

МРТ - 11.01.2016

Билатерални и глобални прашања ќе бидат централни теми на средбата меѓу американскиот потпретседател Џо Бајден и премиерот Никола Груевски во Белата куќа... Реформите и демократските процеси во Македонија, активности за продлабочување на меѓусебните ...

Груевски итно во САД, европратениците во Скопје

Утрински - 11.01.2016

Неделава се очекува расплетот на драмата дали на 15 јануари Македонија ќе добие техничка влада со нов привремен премиер и дали изборите ќе се одржат на 24 април. За што ќе разговараат Бајден и Груевски: кризата во Македонија и името се двете главни ...

По средбата со Џо Бајден, Груевски се враќа во Македонија

Бриф - 11.01.2016

Премиерот Никола Груевски, кој е во посета на Соединетите држави, нема да има средби во Стејт департментот, тој веднаш по средбата со американскиот потпретседател Џо Бајден, ќе се врати во Македонија, јавува Телма.

Груевски: Со Бајден имавме одлична и пријателска средба

Вечер Прес - 11.01.2016

Груевски: Со Бајден имавме одлична и пријателска средба Во рамки на посетата на Соединетите Американски Држави, премиерот Никола Груевски оствари средба и со потпретседателот на САД, Џо Бајден.

Средбата Груевски-Бајден иницирана од македонската Влада

Локално - 11.01.2016

Амбасадата на САД попладнево соопшти дека средбата на македонскиот премиер Никола Груевски со американскиот потпретседател Џо Бајден била на барање на Владата на Република Македонија. -Владата на Република Македонија барала премиерот Груевски ...

Амбасада на САД: Груевски ја бараше средбата со Бајден

Репортер - 11.01.2016

Амбасадата на САД ипратила одговор на прашањето на Алсат н а чие барање биле средбите во Вашингтон. Во одговорот пишува дека „Владата на Република Македонија барала премиерот Груевски денеска да се сретне со потпретседателот на САД, Џо Бајден за да ...

Груевски во САД за разрешница на кризата

Телма - 10.01.2016

Веста дека Груевски дека ќе оди во Вашингтон, неколку дена пред оставката и формирање на техничка влада е спектакуларна и неочекуван потег. Не се знае дали премиерот оди бидејќи сака да оствари посета на САД или е повикан.

Утре средба Груевски-Бајден: Загриженоста на САД растеше по првата средба 2011

Нова ТВ - 10.01.2016

Премиерот Никола Груевски во понеделник ќе оствари посета на Соединетите Американски Држави, во чии рамки треба да се сретне со потпретседателот на САД, Џо Бајден, во Белата Куќа во Вашингтон.

Средба Бајден - Груевски во Вашингтон

Вест - 10.01.2016

"Во функција на интензивирање на билатералните односи и меѓусебната соработка, претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, в понеделник ќе оствари посета на Соединетите Американски Држави", соопшти државната агенција МИА.

Премиерот Груевски денес попладне ќе се сретне со Бајден

Капитал - 11.01.2016

Премиерот Никола Груевски денеска во Вашингтон ќе се сретне со американскиот потпретседател Џо Бајден. Според соопштението, главни теми на средбата ќе бидат продлабочувањето на меѓусебните односи и соработка, реформите во Македонија и демократските ...

Почнува расплетот на македонскиот гордиев јазол

Deutsche Welle - 11.01.2016

Во недостиг од информации, мотивите за средбата Груевски-Бајден предизвикаа многу претпоставки: од поддршка за Груевски од САД, преку условена поддршка, до „катил ферман“ за неговата власт Почнува расплетот на македонскиот гордиев јазол, со помош и ...

Круцијална недела за Македонија!?

Фактор - 11.01.2016

Се и сешто може да се очекува неделава пред нас. Премиерот Груевски е во посета на САД, на средба со американскиот потпретседател Џо Бајден, еврокомесарот Хан кон крајот на неделава пристигнува во Скопје, а денеска како претходница, во Скопје ...

Утрешен „Слободен печат“: Груевски ќе „предаде должност“ кај Бајден, па кај Хан

+инфо - 10.01.2016

Во најновото издание на Слободен печат читајте: - Груевски ќе „предаде должност“ кај Бајден, па кај Хан - Заев со Хан ќе разговара за избори во април, јуни или септември - Дали на списокот на помулувани има убијци и педофили? - Скарата на јаглен „ќе ...

Ние соработуваме со најсилните и со најдобрите!

Вечер Прес - 10.01.2016

Ова е втора средба на македонскиот премиер Груевски со американскиот потпретседател Бајден. Првата нивна средба се случи во февруари 2011 година Република Македонија и САД се пријателски земји и имаат блиски меѓусебни односи.

Груевски на средба со Бајден

Канал5 - 10.01.2016

Средбата меѓу премиерот Никола Груевски и потпретседателот на САД Џо Бајден ќе се одржи утре попладне по американско време во Белата кука. Како што е најавено претстојната посета на САД и средбите, се во функција на интензивирање на билатералните ...

Премиерот утре во посета на САД

Фактор - 10.01.2016

Додека европратениците се очeкува да пристигнат утре во Скопје, премиерот Никола Груевски ќе отпатува во Соединетите Американски држави каде ќе има средба со потпретседателот на САД, Џо Бајден , во Белата Куќа во Вашингтон.

Груевски в понеделник во САД, а европратениците во Скопје

Бриф - 10.01.2016

Премиерот Никола Груевски в понеделник патува во посета на Соединетите Американски Држави, каде, според најавите, ќе се сретне со потпретседателот на САД, Џо Бајден. Продлабочување на меѓусебните односи и соработка, реформите во Македонија и ...

Во Вашингтон, прек суд за Груевски

МКД - 10.01.2016

Неочекуваната и итна покана на Груевски да дојде во Вашингтон не е на арно и мора длабоко да загрижува. По правило, секоја покана во Белата куќа, во Вашингтон, е особена чест. Сме читале што сѐ прават поедини премиери, претседатели...

Груевски ќе отпатува во САД на средба со Бајден и Нуланд

OhridNews - 09.01.2016

Премиерот на Република Македонија Никола Груевски, деновиве ќе отпатува во САД, каде ќе се сретне со американскиот потпретседател Џо Бајден и помошник државен секретар за европски и евроазиски работи Викторија Нуланд.

СДСМ повторно фабрикува лаги

Република - 10.01.2016

Шпиц 2011 Плусинфо 2016 Посетата на премиерот Груевски во САД и најавената средба со потпретседателот Џо Бајден е своевиден демант на низата обвинувања периодов од СДСМ дека Владата била изолирана и дека Ангела Меркел, Бајден, Џон Кери, Владимир ...

Груевски в понеделник на средба со Бајден

МРТ - 10.01.2016

Се очекува темите на разговор со американскиот потпретседател Бајден да бидат активностите за продлабочување на меѓусебните односи и соработка, реформите во Македонија и демократските процеси, зголемувањето на економската соработка и трговските ...

Груевски: Со Бајден имавме одлична и пријателска средба

Press24 - 11.01.2016

Во рамки на посетата на Соединетите Американски Држави, премиерот Никола Груевски оствари средба и со потпретседателот на САД, Џо Бајден. На средбата, како што информира претседателот на македонската Влада се зборувало за повеќе теми, меѓу кои и ...

Средбата со Бајден на барање на Груевски

Р.С.Европа - 11.01.2016

Средбата меѓу премиерот Никола Груевски и американскиот потпретседател Џо Бајден во Вашингтон е по барање на македонската влада, информира американската амбасада. „Владата на Република Македонија барала премиерот Груевски денеска да се сретне со ...

Груевски во САД за разрешница на кризата

Репортер - 10.01.2016

Веста дека Груевски дека ќе оди во Вашингтон, неколку дена пред оставката и формирање на техничка влада е спектакуларна и неочекуван потег пренесува Телма. Не се знае дали премиерот оди бидејќи сака да оствари посета на САД или е повикан.

Ни САД ни ЕУ нема да ја решат кризата без македонскиот шумар

Дневник - 11.01.2016

Заминувањето на Никола Груевски во Вашингтон на ад хок-средба со Џо Бајден, во чија потпретседателска надлежност е да витка раце и удира чврги на ,,државниците“ што не го прават кротко тоа што на САД ~ е потребно да го прават за нејзините интереси, ...

Премиерот Груевски во Вашингтон

24 Вести - 11.01.2016

Премиерот Никола Груевски денеска во Вашингтон ќе се сретне со американскиот потпретседател Џо Бајден. Се очекува теми на разговор да бидат активностите за продлабочување на меѓусебните односи и соработка, реформите во Македонија и демократските ...

ДВ: Почнува расплетот на македонскиот гордиев јазол

Либертас - 11.01.2016

Почнува расплетот на македонскиот гордиев јазол, со помош и во координација меѓу Брисел и Вашингтон. Ова стана јасно откако излезот од политичката криза во Македонија, преку спроведување конкретни обврски од Договорот од Пржино, ја изгуби ...

Утрешен „Слободен печат“: Груевски ќе „предаде должност“ кај Бајден, па кај Хан

Либертас - 10.01.2016

Во најновото издание на Слободен печат читајте: – Груевски ќе „предаде должност“ кај Бајден, па кај Хан – Заев со Хан ќе разговара за избори во април, јуни или септември – Дали на списокот на помулувани има убијци и педофили? – Скарата на јаглен „ќе ...

Никовски го храбри Груевски: Премиеру држ се

Либертас - 10.01.2016

Во својата колумна провладиниот „експерт“ и шпоранешен амбасадор Ристо Никовски го советува груевски како да се понесе пред американците, пред, како што го нарекува „каубоецот“ Бајден кој го викал за, според Никовски, „да му држи лекции“.

Во САД Груевски по втор пат ќе се сретне со американскиот потпретседател Бајден

еМагазин - 10.01.2016

Во функција на интензивирање на билатералните односи и меѓусебната соработка, претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, утре (11.01.2016 година) ќе оствари посета на Соединетите Американски Држави.

Груевски се сретна со Џо Бајден: Имавме одлична и пријателска средба (фото + видео)

Република - 11.01.2016

Претседателот на Владата, Никола Груевски за време на својата еднодневна посета на Соединетите Американски Држави, оствари средба и со потпретседателот на САД, Џо Бајден. – Со господинот Бајден имавме одлична и пријателска средба.