TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шулц си поднесе оставка од претседателската функција во СПД

А1 On - 13.02.2018

Мартин Шулц вечерва соопшти дека си поднесува оставка од позицијата претседател на Социјалдемократската партија на Германија (СПД). СПД закажа вонреден партиски конгрес за избор на нов претседател на 22 април, кога ќе се избира наследникот на Шулц.

Политички потрес во Германија – Шулц поднесе оставка

Канал5 - 13.02.2018

Претседателот на Германските Социјалдемократи , Марти Шулц вечерва си поднесе неотповиклива оставка . Во пресрет на партискиот конгрес , на кој членовите треба да се изјаснат дали да влезат во коалиција со десничарите од ЦДУ на Ангела Меркел , ...

Лидерот на германските социјалдемократи Шулц поднесе оставка

Алфа - 13.02.2018

Претседателот на Социјалдемократската партија на Германија (СПД), Мартин Шулц вечерва соопшти дека поднесува оставка на местото партиски лидер. Претседателот на Социјалдемократската партија на Германија (СПД), Мартин Шулц вечерва соопшти дека ...

Жена доаѓа на чело на германските социјалдемократи откако Шулц поднесе оставка

Сакам да кажам - 13.02.2018

Лидерот на германските социјалдемократи (СДП) Мартин Шулц поднесе оставка, за да се олесни создавањето на владина коалиција со конзервативците на Ангела Меркел. Шулц соопшти дека планира да ѝ ја препушти својата позиција на Андреа Налес, за што, ...

Шулц поднесе оставка како лидер на СПД

Стандард - 13.02.2018

Претседателот на Социјалдемократската партија на Германија (СПД) Мартин Шулц објави дека поднесува оставка од функцијата. „Ова е моето последно обраќање како претседател на СПД“, рече Шулц.

Шулц поднесе оставка

Локално - 13.02.2018

Мартин Шулц поднесе оставка. “Андреа Налес едногласно е одобрен од раководството на СПД за мој наследник, на партиски конгрес ќе се одлучува за тоа”, рече лидерот на германските социјалдемократи, кој се повлекува од партиската функција.

"Во рацете ја држи судбината на Ангела Меркел": Овој студент би можел да ја преврти германската политика наопаку

Точка - 13.02.2018

Го опишувале како политичар со детско лице, кое во рацете ја држи судбината на Ангела Меркел. Некои велат дека социјалдемократ - камиказа, а трети го нарекуваат најталентиран политичар по Герхард Шредер.

Меркел- жената со челични нерви

Deutsche Welle - 13.02.2018

Германската канцеларка се обидува да им удоволи на критичарите во нејзината партија- барем малку. Меркел планира да остане лидер на ЦДУ, а шансите дека ќе успее се големи, смета Јенс Турау.

Рејтингот на германските социјалдемократи се сруши

Стандард - 13.02.2018

Германската социјалдемократска партија (СПД) загубила потенцијални избирачи поради дискусијата за кадровските промени во партијата и неисполнетите планови на нејзиниот лидер Мартин Шулц да ја преземе функцијата на министер за надворешни работи во ...

Живиот песок под новата германска влада

Стандард - 12.02.2018

Германија конечно ќе има влада. По финалниот преговарачки маратон, кој продолжи близу цело деноноќие, предводените од Ангела Меркел демохристијани и левите на Мартин Шулц од Германската социјалдемократска партија (СПД) се договорија за основите на ...

Шулц си поднесе оставка од претседателската функција во СПД

Поглед - 13.02.2018

Мартин Шулц вечерва соопшти дека си поднесува оставка од позицијата претседател на Социјалдемократската партија на Германија (СПД). СПД закажа вонреден партиски конгрес за избор на нов претседател на 22 април, кога ќе се избира наследникот на Шулц.

Меркел сака млади министри во новата Влада

Кајгана - 12.02.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика помладите членови на нејзината партија да ги пополнат министерските места во новата Влада. „Мора да се осигураме дека не влегуваат предвид само оние над 60 години, туку и помладите луѓе“, рече таа за ...

Лидерот на германските социјалдемократи Шулц поднесе оставка...

Н.Македонија - 13.02.2018

Лидерот на германските социјалдемократи Шулц поднесе оставка Претседателот на Социјалдемократската партија на Германија (СПД), Мартин Шулц вечерва соопшти дека поднесува оставка на местото партиски лидер.

Меркел оди во офанзива наспроти критиките од својата партија

Deutsche Welle - 12.02.2018

Канцеларката Меркел не попушта под притисокот. Додека од нејзината партија се множат критиките дека во коалиционите преговори им дала премногу на социјалдемократите, таа преминува во офанзива.

Меркел ќе ја предводи владата, а Шулц го гледа како министер

Локално - 12.02.2018

Федералната канцеларка Ангела Меркел ги негираше шпекулациите дека таа може да се повлече од функцијата пред следните парламентарни избори во 2021 година, пренесе Дојче веле. Доколку коалициониот договор помеѓу германските ХДЗ / ХС и ...

Меркел сака млади министри во новата Влада

Локално - 12.02.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика помладите членови на нејзината партија да ги пополнат министерските места во новата Влада. „Мора да се осигураме дека не влегуваат предвид само оние над 60 години, туку и помладите луѓе“, рече таа за ...

Лидерот на германските социјалдемократи Шулц поднесе оставка

Сител - 13.02.2018

Претседателот на Социјалдемократската партија на Германија (СПД), Мартин Шулц вечерва соопшти дека поднесува оставка на местото партиски лидер. По оставката на Шулц, раководството на СПД закажа вонреден партиски конгрес за 22 април на кој ќе треба ...

Меркел оди во офанзива наспроти критиките од својата партија

Либертас - 12.02.2018

Канцеларката Меркел не попушта под притисокот. Додека од нејзината партија се множат критиките дека во коалиционите преговори им дала премногу на социјалдемократите, таа преминува во офанзива, пишува Дојче веле .

НОВИ ПРОБЛЕМИ ЗА МЕРКЕЛ: Каков тим сака да состави?

Фактор - 13.02.2018

Германија ќе добие нова Влада. По финалниот преговарачки маратон, кој продолжи близу цело деноноќие, предводените од Ангела Меркел демохристијани и левите на Мартин Шулц од Германската социјалдемократска партија (СПД) се договорија за основите на ...