TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Германија поддржува преговори за членство во ЕУ за С.Македонија и Албанија

Телма - 27.01.2020

Германија ќе форсира почетокот на преговори за членство во ЕУ за Македонија и Албанија на Самитот на Европскиот Совет во март – изјави денеска германската канцеларка, Ангела Меркел. Самитот ќе се одржи на 26 март во ...

Рама: Меркел го поддржува балканскиот мини шенген

Макфакс - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел го поддржува балканскиот „мини-шенген“ и е убеденa дека овој процес ќе добие поголема поддршка, изјави денеска албанскиот премиер Еди Рама по средбата со канцеларката.

Илир Мета го поздрави ангажирањето на Меркел за отварање на преговорите со ЕУ

Слободен Печат - 27.01.2020

Претседателот на државата ја сподели фотографијата од средбата помеѓу премиерот Еди Рама и германската канцеларка Ангела Меркел. Претседателот на Албанија, Илир Мета, ги поздрави напорите на Германија за отворање на преговорите за членство на ...

Меркел – ветер во грб за Македонија кон ЕУ

Вечер Прес - 27.01.2020

Пред сè сакаме да постигнеме договор на следниот состанок на Европскиот Совет во март за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија. Обете земји постигнаа многу. Оној кој ги познава геополитичките состојби, тој знае дека е добро ...

Меркел бара почеток на ЕУ-преговори со Скопје и Тирана во март

Либертас - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска порача дека Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум за почеток на преговори со ЕУ на самитот во март. Тоа е во интерес и на ЕУ, порача Меркел од Берлин.

Меркел на самитот на ЕУ во март ќе притиска за преговори со Скопје и Тирана

Канал5 - 27.01.2020

Ние сакаме овие држави да се доближат кон ЕУ, пред се сакаме во март кога е Советот, да ги започнеме преговорите со Албанија и со Македонија. Наспроти воздржаноста на првиот човек на Европскиот совет Шарл Мишел но и без ветување дека Македонија може ...

Меркел најавува можност за датум за преговори во март

Сител - 27.01.2020

Германија ќе настојува кај своите партнери од ЕУ Македонија и Албанија напролет да добијат зелено светло за почеток на преговорите. Меркел на прес конференција со албанскиот премиер Еди Рама во Берлин,посочи дека германската влада има јасен став за ...

Меркел се надева на отворање на преговорите со Македонија и Албанија во март

Нетпрес - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел ја потврди по средбата со албанскиот премир Еди Рама во понеделникот во Берлин, поддршката на германската влада за отворање на преговорите за полноправно членство на Европската унија со Албанија и Македонија, ...

Рама: Канцеларката Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“

Опсервер - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“ и е убедена дека тој процес ќе најде поголема поддршка, рече албанскиот премиер Еди Рама денеска по средбата со канцеларката.

Мета го поздрави ангажрањето на Меркел за отворање на преговорте со ЕУ

Опсервер - 27.01.2020

Албанскиот претседател Илир Мета, ги поздрави напорите на Германија за отворање на преговорите за членство на Албанија во Европската унија. -Ја поздравувам континуираната ангажираност на канцеларката Ангела Меркел за отворање на преговорите на ...

Меркел: Во март за преговорите со Северна Македонија и Албанија

Опсервер - 27.01.2020

– Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска ќе форсира почетокот на преговори за членство во ЕУ за Северна Македонија и Албанија на Самитот на Европскиот Совет во март. – Пред сè сакаме да постигнеме договор на следниот состанок на ...

Меркел ќе го поттикне почнувањето на преговорите со Скопје и Тирана во март

MTM - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека ќе го поттикне почнувањето на преговорите за пристапување на Северна Македонија и Албанија во ЕУ на самитот во Минхен во март. „Пред сè, сакаме да постигнеме договор на следниот состанок на Европскиот ...

Меркел ќе форсира во март да почнат преговорите со Македонија и со Албанија

+инфо - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека ќе форсира почетокот на преговори за членство во ЕУ за Македонија и Албанија на Самитот на Европскиот Совет во март. – Пред сѐ сакаме да постигнеме договор на следниот состанок на Европскиот ...

МЕРКЕЛ: Во март во Минхен ќе форсирам почеток на преговори на Брисел со Скопје и со Тирана

Денешен - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска ќе форсира почетокот на преговори за членство во ЕУ за Македонија и Албанија на Самитот на Европскиот Совет во март. – Пред сè сакаме да постигнеме договор на следниот состанок на Европскиот Совет ...

Меркел: Во март за преговорите со С. Македонија и Албанија

А1 On - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска ќе форсира почетокот на преговори за членство во ЕУ за Северна Македонија и Албанија на Самитот на Европскиот Совет во март. – Пред сè сакаме да постигнеме договор на следниот состанок на ...

Меркел на самитот на ЕУ во март ќе притиска за преговори со Скопје и Тирана

Press24 - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска ќе форсира почетокот на преговори за членство во ЕУ за Македонија и Албанија на Самитот на Европскиот Совет во март. – Пред сè сакаме да постигнеме договор на следниот состанок на Европскиот Совет ...

Меркел: Во март за преговорите со Северна Македонија и Албанија

Сител - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска ќе форсира почетокот на преговори за членство во ЕУ за Северна Македонија и Албанија на Самитот на Европскиот Совет во март. – Пред сè сакаме да постигнеме договор на следниот состанок на ...

Меркел со позитивни вести: Во март за преговорите со Северна Македонија и Албанија

Фокус - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска ќе форсира почетокот на преговори за членство во ЕУ за Северна Македонија и Албанија на Самитот на Европскиот Совет во март. – Пред сè сакаме да постигнеме договор на следниот состанок на ...

Меркел: Во март за преговорите со Северна Македонија и Албанија

Алсат-М - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска ќе форсира почетокот на преговори за членство во ЕУ за Северна Македонија и Албанија на Самитот на Европскиот Совет во март. – Пред сè сакаме да постигнеме договор на следниот состанок на ...

Меркел: Во март за преговорите со Северна Македонија и Албанија

ТВ21 - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска ќе форсира почетокот на преговори за членство во ЕУ за Северна Македонија и Албанија на Самитот на Европскиот Совет во март. – Пред сè сакаме да постигнеме договор на следниот состанок на ...

Меркел: Ќе се форсира стартот на преговорите со Македонија и Албанија на самитот во Загреб

MakPress - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска ќе форсира почетокот на преговори за членство во ЕУ за Македонија и Албанија на Самитот на Европскиот Совет во март. – Пред сè сакаме да постигнеме договор на следниот состанок на Европскиот Совет ...

Меркел: Се ќе биде добро кога еден ден земјите од Западен Балкан ќе станат членки на ЕУ

Локално - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска ќе форсира почетокот на преговори за членство во ЕУ за Северна Македонија и Албанија на Самитот на Европскиот Совет во март. – Пред сè сакаме да постигнеме договор на следниот состанок на ...

Меркел ќе се залага за договор за почеток на преговорите со С. Македонија и Албанија во март

Либертас - 27.01.2020

– Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска ќе форсира почетокот на преговори за членство во ЕУ за Северна Македонија и Албанија на Самитот на Европскиот Совет во март. – Пред сè сакаме да постигнеме договор на следниот состанок на ...

Меркел се надева на отворање на преговорите со Македонија и Албанија во март

24 Вести - 27.01.2020

Претседателот на ЕС Шарл Мишел минатата недела рече дека Унијата во слендите недели ќе води интензивни разговори за тоа на кој начин во иднина ќе се води процесот на проширување, откако во октомври францускиот претседател Емануел Макрон не даде ...

Рама: Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“

Точка - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел го поддржува балканскиот „мини-шенген“ и е убеденa дека овој процес ќе добие поголема поддршка, изјави денеска албанскиот премиер Еди Рама по средбата со канцеларката.

Рама: Канцеларката Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“

+инфо - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“ и е убедена дека тој процес ќе најде поголема поддршка, рече албанскиот премиер Еди Рама денеска по средбата со канцеларката.

Рама: Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“

Слободен Печат - 27.01.2020

Додава дека оваа иницијатива всушност претставува слободно движење на луѓе меѓу Албанија и Косово. Германската канцеларка Ангела Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген” и е убедена дека тој процес ќе најде поголема поддршка, рече албанскиот ...

Мета го поздрави ангажрањето на Меркел за отворање на преговорте со ЕУ

24Инфо - 27.01.2020

Албанскиот претседател Илир Мета, ги поздрави напорите на Германија за отворање на преговорите за членство на Албанија во Европската унија. -Ја поздравувам континуираната ангажираност на канцеларката Ангела Меркел за отворање на преговорите на ...

Рама: Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“

Н.Македонија - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел го поддржува балканскиот „мини-шенген“ и е убеденa дека овој процес ќе добие поголема поддршка – изјави денеска албанскиот премиер Еди Рама по средбата со канцеларката.

Рама: Канцеларката Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“

Либертас - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“ и е убедена дека тој процес ќе најде поголема поддршка, рече албанскиот премиер Еди Рама денеска по средбата со канцеларката.

Рама: Канцеларката Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген”

24Инфо - 27.01.2020

-Германската канцеларка Ангела Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген” и е убедена дека тој процес ќе најде поголема поддршка, рече албанскиот премиер Еди Рама денеска по средбата со канцеларката.

Рама - Канцеларката Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“

Р.С.Европа - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“ и е убедена дека тој процес ќе наиде на поголема поддршка, рече албанскиот премиер Еди Рама денеска по средбата со канцеларката.

Рама: Канцеларката Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген”

Вечер Прес - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген” и е убедена дека тој процес ќе најде поголема поддршка, рече албанскиот премиер Еди Рама денеска по средбата со канцеларката.

Германија ќе бара Европскиот Совет да даде зелено светло за старт на преговори

Нова ТВ - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска ќе форсира почетокот на преговори за членство во ЕУ за Северна Македонија и Албанија на Самитот на Европскиот Совет кој ќе се одржи на 26 март во Минхен.

Рама: Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“

Фокус - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“ и е убедена дека тој процес ќе најде поголема поддршка, рече албанскиот премиер Еди Рама денеска по средбата со канцеларката.

Рама: Канцеларката Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“

Локално - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“ и е убедена дека тој процес ќе најде поголема поддршка, рече албанскиот премиер Еди Рама денеска по средбата со канцеларката.

Меркел најавува можност за датум за преговори во март

4NEWS - 27.01.2020

Германија ќе настојува кај своите партнери од ЕУ Македонија и Албанија напролет да добијат зелено светло за почеток на преговорите. Меркел на прес конференција со албанскиот премиер Еди Рама во Берлин,посочи дека германската влада има јасен став за ...

Рама: Канцеларката Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“

MakPress - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“ и е убедена дека тој процес ќе најде поголема поддршка, рече албанскиот премиер Еди Рама денеска по средбата со канцеларката.

Мета го поздрави ангажрањето на Меркел за отворање на преговорте со ЕУ

MakPress - 27.01.2020

Албанскиот претседател Илир Мета, ги поздрави напорите на Германија за отворање на преговорите за членство на Албанија во Европската унија. -Ја поздравувам континуираната ангажираност на канцеларката Ангела Меркел за отворање на преговорите на ...