TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сцени на хаосот во британскиот Парламент, Џонсон загуби по шести пат

Независен - 11.09.2019

Борис Џонсон го затвори Парламентот среде хаотичните сцени во раните утрински часови во вторникот по шестиот пораз на Парламентот за шест дена бидејќи пратениците гласаа да ги блокираат предвремените избори и да го принудат објавувањето на тајните ...

Парламентот не смее да падне

Deutsche Welle - 10.09.2019

Полека, полека, можеби и ќе не’ биде. Доколку не завршиме мртви во ендекот, што би рекол Борис Џонсон. Пишува Гордан Георгиев. Во веќе епската битка помеѓу премиерот Борис Џонсон и британскиот парламент, јас резолутно ја заземам втората страна.

Џонсон го суспендираше парламентот и направи хаос

Кумановски м. - 11.09.2019

– Ќе имаме договор и ќе работиме многу напорно за да го добиеме. Во понеделникот, јас бев во Ирска разговарав со нашите ирски пријатели за ова и ќе одиме во Брисел и ќе разговараме со некои други европски престолнини – рече Џонџон и повторно ...

[Видео] „Срам да ви е!“: Протест на британските пратеници откако премиерот го суспендираше парламентот

Радио МОФ - 10.09.2019

Со невообичаени сцени на хаос и бес во Долниот дом, британскиот парламент и официјално е суспендиран на пет недели на барање на владата. Голем дел на пратеници демонстрираа против наметнатата суспензија, со порака дека „се замолкнати“ додека ...

Британскиот парламент нема да работи следните пет недели

Телма - 10.09.2019

Британскиот парламент од денеска и официјално е суспендиран во следните пет недели, до 14-ти октомври, кога пратениците повторно ќе се вратат на своите клупи. Историски сцени се случуваа доцна синоќа во Долниот дом, и како наближуваше крајот ...

Хаотични сцени во Долниот дом откако беше суспендиран парламентот (ВИДЕО)

МКД - 10.09.2019

Хаотични сцени во британскиот парламент додека почнуваа формалностите за суспендирањето (пророгацијата) денеска во раните утрински часови. Претседателот на Домот, Џон Беркоу, го изрази својот гнев поради прекинувањето на процедурите, велејќи дека ...

Борис Џонсон доживеа шест порази, негов советник уверува – на 31 октомври ќе се случи Брегзит

PressingTV - 10.09.2019

Хаотични и контроверзни сцени се повторуваат од ден во ден и од ноќ во ноќ во британскиот Парламент. Синоќа имаше упте една дебата до доцна во ноќта во која премиерот Борис Џонсон доживеа уште еден пораз, ибројани му се шест во врска со Брегзитот.

Збогување на спикерот и криза на британскиот парламент

Deutsche Welle - 10.09.2019

Спикерот Џон Беркоу, кој стана познат и во странство, беше заштитник на британскиот парламент, кој никогаш досега не бил толку на удар како во време на Борис Џонсон, смета Барбара Везел. Џон Беркоу е шегаџија.

Британската влада го суспендираше парламентот во наредните пет недели

Макфакс - 10.09.2019

Британската влада официјално го суспендираше парламентот, испраќајќи ги пратениците дома во следните пет недели, во услови на криза околу брегзит. Законодавниот дом беше официјално суспендиран со официјална церемонија во Домот на лордовите, но дури ...

Џонсон го „откачи“ Парламентот, но пред тоа му зададоа тежок удар

Фактор - 10.09.2019

Британската влада и формално го суспендираше Парламентот, праќајки ги пратениците дома во следните пет недели насред кризата околу Брегзит. За да се распишаат избори, на парламентот му биле потребни 434 гласови, односно две третини од 650 ...

Британскиот Парламент суспендиран на пет недели

Независен - 10.09.2019

Англија – Парламентот на Велика Британија е суспендиран рано утрово за пет недели, до 14 октомври – само две недели пред закажаниот датум за Брегзит, на 31 октомври. Пратениците го отфрлија предлогот за одржување предвремени избори, за кои се ...

Човекот што стана икона во хаосот околу брегзитот поднесува оставка (ВИДЕО)

МКД - 09.09.2019

Џон Беркоу најави дека ќе даде оставка на позицијата претседател на Долниот дом на британскиот парлмент или за време на следните избори или на 31 октомври, што ќе дојде побрзо, јавува Би-би-си.

Британскиот Парламент од денеска на петнеделна суспензија, претседателот поднесе оставка

Канал5 - 09.09.2019

Со завршувањето на денешната седница, британскиот Парламент пет недели оди на суспензија , по што пратениците се очекува повторно да го одбијат владиниот предлог за предвремени избори. БиБиСи јавува дека опозициските пратеници потврдија дека нема да ...

Велика Британија: Суспензија на парламентот од денеска до 14 октомври

Алсат-М - 09.09.2019

Британската влада потврди дека парламентот ќе биде суспендиран од денеска до 14 октомври. Владиниот портпарол, Џејмс Селек, рече дека парламентот ќе биде распуштен или суспендиран на крај од работниот ден, пренесува „Асошиејтед Прес.

Британскиот Парламент суспендиран до 14 октомври

Нова ТВ - 09.09.2019

Британската Влада потврди дека Парламентот ќе биде суспендиран од денеска до 14 октомври. Портпаролот на Владата, Џејмс Слек истакна дека Парламентот ќе биде распуштен или суспендиран на крајот од денешниот работен ден.

Кралицата Елизабета го одобри законот, си заминува претседателот на парламентот

Нетпрес - 09.09.2019

Британската кралица Елизабета Втора го одобри во понеделникот законот со кој се забранува Обединетото Кралство да ја напушти Европската унија без договор со Брисел, а Џон Беркоув, претседателот на долниот дом на паралемнтот објави дека отстапува од ...

Гордан Георгиев за Дојче веле: Парламентот не смее да падне

+инфо - 11.09.2019

Полека, полека, можеби и ќе нѐ биде. Доколку не завршиме мртви во ендекот, што би рекол Борис Џонсон, пишува Гордан Георгиев во новата колумна на Дојче веле . Колумната на Георгиев ја пренесуваме во целост: Во веќе епската битка помеѓу премиерот ...

Британија: Хаос во Долниот дом по суспендирањето на парламентот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 10.09.2019

Група пратеници од опозицијата, држејќи листови на кои беше напишано „замолчени“, се обидоа физички да го спречат спикерот Џон Беркоу да го напушти столот и да отиде во Домот на лордовите за да ја заврши процедурата за пророгација.

Британската влада го суспендираше парламентот во наредните пет недели

Н.Македонија - 10.09.2019

Британската влада официјално го суспендираше парламентот, испраќајќи ги пратениците дома во следните пет недели, во услови на криза околу брегзит. Законодавниот дом беше официјално суспендиран со официјална церемонија во Домот на лордовите, но дури ...

Првпат по над 70 години, британската Влада го суспендира Парламентот

+инфо - 10.09.2019

Парламентот на Велика Британија е суспендиран рано утрово за пет недели, до 14 октомври – само две недели пред закажаниот датум за Брегзит, на 31 октомври. Пратениците го отфрлија предлогот за одржување предвремени избори, за кои се залагаше ...

Британскиот Парламент суспендиран до 14 октомври

Р.С.Европа - 09.09.2019

Британската влада потврди дека Парламентот ќе биде суспендиран од денеска до 14 октомври, објавија британските медиуми и светските новински агенции. Владиниот портпарол, Џејмс Селек, рече дека парламентот ќе биде распуштен или суспендиран на крај од ...

Британскиот Парламент ќе биде суспендиран од денеска до 14 октомври

Независен - 09.09.2019

Британската Влада потврди дека Парламентот ќе биде суспендиран од денска до 14 октомври. Портпаролот на Владата, Џејмс Слек истакна дека Парламентот ќе биде распуштен или суспендиран на крајот од денешниот работен ден.

Британската влада го суспендираше парламентот во наредните пет недели

Точка - 10.09.2019

Британската влада официјално го суспендираше парламентот, испраќајќи ги пратениците дома во следните пет недели, во услови на криза околу брегзит. Законодавниот дом беше официјално суспендиран со официјална церемонија во Домот на лордовите, но дури ...

Британскиот Парламент суспендиран на пет недели

Локално - 10.09.2019

Парламентот на Велика Британија е суспендиран рано утрово за пет недели, до 14 октомври – само две недели пред закажаниот датум за Брегзит, на 31 октомври. Пратениците го отфрлија предлогот за одржување предвремени избори, за кои се залагаше ...

Суспензија на британскиот парламент од денеска до 14 октомври

Слободен Печат - 09.09.2019

Со суспензијата се ограничува можноста парламентот да ги попречи плановите на Џонсон околу методите за брегзит. Британската влада потврди дека парламентот ќе биде суспендиран од денеска до 14 октомври.

Британскиот Парламент ќе биде суспендиран од денеска до 14 октомври

Курир - 09.09.2019

Британската Влада потврди дека Парламентот ќе биде суспендиран од денска до 14 октомври. Портпаролот на Владата, Џејмс Слек истакна дека Парламентот ќе биде распуштен или суспендиран на крајот од денешниот работен ден.

Британскиот Парламент суспендиран на пет недели

Опсервер - 10.09.2019

Парламентот на Велика Британија е суспендиран рано утрово за пет недели, до 14 октомври – само две недели пред закажаниот датум за Брегзит, на 31 октомври. Пратениците го отфрлија предлогот за одржување предвремени избори, за кои се залагаше ...

Британскиот Парламент ќе биде суспендиран од денеска до 14 октомври

1tv - 09.09.2019

Британската Влада потврди дека Парламентот ќе биде суспендиран од денска до 14 октомври. Портпаролот на Владата, Џејмс Слек истакна дека Парламентот ќе биде распуштен или суспендиран на крајот од денешниот работен ден.

Британскиот Парламент суспендиран на пет недели

А1 On - 10.09.2019

Парламентот на Велика Британија е суспендиран рано утрово за пет недели, до 14 октомври – само две недели пред закажаниот датум за Брегзит, на 31 октомври. Пратениците го отфрлија предлогот за одржување предвремени избори, за кои се залагаше ...

Џонсон ги испрати дома пратениците до 14 октомври

+инфо - 09.09.2019

Британската Влада потврди дека Парламентот ќе биде суспендиран од денска до 14 октомври. Портпаролот на Владата, Џејмс Слек истакна дека Парламентот ќе биде распуштен или суспендиран на крајот од денешниот работен ден.

Британскиот Парламент суспендиран на пет недели

1tv - 10.09.2019

Парламентот на Велика Британија е суспендиран рано утрово за пет недели, до 14 октомври – само две недели пред закажаниот датум за Брегзит, на 31 октомври. Пратениците го отфрлија предлогот за одржување предвремени избори, за кои се залагаше ...

Британскиот Парламент ќе биде суспендиран од денеска до 14 октомври

Сител - 09.09.2019

Британската Влада потврди дека Парламентот ќе биде суспендиран од денска до 14 октомври. Портпаролот на Владата, Џејмс Слек истакна дека Парламентот ќе биде распуштен или суспендиран на крајот од денешниот работен ден.

Британскиот Парламент суспендиран на пет недели

Република - 10.09.2019

Парламентот на Велика Британија е суспендиран рано утрово за пет недели, до 14 октомври – само две недели пред закажаниот датум за Брегзит, на 31 октомври. Пратениците го отфрлија предлогот за одржување предвремени избори, за кои се залагаше ...

Британската влада ја потврди суспензијата на парламентот

МКД - 09.09.2019

Британската влада потврди дека парламентот ќе биде суспендиран од денес до 14 октомври, пренесуваат британските медиуми. Портпаролот на владата Џејмс Слек кажа дека парламентот ќе биде распуштен или суспендиран на крајот на работниот ден.

Британскиот Парламент суспендиран на пет недели

24 Вести - 10.09.2019

Парламентот на Велика Британија е суспендиран рано утрово за пет недели, до 14 октомври – само две недели пред закажаниот датум за Брегзит, на 31 октомври. Пратениците го отфрлија предлогот за одржување предвремени избори, за кои се залагаше ...

Британскиот парламент ќе биде суспендиран од денеска до 14 октомври

PressingTV - 09.09.2019

Британската Влада потврди дека Парламентот ќе биде суспендиран од денска до 14 октомври. Портпаролот на Владата, Џејмс Слек истакна дека Парламентот ќе биде распуштен или суспендиран на крајот од денешниот работен ден.

Британскиот Парламент суспендиран на пет недели

Либертас - 10.09.2019

Парламентот на Велика Британија е суспендиран рано утрово за пет недели, до 14 октомври – само две недели пред закажаниот датум за Брегзит, на 31 октомври. Пратениците го отфрлија предлогот за одржување предвремени избори, за кои се залагаше ...

Британскиот Парламент ќе биде суспендиран од денеска до 14 октомври

А1 On - 09.09.2019

Британската Влада потврди дека Парламентот ќе биде суспендиран од денска до 14 октомври. Портпаролот на Владата, Џејмс Слек истакна дека Парламентот ќе биде распуштен или суспендиран на крајот од денешниот работен ден.

Британскиот Парламент суспендиран на пет недели

Фокус - 10.09.2019

Парламентот на Велика Британија е суспендиран рано утрово за пет недели, до 14 октомври – само две недели пред закажаниот датум за Брегзит, на 31 октомври. Пратениците го отфрлија предлогот за одржување предвремени избори, за кои се залагаше ...

Британскиот Парламент ќе биде суспендиран од денеска до 14 октомври

4NEWS - 09.09.2019

Британската Влада потврди дека Парламентот ќе биде суспендиран од денска до 14 октомври. Портпаролот на Владата, Џејмс Слек истакна дека Парламентот ќе биде распуштен или суспендиран на крајот од денешниот работен ден.

Британскиот Парламент суспендиран на пет недели

Курир - 10.09.2019

Парламентот на Велика Британија е суспендиран рано утрово за пет недели, до 14 октомври – само две недели пред закажаниот датум за Брегзит, на 31 октомври. Пратениците го отфрлија предлогот за одржување предвремени избори, за кои се залагаше ...

Борис Џонсон ги „испраќа дома“ британските пратеници

Expres - 09.09.2019

Британската Влада потврди дека од денеска Парламентот ќе биде суспендиран до 14 октомври. Портпаролот на Владата, Џејмс Слек истакна дека Парламентот ќе биде распуштен или суспендиран на крајот од денешниот работен ден.

Британскиот Парламент суспендиран на пет недели

Вечер - 10.09.2019

Парламентот на Велика Британија е суспендиран рано утрово за пет недели, до 14 октомври – само две недели пред закажаниот датум за Брегзит, на 31 октомври. Пратениците го отфрлија предлогот за одржување предвремени избори, за кои се залагаше ...

Британскиот Парламент ќе биде суспендиран од денеска до 14 октомври

Нетпрес - 09.09.2019

Британската Влада потврди дека Парламентот ќе биде суспендиран од денска до 14 октомври. Портпаролот на Владата, Џејмс Слек истакна дека Парламентот ќе биде распуштен или суспендиран на крајот од денешниот работен ден.

Британскиот Парламент суспендиран на пет недели

24Инфо - 10.09.2019

Парламентот на Велика Британија е суспендиран рано утрово за пет недели, до 14 октомври – само две недели пред закажаниот датум за Брегзит, на 31 октомври. Пратениците го отфрлија предлогот за одржување предвремени избори, за кои се залагаше ...

ЏОНСОН ИМ ГИ ВРЗА РАЦЕТЕ НА ПРАТЕНИЦИТЕ: Британскиот парламент суспендиран, драмата продолжува

Фактор - 09.09.2019

Британската влада потврди дека парламентот ќе биде суспендиран од денес до 14 октомври. Портпаролот на Владата Џејмс Слек рекол дека парламентот ќе биде распуштен или суспендиран на крајот на работниот ден, пренесе АП.

Британскиот парламент суспендиран до 14 октомври

Макфакс - 09.09.2019

Парламентот на Велика Британија ќе биде суспендиран од денска до 14 октомври, потврди британската Влада, пренесуваат британските медиуми. Портпаролот на Владата, Џејмс Слек истакна дека Парламентот ќе биде распуштен или суспендиран на крајот од ...

Британскиот Парламент суспендиран на пет недели

iPortal - 10.09.2019

Парламентот на Велика Британија е суспендиран рано утрово за пет недели, до 14 октомври – само две недели пред закажаниот датум за Брегзит, на 31 октомври. Пратениците го отфрлија предлогот за одржување предвремени избори, за кои се залагаше ...

Британскиот парламент суспендиран до 14 октомври

Н.Македонија - 09.09.2019

Парламентот на Велика Британија ќе биде суспендиран од денска до 14 октомври, потврди британската Влада, пренесуваат британските медиуми. Портпаролот на Владата, Џејмс Слек истакна дека Парламентот ќе биде распуштен или суспендиран на крајот од ...

Британскиот Парламент суспендиран на пет недели

CivilMedia - 10.09.2019

Парламентот на Велика Британија е суспендиран рано утрово за пет недели, до 14 октомври – само две недели пред закажаниот датум за Брегзит, на 31 октомври. Пратениците го отфрлија предлогот за одржување предвремени избори, за кои се залагаше ...