TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Даниелсон без коментар за предложениот еврокомесар за проширување

Независен - 12.09.2019

Кристијан Даниелсон, генералниот директор за проширување во Европската комисија, одби да го коментира предлогот на новата претседателка на ЕК, поранешниот унгарски министер за правда да го води ресорот од 1 ноември.

Добра или лоша вест од Брисел

Н.Македонија - 12.09.2019

Во исчекување на исходот на последната лидерска средба, која како и повеќето веќе видени кафеански седенки помина во полупијаните пазарења околу уставниот систем и правниот поредок во земјава, од Брисел ја дочекавме веста за новиот состав на ...

Новиот комесар за проширување - Орбанов триумф над ЕУ

МКД - 11.09.2019

Дипломатски триумф за националноконзервативниот унгарски премиер Виктор Орбан: неговиот поранешен министер за правда Ласло Трочањи сега презема една од клучните функции во новата Европска комисија.

Даниелсон без коментар за предложениот еврокомесар за проширување

Сител - 12.09.2019

Кристијан Даниелсон, генералниот директор за проширување во Европската комисија, одби да го коментира предлогот на новата претседателка на ЕК, поранешниот унгарски министер за правда да го води ресорот од 1 ноември.

Ласло Трочањи: Извршителот на Орбан стана еврокомесар за проширување

Независен - 11.09.2019

Ласло Трочањи, кој како министер за правда на Унгарија од 2014 до 2019 година беше извршител на сите задачи од владата за поткопување на судскиот систем во државата, стана нов еврокомесар за проширување и соседска политика во Европската комисија на ...

Бибер: Новиот еврокомесар за проширување нема кредибилитет за функцијата

Опсервер - 11.09.2019

Новиот еврокомесар за проширување Ласло Трочањи не треба да биде задолжен за овој портфељ, оцени експертот за Балканот од универзитетот во Грац, Флоријан Бибер. ЕК денеска објави дека нов министер за проширување на ЕУ ќе биде унгарскиот министер за ...

Унгарецот Трочањи предложен да го наследи Хан како комесар за проширување

Телма - 10.09.2019

Новата шефица на Европската комисија Урсула фон Дер Лајен денеска го презентираше својот избор на комесари кои треба да ги креираат политиките на Унијата во идните пет години. Таа меѓу петте потпретседатели на Комисијата го назначи актуелчниот ...

Фон дер Лајен ќе ја соопшти распределбата на ресорите во Еврокомисијата на пладне

24 Вести - 10.09.2019

Советот на Европската уинија соопшти дека го утврдил списокот со предложени кандидати за нови еврокомесари што го достави новоизбраната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Унгарскиот министер за правда Ласло Трочањи ќе го наследи Јоханес Хан како комесар за европроширување

Сакам да кажам - 10.09.2019

Досегашниот унгарски министер за правда Ласло Трочањи и официјално е номиниран за нов комесар за европроширување, функција што во претходната европска влада ја извршуваше Јоханес Хан. На денешната прес-конференција во Брисел, новата претседателка на ...

Бибер: Новиот комесар за проширување на ЕУ нема кредибилитет

Макфакс - 10.09.2019

Новиот комесар на ЕУ за проширување, Ласло Трочањи не би требало да биде задолжен за тоа портфолио, оценува експертот за Балкан Флоријан Бибер, од Универзитетот во Грац. Како што вели тој, „Трочањи е соучесник во демонтирањето на владеењето на ...

Бибер: Новиот еврокомесар за проширување нема кредибилитет за функцијата

А1 On - 10.09.2019

Новиот еврокомесар за проширување Ласло Трочањи не треба да биде задолжен за овој портфељ, оцени експертот за Балканот од универзитетот во Грац, Флоријан Бибер. Во порака на Твитер тој напиша дека „како што и стравувал“ Ласло Трочањи ќе биде ...

Холанѓаните и Германците против Трочањи за комесар: Ова е провокација

360 степени - 10.09.2019

Германски и холандски европратеници остро негодуваат против предлогот на новата претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, нов комесар за проширување да биде унгарецот Ласло Трочањи.

Унгарец предложен за наследник на Јоханес Хан

Алфа - 10.09.2019

Ласло Трочањи, поранешниот министер за правда во владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан е предложен за еврокомесар за проширување од страна на новата претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Унгарија го доби портфолиото проширување и соседска политика

24Инфо - 10.09.2019

Ласло Трочањи, поранешниот министер за правда во владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан е предложен за еврокомесар за проширување од страна на новата претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, јави дописничката на МИА од Брисел.

Кој е Ласло Трочањи, изборот за Фон дер Лајен за наследник на Јоханес Хан?

Република - 10.09.2019

Австриецот Јоханес Хан, досегашен еврокомесар за добрососедска политика и проширување, најверојатно ќе остане комесар и во новиот состав на Европската комисија, но ќе раководи со друг ресор. На негово место е предложен Унгарецот Ласло Трочањи.

Унгарец предложен за наследник на Јоханес Хан

Expres - 10.09.2019

Ласло Трочањи, од Унгарија, е предложен за нов комесар за проширување и добрососедска политика на ЕУ, соопшти денеска шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен. Изборот на Трочањи, како и на другите кандидати, изготвен по долги ...

Трочањи: Ова претставува голема чест за Унгарија и за мене, а јас ќе направам се за да ги оправдам очекувањата

Курир - 10.09.2019

Новоименуваниот комесар за соседска политика и проширување Ласло Трочањи изјави дека е почестен со функцијата на која го назначи Урсула фон дер Лајен. -Ме израдува веста дека новата претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, очекува ...

Даниелсон без коментар за предложениот еврокомесар за проширување

+инфо - 12.09.2019

Кристијан Даниелсон, генералниот директор за проширување во Европската комисија, одби да го коментира предлогот на новата претседателка на ЕК, поранешниот унгарски министер за правда да го води ресорот од 1 ноември.

Фон дер Лајен ќе ја соопшти распределбата на ресорите во Еврокомисијата на пладне

+инфо - 10.09.2019

Советот на Европската уинија соопшти дека го утврдил списокот со предложени кандидати за нови еврокомесари што го достави новоизбраната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Бибер: Новиот еврокомесар за проширување нема кредибилитет за функцијата

24Инфо - 10.09.2019

Новиот еврокомесар за проширување Ласло Трочањи не треба да биде задолжен за овој портфељ, оцени експертот за Балканот од универзитетот во Грац, Флоријан Бибер. Во порака на Твитер тој напиша дека „како што и стравувал” Ласло Трочањи ќе биде ...

Холанѓаните и Германците против Трочањи за комесар: Ова е провокација

Либертас - 10.09.2019

Германски и холандски европратеници остро негодуваат против предлогот на новата претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, нов комесар за проширување да биде унгарецот Ласло Трочањи.

Унгарија го доби портфолиото проширување и соседска политика

Локално - 10.09.2019

Ласло Трочањи, поранешниот министер за правда во владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан е предложен за еврокомесар за проширување од страна на новата претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, јави дописничката на МИА од Брисел.

Трочањи: Ова е голема чест за Унгарија и за мене

Република - 10.09.2019

Ласло Трочањи изјави дека е почестен со функцијата на која го назначи Урсула фон дер Лајен, комесар за соседска политика и проширување. Ме израдува веста дека новата претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, очекува од мене да ја ...

Даниелсон без коментар за предложениот еврокомесар за проширување

ММС - 12.09.2019

Кристијан Даниелсон, генералниот директор за проширување во Европската комисија, одби да го коментира предлогот на новата претседателка на ЕК, поранешниот унгарски министер за правда да го води ресорот од 1 ноември.

Фон дер Лајен ќе ја соопшти распределбата на ресорите во Еврокомисијата

Независен - 10.09.2019

Белгија – Советот на Европската унија соопшти дека го утврдил списокот со предложени кандидати за нови еврокомесари што го достави новоизбраната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Бибер: Новиот еврокомесар за проширување нема кредибилитет за функцијата

iPortal - 10.09.2019

Новиот еврокомесар за проширување Ласло Трочањи не треба да биде задолжен за овој портфељ, оцени експертот за Балканот од универзитетот во Грац, Флоријан Бибер. Во порака на Твитер тој напиша дека „како што и стравувал” Ласло Трочањи ќе биде ...

Унгарија го доби портфолиото проширување и соседска политика

А1 On - 10.09.2019

Ласло Трочањи, поранешниот министер за правда во владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан е предложен за еврокомесар за проширување од страна на новата претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, јави дописничката на МИА од Брисел.

Даниелсон одби да го коментира предложувањето на Трочањи за еврокомесар за проширување

Телма - 12.09.2019

Кристијан Даниелсон, генералниот директор за проширување во Европската комисија, одби да го коментира предлогот на новата претседателка на ЕК, поранешниот унгарски министер за правда да го води ресорот од 1 ноември.

Фон дер Лајен ќе ја соопшти распределбата на ресорите во Еврокомисијата на пладне

А1 On - 10.09.2019

Советот на Европската уинија соопшти дека го утврдил списокот со предложени кандидати за нови еврокомесари што го достави новоизбраната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Бибер: Новиот еврокомесар за проширување нема кредибилитет за функцијата

1tv - 10.09.2019

Новиот еврокомесар за проширување Ласло Трочањи не треба да биде задолжен за овој портфељ, оцени експертот за Балканот од универзитетот во Грац, Флоријан Бибер. Во порака на Твитер тој напиша дека „како што и стравувал” Ласло Трочањи ќе биде ...

Министерот на Орбан предложен за нов еврокомесар за проширување

Press24 - 10.09.2019

Ласло Трочањи, поранешниот министер за правда во владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан е предложен за еврокомесар за проширување од страна на новата претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, јави дописничката на МИА од Брисел.

Даниелсон без коментар за предложениот еврокомесар за проширување

Нова ТВ - 12.09.2019

Кристијан Даниелсон, генералниот директор за проширување во Европската комисија, одби да го коментира предлогот на новата претседателка на ЕК, поранешниот унгарски министер за правда да го води ресорот од 1 ноември.

Фон дер Лајен ќе ја соопшти распределбата на ресорите во Еврокомисијата на пладне

24Инфо - 10.09.2019

Советот на Европската уинија соопшти дека го утврдил списокот со предложени кандидати за нови еврокомесари што го достави новоизбраната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Бибер: Новиот еврокомесар за проширување нема кредибилитет за функцијата

Нетпрес - 10.09.2019

Новиот еврокомесар за проширување Ласло Трочањи не треба да биде задолжен за овој портфељ, оцени експертот за Балканот од универзитетот во Грац, Флоријан Бибер. Во порака на Твитер тој напиша дека „како што и стравувал“ Ласло Трочањи ќе биде ...

Унгарецот Ласло Трочањи номиниран за еврокомесар за проширување и соседска политика

Вечер - 10.09.2019

Ласло Трочањи, поранешниот министер за правда во владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан е предложен за еврокомесар за проширување од страна на новата претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, јави дописничката на МИА од Брисел.

Даниелсон без коментар за предложениот еврокомесар за проширување

24Инфо - 12.09.2019

Кристијан Даниелсон, генералниот директор за проширување во Европската комисија, одби да го коментира предлогот на новата претседателка на ЕК, поранешниот унгарски министер за правда да го води ресорот од 1 ноември.

Фон дер Лајен ќе ја соопшти распределбата на ресорите во Еврокомисијата на пладне

Локално - 10.09.2019

Советот на Европската уинија соопшти дека го утврдил списокот со предложени кандидати за нови еврокомесари што го достави новоизбраната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Бибер: Новиот еврокомесар за проширување нема кредибилитет за функцијата

Либертас - 10.09.2019

Новиот еврокомесар за проширување Ласло Трочањи не треба да биде задолжен за овој портфељ, оцени експертот за Балканот од универзитетот во Грац, Флоријан Бибер. Во порака на Твитер тој напиша дека „како што и стравувал” Ласло Трочањи ќе биде ...

Унгарија го доби портфолиото проширување и соседска политика

Опсервер - 10.09.2019

Ласло Трочањи, поранешниот министер за правда во владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан е предложен за еврокомесар за проширување од страна на новата претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, јави дописничката на МИА од Брисел.

Даниелсон без коментар за предложениот еврокомесар за проширување

Локално - 12.09.2019

Кристијан Даниелсон, генералниот директор за проширување во Европската комисија, одби да го коментира предлогот на новата претседателка на ЕК, поранешниот унгарски министер за правда да го води ресорот од 1 ноември.

Фон дер Лајен ќе ја соопшти распределбата на ресорите во Еврокомисијата

MakPress - 10.09.2019

Советот на Европската уинија соопшти дека го утврдил списокот со предложени кандидати за нови еврокомесари што го достави новоизбраната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Бибер: Новиот еврокомесар за проширување нема кредибилитет за функцијата

MakPress - 10.09.2019

Новиот еврокомесар за проширување Ласло Трочањи не треба да биде задолжен за овој портфељ, оцени експертот за Балканот од универзитетот во Грац, Флоријан Бибер. Во порака на Твитер тој напиша дека „како што и стравувал“ Ласло Трочањи ќе биде ...

Даниелсон без коментар за предложениот еврокомесар за проширување

А1 On - 12.09.2019

Кристијан Даниелсон, генералниот директор за проширување во Европската комисија, одби да го коментира предлогот на новата претседателка на ЕК, поранешниот унгарски министер за правда да го води ресорот од 1 ноември.

Фон дер Лајен ќе ја соопшти распределбата на ресорите во Еврокомисијата на пладне

Опсервер - 10.09.2019

Советот на Европската уинија соопшти дека го утврдил списокот со предложени кандидати за нови еврокомесари што го достави новоизбраната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Даниелсон без коментар за предложениот еврокомесар за проширување

4NEWS - 12.09.2019

Кристијан Даниелсон, генералниот директор за проширување во Европската комисија, одби да го коментира предлогот на новата претседателка на ЕК, поранешниот унгарски министер за правда да го води ресорот од 1 ноември.

Унгарија го доби местото на Хан

Република - 10.09.2019

Ласло Трочањи, поранешниот министер за правда во владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан е предложен за еврокомесар за проширување од страна на новата претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лaјен, јави дописничката на МИА од Брисел.

Унгарија го доби местото на Хан

Курир - 10.09.2019

Ласло Трочањи, поранешниот министер за правда во владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан е предложен за еврокомесар за проширување од страна на новата претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лaјен, јави дописничката на МИА од Брисел.

Унгарецот Троњачи на местото на Хан

Нетпрес - 10.09.2019

Ласло Трочањи, поранешниот министер за правда во владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан е предложен за еврокомесар за проширување од страна на новата претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, јави дописничката на МИА од Брисел.

Именувани еврокомесарите во новата Еврокомисија

+инфо - 10.09.2019

Ласло Трочањи, поранешниот министер за правда во владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан е предложен за еврокомесар за проширување од страна на новата претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Фон дер Лајен ќе ја соопшти распределбата на ресорите во Еврокомисијата на пладне

Либертас - 10.09.2019

Советот на Европската уинија соопшти дека го утврдил списокот со предложени кандидати за нови еврокомесари што го достави новоизбраната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.