TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Втор град во Кина го прекина целиот јавен транспорт поради новиот смртоносен вирус (ВИДЕО)

МКД - 23.01.2020

По кинескиот град Вухан, кој со своите 11 милиони жители е ставен во карантин како жариште на новиот смртоносен коронавирус, и во градот Хуанганг е прекинат целиот јавен превоз. Би-би-си јавува дека кинеските власти донеле одлука и Хуанганг да се ...

Научниците го открија изворот на новиот коронавирус од Кина

Нетпрес - 23.01.2020

Научниците спровеле генетска анализа на новиот коронавирус од Кина и го откриваат неговиот најверојатен извор, а резултатите од студијата се објавени во научното списание Journal of Medical Virology.

Кина воведе карантин во уште два милионски градови

Канал5 - 23.01.2020

Уште два кинески градови презедоа вонредни мерки за да се спречи понатамошното ширење на коронавирусот, што веќе доведе до слични мерки во Вухан, градот од каде започна епидемијата. Железничкиот сообраќај во Хуангганг, град со 7,5 милиони луѓе ...

Забранетиот град во Кина затворен за туристи поради короно вирусот

Р.С.Европа - 23.01.2020

Туристичката атракција Забранет град кој се наоѓа во Пекинг ќе биде затворен за посетители од сабота во обид да се спречи ширењето на новиот короно вирус. Мината година 19 милиони луѓе го посетиле овој дворец кој се наоѓа на листата на светско ...

Четири лица во Шкотска се тестираат за коронавирусот, сите имаат респираторни проблеми

МКД - 23.01.2020

Министерот за здравство им рече на пратениците дека властите се добро подготвени за да се справат со евентуални случаи. Четири лица во Шкотска се тестираат за новиот коронавирус откако допатувале во земјата од кинески Вухан, според шефот на Одделот ...

СЗО : Коронавирусот се шири многу полесно од очекувањата

Канал5 - 23.01.2020

Коронавирусот, кој започна да се шири од кинескиот град Вухан, и веќе уби 25 лица, е многу полесно да се пренесе од човек на човек отколку што се очекуваше, вели официјален претставник на Светската здравствена организација.

Сомнеж за појава на коронавирусот во Велика Британија

ТВ21 - 23.01.2020

Британски медиуми денеска објавија дека коронавирусот најверојатно пристигнал во Велика Британија, откако двајца кинески државјани биле хоспитализирани во Шкотска со симптоми слични на грип.

Коронавирусот потврден уште во три држави

Опсервер - 23.01.2020

Случаи на заразени лица од новиот коронавирус, од кој досега починаа 17 луѓе во кинескиот град Вухан, пријавени се во Виетнам, Сингапур и Саудиска Арабија. Виетнамското Министерство за здравство соопшти дека двајца кинески државјани биле позитивни ...

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Макфакс - 23.01.2020

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески патници се сместени во болница во Шкотска со симптоми слични на грип.

Кина стави во карантин речиси 20 милиони луѓе поради коронавирусот

Глас на Америка - 23.01.2020

Светската здравствена организација (СЗО) има состанок и денес, со цел да одлучи дали да прогласи генерална вонредна состојба ВАШИНГТОН — Кинеската влада стави во карантин три градови, кои се дом на речиси 20 милиони луѓе, по појавата на смртоносниот ...

Смртоносниот вирус пристигна во Европа? Патниците од Кина задржани во карантин во Шкотска! Симптоми како кај корона ...

Точка - 23.01.2020

Британските медиуми пренеле дека најверојатно корона вирусот пристигнал во Велика Британија, бидејќи двајца кинески патници биле сместени во болница во Шкотска со симптоми на грип. Се верува дека неименуваните патници дошле од Вухан, градот од каде ...

Стравот од корона-вирусот го претвори Вухан во град на духови

Deutsche Welle - 23.01.2020

Кина посегна во остри мерки за заштита од белодробната болест предизвикана од корона-вирусот - во карантин се ставени милионски градови. Се закануваат ли повеќе од 6000 инфекции? Вухан, метропола со 11 милиони жители, е претворен во забранета зона ...

Пекинг ги откажа прославите за кинеската нова година поради коронавирусот

24 Вести - 23.01.2020

Властите во кинескиот град Вухан, каде што беше регистриран првиот случај на новиот тип на коронавирус, прогласија карантин, најголем во историјата на земјата. Освен сите летови и железнички линии, властите ги суспендираа јавните автобуси и метрото, ...

Лондон: Очекуваме ширење на епидемијата на коронавирусот

А1 On - 23.01.2020

Британскиот министер за здравство Мет Хенкок денеска оцени дека бројот на случаи на новиот коронавирус веројатно ќе биде многу поголем од досега потврдените. Сите жртви досега беа од континентална Кина.

СЗО го почна состанокот на кој одлучува за вонредна состојба поради коронавирусот

Канал5 - 23.01.2020

Долги редици во маркетите и испразнети рафтови, е сликата во градот Вухан, кој од синоќа е во целосен карантин. Во епицентарот на корона вирусот, со 11 милиони жители, се поголеми се стравувањата дека градот може да остане без храна.

СЗО за коронавирусот: Веќе гледаме ширење на вторатa и третата генерација

Локално - 23.01.2020

Коронавирусот што првпат беше регистриран во кинескиот град Вухан, од кој починаа веќе 25 луѓе, многу полесно се пренесува од човек на човек отколку што претходно се предвидуваше, изјави Дејвид Хејман од Светска здравствена организација (СЗО).

Уште еден кинески град во карантин: Бројот на жртви од Корона вирусот се зголеми на 25

Точка - 23.01.2020

Слични мерки кои претходно беа воведени во градот Вухан поради најновиот Корона вирус се воведени во уште еден кинески град - Хуанганг. Во градот со шест милиони жители е стопиран автобускиот и железничкиот сообраќај, како и забавните содржини како ...

Две лица со симптоми на корона вирусот примени во болница во Шкотска

Макфакс - 23.01.2020

Двајца кинески државјани итно биле примени во болница во Глазгов, Шкотска, кога им биле дијагностицирани симптоми што може да укажуваат дека се заболени од корона вирус, пренесуваат шкотските медиуми.

Кина ќе стави во карантин над 18 милиони луѓе поради новиот вирус

Сакам да кажам - 23.01.2020

Кинеските власти објавија дека ќе затворат уште два града, во досега невидени обиди да се спречи ширењето на новиот смртоносен вирус, од кој досега починале најмалку 17 луѓе. Откако денеска беше запрен целиот јавен превоз во Вухан, кој важи за ...

Во Кина вирусот те претвора во Папа

Оff.net - 23.01.2020

Во деновите кога целиот свет стравува од можна епидемија на корона вирусот кој се појави во Кина, на аеродромот во Шангај наоѓаат човек со јака треска. Решаваат да го транспортираат до надлежна установа со геслото „што е сигурно, сигурно е.

Страв се шири низ Вухан по блокирањето на пристапот до градот

Телма - 23.01.2020

Чувство на вознемиреност и нервоза се шири во Вухан, откако кинеските власти ги затворија сите приоди кон градот од над 11 милиони жители, во досега незапаметен обид да го спречат ширењето на смртоносниот нов вирус кој инфицираше стотици луѓе и се ...

Апокалиптични сцени: 11 милиони луѓе во карантин, дезинфекција на градот, грабање храна, маски (ВИДЕО)

МКД - 23.01.2020

Кина го затвори градот Вухан, жариштето на смртоносната зараза, која ја предизвикува нов вид коронавирус. На жителите на 11-милионскиот град не им се препорачува да ја напуштаат територијата на Вухан.

СЗО: Корона вирусот се шири многу полесно од очекуваното

Слободен Печат - 23.01.2020

Засега нема докази оти вирусот се шири преку воздух како грипот. Корона вирусот, чиј прв случај беше забележан во кинескиот град Вухан и од кој починаа веќе 25 луѓе, многу полесно се пренесува од човек на човек отколку што претходно се мислеше, ...

Уште еден кинески град оди во карантин поради коронавирусот: Зошто СЗО не реагира?

360 степени - 23.01.2020

Градот Хуанганг, кој се наоѓа на околу 70 километри од жариштето на коронавирусот, Вухан, е вториот град во Кина кој ќе биде ставен во карантин за да се спречи ширењето на новооткриениот смртоносен вирус.

Еве како изгледа животот во градот од кој се рашири новиот смртоносен вирус

Факултети - 23.01.2020

Смртоносниот коронавирус се појави во Кина во текот на минатиот месец, а за неколку недели од него починаа 17 лица и стотици се заразија. Случаите на зараза со овој вирус се идентификувани и надвор од Кина, во Тајван, на Филипините, во Тајланд, ...

Пекинг ја откажа прославата на кинеската Нова година, стравуваат од корона вирусот

Слободен Печат - 23.01.2020

„За да ја контролираме епидемијата и да ги заштитиме животите и здравјето на нашите граѓани, нема да дозволиме масовни собири. Затоа е донесена одлуката дека нема да има прослава, како и дека се откажуваат сите поголеми настани“, соопштија властите ...

Во Пекинг откажани големите новогодишни собири поради вирусот

Макфакс - 23.01.2020

Кинескиот главен град Пекинг ги откажа големите јавни настани, вклучувајќи ги двата познати новогодишни саеми, додека властите се обидуваат да го сузбијат ширењето на смртоносниот корона вирус, објавија држаните медиуми.

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Макфакс - 23.01.2020

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во моментов нема лек или вакцина . Властите воведоа ограничувања за патувања во и надвор од дури три големи градови во ...

Пекинг ги откажа новогодишните собири поради смртоносниот вирус

Локално - 23.01.2020

Кинескиот главен град во Пекинг ги откажа големите јавни настани, вклучително и два добро познати новогодишни саеми, бидејќи властите се обидуваат да го спречат ширењето на смртоносниот коронавирус, јавуваат државните медиуми.

СЗО го почна состанокот на кој одлучува за вонредна состојба поради коронавирусот

Телма - 23.01.2020

Во седиштето на Светската здравствена организација во Женева почна состанок на експерти на кој ќе се одлучи дали СЗО ќе прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на епидемијата на новиот коронавирус, што се шири од Кина.

Во Пекинг откажани големи новогодишни собири: Властите се обидуваат да го сузбијат ширењето на Корона вирусот!

Точка - 23.01.2020

Кинескиот главен град Пекинг откажал големи јавни настани, вклучувајќи два познати новогодишни саеми, додека властите се обидуваат да го сузбијат ширењето на смртоносниот Корона вирус, објавиле државните медиуми.

Пекинг ги откажа прославите за кинеската Нова година поради коронавирусот

24Инфо - 23.01.2020

Кинеските новогодишни прослави во Пекинг се откажани поради обидите да се спречи епидемијата на новиот коронавирус, што веќе предизвика смрт на 17 лица, а стотици се заразени. Локалните власти соопштија дека ќе ги откажат новогодишните настани во ...

Уште еден кинески град во карантин

Макфакс - 23.01.2020

Слични мерки, кои беа воведени во кинескиот град Вухан заради најновиот корона вирус, се воведени во друг кинески град – Хуанган. Градот со шест милиони жители го затвори автобускиот и железничкиот сообраќај, како и забавните објекти како што се ...

Бројот на смртни случаи поради корона вирусот се зголеми на 25, градот Вухан е во карантин

Макфакс - 23.01.2020

Бројот на лица кои починаа како последица на корона вирусот се искачи на 25, со повеќе од 590 заболени. Британскиот „Скај њуз“ пренесува дека тоа се претежно луѓе над 60 годишна возраст, а повеќето од нив веќе имале некоја болест.

Кина: Уште еден град ставен во карантин поради опасниот вирус

ТВ21 - 23.01.2020

Хуангганг е вториот град во Кина кој ќе биде ставен во карантин во обид да се спречи ширењето на опасниот корона вирус што се појави во оваа земја. Градските власти наредија прекинување на јавниот превоз: возови и автобуси, а ќе бидат затворени сите ...

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Макфакс - 23.01.2020

Изворот на новиот корона вирус кој се појави во Кина би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит, објави Си-ен-ен. Змијата позната како кинески краит или тајвански краит е отровна змија која живее во централните и јужните делови на Кина ...

Вухан во изолација поради корона вирусот

Канал5 - 23.01.2020

Кинескиот град Вухан е изолиран од остатокот на земјата поради корона вирусот. Прекинати се автобускиот, подземниот, бродскиот и меѓуградскиот сообраќај. Затворени ќе бидат и аеродромот и железничката станица за сите патници кои сакаат да го ...

Кинеската кобра најверојатно е извор на новиот корона вирус

Слободен Печат - 23.01.2020

Со тоа се зголемува можноста вирусот да преминал од лилјаци на змии, а потоа и на луѓето. Кинеската кобра е можно да е оригиналниот извор на новооткриениот корона вирус, што зимава се појави во Кина, откриваат научниците.

Коронавирус: Како се справуваат Македонците што живеат во Кина?

Локално - 23.01.2020

Светот е на готовс поради вирусот корона во Кина. Во последниве денови „кинескиот вирус“ е една од главните приказни во повеќето светски медиуми, а заради тоа секојдневно заседава и Светската здравствена организација (СЗО).

Смртоносен вирус ги нападна Олимписките игри!

Вечер - 23.01.2020

Олимписките квалификациски турнири во два спорта беа преместени од кинескиот град Вухан, поради избувнување на нов вид корона-вирус. Овие информации беа потврдени откако вирусот започна да зема и човечки животи.

Кина го запечати градот каде што се појави коронавирусот

Р.С.Европа - 23.01.2020

Кина го стави градот каде што се појави смртоносниот коронавирус во карантин. Станува збор за драстичен чекор со цел да се спречи ширењето на заразната болест од која досега починале 17 луѓе, додека неколку стотици се заразени.

Кина предупредува дека коронавирусот може да мутира

Н.Македонија - 23.01.2020

Кинеските здравствени власти предупредија дека новиот коронавирус има способност да се адаптира и да мутира, поради што е многу потешко епидемијата да се држи под контрола. Случаи на лица заразени со опасниот вирус, кој веќе однесе десетина животи, ...

Паника во Вухан, се празнат продавници и бензински, жителите се кријат дома (ВИДЕО)

МКД - 23.01.2020

Жителите на Вухан ги обзеде паника откако властите го затворија овој кинески град, кој е во центарот на епидемијата на новиот коронавирус, забранувајќи ги сите начини на превоз и советувајќи ги луѓето да не заминуваат, освен ако не станува збор за ...

Фотографија на денот: Вонредна состојба во Вухан

Deutsche Welle - 23.01.2020

Властите во кинескиот Вухан го забранија целокупниот авионски и железнички сообраќај од градот, додека Кина се бори против ширењето на новиот вирус од кој досега починаа 17 а заболеа стотици лица.

Последниот лет од Вухан: Патниците пристигнаа во Сиднеј, едвај ги пуштија да влезат во земјата

Точка - 23.01.2020

Еден од последните авиони кои полетаа од Вухан во Кина каде што изби опасниот Корона вирус, денес слета во Сиднеј. Патниците и екипажот на авионот со маски на лицата го напуштија леталото, а на аеродромот во австралискиот град ги дочекаа лекарски ...

Кинеските власти го затворија јавниот превоз во Вухан поради ширењето на заразата

Телма - 23.01.2020

Кинеските власти привремено го прекинаа јавниот транспорт во Вухан, градот од каде потекна епидемијата со новиот коронавирус. На 11-те милиони жители на градот им беше препорачано да не го напуштаат градот за време на празниците во обид да се ...

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Макфакс - 23.01.2020

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан, поради епидемијата на вирусот корона, од којшто досега починаа 17 лица, а речиси 600 се заразени.

Вакцината против корона вирусот ќе пристигне најмалку за една година

Макфакс - 23.01.2020

Развој на нови вакцини против корона вирусот ќе трае најмалку една година, објави Глобалниот сојуз за вакцини и имунизација (ГАВИ). Во Кина, бројот на заболени од корона вирусот се искачи на 517, а 17 лица починаа, соопштија кинеските власти.

Откриен е изворот на опасниот вирус во Кина? Постои сомнение дека потекнува од змии!

Точка - 23.01.2020

Кинеската кобра, вид на отровна змија, би можела да биде оригиналниот извор на новотокриениот опасен Корона вирус кој се појави во Кина оваа зима и досега усмрти 17 лица. Болеста за прв пат била забележана кон крајот на декември 2019-та година во ...

Кина затвори уште еден град поради коронавирусот

Вечер - 23.01.2020

Втор град во централна Кина денеска е затворен во обид на властите да се спречи ширењето на епидемија на коронавирусот што избувна во соседниот Вухан, соопштија денеска кинеските власти. Жезничката станица во Хуангганг, каде има население од 7,5 ...