TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Влада на РМ: За македонската иднина одлучуваат граѓаните, а не Иванов

А1 On - 13.06.2018

„Владата на Република Македонија со жалење констатира дека Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со ...

СДСМ: Иванов покажа дека е политичка дивоградба на Никола Груевски и партиска марионета

Слободен Печат - 13.06.2018

„Ѓорѓе Иванов работи на директна штета на граѓаните, против Македонија и против македонската иднина. Со денешните ставови Иванов самиот потврди дека не е претседател на сите граѓани, туку партиска марионета на ВМРО-ДПМНЕ, политичка дивоградба на ...

ВО ЖИВО: Обраќање на претседателот Иванов

Нова ТВ - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов најави обраќање во врска со договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот што утрово му го доставија премиерот Заев и министерот за надворешни работи Димитров.

Следете во живо: Обраќање на претседателот Иванов (Видео)

Република - 13.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во 17 часот ќе се обрати пред македонските граѓани во врска со договорот за името меѓу Македонија и Грција. Тој денеска имаше двеминутна средба со премиерот Зоран Заев и шефот на македонската ...

ВО ЖИВО: Обраќање на Иванов за постигнатиот договор за името

А1 On - 13.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов се обраќа по повод постигнатиот договор за решавање на спророт за името со ...

Обраќање на претседателот Иванов во 17 часот

Алсат-М - 13.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во 17 часот ќе се обрати пред јавноста во врска со договорот за името со Грција. Претходно Иванов имаше кратка средба со премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, по ...

Заев и Димитров непожелни гости кај Иванов

Канал5 - 13.06.2018

Скандал во вилата Водно. Само две минути траеше средбата Заев - Димитров – Иванов. Шефот на државата го земал Договорот и без да ги сослуша гостите си заминал....На претседателската фб страна стои дека Иванов ги примил Заев и Димитров, дека средбата ...

Во 17 часот обраќање на Иванов

Нова ТВ - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов во 17 часот ќе и се обрати на јавноста во врска со постигнатиот договор меѓу Македонија и Грција, соопшти неговиот кабинет. Обраќањето на Иванов следува по утриската куса средба со премиерот Зоран Заев и министерот за ...

Обраќање на Иванов за договорот за името денеска во 17 часот

Р.С.Европа - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во 17 часот ќе се обрати пред македонските граѓани во врска со договорот за името меѓу Македонија и Грција. Иванов денеска имаше двеминутна средба со премиерот Зоран Заев и шефот на македонската дипломатија Никола ...

Домашни опструкции за договорот со Грција за името

Р.С.Европа - 13.06.2018

По само две минути откако му бил доставен договорот, претседателот Ѓорги Иванов ја прекинал средбата со премиерот Заев и министерот Димитров. Опозицијата најави борба со сите демократски средства против договорот, а Владата ги повика сите чинители ...

Претседателот Иванов го напушти состанокот со Заев и Димитров

Телма - 13.06.2018

Две минути. Толку траеше средбата на претседателот Ѓорѓе Иванов со премиерот Заев и министерот за надворешни работи, Димитров. Иванов го прекинал и напуштил состанокот, одбивајќи да ги чуе нивните аргументи за договорот.

Во живо: Обраќање на претседателот Иванов (Видео)

Слободен Печат - 13.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во 17 часот ќе се обрати пред македонските граѓани во врска со договорот за името меѓу Македонија и ...

Претседателот Иванов најави обраќање во 17 часот

Press24 - 13.06.2018

Претседателот Ѓорѓе Иванов за денеска најави обраќање до јавноста во 17. часот. Прес-конференцијата следува откако вчера премиерот Заев објави дека новото име за кое се договориле со Грција е Северна Република Македонија.

Димитров: Ќе нѐ биде... и покрај Иванов

Deutsche Welle - 13.06.2018

Шефот на дипломатијата Никола Димитров во изјава за Дојче веле по скандалозниот состанок кај претседателот Ѓорге Иванов вели дека никој нема право да го спречува изборот на граѓаните. Одлуката на претседателот со премиерот Заев и шефот на ...

Претседателот Иванов го напушти состанокот со Заев и Димитров

ТВ21 - 13.06.2018

Две минути. Толку траеше средбата на претседателот Ѓорѓе Иванов со премиерот Заев и министерот за надворешни работи, Димитров. Иванов го прекинал и напуштил состанокот, одбивајќи да ги чуе нивните аргументи за договорот.

Иванов, Заев и Димитров се разделија по две минути

Deutsche Welle - 13.06.2018

Скандалозен тек на состанокот на кој државниот врв требаше да разговара за договорот за решавање на спорот за името со Грција. Претседателот Иванов ја напушти средбата со Заев и Димитров по две минути Средбата на која премиерот Зоран Заев и шефот на ...

Ќе нѐ биде и покрај Иванов, изјави Димитров по прекинатата средба во претседателската вила

Сакам да кажам - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров за „ Дојче Веле “ изјави дека „ќе нè биде… и покрај Иванов“, откако претседателот Ѓорге Иванов утринава ја прекина средбата со Димитров и премиерот Зоран Заев, на која што требаше да го информираат за ...

Иванов денес ќе има обраќање до граѓаните

МКД - 13.06.2018

По кусата средба во вилата на Водно од кабинетот на претседателот на Република Македонија соопштуваат дека претседателот Ѓорге Иванов ќе има обраќање до граѓаните. Точното време на обраќањето не е соопштено, а во соопштението стои дека Иванов ќе се ...

Иванов ја прекинал средбата со Заев и со Димитров; Најавено обраќање на претседателот

Алсат-М - 13.06.2018

Претседателот Иванов го прекинал состанокот со премиерот Заев и со министерот за надворешни работи, Димитров, пренесоа од владата. Како што се наведува во соопштението, средбата траела само две минути, по што Иванов си заминал не сакајќи да слуша за ...

Скандал во вилата на Водно, Иванов ги избркал Заев и Димитров

МКД - 13.06.2018

120 секунди траела средбата меѓу претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров. Иванов ги прашал Заев и Димитров дали ја имаат на писмено спогодбата со Грција.

За договореното име Република Северна Македонија разговараат Иванов Заев и Димитров

Канал5 - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров претпладнево се во кај претседателот на државава Ѓорѓе Иванов. На средбата премиерот и министерот детално го информираат претседателот со договорот меѓу Скопје и Атина и новото ...

Заев и Димитров направија влези-излези во вилата на Иванов

+инфо - 13.06.2018

Само две минути траела средбата на која премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, претпладнево требаше да го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција.

Имаше ли средба во вилата Водно?

Алсат-М - 13.06.2018

Средбата меѓу претседателот Иванов со министерот за надворешни работи, Димитров и премиерот Заев, траела само неколку минути. Владините претставници ја напуштиле вилата Водно без притоа да застанат за изјава пред новинарите.

Само што влегоа кај претседателот Иванов, Заев и Димитров излегоа

МКД - 13.06.2018

Само неколку минути траела средбата меѓу претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, дознаваме од извори на кабинетот на шефот на државата.

ВИДЕО: Експресна средба – Шест минути траеше состанокот меѓу Заев и Иванов

А1 On - 13.06.2018

Само шест минути траеше средбата на која премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, го информираа претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција.

Заев и Димитров му го доставија договорот-Иванов им свртел грб

Фактор - 13.06.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска остварија средба со Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов на која го доставија договорот за решение за спорот ...

По 2 минутната средба со Заев и Димитров, Иванов најавува обраќање до граѓаните

Курир - 13.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ги прими претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров.

Заев и Димитров влегоа и одма излегоа од вилата на Водно

24Инфо - 13.06.2018

Заев и Димитров влегоа и одма излегоа од вилата на Водно Само неколку минути траела средбата меѓу претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, дознаваме од извори на кабинетот на Иванов.

Заев и Димитров на средба со Иванов, ќе се обидат да му кажат зошто договорот е добар за Македонија

Фокус - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за внатрешни работи Никола Димитров денеска ќе се сретнат со претседателот Ѓорге Иванов, кому ќе му го презентираат постигнатиот договор за спорот со името.

Димитров утре ќе го информира Иванов за постигнатиот договор за спорот со името

Фокус - 12.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов утре ќе оствари средба со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во врска со договорот постигнат за спорот за името. Од Кабинетот на претседателот Иванов информираат за МИА дека кај нив ...

Полемика Заев - Иванов

Глас на Америка - 12.06.2018

Споделете Споделете на Фејсбук Споделете на Твитер Испратете до пријател Полемика Заев - Иванов share Споделете на Фејсбук Споделете на Твитер Испратете до пријател Print „Јас како премиер и господинот Ѓорге Иванов, како претседател, треба да им ...

Името, Иванов и Заев со различни ставови

Алсат-М - 12.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов го обвини премиерот Заев дека манипулира со јавноста пред евентуалниот референдум за името. Од кабинетот на претседателот сметаат дека перспективата на Македонија не може да биде загрозена во ниту еден момент.

Заев со реакција на соопштението од кабинетот на претседателот Иванов

Алсат-М - 12.06.2018

Премиерот го коментираше и соопштението од кабинетот на претседателот Ѓорѓе Иванов, во кое се вели дека „изјавата на Заев дека отфрлањето на договорот со Грција ќе биде пречка за влез во НАТО и ЕУ е манипулација и дека суштествени прашања како името ...

Влада: За македонската иднина не одлучува Иванов, туку граѓаните

Слободен Печат - 13.06.2018

„ Владата на Република Македонија со жалење констатира дека Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со ...

СДСМ: Иванов е политичка дивоградба на Никола Груевски

+инфо - 13.06.2018

Ѓорѓе Иванов работи на директна штета на граѓаните, против Македонија и против македонската иднина, соопшти СДСМ. „Со денешните ставови Иванов самиот потврди дека не е претседател на сите граѓани, туку партиска марионета на ВМРО-ДПМНЕ, политичка ...

По 2 минутната средба со Заев и Димитров, Иванов им ја покажал вратата

МК News - 13.06.2018

Шефот на државата го земал Договорот и без да ги сослуша гостите си заминал….На претседателската фб страна стои дека Иванов ги примил Заев и Димитров, дека средбата траела две минути и дека во текот на денот ќе има обраќање.

Во 17 часот обраќање на Иванов

Фокус - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов во 17 часот ќе и се обрати на јавноста во врска со постигнатиот договор меѓу Македонија и Грција, соопшти неговиот кабинет. Обраќањето на Иванов следува по утриската куса средба со премиерот Зоран Заев и министерот за ...

Претседателот Иванов најави обраќање во 17 часот

24Инфо - 13.06.2018

Претседателот Иванов најави обраќање во 17 часот Претседателот Ѓорѓе Иванов за денеска најави обраќање до јавноста во 17. часот. Прес-конференцијата следува откако вчера премиерот Заев објави дека новото име за кое се договориле со Грција е Северна ...

Димитров: Ќе нѐ биде и покрај Иванов

Мета - 13.06.2018

По скандалозниот состанок кај претседателот Ѓорге Иванов, шефот на дипломатијата, Никола Димитров, во изјава за „Дојче веле“, вели дека никој нема право да го спречува изборот на граѓаните.

Иванов одби да ги сослуша Заев и Димитров и ја напушти средбата

AKO - 13.06.2018

По само две минути, претседателот Ѓорге Иванов, го напушти состанокот со премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Ниола Димитров. Толку траеше средбата на претседателот, по што Иванов го прекинал разговорот и го напуштил состанокот, ...

Средбата на Заев и Димитров со Иванов траеше само две минути

Таратур - 13.06.2018

Официјалната средба на која премиерот Зоран Заев и шефот на дипломатијата Никола Димитров формално требаше да го информираат претседателот на државата Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција во спорот за името, траела само две минути, ...

Димитров: Ќе нѐ биде… и покрај Иванов

+инфо - 13.06.2018

Шефот на македонската дипломатијата Никола Димитров во изјава за Дојче веле по скандалозниот состанок кај претседателот Ѓорге Иванов кој траеше само две минути бидејќи претседателот одлучи да го прекине, вели дека „Ќе нѐ биде… и покрај Иванов“.

Димитров: Ќе нè биде и покрај Иванов

Локално - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров за „Дојче Веле“ изјави дека „ќе нè биде… и покрај Иванов“, откако претседателот Ѓорге Иванов утринава ја прекина средбата со Димитров и премиерот Зоран Заев, на која што требаше да го информираат за ...

Иванов денес ќе има обраќање до граѓаните

Шеталиште - 13.06.2018

По кусата средба во вилата на Водно од кабинетот на претседателот на Република Македонија соопштуваат дека претседателот Ѓорге Иванов ќе има обраќање до граѓаните. Точното време на обраќањето не е соопштено, а во соопштението стои дека Иванов ќе се ...

Иванов ги избркал Заев и Димитров?!

24Инфо - 13.06.2018

Иванов ги избркал Заев и Димитров?! 120 секунди траела средбата меѓу претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров. Иванов ги прашал Заев и Димитров дали ја имаат на писмено спогодбата со Грција.

Средбата Иванов со Заев и Димитров траела неколку минути

Република - 13.06.2018

Само неколку минути траела средбата меѓу претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров. На средбата Заев и Димитров требаше да го информираат Иванов за постигнатиот договор за спорот што Грција ...

Раздвижено во вилата на Иванов: Претседателот на владата Заев пристигна во вила Водно

Sky - 13.06.2018

Само шест минути траеше средбата на која премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, го информираа претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција.

Сиктер од Иванов за гостите од Владата

+инфо - 13.06.2018

Претседателот Иванов го прекина и го напушти состанокот и одби да разговара за придобивките од овој историски договор за македонската иднина, соопшти Владата. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и министерот за надворешни ...

Иванов денеска ќе и се обрати на јавноста, средбата со Заев и Димитров траела две минути

Фокус - 13.06.2018

Од кабинетот на претседателот, Ѓорге Иванов, информираат дека денешната средба со премиерот и министерот за надворешни работи траела две минути. Од таму најавуваат обраќање на претседателот во текот на денот.

Заев и Димитров на средба со Иванов

24Инфо - 13.06.2018

Заев и Димитров на средба со Иванов Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска ќе се сретнат со претседателот Ѓорге Иванов, кому ќе му го презентираат постигнатиот договор за спорот со името.