TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филе: Новата влада итно да ги реши проблемите

+инфо - 05.06.2014

Итна задача за новата македонска влада е да ги реши проблемите кои постојано ги повторува ОБСЕ/ОДИХР како проблемите со медумите, мешањето на партијата и државата и сите други реформи кои Европската ...

Филе бара одговорност од Владата и опозицијата

24 Вести - 05.06.2014

Новата влада има јасна одговорност за медиумската пристрасност за време на изборите, како и за недостатокот на поделеност на државните од партиските активности, се вели во соопштението на ...

Филе против бојкот, опозицијата за техничка Влада

А1 On - 05.06.2014

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе упати повик СДСМ да се врати назад во Парламентот со образложение дека Унијата не прифаќа бојкоти. Овој став кој еврокомесарот него кажува првпат, дојде по ...

Филе: Новата влада е одговорна за решавање на проблемите

Нова ТВ - 05.06.2014

Итна задача за новата македонска влада е да ги реши проблемите кои постојано ги повторува ОБСЕ-ОДИХР како проблемите со медумите, мешањето на партијата и државата и сите други реформи кои Европската ...

Фуле: дијалог во парламентот на новата власт и опозицијата

Телма - 05.06.2014

Во соопштението на еврокомесарот за проширување Штефан Фуле, издадено по средбата со лидерскиот двоец Заев - Шекеринска во Брисел, се повикува на институционален дијалог меѓу „новата влада и ...

Фуле до Заев и Шеќеринска : Вратете се во собранието

Канал5 - 05.06.2014

Новата влада и опозицијата да водат институционален дијалог, одговорноста во насока на медиумско покривање и поделбата меѓу власта и партијата е кај новата извршна власт а опозицијата веднаш да се ...

Филе: Опозицијата да се врати во парламентот

МРТ - 05.06.2014

Опозицијата да се врати во парламентот, и на тој начин да придонесе за решавање на проблеми и спроведување на реформите неопходни за земјата. Одењето надвор од демократските институции ги слабее ...

Филе ја повика опозицијата да се врати во Парламентот

Алфа - 05.06.2014

Филе ја повика опозицијата да се вклучи во парламенотот како најдобар начин за решавање на проблемите за да даде придонес во реформите неопходни за земјата.

ШТЕФАН ФИЛЕ ДО ЗОРАН ЗАЕВ: СДСМ да се врати во Собранието

Телеграф - 05.06.2014

Дејствувањето однадвор ги слабее демократските институции, а силни демократски институции се во интерес на земјата, нагласил комесарот Опозицијата веднаш да се врати во Собранието.

Филе побарал опозицијата да се врати во Парламентот

Н.Македонија - 05.06.2014

На денешната средба со лидерскиот двоец на СДСМ, еврокомесарот Филе побарал опозицијата да влезе во Парламентот, бидејќи вониституционалното делување ја слабее демократијата.

Филе: Владата итно да ги реши нотираните проблеми, опозицијата да се вклучи во парламентот

Либертас - 05.06.2014

„На денешната средба на еврокомесарот Штефан Филе со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, одржана по неодамнешните избори, тие разговараа за повторените препораки на ОБСЕ / ОДИХР во однос на ...

Филе го повика СДСМ да се врати во парламентот

Алсат-М - 05.06.2014

Комесарот за проширување на Еворпската унија, Штефан Филе, на денешната средба со лидерскиот двоец на СДСМ, Зоран Заев и Рдмила Шеќеринска во Брисел, побарал од најголемата опозициска партија во ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Филе лично ги повикал Заев и Шеќеринска во Брисел

Алфа - 05.06.2014

Како што објави вчера Алфа, повикувајќи се на неофицијални извори, денеска и официјално потврда од заменик портпаролот на Филе - средбата со Заев и Шеќеринска е на барање на еврокомесарот.

Филе: СДСМ да се врати во Парламентот

Lider - 05.06.2014

Комесарот за проширување на Еворпската унија, Штефан Филе, на денешната средба со лидерскиот двоец на СДСМ, Зоран Заев и Радмила Шеќеринска во Брисел, побарал од најголемата опозициска партија во ...

Филе: Владата итно да ги реши нотираните проблеми, опозицијата да се вклучи во парламентот

Sky - 05.06.2014

„На денешната средба на еврокомесарот Штефан Филе со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, одржана по неодамнешните избори, тие разговараа за повторените препораки на ОБСЕ / ОДИХР во однос на ...

Филе го повика СДСМ да се врати во парламентот

Курир - 05.06.2014

Комесарот за проширување на Еворпската унија, Штефан Филе, на денешната средба со лидерскиот двоец на СДСМ, Зоран Заев и Рдмила Шеќеринска во Брисел, побарал од најголемата опозициска партија во ...

Филе си брка работа, Заев и Шеќеринска го чекаат во Брисел

Вечер Прес - 04.06.2014

Додека комесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе во Тирана на официјалните претставници им ја врачи препораката за кандидатски статус, лидерот на СДСМ Зоран Заедв и потпретседателката Рамдила ...

Филе го повика СДСМ да се врати во парламентот

Вистина.мк - 05.06.2014

омесарот за проширување на Еворпската унија, Штефан Филе, на денешната средба со лидерскиот двоец на СДСМ, Зоран Заев и Рдмила Шеќеринска во Брисел, побарал од најголемата опозициска партија во ...

Филе побара СДСМ да се врати во парламентот

Република - 05.06.2014

Комесарот за проширување на Еворпската унија, Штефан Филе, на денешната средба со лидерскиот двоец на СДСМ, Зоран Заев и Радмила Шеќеринска во Брисел, побарал од најголемата опозициска партија во ...

Филе го повика СДСМ да се врати во парламентот

Денешен - 05.06.2014

Комесарот за проширување на Еворпската унија, Штефан Филе, на денешната средба со лидерскиот двоец на СДСМ, Зоран Заев и Рдмила Шеќеринска во Брисел, побарал од најголемата опозициска партија во ...

Студен туш од Филе за Заев и Шеќеринска: Вратете се во Собранието

Press24 - 05.06.2014

Комесарот за проширување на Еворпската унија, Штефан Филе, на денешната средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателот Радмила Шеќеринска во Брисел, побарал од најголемата ...

Филе ја повика СДСМ да се врати во Парламентот

Нетпрес - 05.06.2014

Комесарот за проширување на Еворпската унија, Штефан Филе, на денешната средба со лидерскиот двоец на СДСМ, Зоран Заев и Рдмила Шеќеринска во Брисел, побарал од најголемата опозициска партија во ...

Филе ја повика опозицијата да се врати во Парламентот

МКД - 05.06.2014

Еврокомесарот ја повикал опозицијата да се вклучи во работата на Собранието, како најдобар начин за решавање на проблемите и да придонесе за неопходните реформи во земјата.

Филе го повика СДСМ да се врати во парламентот

Утрински - 05.06.2014

Комесарот за проширување на средбата со Заев и Шеќеринска ја повторил поддршката на Комисијата за напорите на земјата на нејзиниот пат кон интеграција во ЕУ Комесарот за проширување на Еворпската ...

Филе го повика СДСМ да се врати во парламентот

Сител - 05.06.2014

Комесарот за проширување на Еворпската унија, Штефан Филе, на денешната средба со лидерскиот двоец на СДСМ, Зоран Заев и Рдмила Шеќеринска во Брисел, побарал од најголемата опозициска партија во ...

Филе го повикал СДСМ да се врати во парламентот

Канал5 - 05.06.2014

Комесарот за проширување на Еворпската унија, Штефан Филе, на денешната средба со лидерскиот двоец на СДСМ, Зоран Заев и Рдмила Шеќеринска во Брисел, побарал од најголемата опозициска партија во ...

Зaев и Шеќеринска на отчет кај Филе поради бојкотот на изборните резултати

Алфа - 04.06.2014

Заев и Шеќеринска на отчет кај еврокомесарот Филе. На маса ќе бидат ставени непризнавањето на изборните резултати и оставките во Собранието, брифираат извори од Брисел.