TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како Шпанскиот грип во 1918 го направи носењето маски задолжително во делови на САД

Независен - 09.04.2020

Волонтерите на Црвениот крст носеле маски за лице за време на пандемијата на грип од 1918 година Се чини дека користењето на маските како заштитн о средство ја прескокна свеста на неколку генерации.

Финска: Два милиони маски од Кина несоодветни за болниците

Независен - 08.04.2020

Финска нарача два милиони маски од Кина, но по пристигнувањето властите беа разочарани: маските воопшто не биле како што беа нарачани и не ги исполнија критериумите за употреба во болница.

Французите развиваат маски за стотина употреби

Press24 - 08.04.2020

Француските индустријалци и научници најавија почеток на производство на нов тип на заштитна маска, поотпорна од сите досега, која ќе може да се употреби стотина пати без замена. Маската ќе се најде на пазарот по малопродажна цена од околу 30 евра.

Француски научници направија заштитна маска која се менува дури после 100 носења

Иновативност - 08.04.2020

Француски индустријалци и научници го најавија почетокот на производството на нов тип заштитни маски, поотпорни од сите досегашни, кои ќе може да се употребуваат стотина пати без да мора да се заменат.

Нова донација: Воен авион утре во Скопје ќе донесе 1 милион маски од Прага

ТВ21 - 08.04.2020

Вицепремиерот Бујар Османи на својот Фејсбук профил посочи дека после денешната видеоконференција со амбасадорите на земјите членки на ЕУ за донации, Чешкиот Амбасадор го известил дека е донесена одлука да се прати воен авион во Скопје со донација ...

Чешка ќе донира еден милион маски за С.Македонија

Локално - 08.04.2020

Вицепремиерот Бујар Османи на својот Фејсбук профил сподели дека во Скопје ќе пристигне воен авион со донација од Чешка од еден милион маски. – После денешната видеоконференција со амбасадорите на земјите членки на ЕУ за донации, Чешкиот Амбасадор ...

МЗ советува: Кога треба да се носат и како правилно се користат маските

Република - 08.04.2020

Многу е важно да знаете кога треба да се носат и како правилно се користат маските за да можете вистински да се заштите од коронавирусот и други потенцијални зарази, велат од Министерството за здравство кои преку видео ги едуцираат граѓаните.

Израел почнува со масовно производство на маски за оние кои носат брада од религиозни побуди

Вечер - 08.04.2020

Израелските власти најавија дека почнале со масовно производство на маски за оние кои носат бради согласно нивното религиозно убедување за да можат соодветно да се заштитат во екот на вирусот корона, а да не мораат да ги кратат брадите.

Најдобар начин за дезинфицирање на маската после носење

Машки магазин - 08.04.2020

Поради недостаток на маски во продавниците, многумина се принудени да користат само една ... Ситуацијата со коронавирусот принуди многумина да бидат креативни и многумина почнаа сами да прават маски, но откако излегоа од дома, повеќето се прашуваа ...

СЗО останува на свое: Не мора да носите маски, нема докази дека го зауздуваат вирусот

Женски магазин - 08.04.2020

Откако внимателно ги прегледа сите податоци кои сугерираат дека маските би можеле да го спречат ширењето на коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) сепак не пропорачува нивно носење во јавност, пишува „Гардијан“.

На хируршките маски коронавирусот живее 7 дена: Конечно потврдено колку вирусот се задржува на секоја површина

+инфо - 08.04.2020

Новиот коронавирус е респираторно заболување и најчесто се пренесува преку капки, но откако се појави, се дебатираше за тоа колку може да се задржи на површините. За почеток, треба да земете пет длабоки вдишувања и да држите пет секунди секој пат.

БМВ ќе произведува медицински маски

+инфо - 08.04.2020

Германскиот автомобилски гигант БМВ соопшти дека е подготвен да започне производство на медицински маски, изјави генералниот директор на компанијата Оливер Ципсе по средбата со баварскиот премиер Маркус Зедер во Минхен.

BMW почнува да произведува заштитни маски

Денар - 08.04.2020

Германскиот производител на автомобили BMW ќе започне со производство на маски за лице за да го заштити сопствениот персонал и јавноста од ширењето на новиот коронавирус, изјави во средата извршниот директор Оливер Зипсе.

Француски експерти произведуваат нови заштитни маски, ќе биде поотпорни од сите досега (ФОТО)

МКД - 08.04.2020

Француски индустријалци и научници најавија почеток на производството на нов тип заштитна маска, поотпорна од сите досегашни, која ќе може да се употреби стотина пати без замена. Маската, како што јавуваат француските медиуми, на пазарот ќе се нуди ...

„Бе-ем-ве“ почнува со производство на заштитни маски

Макфакс - 08.04.2020

Германскиот производител на автомобили „Бе-ем-ве“ ќе почне со производство на маски за лице за да го заштити својот персонал и јавноста од ширењето на коронавирусот, изјави извршниот директор Оливер Зипсе.

Коронавирусот може да се задржи на заштитните маски најмногу до 7 денови: Конечно е потврдено колку долго вирусот се ...

Локално - 08.04.2020

Новиот коронавирус е респираторно заболување и најчесто се пренесува преку капки, но откако се појави, се дискутираше за тоа колку може да се задржи на површините. Најновата студија објавена во стручното списание „Лансет“ открива дека вирусот може ...

Француските експерти произведуваат нови маски, поотпорни од сите досега

Макфакс - 08.04.2020

Француските индустријалци и научници најавија почеток на производство на нов вид заштитна маска, поотпорна од сите досегашни, која ќе може да се користи сто пати без замена. Маската, наводно, ќе биде понудена по малопродажна цена од околу 30 евра, ...

Едни профитираат, други донираат, маските за заштита станаа повеќе од потребни

Локално - 08.04.2020

Откако се појави коронавирусот во земјава задолжително стана носењето на маски. Коронавирус Па во оваа ситуација тешко е низ аптеките да се најде и купи маска за заштита. -Пред почетокот на „корона-кризата“ маските чинеле околу 4 денари.

СЗО делумно ги промени советите за заштитните маски

Н.Македонија - 08.04.2020

Масовната употреба на маски за лице има смисла во земји каде што другите превентивни мерки против коронавирусот тешко се усвојуваат, изјави шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус.

НУ Народен театар-Битола подари 300 заштитни маски во Клиничка болница-Битола

Либертас - 08.04.2020

– Професионалните шивачи вработени во НУ Народен театар-Битола изработија и подарија 300 заштитни маски. Шивачите од битолскиот театар заштитните маски ги подготвувале неколку денови за како што посочуваат на белите мантили да им го честитаат ...

“Не мора да носите маски“! – СЗО ја преиспита сопствената препорака за заштитната опрема и остана при досегашниот став ...

Pedijatar.mk - 08.04.2020

По деталното прегледување на новите податоци кои сугерираат дека маските би можело да спречат ширење на коронавирусот, Светската здравствена организација сепак не препорачува нивно носење во јавност, пишува весникот Гардијан.

Заштитни маски со потписот на БМВ

Фактор - 08.04.2020

Германскиот автомобилски гигант БМВ ќе почне да произведува медицински маски, за да си ги заштитат и вработените, но и граѓаните од новиот коронавирус, изјави денеска извршниот директор на компанијата, Оливер Зипсе.

Откриена голема измама со испорака на десет милиони заштитни маски во Германија

+инфо - 08.04.2020

Германското правосудство откри голема измама со неисполнета достава на околу десет милиони заштитни маски за 15 милиони евра во Северна Рајна-Вестфалија, соопшти обвинителството во Траунштајн.

Народниот театар соши 300 маски за битолските медицинари

Сакам да кажам - 08.04.2020

Народниот театар од Битола денес ќе донира триста заштитни маски во Клиничката болница во Битола, за да придонесе за поголема заштита на здравствените работници кои се на првата борбена линија со коронавирусот.

Во Франција почнува производство на заштитни маски, кои се менуваат после 100 носења

Опсервер - 08.04.2020

Париз, 8 април 2020 () – Француски индустријалци и научници најавија дека ќе започнат со производство на нов вид заштитна маска од коронавирусот, која може да се користи 100 пати без замена.

Многу граѓани во Тетово воопшто не ги почитуваат забраните од државата

Алсат-М - 07.04.2020

И покрај постојаните апели на институциите, долгите редици и толпите луѓе и денеска можеше да се забележат пред многу институции и продавници низ Тетово. Повеќето граѓани не ги почитуваат мерките за физичко растојание, ниту користат маски и ракавици.

Какви маски штитат од коронавирусот?

Р.С.Европа - 07.04.2020

Заштитни маски како дел од превенцијата од коронавирусот и поради недостигот во аптеките се продаваат и на социјалните мрежи. Но, дали алтернативните маски се ефикасни и правилно се употребуваат? Пет маски за возрасни за 590 денари.

СЗО и натаму не препорачува носење маски за сите

Макфакс - 07.04.2020

Светската здравствена организација во понеделникот изрази неподготвеност да ја поддржи идејата да препорача носење маски за сите што излегуваат надвор, велејќи дека има само ограничени истражувања за нивната ефикасност во запирањето на пандемијата ...

Светот се подели за носењето маски против ковид-19

Н.Македонија - 07.04.2020

Државите во светот се поделени за прашањето дали граѓаните треба да носат маски за да се заштитат од коронавирусот. Ова прашање ги дели и самите експерти, а Светската здравствена организација (СЗО), која првично нагласуваше оти маски би требало да ...

Во Шпанија украдени два милиона заштитни маски

Макфакс - 07.04.2020

Бизнисмен од градот Сантијаго де Компостела е уапсен под сомнение за кражба на медицински материјали, вклучително и околу два милиона заштитни маски, пренесоа локалните весници. Материјалот, вреден пет милиони евра, бил украден од магацин во ...

Видео: Во Шпанија украдени повеќе од 2 милиони маски!?

Канал5 - 07.04.2020

Бизнисмен од Сантијаго де Компостела е уапсен под сомнение дека украл големо количество на санитетски материјал. Локалните медиуми пренесуваат дека бизнисменот украл повеќе од 2 милиони медицински заштитни маски.

Пример за почит: Пензионерката Пацка Коневска од Скопје шие и подарува заштитни маски

ММС - 07.04.2020

Пацка Коневска, пензионерка од Скопје ја истакна својата хуманост на дело. Живее во населбата Кисела Вода, и вели дека одејки до маркет забележала дека повеќето луѓе не носат маски, па решила да им се најде за да колку толку си го заштитат здравјето.

Колку долго се задржува корона вирусот на заштитните маски?

Иновативност - 07.04.2020

Со оглед на тоа дека корона вирусот примарно е болест на респираторниот систем, заштитната маска за лице не е површина до која не може да дојде вирусот. Замислена е како средство кое го штити лицето на тој што ја носи од вдишување на ситните капки ...

Коронавирусот може да живее на хируршките маски многу подолго од што мислеа научниците

Слободен Печат - 07.04.2020

Скоро сите луѓе ширум светот денес носат маски за да се заштитат од корнавирусот, но најновата студија покажа дека тие можат да бидат погодно тло за преживување на вирусот дури една недела, пренесува Дејли стар.

PSA групацијата донираше над 400.000 маски и друга медицинска опрема на болници во Европа

Црнобело - 07.04.2020

Риселхајм. Opel придонесува во борбата против ширењето на коронавирусот со донирање на околу 50.000 заштитни маски во болниците и установите за социјална заштита низ цела Германија. Производителот на автомобили ќе подари 12.000 заштитни маски само ...

Израел наложи задолжително носење на заштитни маски

+инфо - 07.04.2020

Израелската влада одлучи да воведе обврзно носење на заштитни маски со цел да се спречи натамошно ширење на новиот коронавирус. Владата одобри и временски рамки за контрола на движењето на граѓаните за време на празникот Пасха, кој почнува утре, ...

Народен театар Битола на Клиничката болница во Битола ќе и подари 300 заштитни маски сошиени од нивните шивачи

Република - 07.04.2020

Народен театар Битола ќе донира 300 заштитни маски сошиени од вредните раце на нивните шивачи. Почитувани деновиве поминуваме низ еден тежок период, кој се надеваме за брзо време ќе го оставиме зад нас.

Бојана Данева и другарките направија веб-страница за шиење маски Помагаме.сите

Нетпрес - 07.04.2020

Бојана Данева со две другарки направи веб-страница https://pomagame.site на која може да се најдат упатства за шиење маски. „Сакав да ви напишам дека со две другарки ја направивме веб страната https://pomagame.site , на која може да се најдат ...

Истражување: Маските ја намалуваат брзината на ширење на коронавирусот

+инфо - 07.04.2020

Употребата на медицински маски може да ја намали брзината на ширење на смртоносниот коронавирус, тврди м еѓународна група научници, пренесува списанието „Натурал медицин“ (Natural Medicine).

Бизнисмен во Шпанија приведен поради кражба на два милиона маски

Мета - 07.04.2020

Бизнисмен од шпанскиот град Сантјаго де Компостела е уапсен под сомнение дека стои зад кражба на два милиона маски и друга заштитна опрема, како ракавици, панталони и комплети за прва помош, од магацин на компанија која што прогласила банкрот.

Во Шпанија обвинет бизнисмен за кражба на заштитни маски

+инфо - 07.04.2020

Шпански бизнисмен е осомничен за кражба на здравствен и санитетски материјал. Тој, наводно, го продавал истиот на компанија во соседна земја. Полицијата вчера го уапсила осомничениот во градот Сантијаго де Компостела, северна Шпанија.

Војна за маски: Владите спречуваат испораки, Кинезите продаваат на оние кои најмногу плаќаат

Кумановски м. - 07.04.2020

Со брзото ширење на пандемијата од Ковид-19 ширум светот, трката за медицинска опрема како заштитни маски и ракавици се забрзува. Некои земји спречуваат извоз на нарачана стока потребна за борба против коронавирусот, додека Франција и Германија ги ...

Израел наложи задолжително носење на заштитни маски

Слободен Печат - 07.04.2020

Од вечерва до петок наутро е забрането непотребно напуштање на градовите, со што ќе се спречат поголеми собири на семејствата по повод претстојниот ...

Секоја втора заштитна маска доаѓа од овие земји

Локално - 07.04.2020

Германија е најголем извозник на медицински производи на глобално ниво, Кина и Сингапур се лидери во извозот на маски и респиратори, а во време на пандемија најмногу се царинат сапуните, покажуваат податоците на Светската трговска организација (СТО).

СЗО подготвува нови упатства за користење на заштитните маски

еМагазин - 07.04.2020

Светската здравствена организација преку соопштение вчера најави дека наскоро ќе испрати нови упатства за користење на заштитните маски во борбата против коронавирусот. „Доколку маските се носат, тогаш тоа мора да биде сигурно и правилно.

Шпански бизнисмен осомничен за кражба на два милиона заштитни маски

Нетпрес - 07.04.2020

Шпански бизнисмен е осомничен за кражба на здравствен и санитетски материјал. Тој, наводно, го продавал истиот на компанија во соседна земја. Полицијата вчера го уапсила осомничениот во градот Сантијаго де Компостела, северна Шпанија.

Шпански бизнисмен осомничен за кражба на два милиона заштитни маски

Либертас - 07.04.2020

– Шпански бизнисмен е осомничен за кражба на здравствен и санитетски материјал. Тој, наводно, го продавал истиот на компанија во соседна земја. Полицијата вчера го уапсила осомничениот во градот Сантијаго де Компостела, северна Шпанија.

Шпански бизнисмен осомничен за кражба на два милиона заштитни маски

Frontline - 07.04.2020

Осомничениот, чие име не се соопштува, е фатен со помош на сведоци и безбеносните камери. Истрагата е во тек. Шпански бизнисмен е осомничен за кражба на здравствен и санитетски материјал. Тој, наводно, го продавал истиот на компанија во соседна ...

Шпански бизнисмен осомничен за кражба на два милиона заштитни маски

MakPress - 07.04.2020

Шпански бизнисмен е осомничен за кражба на здравствен и санитетски материјал. Тој, наводно, го продавал истиот на компанија во соседна земја. Полицијата вчера го уапсила осомничениот во градот Сантијаго де Компостела, северна Шпанија.

Шпанија: Уапсен бизнисмен поради кражба на два милиона заштитни маски

Денешен - 07.04.2020

Шпански бизнисмен е осомничен за кражба на здравствен и санитетски материјал. Тој, наводно, го продавал истиот на компанија во соседна земја. Полицијата вчера го уапсила осомничениот во градот Сантијаго де Компостела, северна Шпанија.