TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Епидемиолошката состојба ќе „одреди“ дали учениците од септември ќе се вратат во училиштата

MakPress - 15.05.2021

Оваа година избраниот хибриден модел на наставата даде одлични резултати, без застој во образованието, а притоа се заштити здравјето на учениците и наставниците како и колективното здравје.

Утре во 12 часот протести низ цела Македонија против укинувањето на учебниците – притисоци има

Антропол

Утре протест за учебниците, ќе се вратат ли децата во училница?

Сител

Утре голем протест против образовните „реформи“ на Царовска

Република

ВМРО ДПМНЕ: Царовска укина четири стручни паралелки и преку нашиот проект за дуално образование се кити со туѓи перја

Либертас

Царовска укина четири стручни паралелки и преку нашиот проект за дуално образование се кити со туѓи перја

Опсервер

Каква настава ќе има од септември зависи од епидемиолошката состојба

360 степени

ТВ21 Алсат-М Вечер Прес OhridNews Слободен Печат Независен Н.Македонија Опсервер

Родителите на учениците утре излегуваат на протести против дигитализација на учебниците

Press24 - 14.05.2021

Родителите од Иницијативата „Учебници и настава мора да има“ утре излегуваат на протест протест Законот за учебници со чие донесување дигиталните учебници би станале примарни материјали за учење на учебниците.

Колумна на Благоја Маркоски: ДИГИТАЛНИ УЧЕБНИЦИ -некои дополнителни аргументи ЗА односно ПРОТИВ

Курир

Родителите ги подготвуваат транспарентите – протест против дигитални учебници низ целата земја

ТВ21

Јаневска: Со законот за дигитализација Царовска врши дискриминација помеѓу учениците

Курир

Мила Царовска: Лажни вести се шират со Законот за учебници

Глас на Америка

Царовска: Родителите што ќе изберат печатени учебници брзо ќе посакаат дигитални (ВИДЕО)

Expres

44 здруженија и граѓански организации со поддршка за реформите во образовцанието

24 Вести

Канал5 Вечер Прес +инфо Lider Слободен Печат Нетпрес Н.Македонија Frontline

Јаневска: Дебакл е онлајн наставата, Царовска требаше да ги внесе наставниците во приоритетна група за вакцинирање за ...

Курир - 14.05.2021

„Добиваме информации дека онлајн наставата воопшто не е успешна. Наставниците генерално си ја вршат својата работа, тие се најавуваат во осум часот, држат предавања. Меѓутоа резултатите од таа настава се поразителни.

Онлајн наставата е дебакл

Нетпрес

Јаневска Онлајн наставата е дебакл, требаше наставниците да се вакцинираат за од септември да има настава со физичко присуство

Lider

Јаневска: Онлајн наставата доживеа фијаско, власта абер нема за вакцинирање на наставници

MakPress

Јаневска: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поправа тешките грешки на Царовска кога ќе дојде на власт, концепцијата ќе биде променета, а пари нема да се трошат за мебел туку за потребите на наставниците и учениците

Курир

Јаневска: ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ ГИ ИСПРАВИ ГРЕШКИТЕ НА ЦАРОВСКА

Република

Јаневска: Реформите на Царовска нема да бидат успешни туку ќе допринесат до поголем проблем во образованието и до послаб успех на учениците

Курир

Нетпрес Курир Нетпрес 24Инфо +инфо Press24 Lider MakPress

Низа здруженија со поддршка за учебници без дискриминација и знаења кои промовираат еднаквост и инклузивност

365 - 14.05.2021

Долупотпишаните здруженија на граѓани и мрежи од граѓански организации, ги поздравуваат реформите предвидени во Предлог законот за учебници и други наставни и дидактички материјали и сметаат дека законот ќе донесе позитивни промени и напредок во ...

Утре од 12 часот протести против Законот за учебници во цела Македонија

Антропол

Утре во Гостивар протест против дигитализација на учебниците

Gostivarpress.mk

Царовска за најавените протести: Учебници ќе има, барањето е остварено

МКД

Иницијативата „Учебници и настава мора да има“ закажа протести низ цела држава

МКД

Утре протестен марш во Скопје и протести во градовите против Законот за учебници

24Инфо

44 здруженија и граѓански организации со поддршка за учебници без дискриминација и знаења кои промовираат еднаквост и инклузивност

Либертас

Радио МОФ Денешен Курир Скопје инфо PressingTV Кумановски м. Мета Слободен Печат

Компаниите и институциите во кампања: Само стручно образован и подготвен кадар може да одговори на потребите на ...

OhridNews - 14.05.2021

еализираниот дијалог изминатите два месеца на локално ниво помеѓу компаниите, општините, училиштата и Министерството, има за цел креирање уписна политика во средно образование врз потребите на реалниот сектор, односно да се обезбеди подготвен кадар ...

И охридските средношколци може да добиваат по 3.500 денари, ако се запишат во стручно училиште

Независен

Царовска: младите охриѓани можат да направат добар избор на средно образование

Канал5

Отворен ден во тетовското стручното училиште „Моша Пијаде“ во рамки на проектот „Учи паметно, работи стручно“

Вечер Прес

Група пратеници предлагаат законски измени за континуитет во изучувањето на предметот историја

Академик

Отворен ден во тетовското стручното училиште „Моша Пијаде“ во рамки на проектот „Учи паметно, работи стручно“

MakPress

Царовска во Охрид на промоција на кампањата „Учи паметно, работи стручно“ за стручно средно образование

Опсервер

Frontline 24Инфо Опсервер OhridNews MakPress

Колева: Со Законот за наставници ќе ја исправиме неправдата кон над 4.700 наставници и стручни соработници

iPortal - 14.05.2021

Во собраниска процедура се влезени измените и дополнувањата на Законот за наставниците и стручните соработници во основните и средните училишта, како и Законот за Бирото за развој на образованието, порача денеска на прес- конференција, Даниела ...

СДСМ: Со Законот за наставници ќе ја исправиме неправдата кон над 4.700 наставници

Канал5

СДСМ се жали дека ВМРО-ДПМНЕ го блокира и законот за наставници

360 степени

Колева: Со Законот за наставници ќе ја исправиме неправдата кон над 4.700 наставници

Press24

Колева: Наставниците и стручните соработници отсега директно ќе се вработуваат на неопределено време

Локално

(Видео) Колева: Со Законот за наставници ќе ја исправиме неправдата кон над 4.700 наставници

MTM

Колева: Со Законот за наставници ќе ја исправиме неправдата кон над 4.700 наставници и стручни соработници

MakPress