TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата: Софија нема побарано Бугарите да влезат во Уставот

Press24 - 05.03.2021

Министерот за надворешни работи Бујар Османи синоќа во емисијата „Клик плус“ на ТВ21 изјави дека Бугарите во земјава треба да се чувствуваат како слободни граѓани, кои ќе ги имаат сите права.

Пендаровски контра Османи: Нема потреба од промена на Уставот

Press24

Претседателот Пендаровски не гледа никаква причина за било какви измени на Уставот

365

Претседателот Пендаровски не гледа потреба од промена на Уставот

Слободен Печат

По изјавата на Османи, Пендаровски реагира: Нема потреба за промена на Устав

Телма

За министерот Османи не е спорно Бугарите да бидат дел и од преамбулата на македонскиот устав

Канал5

Бугарија не побарала, ама ако треба ќе ги ставиме Бугарите во Уставот, вели Османи

Сакам да кажам

Р.С.Европа +инфо МКД ТВ21 365 ТВ21 ТВ21 ТВ21

Бугарија не го признава македонското малцинство, а македонската влада размислува за внесување на Бугарите во ...

Алфа - 05.03.2021

Додека Бугарија го негира постоењето на македонското малцинство,македонската влада размислува Бугарите во Mакедонија да станат уставна категорија.Министерот за надворешни работи Бујар Oсмани со две различни ијзваи во два дена.

Владата појаснува: Софија нема побарано Бугарите да влезат во Уставот

Независен

Бугарите ќе се бројат како посебна етничка група но Уставот нема да се менува, вели Османи

Сител

Османи со нов предлог Бугарите да бидат споменати во Уставот

Deutsche Welle

Османи: Нема да дозволиме некој да прави кампања дека државата прави притисок на кој било граѓанин заради етничката припадност

Сител

Нема да дозволиме поради изборна агенда некој да прикажува дека не ги почитуваме етничките права, рече Бујар Османи

ММС

Бугарите не барале да влезат во Уставот, Османи сам им нуди

Независен

Бизнис Вести еМагазин Локално Опсервер 24Инфо Frontline Фокус CivilMedia

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

Фактор - 05.03.2021

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“. „Им честитам на Бугарската национална телевизија, која сними прекрасен филм - ′′Историја од двете страни ".

Предлог за заедничка изјава на владите на Бојко Борисов и на Зоран Заев

+инфо

Диоген меѓу македонските Бугари

+инфо

ШЕКЕРИНСКА: Радев направи грешка во чекори, а ние си ги научивме своите лекции со соседите

Денешен

Скопје до Софија – да се внимава на наративот и да се избегнуваат провокации

CivilMedia

Румен Радев – заштитник на Бугарите во Северна Македонија

Слободен Печат

Скопје до Софија – да се внимава на наративот и да се избегнуваат провокации

Алсат-М

Press24 Либертас Република Слободен Печат Press24 Антропол Фактор Deutsche Welle

РЕАКЦИИ ЗА БУГАРСКИОТ КАНАЛ: Убаво ова со БНТ овде, а МТВ кога таму?

Фактор - 05.03.2021

Откако почна да се емитува во земјава бугарскиот канал БНТ, има бројни реакции на социјалните мреѓи од граѓани во земјава. Има и голем број шеговити коментари на таа сметка, но и многу политички реакции.

ГРОМ: Бугарската БНТ уште во своето прво емитување во Македонија ја презентираше својата шовинистичка пропаганда

Нетпрес

Што емитува БНТ: Бугарски час по историја среде Македонија

Република

(ВИДЕО) Прв ден од емитување на бугарската телевизија во Македонија

Нетпрес

БНТ и официјално зрачи на територијата на Македонија, но погледнете што емитува

PressingTV

Прв ден емитување БНТ во Македонија: Македонските револуционери претставени како бугарски

Сител

Бугарската национална телевизија почна да се емитува во С Македонија, ја има на „Макс ТВ“

Бриф

Курир Република PressingTV Независен 360 степени Сител PressingTV Press24