TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Приватните специјализанти бараат докторска плата и здравствено осигурување

Сител - 27.02.2024

Работат во амбуланти, дежураат и ги извршуваат сите докторски обрвски за плата од 26. 000 денари без пензиско и здравствено осигурување. Над 300 приватни специјализанти во земјата бараат итно решавање на нивниот статус од страна на здравствените ...

Здравствениот сектор во април ќе стави клуч на врата, каде ќе се лекуваат  пациентите!?

Вечер Прес - 27.02.2024

Ако продолжи хаосот, ниските плати и одложените вработувања на хонорарците Според Боби Бојчевски, национален координатор на Независниот синдикат на здравствени работници, доколку платите на здравствените работници за март годинава не бидат ...

Приватните специјализанти бараат плата од 40 илјади денари и трајно вработување

Слободен Печат - 27.02.2024

Здружението на лекари специјализанти го поздравува најавеното линеарно покачување на платите за 5 проценти за сите здравствени работници и соработници за март 2024 година и верува дека ваквиот тренд мора да продолжи.

Минималната плата во Грција ги покажува огромните разлики меѓу вработените и работодавците

Слободен Печат - 27.02.2024

Националниот општ колективен договор за труд на Грција предлага зголемување на минималната плата за 4 отсто, оценувајќи дека овој процент „го одразува реалниот потенцијал на бизнисите и може да ја зајакне целата економија“.

Разочарани сме од третманот на Министерството за здравство, бараме плата на ниво на доктор по општа медицина на ...

Република - 27.02.2024

Разочарани сме од третманот на Министерството за здравство, бараме плата на ниво на доктор по општа медицина на Клиника, велат приватните специјализанти. Од Здружението на лекари специјализанти (ЗЛС) го поздравуваат најавеното линеарно покачување за ...

Здружение на лекари специјализанти: Бараме плата која ќе биде на ниво на доктор по општа медицина во ЈЗУ Клинички ...

Бизнис Вести - 27.02.2024

СООПШТЕНИЕ: Здружението на лекари специјализанти – ЗЛС го поздравува најавеното линеарно покачување на 5% за сите здравствени работници и соработници за март 2024 година и верува дека ваквиот тренд мора да перзистира. .

Специјализантите бараат бараат плати на ниво на доктор по општа медицина во Клинички центар

Скопје1 - 26.02.2024

Здружението на лекари специјализанти – ЗЛС го поздравува најавеното линеарно покачување на 5% за сите здравствени работници и соработници за март 2024 година и верува дека ваквиот тренд мора да перзистира.

Бојчевски: Катастрофа е тоа што медицински кадар работи без пари и без договори, како да се хуманитарци

Слободен Печат - 26.02.2024

Медицински кадар во јавните здравствени установи со години работи со договор на определено време, а најексплицитен е случајот со Клиниката за уво нос и грло каде има вработена што 13 години е со договор на дело, вели за „Слободен печат“ Боби ...

Ќе има протести доколку платите на здравствените работници не се усогласат со минималната плата

24 Вести - 25.02.2024

Независниот синдикат на здравствени работници најави протест. Бараат линеарно покачување на платите на здравствените работници и решавање на проблемот со договорите на дело. Од синдикатот најавија дека координативното тело ќе одлучува во каква форма ...

ЌЕ ИМА ШТРАЈК ВО ЗДРАВСТВОТО Медицинските работници бараат повисоки плати

+инфо - 25.02.2024

Вработените во здравството со овие плати не можат да го преживеат месецот. Протест за време на пауза, тричасовно затворање на јавните здравствени установи или генерален штрајк се трите опции за кои во следниот период ќе одлучува коориднативното тело ...

Здравствените работници најавуваат протести – бараат линеарно зголемување на нивните плати и решавање на вработувањата

ТВ21 - 25.02.2024

Иако изминатиов период во Министерството за здравство се сменија неколку министри, отворените прашања на здравствените работници околу платите но и нивниот статус останаа отворени. Од Синдикатот од овој сектор се револтирани бидејќи еднаш им се ...

Најавен протест во здравството ако платата не се исплати согласно Законот за минималец

Пулс24 - 25.02.2024

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници, административен технички персонал и технички персонал (НСЗР), на денешната прес-конференција.

Независниот синдикат на здравствени работници најавува протест доколку нема усогласување на нивните плати со ...

Пулс24 - 25.02.2024

Независниот синдикат на здравствените работници, административен технички персонал и технички персонал најавија дека во текот на наредниите недели ќе излезат на протести доколку не дојде до усогласување на минималната плата.

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Мета - 25.02.2024

Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на паузите, затворање на болниците и поликлиниките од 11 до 14 часот и генерален штрајк во здравството доколку во април паралелно со зголемената минимална плата за околу 2.300 денари линеарно не ...

НСЗР ќе штрајкува ако платите не се усогласат со минималецот додека здравствените работници работат за тројца

Во Центар - 25.02.2024

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници, административен технички персонал и технички персонал (НСЗР), на денешната прес-конференција.

НСЗР најавија протести ако здравствените работници не добијат плата усогласена со Законот за минимална плата

MakPress - 25.02.2024

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници, административен технички персонал и технички персонал (НСЗР), на денешната прес-конференција.

Приватните специјализанти разочарани од третманот на МЗ: Добиваме 26.000 денари, не може да ги покриеме ниту основните ...

Фокус - 27.02.2024

Здружението на лекари специјализанти – ЗЛС го поздравува најавеното линеарно покачување на 5% за сите здравствени работници и соработници за март 2024 година и верува дека ваквиот тренд мора да перзистира.

Здружение на лекари специјализанти: Бараме плата која ќе биде на ниво на доктор по општа медицина во ЈЗУ Клинички ...

Факултети - 27.02.2024

Здружението на лекари специјализанти - ЗЛС го поздравува најавеното линеарно покачување на 5% за сите здравствени работници и соработници за март 2024 година и верува дека ваквиот тренд мора да перзистира.

Здружение на лекари специјализанти: Бараме плата која ќе биде на ниво на доктор по општа медицина во Клинички Центар

А1 On - 27.02.2024

Бараме плата на ниво на доктор по општа медицина на Клиника, велат приватните специјализанти. Од Здружението на лекари специјализанти (ЗЛС) го поздравуваат најавеното линеарно покачување за 5 отсто за сите здравствени работници и соработници за март ...

Разочарани сме од третманот на Министерството за здравство, бараме плата на ниво на доктор по општа медицина на ...

Zoom - 27.02.2024

Разочарани сме од третманот на Министерството за здравство, бараме плата на ниво на доктор по општа медицина на Клиника, велат приватните специјализанти. Од Здружението на лекари специјализанти (ЗЛС) го поздравуваат најавеното линеарно покачување за ...

ЗЛС: Бараме плата на ниво на доктор по општа медицина на Клиника

Скопје инфо - 27.02.2024

Бараме плата на ниво на доктор по општа медицина на Клиника, велат приватните специјализанти. Од Здружението на лекари специјализанти (ЗЛС) го поздравуваат најавеното линеарно покачување за 5 отсто за сите здравствени работници и соработници за март ...

Лекари специјализанти бараат плата на ниво на доктор по општа медицина во скопскиот Клинички центар

МКД - 27.02.2024

Здружението на лекари специјализанти (ЗЛС) го поздравува најавеното линеарно покачување на 5 отсто за сите здравствени работници и соработници за март 2024 година и верува дека ваквиот тренд мора да опстои.

Бараме плата на ниво на доктор по општа медицина во ЈЗУ Клинички Центар, информираат од Здружение на лекари ...

ММС - 27.02.2024

Здружението на лекари специјализанти – ЗЛС го поздравува најавеното линеарно покачување на 5% за сите здравствени работници и соработници за март 2024 година и верува дека ваквиот тренд мора да перзистира.