TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ахмети, Османи и Бајрами сведочеа за „Монструм“ – ДУИ бара расчистување на случајот и да се врати довербата кај ...

ТВ21 - 21.02.2020

За Монструм денеска сведочеа лидерот на ДУИ, Али Ахмети, Бујар Османи и Џељал Бајрами. На Ахмети обвинителката Фетаи му прочита транскрипт од разговори од бомбите. Фетаи прочита еден од разговорите меѓу Ахмети со еден соговорник, каде лидерот на ДУИ ...

Судење за „Монструм“: Сведочеа Али Ахмети, Бујар Османи и Џелал Бајрами

24 Вести - 21.02.2020

Лидерот на ДУИ сведочеше дека тие како партија барале да се повтори судскиот процес за „Монструм“. Во ноември 2017-та Врховниот суд ги укина доживотните казни на обвинетите и го врати случајот на почеток, па остана недокажано како и од кого ...

Ахмети се појави во судница и потврди дека се познава со еден од обвинетите во „Монструм“

Сител - 21.02.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети знаел дека убиените момчиња кај Смиљковското езеро биле масакрирани. Во својство на сведок беше присутен на рочиштето за случајот Монструм а овие сознанија рече дека ги имал од институциите.

„Монструм“, сведочења на Ахмети, Османи и Бајрами

Алсат-М - 21.02.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети сведочеше за случајот „Монструм“. Обвинителката Фатиме Фетаи го праша зошто имал сомнежи во работата на истражните органи и побарал да се формира комисија да работи на случајот.

Али Ахмети во „Монструм“: „Јас сум лидер на политичка партија, а не директор на театар“

Телма - 21.02.2020

“Менаџирал” е активноста која лидерот на ДУИ, Али Aхмети ја правел кога од телeвизија видел дека има пет убиени лица кај смилковското езеро. Не влијае врз судството, а се инофмриал од свои сопартијци за случајот.

Родителите на убиените момчиња до Ахмети: Знаете ли дека пријателот обвинет во „Монструм“ е во затвор за 5 автоматски ...

МКД - 21.02.2020

За лидерот на ДУИ, Али Ахмети денес, освен обвинителството и одбраната, прашања имаа и родителите на убиените момчиња. Горан Наќески, таткото на убиениот Александар го праша Ахмети дали се познава со некој од обвинетите.

Ахмети се познавал лично со обвинетиот Фејзи Азири, бил логистичар во УЧК

Фокус - 21.02.2020

Таткото на едно од убиените момчиња во петкратното убиство кај Смилковското езеро, Горан Наќевски по денешното сведочење на лидерот на ДУИ, Али Ахмети порача дека судството е извршител на желбите на Ахмети, кој како што самиот кажал барал да се ...

Сашо Мијалков, Муса Џафери и Блерим Беџети ќе сведочат за „Монструм“

Фокус - 21.02.2020

Со сведочење на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање – УБК, Сашо Мијалков и советникот на поранешниот престедател Ѓорге Иванов, Синиша Алексовски на 27-ми февруари ќе продолжи рочиштето за предметот „Монструм“, кој се ...

Ахмети: Баравме судењето да се повтори зашто како партија плативме превисока цена

Канал5 - 21.02.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и обвинителот Џелал Бајрами сведочеа за случајот “Монструм”. Ахмети пред судот кажа дека за петкратното убиство кај Смилковското езеро дознал следниот ден од медумите.

ДУИ барале „Монструм“ да се суди од почеток, Врховен удоволи

Алфа - 21.02.2020

ДУИ побарале, а Врховниот суд го врати случајот Монструм на повторно судење. Лидерот на интегративците Али Ахмети денеска во својство на сведок за петкратното убиство, повеќе пати во судницата потенцираше дека тие побарале судењето да се врати од ...

И Сашо Мијалков ќе биде сведок во „Монструм“

МКД - 21.02.2020

Сашо Мијалков, Синиша Алексовски, Блерим Беџети, Муса Џафери и Зоран Трајковски ќе бидат сведоци на следното рочиште за „Монструм“. Ако на 27 февруари за кога е закажано судењето, поранешниот шеф на обезбедувањето на Љубе Бошкоски, Трајковски не ...

Сашо Мијалков и Муса Џафери ќе сведочат за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро

Сакам да кажам - 21.02.2020

Обвинителот Џелал Бајрами, заменик-министер за внатрешни работи во времето кога се случи петкратното убиство кај Смиљковско Езеро, во денешното сведочење на „Монструм“ ја обвини тогашната министерка Гордана Јанкулоска дека презела улога на обвинител ...

Ахмети за “Монструм”: Баравме судењето да се повтори, бидејќи плативме најголема политичка цена

Фокус - 21.02.2020

Побаравме да се повтори овој судски процес бидејќи ние како политичка партија плативме највисока цена за овој случај и ако не се расветли како што треба ќе има последици, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети по сведочењето во судот за случајот ...

Од кај знаете вие како лидер на партија дека земената днк била на избеганите обвинети во Косово, А не на присутните ...

Сакам да кажам - 21.02.2020

На предлог на јавната обвинителка Фатиме Фетаи, лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска сведочеше во случајот „Монструм“, во контекст на расчистување на сомневањата, како на обвинетите, така и на семејствата на убиените момчиња и на рибарот, дека ...

Ахмети го познавал обвинетиот Фејзи Азири во „Монструм“: Не мислам дека Албанец би го направил овој криминал

А1 On - 21.02.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на рочиштето за „Монструм“ рече дека се познава со обвинетиот Фејзи Азири од 2002 или 2003 година, одговарајќи на прашање од родителот Горан Наќевски, чиј син беше застрелан. „Јас кога го запознав беше добар човек.

Османи потврди дека се сретнал со семејството на заштитениот сведок во „Монструм“

МКД - 21.02.2020

На судењето за Монструм денес сведочи Бујар Османи. Тој пред судот рече дека бил во посета на обвинет од овој предмет, а како причина за тоа го наведе писмото испратено од семејството на Хаки Азири, кое побарало од него да каже каде им е синот.

Османи: Беше многу важно процесот за „Монструм“ да се повтори, бидејќи граѓаните не веруваат

Сител - 21.02.2020

Мојата улога денеска беше како сведок, споредено во тоа време како гласноговорник на ДУИ, да придонесам овој длабоко сензитивен, политизиран судски процес да се разреши и да се даде епилог на кој што ќе имаат доверба сите страни вклучени во ...

(ВИДЕО) Османи кажа дека се сретнал со семејството на обвинет во „Монструм“: Имавме состанок, бев пријателски примен

А1 On - 21.02.2020

Вицепремиерот Бујар Османи од ДУИ на рочиштето за „Монструм“, рече дека се сретнал со семејството на Хаки Азири кој беше заштитен сведок, а сега е обвинет во постапката. „По настанот и акцијата имаше свикано претседателство во партијата.

Ахмети: Ако не се расветли „Монструм“ може да има последици

+инфо - 21.02.2020

Побаравме повторување на случајот „Монструм“ затоа што судовите и обвинителството беа многу ранливи и целата јавност беше во необјаснета ситуација вклучително и семејатвата кои ги изгубија своите во овој трагичен настан, но и тие што беа осудени, ...

Бајрами: Уште пред да бидат обвинети, Јанкуловска ги „осудила“ приведените за „Монструм“

Слободен Печат - 21.02.2020

Сегашниот обвинител Џелал Бајрами, кој во време која се случи масакрот кај Смилковско Езеро беше заменик-министер за внатрешни работи, на денешното сведочење во процесот „Монструм“ нагласи дека на прес-конференцијата за јавноста во врска со ...

(ВИДЕО) Ахмети за „Монструм“: Имав информации дека не се само убиени, туку масакрирани

А1 On - 21.02.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го започна своето денешно сведочење во случајот „Монструм“ претставувајќи се како пратеник. „За овој грозоморен настан дознав следниот ден од медиумите. Беше многу трагичен настан.

Ахмети за „Монструм“: Имав информации дека убиените биле масакрирани

+инфо - 21.02.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, имал информации дека убиените кај Смиљковско Езеро биле масакрирани. Тоа го откри тој денеска одговарајќи на парашања од обвинителката Фатиме Фетаи на рочиштето за „Монструм“.

Бујар Османи: Го посетив семејството на Хаки Азири, откако ме погоди нивното писмо

Фактор - 21.02.2020

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, денеска како сведок во случајот „Монструм“ рече дека го посетил семејството на обвинетиот Хаки Азири, но не за да интервенира политички по петкратното убиство на Смилковско езеро, туку да му објасни на ...

(ВИДЕО) Ахмети: Очекуваме судските власти да го расчистат случајот „Монструм“

А1 On - 21.02.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по неговото свдочење во Кривичниот суд изјави дека очекува судските власти да го расчитат случајот „Монструм“. „Да нема селективна правда. Токму вакви случаеви не примораа нас да размислуваме за имплементација на ветинг ...

Ахмети: Сите нè обвинуваа дека сме поврзани со „Монструм“, случајот мора да се расветли како што треба

360 степени - 21.02.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по денешното негово сведочење во случајот „Монструм“, вели дека барале да се повтори судењето за овој предмет, а на прашањето како тие барале да се врати судењето вели дека како политички авторитети имаат одговорност да ...

Бајрами за „Монструм“: Јанкулоска излезе со информации надвор од договореното

Локално - 21.02.2020

Јавниот обвинител и претседател на Комисијата за следење на изборни нерегуларниост поврзани со изборите, Џелал Бајрами, во своето сведочење за случајот „Монструм“ истакна дека на прес-конференцијата на која излезе тогашната министерка за внатрешни ...

Османи по сведочењето за „Монструм“: Очекувам транспарентен судски процес и одлука врз основа на фактите и доказите

ТВ21 - 21.02.2020

Денеска во улога на сведок за случајот „Монструм“ беше и вицепремиерот Бујар Османи, кој за време на случајот беше портпарол на ДУИ. За овој случај сведочеше и претседателот на партијата Али Ахмети, и поранешната министерка за внатрешни работи, ...

Ахмети и Бајрами ќе сведочат на денешното судење за “Монструм”

Фокус - 21.02.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети и обвинителот Џелал Бајрами денеска треба да сведочат на рочиштето за случајот “Минструм”, по покана на обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски. На едно од претходните рочишта беа прочитани СМС пораки кои меѓусебе ги ...

Османи посетил семејство на обвинет во „Монструм“ во својство на портпарол на ДУИ

Локално - 21.02.2020

Вториот сведок на денешното рочиште за случајот „Монструм“, вицепремиерот Бујар Османи, пред судот изјави дека за настанот разбрал од телевизија наредниот ден. На прашањето на обвинителката Фатиме Фетаи дали е точно дека после настанот бил во посета ...

Ахмети сведочи во Монструм: Бевме исплашени да не ескалира ситуацијата и дојде до судир

Локално - 21.02.2020

На денешното рочиште за предметот „Монструм“ прв сведок е лидерот на ДУИ, Али Ахмети. На прашањето од судијта кога и како разбрал за овој грозоморен настан, Ахмети рече дека разбрал утрешниот ден.

Османи очекува транспарентен судски процес за случајот „Монструм“

CivilMedia - 21.02.2020

Вицепремиерот Бујар Османи, денеска се појави како сведок во случајот „Монструм“ кој во тоа време беше портпарол на ДУИ. Османи во судот изјави дека се сретнал со семејството на тогаш заштитениот сведок, а сега обвинет Хаки Азири.

Ново рочиште за „Монструм“, сведочат Јанкуловска и Ахмети (ВИДЕО)

ТВ21 - 21.02.2020

Денеска е закажано ново рочиште за случајот „Монструм“ за убиствтото кај Смилковско езеро. На денешното рочиште сведочат екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Ахмети и Бајрами ќе сведочат за „Монструм”

Н.Македонија - 21.02.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети и обвинителот Џелал Бајрами треба да сведочат на денешното рочиште за случајот „Монструм”. На едно од претходните рочишта беа прочитани СМС-пораки кои меѓусебе ги размениле тогашниот заменик-министер за внатрешни работи ...

ПО ЗАЕВ И ЈАНКУЛОСКА: Али Ахмети на ред да каже што знае за случајот „Монструм“

Фактор - 21.02.2020

По сведочењето на лидерот на СДСМ Зоран Заев, па екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска , денеска за процесот „Монструм“ како сведок излегува лидерот на ДУИ Али Ахмети. Покрај Ахмети, како сведок ќе биде и обвинителот Џелал Бајрами ...

Ахмети, Османи и Бајрами треба да сведочат во „Монструм“

360 степени - 21.02.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи повтореното судење за случајот „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковско езеро во 2012 година. Според најавите од рочиштето во средата, предвидено е денеска да сведочат лидерот на ...

Ахмети пристигна во Кривичниот суд, ќе сведочи за „Монструм“

Слободен Печат - 21.02.2020

Освен Ахмети, како сведок треба да се појави и неговиот сопартиец, обвинителот Џелал Бајрами, кој во 2012 година, кога се случи немилиот настан кај Смилковско Езеро ја вршеше функцијата заменик-министер за внатрешни работи.

Во петок Ахмети и Бајрами ќе се појават како сведоци во „Монструм“, Османи размислува

MakPress - 19.02.2020

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети и обвинителот Џелал Бајрами, ќе сведочат на следното рочиште за случајот „Монструм”, кое е закажано на 21 февруари (во петок). Адвокатот на дел од обвинетите во овој предмет Асмир Алиспахич, за МИА ја потврди веста ...

Ахмети за „Монструм“: Стравуваме да не дојде до судири и ескалација на состојбата

Курир - 21.02.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешното сведочење за случајот „Монструм“ кака дека за петкратното убиство кај Смилковкото Езеро дознал наредниот ден и оти имал повеќе разговори со негови соработници, како и со претставници на меѓународната заедница, ...

Ахмети пристигна во судот за да сведочи за „Монструм“, ќе дојде и Османи

+инфо - 21.02.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети штотуку пристигна во судот. Тој и обвинителот Џељал Бајрами денеска треба да сведочат за петкратното убиство кај Смиљковското езеро во предметот „Монструм”. Освен Ахмети на рочиштето потврдил дека ќе дојде со задоцнување ...

Ахмети за „Монструм": Стравувавме да не дојде до судири и ескалација на состојбата

Канал5 - 21.02.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешното сведочење за случајот „Монструм" кака дека за петкратното убиство кај Смилковкото Езеро дознал наредниот ден и оти имал повеќе разговори со негови соработници.

Ахмети дојде во судот да сведочи за „Монструм“

24 Вести - 21.02.2020

Претседателот на ДУИ Али Ахмети претпладнево пристигна во Кривичниот суд каде треба да сведочи на рочиштето за петкратното убиство кај Смилковското Езеро. Ахмети дојде во судот во придружба на Артан Груби и уште неколку лица.

Али Ахмети и Џелал Бајрами ќе сведочат во „Монструм“

Р.С.Европа - 21.02.2020

По Зоран Заев и Гордана Јанкулоска, кои како поранешни високи функционери сведочеа во судскиот предмет „Монструм”, денеска на рочиштето за петкратното убиство кај Смилковското Езеро треба да сведочи и претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Ахмети за „Монструм“: Стравувавме да не дојде до судири и ескалација на состојбата

Сител - 21.02.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешното сведочење за случајот „Монструм“ кака дека за петкратното убиство кај Смилковкото Езеро дознал наредниот ден и оти имал повеќе разговори со негови соработници, како и со претставници на меѓународната заедница, ...

За петкратното убиство кај Смилковското езеро денеска ќе сведочат Ахмети и Бајрами

Локално - 21.02.2020

По Зоран Заев и Гордана Јанкулоска, кои како поранешни високи функционери сведочеа во судскиот предмет „Монструм”, денеска на рочиштето за петкратното убиство кај Смилковското Езеро треба да сведочи и претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Ахмети: Очекуваме судските власти да го расчистат случајот „Монструм“

Press24 - 21.02.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешното сведочење за случајот „Монструм“ кака дека за петкратното убиство кај Смилковкото Езеро дознал наредниот ден и оти имал повеќе разговори со негови соработници, како и со претставници на меѓународната заедница, ...

Ахмети дојде во судот да сведочи за „Монструм“

А1 On - 21.02.2020

Претседателот на ДУИ Али Ахмети претпладнево пристигна во Кривичниот суд каде треба да сведочи на рочиштето за петкратното убиство кај Смилковското Езеро. Ахмети дојде во судот во придружба на Артан Груби и уште неколку лица.

Ахмети за „Монструм“: Стравуваме да не дојде до судири и ескалација на состојбата

Опсервер - 21.02.2020

– Лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешното сведочење за случајот „Монструм“ кака дека за петкратното убиство кај Смилковкото Езеро дознал наредниот ден и оти имал повеќе разговори со негови соработници, како и со претставници на меѓународната ...

Али Ахмети и Џелал Бајрами ќе сведочат во „Монструм“

Вечер - 21.02.2020

По Зоран Заев и Гордана Јанкулоска, кои како поранешни високи функционери сведочеа во судскиот предмет „Монструм”, денеска на рочиштето за петкратното убиство кај Смилковското Езеро треба да сведочи и претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Ахмети за „Монструм“: Стравуваме да не дојде до судири и ескалација на состојбата

Телма - 21.02.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешното сведочење за случајот „Монструм“ кака дека за петкратното убиство кај Смилковкото Езеро дознал наредниот ден и оти имал повеќе разговори со негови соработници, како и со претставници на меѓународната заедница, ...

Денеска сведоци на „Монструм“ Али Ахмети и Џелал Бајрами

МКД - 21.02.2020

По Зоран Заев и Гордана Јанкулоска, кои како поранешни високи функционери сведочеа во судскиот предмет „Монструм”, денеска на рочиштето за петкратното убиство кај Смилковското Езеро треба да сведочи и претседателот на ДУИ, Али Ахмети.