TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ние не доаѓаме, му порачаа норвежаните на Трамп

Сакам да кажам - 13.01.2018

Голем број Норвежани го отфрлија предлогот на Доналд Трамп да се доселат во САД, откако тој се пожалил дека на неговата земја не ѝ требаат повеќе мигранти од „посрани држави“, алудирајќи на Хаити, Ел Салвадор и Африка.

Африканските земји чекаат извинување од Трамп

Стандард - 13.01.2018

Амбасадорите од групата на африканските земји во ОН побараа демант и извинување од американскиот претседател Доналд Трамп поради расистичката реплика за имигрантите од „мизерни дупки“, за која беше објавено во медиумите, пренесе Франс прес.

Трамп ги отфрли обвинувањата дека кажал навредливи работи за дел од африканските земји

24 Вести - 12.01.2018

Американскиот претседател не негира дека за време на состанокот посветен на имиграцијата изнел некои тешки зборови кон дел од земјите од африканскиот континент, но дека новинарите погрешно ја пренеле целата информација.

Поранешниот претседател на Мексико кон Трамп: Твојата уста е како депонија!

Канал5 - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп неколку држави ги нарече “дупки“, а тоа предизвика остри осуди ширум светот. Како што пренесе „Вашингтон пост“, кој се повикува на повеќе неименувани извори, на состанокот со американските сенатори за предлогот ...

Трамп негира дека користел навредливи изрази за африканските земји и за Хаити

Р.С.Европа - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска негира дека користел навредливи изрази за африканските и латиноамериканските држави. Претходно, ОН остро ја осудија и ја нарекоа „расистичка“ наводната изјава на Трамп, кој африканските земји и Хаити ги ...

Топли поздрави за Трамп од „по...те земји“

Deutsche Welle - 12.01.2018

По...ни земји? Така американскио тпретседател Трамп ги нарече Хаити, Ел Салвадор и африканските држави. Во тие земји многу луѓе мислат поинаку, но има и онакви кои се согласуваат со Трамп. Со терминот „по..

Трамп се повлекува : не зборував навредливо за мигрантите

Канал5 - 12.01.2018

Трамп одрекува дека на состанокот во Овалната соба ги навредувал земјите од каде што доаѓаат мигранти . Американскиот претседател сепак потврди дека користел остар речник . Тој на твитер напиша дека не користел навредливи зборови против Хаити , Ел ...

Обединетите нации за Трамп – тој е расист

Канал5 - 12.01.2018

ОН остро ја осудија и ја нарекоа расистичка изјавата на Американскиот претседател , кој Африканските држави и Хаити ги нарекува ѓубре од држави . ,, Доколку се потврди шокантната и срамна изјава на претседателот Трамп , нема друг збор што би можел ...

ОН: Нема друг збор за Трамп освен расист

Мета - 12.01.2018

Обединетите нации остро ја осудија и ја нарекоа расистичка изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп кој африканскиte земји и Хаити ги нарече „дупки“. -Ако тоа се потврди, во прашање е шокантна и срамна изјава на претседателот на САД.

Трамп за навредите кон Африка и Хаити: Не користев таков јазик!

Стандард - 12.01.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска негираше дека тој ги дефинирал африканските земји како „мизерни дупки“ и други континенти, од кои земјата добива мигранти, објави АФП. „Тоа не беше јазикот што се користеше“, напиша Трамп во мрежата на ...

Африка стаписана од ненадејното и вулгарно внимание на Трамп

МКД - 12.01.2018

Африканците се разбудија денес за да откријат дека претседателот Доналд Трамп конечно се заинтересирал за нивниот континент. Но, не е она за што се надеваа. Користејќи вулгарен говор, Трамп во четвртокот се запраша зошто САД би прифатиле уште ...

Трамп прашува: Што ќе ни се имигранти од „мизерни дупки“?

Стандард - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп прашал вчера за што ќе им се на САД имигранти од „мизерни дупки“ како Хаити и земјите во Африка, соопштија американските медиуми и агенциите, повикувајќи се на извори, кои посакале анонимност.

Трамп: Зошто примаме луѓе од шутрачки земји?!

24 Вести - 12.01.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп со остра антимигрантска реторика. „Зошто ни доаѓаат сите тие луѓе од шутрачки земји“, прашал Трамп за време на расправата на состанокот со членовите од конгресот.

Нов вербален испад: Трамп зборува за земји „по...ни дупки“

Deutsche Welle - 12.01.2018

На разговори за миграцијата од Хаити и од африканските држави, американскиот претседател Донад Трамп ги нарекол овие земји „по...ни дупки“. На разговори околу миграцијата со двајца сенатори во Белата куќа, американскиот претседател Доналд Трамп, ...

Реакции на Африканската унија и на ОН за изјавата на Трамп за Африка и Хаити...

Н.Македонија - 12.01.2018

Реакции на Африканската унија и на ОН за изјавата на Трамп за Африка и Хаити Африканската унија соопшти денеска дека се „искрено вознемирени“ од изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп поради вулгарниот речник кога запрашал зошто САД да ...

Трамп: Африка и Хаити се „ср..е од држави“

+инфо - 12.01.2018

Трамп рекол на еден друг состанок за имиграцијата дека „сите жители на Хаити имаат сида“. Белата куќа тогаш демантираше. Американскиот претседател Доналд Трамп се занесе синоќа на состанок со парламентарци во Белата куќа за имиграцијата, ...

ЗОШТО НИ ДОАЃААТ МИГРАНТИ ОД „ПОСРАНИ ДРЖАВИ“, А НЕ ОД НОРВЕШКА, КАЖА ТРАМП

Сакам да кажам - 12.01.2018

Белата куќа не го демантираше срамниот испад на претседателот Доналд Трамп, кој на состанокот со претставниците на двете партии во Овалниот уред употреби погрдни зборови за имигрантите кои доаѓаат во САД.

Хаити побара официјално објаснување за изјавата на Трамп

Макфакс - 12.01.2018

Владата на Хаити синоќа официјално го повика американскиот амбасадор во земјата да објасни зошто претседателот Доналд Трамп ги нарекол шутрачки земји Хаити, Ел Салвадор и некои африкански земји.

Трамп: Зошто ни доаѓаат мигранти од шутрачки земји

Макфакс - 12.01.2018

На состанокот со членовите од Конгресот, американскиот претседател Доналд Трамп го загуби трпението за време на расправата за двостраниот договор за имиграција, пишува „Вашингтон пост“. „Зошто ни доаѓаат сите тие луѓе од шутрачки земји?“ рекол Трамп ...

Зошто САД прифаќаат луѓе од тие пос*ани држави? Трамп повторно шокирал со изјава, а сака мигранти само од една земја

Точка - 12.01.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп, прашал зошто САД прифаќаат имигранти од "пос*ани земји". Претседателот на САД, Доналд Трамп прашал зошто САД прифаќаат имигранти од "пос*ани земји", на состанокот за договорот за имиграција со пратениците од ...

ОН: Нема друг збор за Трамп освен расист

Либертас - 12.01.2018

Обединетите нации остро ја осудија и ја нарекоа расистичка изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп кој африканскиte земји и Хаити ги нарече „дупки“. -Ако тоа се потврди, во прашање е шокантна и срамна изјава на претседателот на САД.

Нов вербален испад: Трамп зборува за земји „по…ни дупки“

Либертас - 12.01.2018

На разговори за миграцијата од Хаити и од африканските држави, американскиот претседател Донад Трамп ги нарекол овие земји „по…ни дупки“. На разговори околу миграцијата со двајца сенатори во Белата куќа, американскиот претседател Доналд Трамп, како ...

Трамп: Африка и Хаити се „ср..е од држави“

Алфа - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп се занесе синоќа на состанок со парламентарци во Белата куќа за имиграцијата, нарекувајќи, според „Вашингтон пост“, неколку африкански нации и Хаити како „ср..е од држави“ (Shithole countries).

Хаити побара официјално објаснување за изјавата на Трамп

Вечер - 12.01.2018

Владата на Хаити синоќа официјално го повика американскиот амбасадор во земјата да објасни зошто претседателот Доналд Трамп ги нарекол шутрачки земји Хаити, Ел Салвадор и некои африкански земји.

Трамп: Зошто ни доаѓаат мигранти од шутрачки земји

Вечер - 12.01.2018

На состанокот со членовите од Конгресот, американскиот претседател Доналд Трамп го загуби трпението за време на расправата за двостраниот договор за имиграција, пишува „Вашингтон пост“. „Зошто ни доаѓаат сите тие луѓе од шутрачки земји?“ рекол Трамп ...

ОН: Трамп може да се опише со еден збор - расист

Канал5 - 12.01.2018

Обединетите нации остро ја осудија и ја нарекоа расистичка изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп кој африканскиte земји и Хаити ги нарече „дупки“. -Ако тоа се потврди, во прашање е шокантна и срамна изјава на претседателот на САД.

Трамп со навреди за Африка и за Хаити, реакција на Африканската лига

Алсат-М - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави синоќа на состанок со парламентарци во Белата куќа за имиграцијата, нарекувајќи ги, според Вашингтон пост, неколку африкански нации и Хаити како „ср..е од држави“ (Shithole countries).

Хаити побара официјално објаснување за изјавата на Трамп

Точка - 12.01.2018

Владата на Хаити синоќа официјално го повика американскиот амбасадор во земјата да објасни зошто претседателот Доналд Трамп ги нарекол шутрачки земји Хаити, Ел Салвадор и некои африкански земји.

Трамп: Зошто ни доаѓаат мигранти од шутрачки земји?

А1 On - 12.01.2018

На состанокот со членовите од Конгресот, американскиот претседател Доналд Трамп го загуби трпението за време на расправата за двостраниот договор за имиграција, пишува „Вашингтон пост“. „Зошто ни доаѓаат сите тие луѓе од шутрачки земји?“ рекол Трамп ...

ОН: Нема друг збор за Трамп освен расист

Локално - 12.01.2018

Обединетите нации остро ја осудија и ја нарекоа расистичка изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп кој африканскиte земји и Хаити ги нарече „дупки“. -Ако тоа се потврди, во прашање е шокантна и срамна изјава на претседателот на САД.

Хаити побара официјално објаснување за изјавата на Трамп

А1 On - 12.01.2018

Владата на Хаити синоќа официјално го повика американскиот амбасадор во земјата да објасни зошто претседателот Доналд Трамп ги нарекол шутрачки земји Хаити, Ел Салвадор и некои африкански земји.

ОН: Трамп е расист

Слободен Печат - 12.01.2018

Обединетите нации остро ја осудија и ја нарекоа расистичка изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп кој африканскиte земји и Хаити ги нарече „дупки“. -Ако тоа се потврди, во прашање е шокантна и срамна изјава на претседателот на САД.

ОН: Нема друг збор за Трамп освен расист

iPortal - 12.01.2018

Обединетите нации остро ја осудија и ја нарекоа расистичка изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп кој африканскиte земји и Хаити ги нарече „дупки“. -Ако тоа се потврди, во прашање е шокантна и срамна изјава на претседателот на САД.