TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Марија Соле ќе суди во Серија А

TopSport - 29.09.2022

Натпреварот од осмото коло во Серија А помеѓу Сасуоло и Салернитана, кој е на програмата оваа недела, ќе остане запишан во историјата на италијанскиот фудбал. Имено, судија на оваа ќе биде Марија Соле и со тоа ќе стане првата жена судија на ...

Неделава жена за првпат во историјата ќе суди натпревар од Серија А

Кајгана - 29.09.2022

Неделава ќе влезе во историјата на италијанскиот фудбал бидејќи за првпат во историјата ќе суди натпревар во Серија А. Имено, на 2 октомври во 15 часот стартот на натпреварот Сасуоло - Салернитана ќе го означи Марија Соле Фериери Капути.

Историја во Серија А: Жена за првпат ќе ја дели правдата во калчолигата

Sport 1 - 29.09.2022

Фудбалската Серија А в недела ќе испише историја затоа што за првпат ќе суди жена. На мечот меѓу Сасуоло и Салернитана правдата ќе ја дели Марија Соле Фереира Капути, која ќе се обиде да се покаже во најдобро светло.

За првпат жена ќе биде главна судијка во Серија А

МакФудбал - 29.09.2022

Марија Соле Фериери Капути ќе стане првата жена судија на фудбалски натпревар во Серија А. Таа е одредена да го суди натпреварот меѓу Сасуоло и Салернитана в недела. 31-годишната Капути е промовирана во елитната судиска категорија на италијанската ...

За прв пат по 110 години: Викендов ќе биде испишана историја во Серија А

Sport M - 29.09.2022

Неделниот натпревар од 8. коло на италијанската Серија А помеѓу Сасуоло и Салернитана веројатно ќе минеше целосно незабележан да не беше одлуката на италијанската судиска комисија. Имено, за прв пат по 110 години натпревар од италијанската елита ќе ...

Во Серија А ова се чекаше 110 години, викендов ќе се испише историја

Спортманија - 29.09.2022

Неделниот меч од 8 коло во италијанската Серија А меѓу Сасуоло и Салернитана ќе биде посебен. Тоа е дуелот на кој за прв пат во 110 години постоење на елитното италијанско фудбалско друштво, еден меч ќе го суди жена.

Историја во Серија А: Запознајте ја првата дама судија во италијанското првенство

Спортклуб - 28.09.2022

Марија Соле Фереира Капути, ќе биде впишана во историјата на Серија А поради тоа што ќе биде прва жена што ќе суди официјален натпревар. Ова е дефинитивно нова страница за италијанскиот фудбал, а за многумина навивачи, овој е добар потег, бидејки во ...

За прв пат после 110 години во Серија А ќе биде испишана историја!

SportMedia - 29.09.2022

Неделниот натпревар од 8. коло на италијанската Серија А помеѓу Сасуоло и Салернитана веројатно ќе минеше целосно незабележан да не беше одлуката на италијанската судиска комисија. Имено, за прв пат по 110 години натпревар од италијанската елита ќе ...

Марија Соле ќе суди во Серија А

Макфакс - 29.09.2022

Натпреварот од осмото коло во Серија А помеѓу Сасуоло и Салернитана, кој е на програмата оваа недела, ќе остане запишан во историјата на италијанскиот фудбал. Имено, судија на оваа ќе биде Марија Соле и со тоа ќе стане првата жена судија на ...