TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Покетино: Доминиравме над италијанскиот шампион

Екипа - 14.02.2018

Предводникот на Тотенхем, Маурицио Покетино, е задоволен што неговите играчи покажаа карактер, и пред се, доминираа над италијанскиот првак Јувентус во поголемиот дел од средбата. Тотенхем се врати од Торино со корисни два гола во мрежата на ...

Покетино: Заслуживме дури и да победиме!

Спортски - 14.02.2018

Менаџерот на Тотенхем, Маурисио Покетино беше многу задоволен и горд на својот тим после мечот со Јувентус во Торино. „Спарси“ успеаа да се вратат од два гола негатива, а Покетино тврди дека неговиот тим заслужил победа. „Фантастичен натпревар.

Почетино: Покажавме неверојатен карактер против моќен тим како Јуве

Шеталиште - 14.02.2018

Менаџерот на Тотенхем, Маурисио Почетино ги сподели своите впечатоци за нерешените 2:2 како гостин кај Јувентус во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите. „Доминираме во поголемиот дел од играта, го покажавме нашиот стил на игра.

Алегри збудале: Што направија тие?

SportMedia - 14.02.2018

Јувентус прокоцка предност од два гола на дуелот со Тотенхем. Наместо победа, италијанскиот тим на реванш дуелот од осминафиналето во Лигата на шампиони ќе патува со нерешени 2:2 и покрај тоа што имаше водство од 2:0.

Балкански дуел во Торино: Пјаниќ и Манџукиќ се скараа за аут (видео)

Спортски - 14.02.2018

Јувентус синоќа против Тотенхем испушти предност од два гола, па нервозата беше јасно видлива меѓу фудбалерите на торинскиот клуб. Па така поради еден обичен аут настана кавга меѓу Балканците, Манџукиќ и Пјаниќ .

ЛШ: Манчестер Сити убедлив, реми во Торино

Нетпрес - 14.02.2018

Фудбалерите на Манчестер Сити во првиот дуел од осминафиналето на гостувањето го декласираа Базел со 4:0, додека Јувентус и Тотенхем во Торино одиграа без победник 2:2. Реванш натпреварите ќе се играат на 7-ми март, и двата на Островот.

Гвардиола: Речиси сме во четвртфиналето

Стандард - 14.02.2018

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, беше задоволен по победата од 4:0 над Базел во првиот дуел од 1/8-финалето на Лигата на шампионите. „Одличен резултат, скоро сме во четвртфиналето.

Пјаниќ и Манџукиќ во конфликт поради аут (видео)

СуперСпорт - 14.02.2018

Јувентус синоќа ремизираше во Торино против Тотенхем во првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите. Шампионот на Италија пропушти предност од два гола, а згора на тоа имаше и еден нереализиран пенал.

Манчстер сити уште синоќа стана четвртфиналист во ЛШ

24 Вести - 14.02.2018

Елиминациската, пролетна фаза од Лигата на шампионите почна возбудливо и со многу голови. Во синоќешното дерби на денот, Јувентус и Тотенхем одиграа 2-2, откако домаќините водеа и со 2-0. „Старата дама“ отвори фуриозно, со головите на Игуаин во ...

Манџукиќ и Пјаниќ се расправаа за тоа кој да го изведе аутот (ВИДЕО)

24Фудбал - 14.02.2018

Сите се караат за пенали, тие двајцата за аут. Јувентус прокоцка водство од 2-0 против Тотенхем, на крајот се задоволи со реми од 2-2 со кое ќе патува на реванш пресметката во Лондон во осминафиналето од Лигата на шампионите.

Реднап: Тотенхем може да ја освои Лигата на шампионите

Локално - 14.02.2018

Тотенхем може да ја освои Лигата на шампионите, смета аналитичарот на „Скај Спортс“, Џејми Реднап, по одличната игра изминатата ноќ. Тотенхем израмни два гола во Торино против Јувентус и стигнаа до 2: 2, откако можеа дури и да победат и тоа ги прави ...

Покетино: Покажавме карактер по негативата од два гола

Sport M - 14.02.2018

Менаџерот на Тотенхем Маурисио Покетино изрази задоволство од играта и резултатот на неговиот тим синоќа на гостувањето кај Јувентус во првиот дуел од осминафиналето во Лигата на шампионите.

Алегри: Престанавме да играме по 2:0, има за што да жалиме

Локално - 14.02.2018

Тренерот на Јувентус, Масимилиано Алегри го прифати тешко ремито 2: 2 против Тотенхем во 1/8-финалето на Лигата на шампионите. Тимот од Торино имаше предност од 2: 0, што можеше да биде и поголемо, но на крајот му се измолкна победата.

Тотенхем си замина непоразен од Торино, Сити си поигра со Базел

Канал5 - 14.02.2018

Екипите на Јувентус и Тотенхем не се победија по првиот меѓусебен меч во 1/8-финалето во Лигата на шампионите, откако дуелот на „Алијанц“ стадионот во Торино заврши 2:2. Двата тима одиграа спектакуларен дуел откако домаќините рано поведоа по два ...

Буфон му објаснуваше на Бернардески за лошата реакција при голот на Ериксен (ВИДЕО)

24Фудбал - 14.02.2018

Легендарниот голман направи лоша проценка. Тотенхем ремизираше кај Јувентус, а постигна дури два гола на гостински терен во првата пресметка во осминафиналето од Лигата на шампионите. РЕАКЦИЈАТА НА БУФОН КОЈА ДОНЕСЕ РЕМИ ЗА ТОТЕНХЕМ Голем трагичар ...

Лошата реакција на Буфон која донесе реми за Тотенхем во Торино (ВИДЕО)

24Фудбал - 14.02.2018

Очигледно е дека легендарниот голман на Јувентус можеше подобро во оваа ситуација. Тотенхем непоразен се враќа од гостувањето кај Јувентус во првата пресметка помеѓу овие две екипи во осминафиналната рунда од Лигата на шампионите.

Јувентус – Тотенхем заврши без победник

ЗаЗабава - 14.02.2018

Вчера вечер започнаа новите возбудувања, поточно нокаут фазата во Лигата на шампионите која беше отворена со два ефикасни натпревари со вкупно осум ...

Алегри: Штета што не победивме, но имаме добри шанси

Спортски - 14.02.2018

Во прекрасен натпревар Јувентус и Тотенхем одиграа 2:2 и одлуката за патникот во четврфиналето ќе падне во Лондон. Јувентус рано дојде до водство со 2:0 со головите на Игуаин, но Кејн и Ериксен подоцна постигнаа голови за конечни 2:2 и сега ...

Манчестер Сити сруши нов рекорд

Спортски - 14.02.2018

Фудбалерите на Манчестер Сити синоќа во гости го поразија Базел со високи 4:0 во рамките на првиот натпревар од осминафиналето во ЛШ, а со таа победа срушија нов рекорд. Имено, победата од 4:0 е највисока победа во гости во нокаут фазата во ЛШ за ...

Гвардиола не штедеше комплименти за играчот кој прави разлика на теренот: Тој многу ни недостастуваше минатата сезона

Дерби - 14.02.2018

Пеп Гвардиола е познат по тоа што никогаш не штеди комплименти за своите фудбалери кога истите ќе му одговорат со феноменални настапи на фудбалските терени, а ако во досегашниот тек на сезоната изнаслушавме позитивни коментари за Де Брујн, Давид ...

Легитимен кандидат за титулата: Сити ги руши англиските бариери во Лигата на шампионите

Спортклуб - 14.02.2018

Манчестер Сити го “прегази” Базел со 4-0 во првиот осминафинален дуел од Лигата на шампионите и веќе може да размислува на следната фаза. Со убедливиот триумф, премиерлигашот собори низа рекорди.

Буфон со јасна гестикулација му објасни на Бернардески зошто прими невообичаен гол од Ериксен (Видео)

Дерби - 14.02.2018

Џанлуиџи Буфон сигурно ќе размислува за невообичаениот гол кој го прими од Кристијан Ерикесен во аголот кој го бранеше на синоќешниот меч меѓу Јувентус и Тотенхем, бидејќи со истиот гостите од Лондон остварија исклучително добар резултат пред ...

Гвардиола: Веќе сме во четвртфиналето

Локално - 14.02.2018

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, смета дека неговиот тим ја заврши работата во осминафиналниот двомечот со Базел уште на првиот дуел во Швајцарија. Сити синоќа победи со 4:0 и направи голем исчекор кон следната рунда во фудбалската Лига ...

Гвардиола: Гундоган е одличен, видовте колку ни недостигаше кога беше повреден

Gol.mk - 14.02.2018

Продолжува теророт на противничките одбрани од страна на Манчестер Сити , кој вечерва го завери четвртфиналето во Лигата на шампионите со победата во Швајцарија против Базел со 0-4. Архитектот на „пефектната машина“ сепак смирува, потенцирајќи дека ...

Фудбал, ЛШ: Сити „удри“ по Базел, Јуве го испушти Тотенхем

Нова ТВ - 14.02.2018

Манчестер сити го совлада Базел со 4:0, а Јувентус и Тотенхем ремизираа 2:2 во првите осминафинални дуели во фудбалската Лига на шампиони на УЕФА. „Граѓаните“ во целост ја оправдаа фаворитската улога во однос на Швајцарците и уште по воведните 90 ...

Со многу возбуда и без победник во првата битка меѓу Јувентус и Тотнем (ВИДЕО)

МКД - 13.02.2018

Во возбудлив натпревар со четири гола и промашен пенал, Јувентус и Тотнем одиграа нерешено 2-2, Манчестер Сити уште денеска си ја заврши работата за пласман во четвртфиналето откако победи со 4-0 на гостувањето кај Базел.

Алегри: Нема да дозволам да се предадеме со 2-2 од првиот меч

Gol.mk - 13.02.2018

Макс Алегри имаше многу проблеми и без пет фудбалери го подготвуваше дуелот со Тотенхем . Звучи чудно што неговата екипа прокоцка двојна предност, ако се знае дека на последните 15 официјални натпревари Јуве прими само еден гол, и тоа од Веронa во ...

ЛШ:Без победник во Торино

Сител - 14.02.2018

Јувентус и Тотенхем одиграа 2-2 во првиот осминафинален дуел од ЛШ во Торино. Домаќинот водеше со 2-0 со головите на Игуаин а гостите се вратија во игра откако Аргентинецот не реализира пенал во последните секунди од првиот дел.

Тотенхем до големо реми – Игуаин од херој до трагичар на Јувентус

Екипа - 13.02.2018

Тотенхем има одлична можност да го елиминира актуелниот европски вицепрвак Јувентус од Лигата на шампионите откако „спарси“ ремизираа 2-2 на гостувањето во Торино. Првиот осминафинален натпревар донесе голема битка, а Гонзало Игуаин од херој по ...

Првиот гол на Игуаин од офсајд, треба ли УЕФА полека да мисли на ВАР? (ФОТО)

24Фудбал - 13.02.2018

Гонзало Игуаин покажа дека е голем голгетер и на одличен начин реагираше по нафрлената топка од Пјаниќ, но Аргентинецот беше најблиску до голманот Хуго Лорис „Старата Дама“ одлично го започна натпреварот против Тотнем, Гонзало Игуаин погоди по само ...

Алегри: Не може секоја година да играме финале

Екипа - 13.02.2018

Масимилијано Алегри не го криеше разочарувањето откако Јувентус прокоцка предност од 2-0 и одигра само 2-2 на првиот осминафинален натпревар со Тотенхем. Промашените шанси во првото полувреме дефинитивно се клучни за ваквиот конечен исход на ...

Јувентус блесна, но Кејн и Ериксен го спуштија на земја (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.02.2018

Јувентус и Тотнем одиграа фантастичен прв осминафинален натпревар во Торино со конечен резултат 2-2. Лигата на шампиони е место каде играат најдобрите тимови, а вечерва овие две екипи го покажаа најдоброто од себе.

Јувентус го испушти Тотенхем, Сити се прошета низ Базел (Видео)

Дерби - 13.02.2018

Вечерва започнаа новите возбудувања, поточно нокаут фазата во Лигата на шампионите која беше отворена со два ефикасни натпревари со вкупно осум погодоци. Дербито на денот меѓу Јувентус и Тотенхем заврши без победник 2-2 и патникот во следната фаза ...

Почетино: Покажавме карактер, бевме подобри од Јуве - заслуживме реми!

Gol.mk - 13.02.2018

Тренерот на Тотенхем, Маурицио Почетино задоволен е од играта на неговите пулени на денешниот натпревар во Торино, но смета дека првиот гол, кој според него е постигнат од офсајд, ги пореметил нивните почетни планови.

Бернардески: Ќе победиме на „Вембли“

Дерби - 13.02.2018

Италијанскиот првак Јувентус не успеа вечерва да слави над Тотенхем во првиот меч од осминафиналето во Лигата на шампионите и на реваншот на „Вембли“ ќе однесе 2-2 што значи само триумф ќе му донесе пласман во следната фаза.

(ВИДЕО) Јуве колабираше во Торино, Сити веќе во четвртфиналето

Спортклуб - 13.02.2018

Јувентус испушти голема шанса уште вечерва да го завери пласманот во четвртфиналето од Лигата на шампионите, а место тоа ќе мора да се спасува од елиминација на Вембли. По само девет минути игра од првиот натпревар против Тотенхем, “бјанконерите” ...

Бернардески: Не заслуживме да не победиме вечерва

Gol.mk - 13.02.2018

Кој можеше да претпостави дека по 2-0 во 9. минута, Јувентус нема да го совлада Тотенхем и ќе прими два гола. Човекот кој го изнуди првиот пенал за Јуве, Федерико Бернардески жали за пропуштената шанса.

Сити рутински го реши Базел, Тотенхем не дозволи да биде покорен од „Старата дама“ (ВИДЕО)

Спортски - 13.02.2018

Во рамки на осминафиналето во Лигата на шампионите, во првиот меч Манчестер Сити рутински славеше над Базел на гости со убедливи 4:0. Имено, мечот се чини беше решен по само 20тина минути, откако најпрво во 14. минута Гундоган го отвори резултатот.

Одличен натпревар во Торино, Тотенхем со позитивен резултат се враќа во Англија

СуперСпорт - 13.02.2018

Ако се суди по првата вечер од нокаут фазата во Лигата на шампионите оваа сезона ќе биде многу возбудливо. Јувентус и Тотенхем во Торино одиграа одличен натпревар ремизирајќи 2:2, па патникот за во четвртфиналето ќе се бара во Лондон.

Јувентус и Тотенхем одиграа 2:2, Сити убедлив на гостувањето во Базел

А1 On - 13.02.2018

Тимовите на Јувентус и Тотенхем одиграа нерешено, 2:2 во првиот натпревар од осминафиналето од Лигата на Шампионите. Јувентус поведе со 2:0 уште во првите 10 минути од натпреварот преку двата гола на Игуаин. На 2:1 намали Хари Кејн во 35.

Сити уште во првиот натпревар обезбеди пласман во следната фаза

СуперСпорт - 13.02.2018

Манчестер Сити веќе во првиот натпревар одигран во Базел го прослави пласманот во четврт финалето од Лигата на шампионите. Избраниците на Пеп Гвардиола не оставија ништо на случајност и со високи 4:0 се враќаат од гостувањето во Швајцарија и мирно ...

Слатка четворка на Манчестер сити, Јувентус прокоцка голема предност

SportMedia - 13.02.2018

Манчестер сити рутински го победи Базел со 4:0 на гостински терен и ја реши дилемата за пласман во четвртфиналето во Лигата на шампионите, а неизвесен реванш ги чека Јувентус и Тотенхем во Лондон, по денешните 2:2 во Торино.

Базел не е дораснат ривал за Манчестер сити

Екипа - 13.02.2018

Манчестер сити слободно може да биде оквалификуван како прв четвртфиналист во Лигата на шампионите откако „граѓаните“ вечерва со импресивна партија на гостински терен го декласираа Базел со 0-4.

Неверојатен податок: Сити сега има повеќе победи од цела сезона лани

Sport 1 - 13.02.2018

Манчестер сити продолжува да импресионира сезонава. Момците на Пеп Гвардиола газат се пред себе во Премиерлигата, а таа форма ја продолжија и вечерва кај Базел во Лигата на шампиони. Неверојатен е податокот дека денешната победа на Манчестер сити ...

(ВИДЕО) Хрватско-босанска војна: Манџукиќ и Пјаниќ се пцуеја за еден аут

Спортклуб - 13.02.2018

Малку требаше соиграчите од Јувентус, Марио Манџукиќ и Миралем Пјаниќ да предизвикаат голем скандал за време на натпреварот против Тотенхем. Во второто полувреме Манџукиќ тргна да изведува аут, Пјаниќ сакаше да го направи истото, но само се ...

Базел ја почувствува моќта на Сити: „Граѓаните“ веќе во четвртфинале (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.02.2018

Манчестер сити го декласираше Базел уште на гостински терен откако славеше со 4-0 и со една нога веќе се пласираше во четвртфиналето на Лигата на шампиони. Илкај Гундоган блескаше за лидерот во Премиерлигата и постигна два гола, првиот и четвртиот.

ВИДЕО: Игуаин се радуваше на головите во стилот на Дел Пјеро

Gol.mk - 13.02.2018

Ниту двата гола на Гонзало Игуаин не му помогнаа на Јувентус да го победи Тотенхем во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите. Аргентинецот постигна два гола во првите девет минути и се радуваше како што некогаш тоа го правеше ...

Тотенхем му извади реми на Јуве, Базел џабе ќе оди на реванш

Оff.net - 13.02.2018

По двомесечна пауза, осминафиналната фаза во Лигата на шампионите стартуваше со два ефикасни меча на кои имаше по 4 голови. Хари Кејн и Ериксен му одговорија на двојниот стрелец Игуаин кој можеше да запише хет-трик уште во прво полувреме ако не ...

ВИДЕО: Ериксен го шокира неспремниот Буфон за израмнување во Торино

Gol.mk - 13.02.2018

Кога најмалку се очекуваше Тотенхем израмни во Торино и тоа по една од ретките грешки на Џиџи Буфон. Кјелини направи прекршок на работ од казнениот простор, а Данецот Ериксен изведе слободен удар во голманиот агол, што беше изненадување за Буфон и ...

Гладни за голови - Тројки во Торино и Базел, предност за Јувентус и Манчестер сити

SportMedia - 13.02.2018

Ефикасно е во Торино и во Базел на стартот од пролетниот дел во Лигата на шампионите, а Јувентус и Манчестер сити имаат предност по првото полувреме. И на двата меча за само 45 минути има по три погодоци, иако во Торино имаше и промашен пенал за ...