TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Малолетник или сајбер-напади: Кој се крие зад дојавите за бомби?

Deutsche Welle - 05.12.2022

Полицијата поднесе пријава за тероризам за малолетник од Скопје, кој испратил дел од заканите до училиштата. Тече истрагата за останатите закани кои ги празнат училиштата Хибридните закани го држат Северна Македонија повеќе од еден месец е за ...

Малолетник доби кривична пријава за „тероризам“ за лажни дојави за бомби во 4 средни училишта

Сител

Малолетник се соочува со осум години затвор за тероризам -испратил дојави за бомби во училишта

Телма

Уапсен е малолетник кој признал вина за дел од пријавите

Алсат-М

Кривична пријава за малолетник кој испратил една од лажните дојави за бомби во училиштата

Канал5

Малолетник го признал делото за една од лажните дојави за бомби во скопските училишта

Мета

Спасовски откри дете кое на 4 ноември од свој компјутер пратило порака за лажни бомби

Денешен

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Дојави за бомби имаше во Кавадарци, откриен е и малолетник кој испраќал заканувачки пораки

Фактор - 05.12.2022

ДОЈАВИ ЗА БОМБИ ИМАШЕ И ВО КАВАДАРЦИ МАЛОЛЕТНИК СЕ ЗАКАНУВАЛ СО ДОЈАВИ ЗА БОМБИ Денеска Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до Основно јавно обвинителство ...

Лажни биле пријавите за бомби во училишта во Кавадарци

Тера

Спасовски: Домените се од други држави, тешко е да се обезбедат сите докази за дојавите за бомби

Слободен Печат

Спасовски: Тешко е да се обезбедат сите докази за дојавите за бомби бидејќи домените се од други држави

CivilMedia

Спасовски: Тешко е да се обезбедат сите докази за дојавите за бомби бидејќи домените се од други држави

365 - 05.12.2022

Лажни се и денешните дојави за бомби во шест училишта – две средни и три основни – во Кавадарци, утврди полицијата по антитерористичките проверки. Заканата за поставена експлозивна направа, пристигната по пат на електронска адреса, во полициската ...

ЗАКАНИТЕ ДОАЃААТ ОД „ВНАТРЕШЕН НЕПРИЈАТЕЛ“? Нашите бомби тешко ќе дојдат на ред кај странските разузнавачки експерти

+инфо

Тешко е да се обезбедат сите докази за дојавите за бомби бидејќи домените се од други држави

Пулс24

Спасовски: Тешко е да се обезбедат сите докази за дојавите за бомби бидејќи домените се од други држави

Алсат-М - 05.12.2022

Министерството за внатрешни работи денеска поднесе една кривична пријава за дојавите за бомби во училиштата. Направени се проверки во училиштата, остана уште едно, каде проверките се при крај, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...

Спасовски вели дека е тешко да се обезбедат сите докази за дојавите за бомби

Фокус

Тешко е да се обезбедат сите докази за дојавите за бомби, вели Спасовски

Либертас

Тешко е да се обезбедат сите докази за дојавите за бомби, бидејќи домените се од други држави, вели Спасовски

еМагазин

КОВАЧЕВСКИ ПРИЗНА Тешко е да се открие кој стои зад мејловите со закани со бомби

+инфо - 05.12.2022

Премиерот рече дека има индиции за за сторители и дека соработуваат со партнерите во НАТО, но дека е тешко да се открие сторителот бидејќи заканите доаѓаат од странски приватни виртуелни мрежи и адреси.

ПАНИКА ВО КАВАДАРЦИ Дојави за бомби во неколку училишта, наставата е прекината

+инфо

Спасовски ретерира дека „биле на добар пат“: Тешко е да се обезбедат сите докази за дојавите за бомби, доменот е регистриран во САД

MakPress

Спасовски: Тешко е да се обезбедат сите докази за дојавите за бомби бидејќи домените се од други држави

24Инфо

Спасовски на мака: Тешко е да се обезбедат сите докази за дојавите на бомби

Курир

Спасовски: Тешко е да се обезбедат сите докази за дојавите за бомби бидејќи домените се од други држави

ТВ21

Спасовски: Тешко е да се обезбедат сите докази за дојавите за бомби бидејќи домените се од други држави

Независен

Република Скопје инфо Сител Опсервер +инфо Press24 Пулс24 Кајгана

Ковачевски: Пријавите за бомби се дел од хибридните закани кои зачестија по агресијата на Русија врз Украина

Press24 - 05.12.2022

Премиерот Ковачевски вели дека зачестиле „хибридните закани“ по руската агресија во Украина и дека тоа е причината поради која е тешко да се откријат дојавувачите на бомбите во училиштата.

Арсовска-Белчовска: Дојавите за бомби и во основни училишта даваат поголема тежина на целата ситуација

Локално - 05.12.2022

Во училиштата во државата продолжуваат да пристигнуваат нови дојави за бомби. За првпат денеска и во Кавадарци има дојави за бомби во две средни и три основни училишта. МВР соопшти дека утрово околу 7 часот во полициската станица во Кавадарци било ...

Патот до ЕУ е поплочен со дојави за бомби, мафијашки пресметки, немање основни услови за живот!

Скопје инфо