TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Со сметка за струја до државјанство

Р.С.Европа - 22.07.2021

Предлог законот за државјанство е пред пратениците. Платените сметки за комуналии се само еден од документите што ќе може да се приложи за стекнување со правото на државјанство. Новиот Предлог предвидува тоа да се направи и со доказ дека граѓанинот ...

Македонското здружение на млади правници бара итно свикување на јавна расправа за Законот за државјанство

Телма - 22.07.2021

Денес пред пратениците се наоѓа предлог законот за измени и дополнувањата на Законот за државјанството на Република Македонија по скратена постапка. Текстот на законот е подготвен во нетранспарентна процедура без увид на јавноста и без можност за ...

Уште едно европско знаменце – до државјанство со платена сметка за струја или вода

Скопско Ехо - 22.07.2021

Платените сметки за комуналии се само еден од документите што ќе може да се приложи за стекнување со правото на државјанство. Новиот Предлог-закон предвидува тоа да се направи и со доказ дека граѓанинот завршил некое училиште, бил на лекар, има имот ...

До државјанство со платена сметка за вода, струја и без знаење македонски

Expres - 22.07.2021

Новиот Предлог за државјанство кој денеска треба да се најде пред пратениците предвидува 16 начини барателот да се стекне со државјанство на Македонија, а како доказ за тоа доволен е документ дека граѓанинот завршил школо тука, дека бил на лекар, ...

МЗМП: Предлог измените на законот нема да го решат проблемот на лицата без државјанство

Радио МОФ - 22.07.2021

Предлог измените на законот за државјанство, кои се денес пред пратениците, нема да го решат проблемот на лицата без државјанство во Северна Македонија, посочуваат од Македонското здружение на млади правници (МЗМП) кои побараа итно свикување јавна ...

Измените на Законот за државјанство ги фаворизиираат оние кои веќе се државјани на други земји – Здружението на млади ...

ММС - 22.07.2021

Предлог измените на законот за државјанство кои се денес пред пратениците нема да го решат проблемот на лицата без државјанство во Република Северна Македонија, велат од Македонското здружение на млади правници и бараат итно свикување на јавна ...

Левица го блокира законот – за Косовците е, Зејди: Апасиев ги храни гласачите со национализам

ТВ21 - 21.07.2021

Левица и натаму го блокира законот за државјанство, оценувајќи дека е непотребен. На лидерот на оваа партија, Димитар Апасиев му пречи тоа што законот не предвидува признавање на македонскиот јазик како услов за добивање државјанство.

Левица на Апасиев со сите механизми против законот за државјанство

Алсат-М - 21.07.2021

Партијата Левица ја продлабочува борбата против предлог-законот за државјанство. Пратениците денеска соопштија дека ќе предложат измена на Кривичниот законик со предлагање одредба што предвидува санкционирање на злоупотребата на европското знаменце..

Левица нема да попушти во блокирање на Парламентот

Вечер Прес - 21.07.2021

Закон за државјанство со европско знаменце утре треба да се најде пред пратениците за гласање по скратена постапка. Предлагачите од Алијанса за Албанците и Алтернатива очекуваат да биде изгласан до крајот на месецов.

Законот за државјанство утре влегува во собраниска процедура

Канал5 - 21.07.2021

Во рок од три години, со македонско државјанство ќе може да се стекнат сите граѓани од СФРЈ кои до независноста на Македонија живееле на територијата на земјава, а како доказ ќе приложат барем еден документ.

Апасиев му одговори на Заев: Законот за државјанство не предвидува познавање на македонскиот јазик како услов

Мак. Весник - 21.07.2021

Лидерот на Левица и пратеник Димитар Апасиев преку Фејсбук му одговори на премиерот Зоран Заев зоштоне го поддржуваат Законот за државјанство и зошто го блокираат Собранието. Заев во одговор на новинарско прашања ја повика Левица да објасни што е ...

Апасиев со аргументи му објасни на Заев зошто е против Законот за државјанство

Фактор - 21.07.2021

Левица останува на ставот дека со сите механизми ќе го блокира Законот за државјанство. Пратеникот и лидерот на Левица, Димитар Апасиев, му одговори на премиерот Зоран Заев, зошто е против Законот за државјанство. 1.