TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ постигна договор за ограничување на цените на руските нафтени деривати

МКД - 03.02.2023

Европската Унија постигна денес договор за ограничување на цените на руските нафтени деривати, соопшти шведското претседателство со ЕУ, два дена пред почетокот на ембаргото на ЕУ на тие производи кои се увезуваат по море.

Членките на ЕУ се договорија за максималната глобална цена на руските нафтени деривати

Вечер Прес - 03.02.2023

Членките на Европската унија се договорија за горната граница на глобалната цена на руските нафтени деривати, пред целосната забрана за увоз што ќе стапи на сила во недела. Договорено е горната цена на нафтените деривати, вклучувајќи дизел, бензин и ...

ЕУ постигна договор за ограничувањата на цените на руските горива

Р.С.Европа - 03.02.2023

Земјите-членки на Европската унија денеска постигнаа договор за ограничувањата на цените на руските нафтени деривати, пред меѓународното ембарго кое треба да стапи на сила викендов, соопшти Шведска.

ЕУ одлучи: Прифатен предлогот за ограничување на цените на руските нафтени деривати

Локално - 03.02.2023

Земјите од ЕУ го прифатија предлогот на Европската комисија за ограничување на цените на руските нафтени деривати, објави денеска Ројтерс. Европските дипломати соопштиле дека горните ценовни граници договорени од амбасадорите на 27-те земји на ЕУ се ...

ПРОБЛЕМ ЛИ Е РУСКА НАФТА ДА СЕ ПРОДАДЕ КАКО МАЛЕЗИСКА? Експерти велат, санкциите се фијаско!

+инфо - 03.02.2023

Ограничувањето на цените беше измислено од бирократи со дипломи за финансии. Никој од нив навистина не ги разбира нафтените пазари. Тоа беше целосна утка, целосно пропадна - вели Пол Санки, претседател и главен аналитичар во Санки Рисрч.

Санкциите за руската сурова нафта „целосно неуспешни“

Пари - 03.02.2023

Санкциите наметнати на руската сурова нафта досега „целосно пропаднаа“, а новите ограничувања на цените исто така може да се покажат незначителни, велат аналитичарите за CNBC. Европската Унија планира од недела да го забрани увозот на рафинирани ...

Нафтените пазари ги чека хаос: ЕУ ја подигнува енергетската војна против Русија на ново ниво

Денар - 03.02.2023

Европа е повторно подготвена да го зголеми притисокот врз приходите од руската нафта, настојувајќи да ја исцеди воената каса на претседателот Владимир Путин. Но, некои енергетски аналитичари се загрижени дека предложените мерки би можеле да ...

Цените на нафтата се качија над 84 долари

Вечер Прес - 02.02.2023

Цените на нафтата се зголемија утрово, бидејќи знаците за забавување на инфлацијата во САД ги намалија стравувањата дека најголемиот светски корисник на нафта може да се соочи со рецесија поради натамошните зголемувања на каматните стапки.

КАМАТНИТЕ СТАПКИ УДРИЈА ПО ЗЕЛЕНАТА БАНКНОТА: Нафтата расте, доларот паѓа

Пари - 02.02.2023

Цените на нафтата се зголемија на почетокот на азиската трговија во четвртокот, откако Федералните резерви на САД ги зголемија каматните стапки за 25 базични поени, со што доларот беше намален.

ОПЕК + продолжува да го намалува производството на нафта: што е целта?

Фактор - 02.02.2023

Министрите на земјите производители на нафта одлучија да продолжат со намалување на производството на нафта за два милиони барели дневно до крајот на тековната година. Членките на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и сојузниците, ...

ОПЕК + продолжува да го намалува производството на нафта

Во Центар - 02.02.2023

Министрите на земјите производители на нафта одлучија да продолжат со намалување на производството на нафта за два милиони барели дневно до крајот на тековната година. Членовите на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и сојузниците, ...

ЕУ ќе ги ограничи цените на руските горива

Телма - 03.02.2023

Земјите-членки на Европската унија постигнаа договор за ограничување на цените на руските нафтени деривати, пред меѓународното ембарго кое треба да стапи на сила овој викенд, потврдија претставници на Шведска, која е актуелен претседавач со ...