TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер завршува 23. Скопје филм фестивал

Опсервер - 16.09.2020

Скопје, 16 септември 2020 () – Во летното кино на Кинотеката, вечер, годинашната програма на 23-тото издание на Скопје филм фестивал ја затвораат британскиот филм „Фани Лај“ (2019) и култното ремек дело на Фелини „Осум и пол“ (1963).

СИНЕДЕЈС 2020 со филм на секое платно

Р.С.Европа - 16.09.2020

Со премиери на три македонски филма и уште со над четириесетина други грижливо селектирани дела, под слоганот „Филм на секое платно“, од 18 до 24 септември, на девет локации во Скопје ќе се одржи 19. Фестивалот на европски филм – СИНЕДЕЈС.

Утре завршува годинешниот Скопје филм фестивал

А1 On - 15.09.2020

Со проекција на филмовите од програмите Светски филм и 100 годишнина од раѓањето на Федерико Фелини, утревечер завршува 23. издание на Скопје филм фестивал. Програмата ја затвараат британскиот филм „Фани Лај“(2019) и култното ремек дело на Фелини ...

Утре завршува годинешниот  23. Скопје филм фестивал

Екран - 15.09.2020

Со проекција на филмовите од програмите Светски филм и 100 годишнина од раѓањето на Федерико Фелини, утревечер (16 септември) завршува 23 –то издание на Скопје филм фестивал . Програмата ја затвараат британскиот филм „Фани Лај“(2019) и култното ...

Утре завршува годинешниот „Скопје филм фестивал“

Република - 15.09.2020

Со проекција на филмовите од програмите „Светски филм“ и „100-годишнина од раѓањето на Федерико Фелини“, утревечер завршува 23. издание на „Скопје филм фестивал“. Програмата ја затвараат британскиот филм „Фани Лај“ (2019) и култното ремек-дело на ...

Утре завршува годинешниот 23. Скопје филм фестивал

Окно - 15.09.2020

Скопје филм фестивал (СФФ) во рамки на својата годинешна програма ја одбележува и стогодишнината од раѓањето на книжевникот, филмски сценарист и режисер, Славко Јаневски (Скопје, 11.1.1920 - 20.01.2000).

Завршува годинешниот 23. Скопје филм фестивал

Курир - 16.09.2020

Со проекција на филмовите од програмите Светски филм и 100-годишнина од раѓањето на Федерико Фелини, вечерва завршува 23-то издание на Скопје филм фестивал. Програмата ја затвораат британскиот филм „Фани Лај“ (2019) и култното ремек-дело на Фелини ...

Завршува годинешниот 23. Скопје филм фестивал

Независен - 16.09.2020

Со проекција на филмовите од програмите Светски филм и 100-годишнина од раѓањето на Федерико Фелини, вечерва завршува 23-то издание на Скопје филм фестивал. Програмата ја затвораат британскиот филм „Фани Лај“ (2019) и култното ремек-дело на Фелини ...

Завршува годинешниот 23. Скопје филм фестивал

Опсервер - 16.09.2020

Скопје, 16 септември 2020 () – Со проекција на филмовите од програмите Светски филм и 100-годишнина од раѓањето на Федерико Фелини, вечерва завршува 23-то издание на Скопје филм фестивал. Програмата ја затвораат британскиот филм „Фани Лај“ (2019) и ...

Завршува годинешниот 23. Скопје филм фестивал

А1 On - 16.09.2020

Со проекција на филмовите од програмите Светски филм и 100-годишнина од раѓањето на Федерико Фелини, вечерва завршува 23-то издание на Скопје филм фестивал. Програмата ја затвораат британскиот филм „Фани Лај“ (2019) и култното ремек-дело на Фелини ...

Завршува годинешниот 23. Скопје филм фестивал

+инфо - 16.09.2020

Програмата ја затвораат британскиот филм „Фани Лај“ (2019) и култното ремек-дело на Фелини „Осум и пол“ (1963). Со проекција на филмовите од програмите Светски филм и 100-годишнина од раѓањето на Федерико Фелини, вечерва завршува 23-то издание на ...

Завршува годинешниот 23. Скопје филм фестивал

Либертас - 16.09.2020

Со проекција на филмовите од програмите Светски филм и 100-годишнина од раѓањето на Федерико Фелини, вечерва завршува 23-то издание на Скопје филм фестивал. Програмата ја затвораат британскиот филм „Фани Лај“ (2019) и култното ремек-дело на Фелини ...

Завршува годинешниот 23. Скопје филм фестивал

Скопје инфо - 16.09.2020

Со проекција на филмовите од програмите Светски филм и 100-годишнина од раѓањето на Федерико Фелини, вечерва завршува 23-то издание на Скопје филм фестивал. Програмата ја затвораат британскиот филм „Фани Лај“ (2019) и култното ремек-дело на Фелини ...

Завршува годинешниот 23. Скопје филм фестивал

24 Вести - 16.09.2020

Со проекција на филмовите од програмите Светски филм и 100-годишнина од раѓањето на Федерико Фелини, вечерва завршува 23-то издание на Скопје филм фестивал. Програмата ја затвораат британскиот филм „Фани Лај“ (2019) и култното ремек-дело на Фелини ...

Со британскиот филм „Фани Лај“ и култниот „Осум и пол“ на Фелини завршува 23. Скопје филм фестивал

Вечер Прес - 16.09.2020

Со проекција на британскиот филм „Фани Лај“ (2019) и култното ремек-дело на Фелини „Осум и пол“ (1963), вечерва завршува 23-то издание на Скопје филм фестивал. Скопје филм фестивал, на 23-тото издание понуди повеќе од дваесет играни и документарни ...

Завршува годинешниот 23. Скопје филм фестивал

Frontline - 16.09.2020

Со проекција на филмовите од програмите Светски филм и 100-годишнина од раѓањето на Федерико Фелини, вечерва завршува 23-то издание на Скопје филм фестивал. Програмата ја затвораат британскиот филм „Фани Лај“ (2019) и култното ремек-дело на Фелини ...

Завршува годинешниот 23. Скопје филм фестивал

MakPress - 16.09.2020

Со проекција на филмовите од програмите Светски филм и 100-годишнина од раѓањето на Федерико Фелини, вечерва завршува 23-то издание на Скопје филм фестивал. Програмата ја затвораат британскиот филм „Фани Лај“ (2019) и култното ремек-дело на Фелини ...

Завршува годинешниот 23. Скопје филм фестивал

Алфа - 16.09.2020

Со проекција на филмовите од програмите Светски филм и 100-годишнина од раѓањето на Федерико Фелини, вечерва завршува 23-то издание на Скопје филм фестивал. Програмата ја затвораат британскиот филм „Фани Лај“ (2019) и култното ремек-дело на Фелини ...

Вечер завршува 23. Скопје филм фестивал

А1 On - 16.09.2020

Во летното кино на Кинотеката, вечер, годинашната програма на 23-тото издание на Скопје филм фестивал ја затвораат британскиот филм „Фани Лај“ (2019) и култното ремек дело на Фелини „Осум и пол“ (1963).

Вечер завршува 23. Скопје филм фестивал

Либертас - 16.09.2020

– Во летното кино на Кинотеката, вечер, годинашната програма на 23-тото издание на Скопје филм фестивал ја затвораат британскиот филм „Фани Лај“ (2019) и култното ремек дело на Фелини „Осум и пол“ (1963).

Вечер завршува 23. Скопје филм фестивал

Курир - 16.09.2020

Во летното кино на Кинотеката, вечер, годинашната програма на 23-тото издание на Скопје филм фестивал ја затвораат британскиот филм „Фани Лај“ (2019) и култното ремек дело на Фелини „Осум и пол“ (1963).

Скопје филм фестивал ја одбележа стогодишнината од раѓањето на Славко Јаневски

Екран - 16.09.2020

Со промоција на нови изданија и проекција на филмот „Давид, Голијат и петел“. Оваа програма се реализира заедно со Кинотеката на Северна Македонија и во соработка со Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“.

Фестивалот на европски филм Cinedays на девет локации низ Скопје

USB - 15.09.2020

Повеќе од 40 филмови во седум дена ќе донесе 19. издание на Фестивалот на Европски филм „Cinedays“, што годинава ќе се одвива во нов термин од 18 до 24 септември, наместо во редовниот термин во месец ноември.

CINEDAYS – Фестивал на европски филм од 18 до 24 септември на девет локации низ Скопје

Радио МОФ - 15.09.2020

Септември за прв пат е во исчекување на 19-от меѓународен фестивал на европски филм – CINEDAYS, кој годинава се одржува во нов термин, од 18 до 24 овој месец. Во текот на филмската недела се најавени над 40 филмови, а кино проекции ќе има на девет ...

Утре завршува годинешниот Скопје филм фестивал

Н.Македонија - 15.09.2020

Со проекција на филмовите од програмите Светски филм и 100 годишнина од раѓањето на Федерико Фелини, утревечер завршува 23. издание на Скопје филм фестивал. Програмата ја затвараат британскиот филм „Фани Лај“(2019) и култното ремек дело на Фелини ...