TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Случаи на тромбоза: Вакцината Џонсон и Џонсон по стапките на АстраЗенека?

Deutsche Welle - 13.04.2021

Американските регулаторни служби препорачуваат привремена пауза за употребата на вакцината Џонсон и Џонсон по појавата на неколку случаи на редок вид тромбоза. Американската агенција за контрола на храна и лекови (ФДА) и Центарот за превенирање ...

Ковид вакцината на „Џонсон и Џонсон“ ќе престане да се дава во САД поради шест случаи на тромбоза

Сакам да кажам - 13.04.2021

Американските здравствени власти повикаа да се запре со употребата на ковид вакцината на „Џонсон и Џонсон“ поради неколку случаи на згрутчување на крвта. Агенцијата за храна и лекови (ФДА) кажа дека ова го прават од претпазливост.

По појавата на случаи на згрутчување на крвта, ФДА и ЦДЦ препорачаа „пауза” во употребата на вакцината на Џонсон и ...

Бизнис Вести - 13.04.2021

Центрите за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ) и американската Управа за храна и лекови (ФДА) препорачаа земјата да ја паузира употребата на вакцината на Џонсон и Џонсон против Ковид-19 откако беа пријавени шест случаи на „редок и тежок” ...

САД привремено ја стопираат вакцинацијата со Џонсон и Џонсон

+инфо - 13.04.2021

Американската сојузна здравствена агенција препорачала паузирање на употребата на еднократната вакцина на Џонсон и Џонсон, откако шест лица развиле ретки пореметувања кои вклучуваат и згрутчување на крвта.

САД препорачуваат „пауза“ за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Р.С.Европа - 13.04.2021

Соединетите држави препорачуваат „пауза“ во примената на еднократната доза на вакцината „Џонсон и Џонсон“ против КОВИД-19 за да се испитаат извештаите за потенцијално опасни тромби. Центарот за контрола и превенција на болести и Администрацијата за ...

Препорака до САД, да ја стопираат употребата на вакцината „Џонсон и Џонсон“, поради можност за згрутчување на крвта

ТВ21 - 13.04.2021

Центрите за контрола и превенција на болести на САД и Администрацијата за храна и лекови на САД препорачуваат САД да ја паузираат употребата на вакцината „Џонсон и Џонсон Ковид-19“ над шест пријавени американски случаи на „редок и тежок“ вид на ...

Поради ретко пореметување на крвта: Америка ја запира вакцинацијата со „Џонсон и Џонсон“, една жена почина

Pedijatar.mk - 13.04.2021

Шест лица во САД, по вакцинирање со „Џонсон и Џонсон“ добиле редок несакан ефект на згрутчување на крвта, две недели откако биле вакцинирани. Сите шест се жени на возраст од 18 до 48 години.

ЕДНА ЖЕНА ПОЧИНА, ДРУГА ВО КРИТИЧНА СОСТОЈБА ПО ВАКЦИНАЦИЈА СО ЈАНСЕН: САД ја стопираат употребата на вакцината од ...

Фактор - 13.04.2021

Американските здравствени агенции, ФДА и ЦДЦ денеска повикаа на итна пауза на употребата на еднодозната вакцина против корона вирусот Јансен на компанијата Џонскон и Џонсон, откако шестмина кои ја примиле во Соединетите држави развиле ретко ...

САД: Се бара прекин на имунизацијата со вакцината на „Џонсон и Џонсон“ поради случаи на згрутчување на крвта

Press24 - 13.04.2021

Американските Центри за контрола и превенција на болести и Американската администрацијата за храна и лекови на САД препорачуваат САД да ја паузираат употребата на вакцината против коронавирус на „Џонсон и Џонсон“ поради шест пријавени случаи на ...

Регистрирани случаи на згрутчување на крвта и од вакцината „Џонсон и Џонсон“

Lider - 13.04.2021

Американската здравствена агенција повика итно да се стопира имунизацијата со вакцината на „Џонсон и Џонсон“ откако шест лица во САД, две недели откако ја примиле вакцината добиле ретка нуспојава на згрутчување на крвта, објави Њујорк Тајмс.

Австралија се откажа од купување вакцини на „Џонсон и Џонсон“

Press24 - 13.04.2021

Австралиската влада денеска објави дека се откажува од набавка на вакцини од компанијата „Џонсон и Џонсон“, кои се примаат само во една доза. Во исто време, беше потврдено дека е идентификуван уште еден случај на пациент со тромбоза, кој веројатно е ...

Австралија се откажа од купување вакцини на „Џонсон и Џонсон“

24Инфо - 13.04.2021

Австралиската влада денеска објави дека се откажува од набавка на вакцини од компанијата „Џонсон и Џонсон“, кои се примаат само во една доза. Во исто време, беше потврдено дека е идентификуван уште еден случај на пациент со тромбоза, кој веројатно е ...

Австралија се откажа од купување вакцини на „Џонсон и Џонсон“

Точка - 13.04.2021

Австралиската влада денеска објави дека се откажува од набавка на вакцини од компанијата „Џонсон и Џонсон“, кои се примаат само во една доза. Во исто време, беше потврдено дека е идентификуван уште еден случај на пациент со тромбоза, кој веројатно е ...

Австралија се откажа од купување вакцини на „Џонсон и Џонсон“

Centar - 13.04.2021

Австралиската влада денеска објави дека се откажува од набавка на вакцини од компанијата „Џонсон и Џонсон“, кои се примаат само во една доза. Во исто време, беше потврдено дека е идентификуван уште еден случај на пациент со тромбоза, кој веројатно е ...

Австралија се откажа од купување вакцини на „Џонсон и Џонсон“

MTM - 13.04.2021

Австралиската влада денеска објави дека се откажува од набавка на вакцини од компанијата „Џонсон и Џонсон“, кои се примаат само во една доза. Во исто време, беше потврдено дека е идентификуван уште еден случај на пациент со тромбоза, кој веројатно е ...

САД: Се бара прекин на имунизацијата со вакцината на „Џонсон и Џонсон“ поради случаи на згрутчување на крвта

24Инфо - 13.04.2021

Американските Центри за контрола и превенција на болести и Американската администрацијата за храна и лекови на САД препорачуваат САД да ја паузираат употребата на вакцината против коронавирус на „Џонсон и Џонсон“ поради шест пријавени случаи на ...

САД: Се бара прекин на имунизацијата со вакцината на „Џонсон и Џонсон“ поради случаи на згрутчување на крвта

iPortal - 13.04.2021

Американските Центри за контрола и превенција на болести и Американската администрацијата за храна и лекови на САД препорачуваат САД да ја паузираат употребата на вакцината против коронавирус на „Џонсон и Џонсон“ поради шест пријавени случаи на ...

САД: Се бара прекин на имунизацијата со вакцината на „Џонсон и Џонсон“ поради случаи на згрутчување на крвта

Точка - 13.04.2021

Американските Центри за контрола и превенција на болести и Американската администрацијата за храна и лекови на САД препорачуваат САД да ја паузираат употребата на вакцината против коронавирус на „Џонсон и Џонсон“ поради шест пријавени случаи на ...

ФДА го паузира вакциниањето со „Џонсон и Џонсон“ во САД поради шест случаи на мозочна синусна тромбоза

Слободен Печат - 13.04.2021

Американските здравствени власти повикаа да се запре со употребата на ковид вакцината на „Џонсон и Џонсон“ поради неколку случаи на згрутчување на крвта. Агенцијата за храна и лекови (ФДА) кажа дека ова го прават од претпазливост.

САД: Се бара прекин на имунизацијата со вакцината на „Џонсон и Џонсон“ поради случаи на згрутчување на крвта

MTM - 13.04.2021

Центрите за контрола и превенција на болестите и Американската администрацијата за храна и лекови на САД препорачуваат САД да ја паузираат употребата на вакцината против коронавирусот на „Џонсон и Џонсон“ поради шест пријавени случаи на редок и ...

Шест случаи на мозочна синусна тромбоза: САД ќе го паузира вакцинирањето со „Џонсон и Џонсон“

Република - 13.04.2021

Американските здравствени власти одлучија да се сопре употребата на вакцините на „Џонсон и Џонсон“ поради неколку случаи на згрутчување на крвта. Американската Агенција за храна и лекови (ФДА) соопшти дека одлуката е донесена поради претпазливост.

САД досега употребиле 187 милиони дози на вакцини против Ковид-19

24 Вести - 12.04.2021

САД досега се инјектирани повеќе од 187 милиони дози вакцини против Ковид-19 и до вчера низ земјата се дистрибуирани 237,7 милиони дози, соопшти Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Во САД се употребени 187 милиони дози вакцина против ковид

МКД - 12.04.2021

Соединетите Американски Држави до вчера употребиле повеќе од 187 милиони дози од вакцините против ковид-19 и дистрибуирале 237,7 милиони дози, соопшти американскиот Центар за контрола и превенција на болести.

Ширум САД распределени 240 милиони вакцини

Република - 12.04.2021

Ширум САД досега се дистрибуирани 237,7 милиони дози од вакцините против Ковид-19, а од нив веќе се аплицирани повеќе од 187 милиони дози. Според Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), 119,2 милиони лица во САД примиле барем ...

САД досега употребиле 187 милиони дози на вакцини против Ковид-19

Frontline - 12.04.2021

САД досега се инјектирани повеќе од 187 милиони дози вакцини против Ковид-19 и до вчера низ земјата се дистрибуирани 237,7 милиони дози, соопшти Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

САД досега употребиле 187 милиони дози на вакцини против Ковид-19

Бриф - 12.04.2021

САД досега се инјектирани повеќе од 187 милиони дози вакцини против Ковид-19 и до вчера низ земјата се дистрибуирани 237,7 милиони дози, соопшти Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

САД досега употребиле 187 милиони дози на вакцини против Ковид-19

Вечер Прес - 12.04.2021

САД досега се инјектирани повеќе од 187 милиони дози вакцини против Ковид-19 и до вчера низ земјата се дистрибуирани 237,7 милиони дози, соопшти Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

САД досега употребиле 187 милиони дози на вакцини против Ковид-19

MakPress - 12.04.2021

САД досега се инјектирани повеќе од 187 милиони дози вакцини против Ковид-19 и до вчера низ земјата се дистрибуирани 237,7 милиони дози, соопшти Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Америка употреби 187 милиони дози на вакцини против Ковид-19

Тера - 12.04.2021

САД досега се инјектирани повеќе од 187 милиони дози вакцини против Ковид-19 и до вчера низ земјата се дистрибуирани 237,7 милиони дози, соопшти Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).