TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Арт-терапија им помага на децата со попреченост. Како се работи во Националната галерија на Македонија

Деца - 03.12.2019

Процесот на креирање уметност го стимулира когнитивниот и емоционалниот развој, овозможува врски и води кон намалување на деструктивното однесување, вели проф. д-р Владимир Трајковски Работилници за деца со различен спектар на попречености, различна ...

Дали живееме во општество за сите?

Женски магазин - 03.12.2019

Денес е Меѓународниот ден на лицата со попреченост. Во нашата земја секоја година се одбележува со низа активности иницирани од граѓанските здруженија, но и од институциите чија примарна цел е грижата за овие лица.

Меѓународен ден на лицата со попреченост

Курир - 03.12.2019

Со промоција на Тимот за мониторирање на имплементацијата на Конвенцијатана ОН за правата на лицата со попреченост и на Посебниот извештај за остварување на правото на образование на децата со посебни образовни потреби, денеска во организација на ...

Степенот на развиеност на општеството се гледа по односот кон лицата со посебни потреби

Глас на Америка - 02.12.2019

Не можеме и не смееме да го игнорираме нивното присуство, изјави за Гласот на Америка директорот на „Паркови и зеленило“ Ардија Муча, кој инцираше едномесечна кампања за нивна инклузија во општеството СКОПЈЕ — „Најмалку што можам да направам е со ...

Лицата со попреченост се уште чекаат на државата за да живеат нормален живот

Телма - 02.12.2019

Лицата со попреченост се уште чекаат на државата, за да водат нормален живот. Нема адаптирани тоалети за нив. Нема ниту звучни семафори насекаде туку само во поголемите места. Толкувачите на знаковен јазик иако се неопходни, сепак се дефицитарни.

Македонија го одбележува Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Сител - 02.12.2019

Лицата со попреченост во земја се уште се соочуваат со општествени бариери. Немањето звучни семафори, непристапност до установи, се само дел од препреките поради кои слепите и лицата со телесна попреченост се приморани да останат дома.

Лицата со попреченост да бидат активни чинители, а не само пасивни приматели на услуги

А1 On - 02.12.2019

Отстранување на сите видови бариери, меѓу кои и физичката непристапност до институциите, поголема инклузивност во образованието, пристап до здравствени услуги, поширока употреба на толковниот јазик и браевото писмо, развој и поголема достапност на ...

Владата: Со силно темпо го фаќаме ритамот за имплементација на Конвенцијата на ОН за лицата со попреченост

Макфакс - 02.12.2019

„Владата, во координација со Национално координативно тело за имплементација на Конвенцијата на ОН за правата на лица со попреченост, предничи и ги промовира и штити правата на лицата со попреченост во областите, како што се: еднаквост и ...

Богоев: Бариерите ги создаваат луѓето, единствената попреченост во животот е лошиот став

Фокус - 02.12.2019

Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со попреченост, Општина Карпош денеска организираше панел дискусија и додели еднократна финансиска поддршка на 133 лица со попреченост од Општината.

Македонија го одбележува меѓународниот ден на лицата со попреченост

Канал5 - 02.12.2019

Во Македонија се уште луѓето со телесна попречесност имаат проблем да ги извшрат основните животни функции. Препреки имаат големи од паркинг места за автомобили зафатени од граѓани кои не треба да се пракираат таму, семафори без сигнали, се дел од ...

Заев: Лицата со попреченост имаат право на еднаквост и недискриминација

Press24 - 02.12.2019

Лицата со попреченост имаат право на еднаквост и недискриминација, слобода на движење, самостојно живеење, образование, пристап до стоки и услуги, вработување, правен капацитет, пристап до правда, здравство, политичко учество, вклучително и правото ...

По повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост дружба на Пендаровски и Темелковски со децата од домот за лица со ...

24Инфо - 02.12.2019

По повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост, денеска претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски заедно со градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски, заменик министерката за образование и наука, Елизабета ...

(Видео) Пендаровски по повод Меѓународниот ден на лица со попреченост: Ќе бидам вашиот глас таму каде што треба

Макфакс - 02.12.2019

По повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост, претседателот Стево Пендаровски денеска го посети и се дружеше со ученици од Државното училиште за рехабилитација на деца и младинци со оштетен вид „Димитар Влахов“.

ЦИВИЛ ја организира панел дискусијата „Рампа“ и ја реновираше пристапната рампа што ја постави во Музеј на Град Скопје ...

CivilMedia - 02.12.2019

Во пресрет на 3 декември , Меѓународниот ден на лицата со посебни можности, ЦИВИЛ ја реновираше пристапната рампа во еден од најпрепознатливите јавни објекти на главниот град, Музејот на Град Скопје.

Пендаровски: Попреченоста не е основа за разлики, туку е основа за сличност

Press24 - 02.12.2019

Секој обид за дискриминација на лицата со попреченост е нарушување на вроденото достоинство на човековата личност. Ако сакаме да ја изградиме нашата земја како напредна европска држава сите ние треба да работиме заеднички.

„Убави сме, свои сме“ – гласно порачаа лицата со попреченост на традиционалната модна ревија во Струмица!

Fashionel - 02.12.2019

Убавината не познава форми. Таа е суштина, искра, насмевка, добрина и е посебна, различна и неповторлива. Убави сме затоа што сме свои! Токму во оваа порака е моќта на настанот „Убави сме, свои сме", што веќе традиционално по трет пат и годинава во ...

Деинституционализацијата, пристапот до услугите од институциите и (не)прифатеноста на лицата со попреченост-теми на ...

CivilMedia - 02.12.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, претставниците на Министерството за труд и социјална политика, Душан Томшиќ и Вангел Тркаљанов, Благица Димитровска од Здружение за промоција и развој на инклузивно општество „Инклузива“, Куманово, ...

Модна ревија за децата со посебни потреби во Струмица

Press24 - 02.12.2019

Во чест на Светскиот ден на лицата со попреченост 3 декември, здружението од Струмица „Вера“ организира модна ревија за 20 деца со попреченост, веќе трета година по ред, а по тој повод се огласи и премиерот Заев на социјалните мрежи: „Многу ми е ...

Настан полн со многу љубов – одржана модната ревија „Убави сме, свои сме“

Струмица Денес - 02.12.2019

Во хотел „Сириус“ се одржа по тред пат модната ревија „Убави сме, свои сме“ каде дваесет деца со попреченост чекореа на импровизираната модна писта со познати ликови од Македонија. Настанот беше исполнет со многу забава и многу, многу љубов! Во ...

Царовска: Лицата со попреченост за првпат имаат личен и работен асистент

CivilMedia - 02.12.2019

По повод 3. Декември – Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби, ЦИВИЛ Медиа разговараше со министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, која истакна дека МТСП и Владата целосно се залагаат за унапредување на правата на лицата со ...

Избрани десет тимови што ќе работат на дигитални решенија за инклузија на деца и млади со попреченост

Фактор - 02.12.2019

На отворениот повик до млади иноватори за инклузија на деца и лица со попреченост што во октомври го објавија УНИЦЕФ и Фондацијата Телеком за Македонија се пријавија 50 тимови од 220 млади на возраст од 14 до 24 години.

Деца со попреченост чекореа на модната писта

Канал5 - 02.12.2019

Во пресрет на Светскиот ден на лицата со попреченост вчера во Струмица, во Хотелот „Сириус", се одржа модна ревија на лица со попреченост под мотото „Убави сме, свои сме". Тие продефилираа низ импровизираната модна писта со креации кои специјално за ...

Во Владата ќе биде одбележен Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Слободен Печат - 02.12.2019

Во рамки на настанот ќе се одржи и завршната конференција од проектот „Попреченоста е прашање на перцепција", што го спроведуваат Институтот за медиуми и различности од Лондон, Македонскиот институт за медиуми и Националниот совет на инвалидски ...

Средба на претседателот Пендаровски со студенти од Институтот за специјална едукација и рехабилитација: Општество во ...

24Инфо - 01.12.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски заедно со неговата сопруга Елизабета Ѓеоргиевска, по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на лицата со попреченост, денеска во МладиХаб се сретна и се дружеше со 40-тина студенти ...

„Фер муабет“ – настан посветен на студентите со попреченост

Сител - 01.12.2019

Настан посветен на студентите со попреченост „Фер муабет“ по повод одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост, ќе се одржи денеска во Скопје во организација на Институтот за специјална едукација и рехабилитација при ...

„Фер муабет“ за студентите со попреченост

Радио МОФ - 01.12.2019

По повод одбележувањето на 3 декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост, денеска (недела, 1 декемри) во Скопје на Филозофскиот факултет од 18 часот ќе се одржи настан посветен на студентите со попреченост.

„Фер муабет“ – настан посветен на студентите со попреченост

Опсервер - 01.12.2019

Настан посветен на студентите со попреченост „Фер муабет“ по повод одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост, ќе се одржи денеска во Скопје во организација на Институтот за специјална едукација и рехабилитација при ...

„Фер муабет” за студентите со попреченост

МКД - 01.12.2019

По повод одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост, денеска во Скопје во организација на Институтот за специјална едукација и рехабилитација при Филозофскиот факултет ќе се одржи настан посветен на студентите со ...

„Фер муабет" – настан посветен на студентите со попреченост

Канал5 - 01.12.2019

Настан посветен на студентите со попреченост „Фер муабет" по повод одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост, ќе се одржи денеска во Скопје во организација на Институтот за специјална едукација и рехабилитација.

„Фер муабет” – настан посветен на студентите со попреченост

Слободен Печат - 01.12.2019

Воведни обраќања, како што е најавено, ќе имаат претседателот Стево Пендаровски. Настан посветен на студентите со попреченост „Фер муабет” по повод одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост, ќе се одржи денеска во ...

Студентите со попреченост на „Фер муабет“ со Пендаровски

+инфо - 01.12.2019

Настан посветен на студентите со попреченост „Фер муабет“ по повод одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост, ќе се одржи денеска во Скопје во организација на Институтот за специјална едукација и рехабилитација при ...

„Фер муабет“ – настан посветен на студентите со попреченост

MakPress - 01.12.2019

Настан посветен на студентите со попреченост „Фер муабет“ по повод одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост, ќе се одржи денеска во Скопје во организација на Институтот за специјална едукација и рехабилитација при ...

Средба на претседателот Пендаровски со студенти од Институтот за специјална едукација и рехабилитација

Канал5 - 01.12.2019

Претседателот Стево Пендаровски заедно со неговата сопруга Елизабета Ѓеоргиевска, по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на лицата со попреченост,се сретна и се дружеше со 40-тина студенти од Институтот за специјална едукација и рехабилитација ...

Пендаровски: Да ја намалиме стигмата и да ги прошириме видиците

+инфо - 01.12.2019

Претседателот Стево Пендаровски заедно со неговата сопруга Елизабета Ѓеоргиевска, по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на лицата со попреченост, денеска во МладиХаб се сретна и се дружеше со 40-тина студенти од Институтот за специјална ...

Пендаровски: Општество во кое различностите се прифаќаат, е општество во кое различните заедници можат интегрирано да ...

iPortal - 01.12.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски заедно со неговата сопруга Елизабета Ѓеоргиевска, по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на лицата со попреченост, денеска во МладиХаб се сретна и се дружеше со 40-тина студенти ...

Пендаровски на средба со 40-тина студенти од Институтот за специјална едукација и рехабилитација

Локално - 01.12.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски заедно со неговата сопруга Елизабета Ѓеоргиевска, по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на лицата со попреченост, денеска во МладиХаб се сретна и се дружеше со 40-тина студенти ...

Пендаровски: Општество во кое има простор за сите има повеќе шанси за успех

MakPress - 01.12.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски заедно со неговата сопруга Елизабета Ѓеоргиевска, по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на лицата со попреченост, денеска во МладиХаб се сретна и се дружеше со 40-тина студенти од ...

Пендаровски: општество со простор за сите

Р.С.Европа - 02.12.2019

Шефот на македонската држава Стево Пендаровски заедно со неговата сопруга Елизабета Ѓеоргиевска, по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на лицата со попреченост, во МладиХаб се сретна и се дружеше со 40-тина студенти од Институтот за ...

Во Владата ќе биде одбележен Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Опсервер - 02.12.2019

Националното одбележување на Меѓународниот ден на лицата со попреченост ќе биде одржано денеска во Владата на Република Македонија. Во рамки на настанот ќе се одржи и завршната конференција од проектот „Попреченоста е прашање на перцепција“, што го ...

Во Владата ќе биде одбележен Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Press24 - 02.12.2019

Националното одбележување на Меѓународниот ден на лицата со попреченост ќе биде одржано денеска во Владата на Република Северна Македонија. Во рамки на настанот ќе се одржи и завршната конференција од проектот „Попреченоста е прашање на перцепција“, ...

Во Владата ќе биде одбележен Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Канал5 - 02.12.2019

Националното одбележување на Меѓународниот ден на лицата со попреченост ќе биде одржано денеска во Владата на Република Северна Македонија. Во рамки на настанот ќе се одржи и завршната конференција од проектот „Попреченоста е прашање на перцепција", ...

Пендаровски: Општество во кое има простор за сите има повеќе шанси за успех

Press24 - 02.12.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски заедно со неговата сопруга Елизабета Ѓеоргиевска, по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на лицата со попреченост, вчера во МладиХаб се сретна и се дружеше со 40-тина студенти од ...

Во Владата ќе биде одбележен Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Сител - 02.12.2019

Националното одбележување на Меѓународниот ден на лицата со попреченост ќе биде одржано денеска во Владата на Република Македонија. Во рамки на настанот ќе се одржи и завршната конференција од проектот „Попреченоста е прашање на перцепција“, што го ...

Во Владата ќе биде одбележен Меѓународниот ден на лицата со попреченост

24 Вести - 02.12.2019

Националното одбележување на Меѓународниот ден на лицата со попреченост ќе биде одржано денеска во Владата на Република Северна Македонија. Во рамки на настанот ќе се одржи и завршната конференција од проектот „Попреченоста е прашање на перцепција“, ...

Во Владата ќе биде одбележен Меѓународниот ден на лицата со попреченост

4NEWS - 02.12.2019

Националното одбележување на Меѓународниот ден на лицата со попреченост ќе биде одржано денеска во Владата на Република Македонија. Во рамки на настанот ќе се одржи и завршната конференција од проектот „Попреченоста е прашање на перцепција“, што го ...

Деца со попреченост чекореа на модната писта

Слободен Печат - 02.12.2019

На ревијата присуствуваше и сопругата на претседателот на Владата,Зоран Заев, Зорица, која ја пренесе поддршката и поздравите од нејзиниот сопруг. Во пресрет на Светскиот ден на лицата со попреченост вчера во Струмица, во Хотелот „Сириус”, се одржа ...

Во Владата ќе биде одбележен Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Вечер Прес - 02.12.2019

Националното одбележување на Меѓународниот ден на лицата со попреченост ќе биде одржано денеска во Владата на Република Северна Македонија. Во рамки на настанот ќе се одржи и завршната конференција од проектот „Попреченоста е прашање на перцепција”, ...

Во Владата ќе биде одбележен Меѓународниот ден на лицата со попреченост

CivilMedia - 02.12.2019

Националното одбележување на Меѓународниот ден на лицата со попреченост ќе биде одржано денеска во Владата на Република Северна Македонија. Во рамки на настанот ќе се одржи и завршната конференција од проектот „Попреченоста е прашање на перцепција“, ...

Националното одбележување на Меѓународниот ден на лицата со попреченост во Владата

MakPress - 02.12.2019

Националното одбележување на Меѓународниот ден на лицата со попреченост ќе биде одржано денеска во Владата на Република Македонија. Во рамки на настанот ќе се одржи и завршната конференција од проектот „Попреченоста е прашање на перцепција“, што го ...

Пендаровски: Општество во кое има простор за сите има повеќе шанси за успех

Либертас - 02.12.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски заедно со неговата сопруга Елизабета Ѓеоргиевска, по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на лицата со попреченост, денеска во МладиХаб се сретна и се дружеше со 40-тина студенти од ...