TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Парадирање на омразата

Окно - 19.11.2014

Голема беше радоста на провладините трубадури додека известуваа за „слабата посетеност“ на завчерашниот Марш на толеранцијата, кои тие, онака подмолно го прекрстија во „геј-парада“. „Курирците“ ќе се подмочаа од радост што на маршот не се придружил ...

ВИДЕО: Марш на толеранција со вперен прст кон владата

Р.С.Европа - 16.11.2014

Владата на Република Македонија во последните години практикува нетолеранција, промовира омраза против различните и ги остава неказнети сите што прават кривични дела, односно дела сторени од омраза.

Владата практикува нетолеранција

Призма - 16.11.2014

Претставници на невладини огранизации и борци за човекови права, на Меѓународниот ден на толеранцијата маршираа низ главниот град и потсетија дека токму Владата е таа која со тоа што го поддржува говорот на омраза, ја промовира нетолеранцијата Под ...

Со марш одбележан Светскиот ден на толеранција

Телма - 16.11.2014

Со транспаренти, пароли и знамиња учесниците на овогодинешниот Марш на толеранција пренесоа пораки за вечен крај на омразата. Групата симболично во 5 до 12 тргна од предц Музејот на град Скопје, следена од поголем број од нив, полициски службеници.

[Фото] Под силно полициско обезбедување граѓаните во Скопје маршираа за толеранција

Радио МОФ - 16.11.2014

Под силно полициско обезбедување стотина активисти, претставници на невладини организации и граѓани излегоа на денешниот „Марш на толеранција“ кој се организира под мотото „Правда! Слобода! Еднаквост!“ Групата се собра пред Музејот на Град Скопје, ...

ФОТО: Марш на толеранција во Скопје

Утрински - 16.11.2014

Десетици граѓани денеска во Скопје го прошетаа традиционалниот Марш на толеранција. Под мотото: Правда! Слобода! Еднаквост!, собирот беше закажан во 5 до 12 пред Музеј на Град Скопје, а продолжи кон улицата „Македонија“, „11 Октомври“, зградата на ...

ВИДЕО Маршот на толеранција посветен на сите жртви на омраза

+инфо - 16.11.2014

Секоја година овој ден, 16 ноември, го посветуваме за да потсетиме што значи толеранцијата, што значи разбирањето и што значи прифаќањето, рече претседателката на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска по денешниот Марш на толернација, кој по шести ...

ГАЛЕРИЈА Повеќе полиција од демонстранти на Маршот за толеранција

+инфо - 16.11.2014

Во 5 до 12 денеска во Скопје тргна Маршот на толеранција под мотото Правда! Слобода! Еднаквост! Како што може да се забележи од фотографиите, пред почетокот на Маршот во голем беше присутна полицијата.

Меѓународен ден на толеранција

МРТ - 16.11.2014

Комисијата повикува на почитување на различностите и ги охрабрува граѓаните да поднесуваат претставки за дискриминација со цел нејзино намалување... Светот денеска го одбележува Меѓународниот ден на толеранцијата 16-ти ноември.

(Фото) Во Скопје Марш за толеранција

еМагазин - 16.11.2014

Светскиот ден на толеранцијата се обележа и во Македонија. За правда, слобода, еднаквост се маршираше и во Скопје. Настанот е во во организација на Хелсиншкиот комитет за човекови права и Цивил – Центар за слобода, поддржани од неколку здруженија на ...

(Галерија) Скопјани маршираа во име на толеранцијата

Фокус - 16.11.2014

Хелсиншкиот комитет и невладината „Цивил“ организираа Марш на толеранцијата во главниот град, симболично со почеток во пет минути до 12 часот пред Музејот на Град Скопје. Преку маршот тие уште еднаш ги повикаа институциите конечно да се запознаат со ...

„Марш на толеранцијата“ - за омразата, за поделбите, за слободата на говорот

Нова ТВ - 16.11.2014

Во Скопје се одржа „Марш на толеранцијата“ во кој учествуваа над стотина граѓани кои бараа правда, слобода и еднаквост. Граѓаните маршот го започнаа симболично во 5 до 12 часот од Музеј на Град Скопје, и рутета се движеше преку плоштадот ...

ФОТО: Слаба посетеност на денешната геј парада во Скопје

Press24 - 16.11.2014

Денешната геј парада во Скопје која се организираше под насловот Марш на толеранцијата помина со многу слаба посетеност. Освен организаторите, речи си никој од граѓаните не се придружи на маршот кој промовираше толеранција и бараше да се запре ...

Полицајци го чуваат протесниот Марш на толеранција во Скопје

Либертас - 16.11.2014

Во 5 до 12 денеска во Скопје тргна Маршот на толеранција под мотото Правда! Слобода! Еднаквост! Како што може да се забележи од фотографиите, пред почетокот на Маршот во голем беше присутна полицијата,јави плусинфо.

Денеска е меѓународен ден на толеранцијата

Денешен - 16.11.2014

Светот денеска го одбележува Меѓународниот ден на толеранцијата 16-ти ноември. Според Комисијата за заштита од дискриминација овој ден претставува можност за секој граѓанин да се декларира за толерантно општество без насилство, во кое се почитуваат ...

ВИДЕО: Марш на толеранција со вперен прст кон владата

Либертас - 16.11.2014

Кон владата како главен виновник за ширењето на говорот на омраза и злосторствата од омраза, го вперија прстот организаторите на денешниот, шести по ред, Марш на толеранцијата во Скопје, пренесе Радио Слободна Европа .

Меѓународен ден на толеранција

Алфа - 16.11.2014

Според Комисијата за заштита од дискриминација овој ден претставува можност за секој граѓанин да се декларира за толерантно општество без насилство, во кое се почитуваат човековите права. Светот денеска го одбележува Меѓународниот ден на ...

ВИДЕО: Марш на толеранцијата

А1 On - 16.11.2014

Како и секоја година, со марш низ улиците на Скопје, 16. ноември посветен на толеранцијата, и на будење на чувството за прифаќање и разбирање на различностите. -Сведоци сме дека изминативе години е зголемен бројот на кривичните дела од омраза.