TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кастриот Реџепи нема ништо против на влегувањето на Алтернатива во Владата

Фактор - 06.12.2021

Пратеникот Кастриот Реџепи, прашан од агенцијата ИНА каков е неговиот став за составот на владата со влезот на Алтернативата, истакна дека во овој период пред предизвиците со ЕУ, на земјата и е потребна институционална и општа стабилност за да се ...

ВИДЕО | Африм Гаши – Како раперот од „Празни џебови“ ќе ги пополни министерствата?

Слободен Печат

Кој е Беким Сали од Алтернатива, можниот наследник на Венко Филипче

еМагазин

Раперот што „избоксува“ смена на Филипче од министерското место во здравство

Таратур

ПОЛИТИЧКА ТРГОВИЈА ЗАЕВ – ГАШИ: Добриот трговец со пипер и бостан во младоста, на зрели години, прескапо ја плати Алтернатива во власта

Денешен

(ВИДЕО) Африм Гаши – Како раперот од „Празни џебови“ ќе ги пополни министерствата?

Бриф

Новите министри на Алтерантва ќе влезат во новата влада

Локално

Сител Телма ТВ21 Канал5 ТВ21 24 Вести Глас на Америка Алфа

Алтернатива добива тројца министри, парламентарното мнозинство уште четири пратеници

Бизнис Вести - 06.12.2021

Парламентарно мнозинство од 64 пратеници и нов состав на Владата во која Алтернатива ќе има тројца министри и тројца заменици-министри. Тоа е постигнато со договорот оваа партија да биде дел од владејачката коалиција.

Алтернатива добива тројца министри, парламентарното мнозинство уште четири пратеници

24Инфо

Алтернатива добива тројца министри, парламентарното мнозинство уште четири пратеници

Frontline

„Алтернатива“ добива тројца министри, парламентарното мнозинство уште четворица пратеници

Нова ТВ

Новите министри за здравство, за информатичко општество и за дијаспора ќе бидат од „Алтернатива“, се договорија Заев и Гаши

Скопје инфо

Алтернатива добива тројца министри, парламентарното мнозинство уште четири пратеници

Опсервер

Алтернатива доби тројца министри, во ЛДП допрва ќе одлучуваат дали е тоа прифатливо или не за нив

МКД

Lider Сител Press24 ТВ21 Бриф Канал5 Gostivarpress.mk

ВИДЕО Раперот Африм Гаши од „Празни џебови“

Фокус - 06.12.2021

Лидерот на Алтернатива Африм Гаши, по вчерашното официјализирање на договорот со премиерот Зоран Заев за влез во Владата, истакна дека своевремено бил основач на музички бенд со назив „Празни Џебови“, сакајќи да каже дека не е во политиката од ...

РАПЕРОТ АФРИМ ГАШИ ПЕЕ ЗА НЕВОЗВРАТЕНАТА ЉУБОВ Лидерот на Алтернатива настапувал со бендот „Празни џебови“ (ВИДЕО)

+инфо

ВИДЕО: Раперот Африм Гаши пее за невозвратена љубов со „Празни џепови“

Press24

Заев новото место на Филипче го гледа во дружба со него на мотор, Гаши за полнење џебови кажа дека како млад формирал бенд „Празни џебови“

Сакам да кажам

Гаши: Како млад имав бенд кој се викаше „Празни џебови“

Телма

Гаши: Како млад имав бенд кој се викаше „Празни џебови“, не влегов во политиката за полнење џебови

Сител

Гаши: Како млад имав бенд кој се викаше „Празни џебови“, не влегов во политиката за полнење џебови

Република

PressingTV Либертас Фокус Денешен Локално

Од ЛДП прво чекаат Заев да ги информира за договорот со Алтернатива, па ќе одлучат дали го прифаќаат

еМагазин - 06.12.2021

Лидерот на ЛДП, очекува премиерот прво да ги извести во каква влада влегуваат, по договорот со Алтернатива, а потоа во партијата ќе одлучат дали е тоа прифатливо или не за нив. „Немаше потреба да се прават овие театри еден месец и да се дефокусира ...

ЛДП: Заев да нѐ информира за договорот со Алтернатива, па ќе видиме дали го прифаќаме

Слободен Печат

ЛДП: Ќе видиме дали договорот со Алтернатива е прифатлив за нас

Фокус

ЛДП: Ќе видиме дали договорот со Алтернатива е прифатлив за нас

Либертас

ЛДП и ДОМ: Ќе видиме дали договорот со Алтернатива е прифатлив за нас

Република

ЛДП и ДОМ чекаат Заев да ги информира за договорот со Алтернатива, потоа ќе одлучеле дали е тоа прифатливо

Курир

ЛДП: Заев да нѐ информира за договорот со Алтернатива, па ќе видиме дали го прифаќаме

24Инфо

Вечер Прес Lider Нетпрес +инфо MakPress Денешен

Заев-Гаши: Има стабилно парламентарно мнозинство и стабилна Влада

Канал5 - 05.12.2021

Премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива Африм Гаши во Клубот на пратениците го потпишаa договорот за приклучување на партијата во Владата и парламентарното мнозинство. Оценија дека на овој начин земјата излегува од политичката криза, има ...

Заев: Почеток на преговорите ни треба веднаш, затоа што ги имаме исполнето сите услови

Бриф

Владата влезе во нова фаза со Алтернатива, Филипче си оди

Независен

Заев – Гаши: Има стабилно парламентарно мнозинство и стабилна Влада, не се потребни предвремени избори

24Инфо

Заев-Гаши:Има стабилно парламентарно мнозинство и стабилна Влада

Сител

Заев и Гаши договорија:Алтернатива добива по три министерски и заменички места и најмалку 5 директорски позиции

Вечер Прес

Заев: Новото парламентарно мнозинство е одговор на потребите на државата

Press24

Н.Македонија Либертас Lider Бизнис Вести Денешен Опсервер Zoom Бриф

Стоилковски: Заев покажа дека е подготвен да ја плати секоја цена за да остане на власт

360 степени - 05.12.2021

Претседателот на СДСМ во заминување, Зоран Заев, и првиот човек на Алтернатива, Африм Гаши, денеска го официјализираа постигнатиот договор помеѓу двете партии Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски на денешната прес-конференција одговарајќи на ...

Алтернатива ќе раководи со министерството за здравство; Заев: Постигнавме вреден договор за справување со предизвиците

ТВ21

Стоилковски: Заев покажа дека е подготвен да ја плати секоја цена за да остане на влас

Либертас

Филипче нема веќе да биде министер за здравство, Заев министерското место ѝ го даде на Алтернатива

МКД

ФИЛИПЧЕ ЗАМИНУВА ОД ФОТЕЛЈАТА Алтернатива ги доби министерствата за здравство и информатичко, МЕПСО, Пензиски фонд, тетовскиот Клинички

+инфо

(Видео) Алтернатива доби две министерства и министер без ресор, Гаши и Заев најавија стабилно мнозинство

24Инфо

Алтернатива добива тројца министри: Заев ги соопшти кадровските решенија

Press24

Сител Скопско Ехо Локално 4NEWS Скопје1 Нова ТВ Точка Frontline

ЛДП очекува Заев да ги информира за договорот со Алтернатива па да одлучат дали го прифаќаат

360 степени - 05.12.2021

Очекуваме премиерот Зоран Заев да нè извести во каква влада влегуваме. Ова денеска го изјави лидерот на ЛДП, Горан Милевски, откако Заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, договорија Алтернатива да влезе во владината коалиција.

Прво Заев да нè информира за договорот со Алтернатива, па ќе одлучиме дали го прифаќаме, вели Милевски, лидерот на ЛДП

МКД

НЕМАШЕ ПОТРЕБА ОД ВАКВИ ТЕАТРИ: Милевски од ЛДП очекува Заев да им соопшти што договорил

Фактор

ЛДП: Очекуваме да бидеме информирани во каква Влада влегуваме

Локално

Милевски: Заев да нѐ информира за договорот со Алтернатива, па ќе видиме дали го прифаќаме

CivilMedia

Гаши: Земјата излегува од политичка криза

Локално

Гаши: Земјата излегува од политичка криза

Centar

Фактор

Заев: Меѓународни експерти нема да ги поништуваат пресудите, туку ќе направат свои извештаи

Бизнис Вести - 05.12.2021

Меѓународните експерти што ќе бидат побарани од Европската комисија за истрага на судски случаи, што било едно од барањата на Алтернатива за да влезе во Владата, нема да ги поништуваат донесените пресуди, туку ќе дадат свои мислења кај нашите ...

Заев: Меѓународни експерти нема да ги поништуваат пресудите, туку ќе направат свои извештаи

Опсервер

Меѓународните експерти нема да ги поништуваат донесените пресуди, туку ќе дадат свои мислења, вели Заев

МКД

Меѓународни експерти нема да поништуваат пресуди, туку ќе направат свои извештаи, вели Заев

Слободен Печат

Заев: Меѓународни експерти нема да ги поништуваат пресудите, туку ќе направат свои извештаи

Кајгана

Заев: Меѓународни експерти ќе прават свои извештаи, нема да поништуваат пресуди

360 степени

Заев: Меѓународни експерти нема да ги поништуваат пресудите, туку ќе направат свои извештаи

Frontline

Либертас MakPress Zoom 24Инфо Канал5 Денешен Фокус Вечер Прес

Реџепи се повлекува од функцијата координатор на Алијанса и Алтернатива

Локално - 05.12.2021

Пратеникот на Алтернатива, Скендер Реџепи – Зејд информира на социјалните мрежи дека утре се повлекува од улогата координатор на пратеничката група Алијанса на Албанците-Алтернатива. -Врз основа на новите политички случувања и одлуката на ...

Скендер Реџепи дава оставка од координатор на Алијанса и на Алтернатива

Сител

Скендер Реџепи нема да биде координатор на ААА

Фокус

Скендер Реџепи повеќе не е координатор на пратеничката група на Алтернатива/ Алијанса

CivilMedia

Скендер Реџепи се повлекува од координатор на пратеничката група Алтернатива/Алијанса за Албанците

24 Вести

Скендер Реџепи се повлекува од координатор на пратеничката група Алтернатива/Алијанса

Канал5

Скендер Реџепи објави дека се повлекува од координатор на пратеничката група Алтернатива/Алијанса за Албанците

360 степени

МКД еМагазин +инфо 24Инфо ТВ21 Вечер Прес Независен Опсервер

За кадровските решенија на предлог на Алтернатива ќе одлучува новиот мандатар

Бизнис Вести - 05.12.2021

Кадровските решенија што ќе ги предложи Алтернатива за министри и заменици министри ќе го чекаат новиот мандатар за да бидат избрани во Собранието. -Владата околу крајот на годината ќе биде предложена, мојата оставка ќе биде депонирана, кога ќе ...

За кадровските решенија на предлог на Алтернатива ќе одлучува новиот мандатар

Сител

За кадровските решенија на предлог на Алтернатива ќе одлучува новиот мандатар

Телма

Алтернатива добро се испазари со Заев за разлика од БЕСА, ќе добијат околу 50 функции во извршната власт

MakPress

За кадровските решенија на предлог на Алтернатива ќе одлучува новиот мандатар

24Инфо

За кадровските решенија на предлог на Алтернатива ќе одлучува новиот мандатар

Опсервер

За кадровските решенија на предлог на Алтернатива ќе одлучува новиот мандатар

Канал5

Press24 Бриф Кајгана Вечер Прес +инфо Нетпрес Либертас Република

Стоилковски: Алтернатива наместо да стане коректор на искривените вредности, станува партнер на криминалната дружина на ...

Сител - 05.12.2021

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарско прашање за коментар околу СДСМ и Алтернатива во Владата, посочи дека очигледно Алтернатива наместо партија којашто сака да промени нешто во ...

Стоилковски: Алтернатива наместо да стане коректор на искривените вредности, станува партнер на криминалната дружина на власт СДСМ и ДУИ

Курир

ВМРО-ДПМНЕ сега ја нападна Алтернатива

Независен

Стоилковски: Алтернатива наместо да стане коректор на искривените вредности, станува партнер на криминалната дружина на власт СДСМ и ДУИ

Press24

Наместо коректор на искривените вредности, Алтернатива стана партнер на криминалната дружина на власт СДСМ и ДУИ

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ: Алтернатива наместо да стане коректор на искривените вредности, станува партнер на СДСМ и ДУИ

Либертас

Стоилковски: Алтернатива наместо да стане коректор на искривените вредности, станува партнер на криминалната дружина на власт СДСМ и ДУИ

MakPress

Опсервер Фокус Република 24 Вести Тера Lider Слободен Печат

Алтернатива го добива здравство и неколку министри без ресор

Фокус - 05.12.2021

Партијата Алтернатива која постигна договор за влез во владата предводена од СДСМ ќе добие три министерски места, а за нив ќе се воведат и неколку министри без ресор, за како што рече премиерот во оставка, Зоран Заев, подобро справување со домашните ...

Алтернатива ги добива министерските места во здравство, информатика и министер без ресор, и директорски места во МЕПСО, Фонд за пензиско и други

Телма

Алтернатива го добива здравство и неколку министри без ресор

Либертас

Познат „пазарот“ меѓу Заев и Гаши: Алтернатива добива по три министерски и заменички места и најмалку 5 директорски позиции на значајни институции

Курир

Алтернатива ќе добие три министерства, три заменици министри, но и Фонд за здравство, Мепсо, Железници…

Република

Обновено: Алтернатива ќе води три министерства, ќе има три заменици-министри и повеќе директорски позиции во државни институции

Н.Македонија

Алтернатива добива по три министерски и заменички места и најмалку пет директорски позиции на значајни институции

Нетпрес

еМагазин Локално Бриф

ВМРО- ДПМНЕ со критика за одлуката на Алтернатива да влезе во владата, старите партнери на Заев: ЛДП и ДУИ – воздржани

Телма - 05.12.2021

Алтернатива влегува во влада, излегуваат кадри на ДУИ и СДСМ од владините и директорски позиции. Според ВМРО –ДПМНЕ со ваквиот договор меѓу нивниот доскорешен потписник на инцијативата за недоверба на владата партијата Алтернатива станува партнер на ...

Прес-конференцијата на Заев и Гаши (Видео)

Канал5

(ЖИВО) Изјава на премиерот Заев и претседателот на „Алтернатива“, Гаши

Нова ТВ

Во живо: Изјава за медиуми на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши

Либертас

(ВО ЖИВО) Изјава на премиерот Заев и претседателот на „Алтернатива“, Гаши

Бриф

Заев и Гаши го објавија договорот: Ова се основните начела за надградба на програмата за работа на Владата на Република Северна Македонија

Centar

(Видео) Изјава на премиерот Заев и претседателот на „Алтернатива“, Гаши

Независен

Република Press24 4NEWS

Скендер Реџепи дава оставка од координатор на Алијанса и на Алтернатива, во игра е за нов потпретседател на Собранието

Слободен Печат - 05.12.2021

Пратеникот на Алтернатива Скендер Реџепи преку Фејсбук информира дека утре ќе го извести претседателот на Собранието Талат Џафери дека повеќе не е координатор на пратеничката група на Алтернатива и на Алијанса за Албанците.

Скендер Реџепи дава оставка од координатор на Алијанса и на Алтернатива, во игра е за нов потпретседател на Собранието

Press24

Реџепи дава оставка од координатор на Алијанса и на Алтернатива, во игра е за нов потпретседател на Собранието

Курир

Реџепи дава оставка од координатор на Алијанса и на Алтернатива, во игра е за нов потпретседател на Собранието

Република

Реџепи се повлекува од координатор на пратеничката група АА/А, можно да стане потпретседател на Собранието

Нетпрес

Реџепи се повлекува од позицијата координатор на АА и Алијанса- можно е да стане потпретседател на Собранието

Zoom

Реџепи дава оставка од координатор на Алијанса и на Алтернатива, во игра е за нов потпретседател на Собранието

Lider

Либертас

Заев и Гаши ќе ја потпишат програмата за влегување на Алтернатива Владата

Независен - 05.12.2021

Премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива Африм Гаши денеска во Клубот на пратениците ќе ја потпишат програмата за заедничко дејствување и приклучување на партијата во Владата и парламентарното мнозинство.

Заев и Гаши ќе ја потпишат програмата за влегување на Алтернатива Владата

Опсервер

Заев и Гаши ќе ја потпишат програмата за влегување на Алтернатива Владата

Телма

Заев и Гаши ќе ја потпишат програмата за влегување на Алтернатива Владата

Lider

Заев и Гаши ќе кажат колку ресори добива Алтернатива

Фокус

Заев и Гаши ќе ја потпишат програмата за влегување на Алтернатива Владата

Либертас

Заев и Гаши ќе ја потпишат програмата за влегување на Алтернатива Владата

Сител

24Инфо OhridNews Алсат-М Курир Нова ТВ CivilMedia ТВ21 24 Вести

Стоилковски: Ова е вистината за СДСМ и каква бандитска организација е тоа!

Република - 05.12.2021

Ова е вистината за СДСМ и каква бандитска организација е тоа! Да објаснам нешто за Горан Трајковски, пишува на својот профил на фејсбук Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО ДПМНЕ. пишува Стоилковски.

Кој е Беким Сали, наследникот на Венко Филипче?

Република - 05.12.2021

Беким Сали е предлогот за нов министер за здравство, кадар на Алијанса како дел од Владата. Ова го потврди и премиерот во заминување Зоран Заев. Тоа значи дека министерот Венко Филипче ќе биде сменет од функцијата, иако во неколку наврати, Заев не ...

Ова е наследникот на Филипче: Стоматолог со неколку приватни бизниси

PressingTV