TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зеленски:По референдумот нема да има преговори со Путин

Вечер Прес - 25.09.2022

Претседателот на Украина Володимир Зеленски изјави денес дека по референдумот во областите на истокот на Украина повеќе нема да бидат возможни преговори со рускиот претседател Владимир Путин. „Референдумот може да доведе до многу трагични ситуации.

Зеленски: По референдумот нема да има преговори со Путин

Макфакс - 25.09.2022

Претседателот на Русија, Володимир Зеленски денеска изјави дека по референдумот во областите на источна Украина веќе нема да бидат можни преговори со рускиот претседател Владимир Путин. „Референдумот може да доведе до многу трагични ситуации.

Зеленски: По референдумите преговорите со Русија стануваат невозможни

4NEWS - 25.09.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека преговорите со Русија ќе станат невозможни по референдумите во самопрогласените ДПР и ЛПР, како и во регионите Керсон и Запорожје. „Руската влада може официјално да објави дека референдумот е ...

Зеленски: По референдумите нема да има преговори со Путин

CivilMedia - 25.09.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека по референдумите во источните региони на Украина, преговорите со рускиот претседател Владимир Путин повеќе нема да бидат можни.

Гласањето за „референдумот“ на окупираните територии во Украина не е тајно и се прави од куќа во куќа

Независен - 25.09.2022

Анкетните резултати на третиот од петте формално најавени денови на „референдуми“ за припојување на делови од јужна Украина и Донбас кон Русија покажале 93 отсто поддршка за овој чекор во регионот Запорожје.

РУСКАТА СТРАНСКО РАЗУЗНАВАЧКА СЛУЖБА НАЈАВИ: Референдумите во Донбас, Запорожје и Керсон предизвикуваат хистерична ...

Во Центар - 25.09.2022

Референдумите во регионите Донбас, Запорожје и Керсон предизвикуваат „крајно нервозна, хистерична“ реакција во земјите на НАТО и Европската унија, објави Руската служба за надворешно разузнавање.

Зеленски: Ќе ја ослободиме целата земја

А1 On - 25.09.2022

Во своето синоќешно обраќање Зеленски рече дека „Украина нема да дозволи окупаторите да останат неказнети“. „Ќе одговориме на сите напади во Запорожје, Харков, Миколаев, Никопол, Донбас и сите други украински градови и региони“, рече тој.

Пристигнаа првите резултати од референдумот во Запорожје

Скопје1 - 25.09.2022

На првиот ден од референдумот во областа Запорожје, 93 отсто од оние кои учествуваа во гласањето се определиле за приклучување на регионот кон Руската Федерација, објави Кримскиот републички институт за политички и социолошки истражувања, пренесува ...

Лавров: „Референдумите се одржуваат по препорака на Зеленски“

Скопје1 - 25.09.2022

Сергеј Лавров на седницата на Генералното собрание на ОН во Њујорк изјави дека референдумите се одржуваат по препорака на украинскиот претседател Володимир Зеленски. Референдумот за присоединување кон Русија почна вчера во самопрогласените Доњецка и ...

Лавров:Референдумите се одржуваат по препорака на Зеленски

Вечер Прес - 24.09.2022

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави вечерва на седницната на Генералното собрание на ОН во Њујорк дека референдумите во четири области во Украина кои се под контрола на руските сили се одржуваат на препорака на украинскиот ...

Почна референдумот во четирите украински региони под контрола на Русија (ВИДЕО / ФОТО)

Во Центар - 24.09.2022

Во четири украински региони под контрола на Русија – Доњецк, Луганск, Запорожје и Херсон почнаа референдумите за присоединување кон Русија. Западот и Киев велат дека овие референдуми се незаконски, и остро ги осуди како обид за заземање украинска ...

Зеленски повика да се осудат руските „псевдореферендуми“

Lider - 24.09.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа го повика светот да ги осуди „псевдореферендумите“ организирани од Русија кои во моментов се одржуваат на четирите територии што ги има освоено во Украина од почетокот на нејзината инвазија.

213. ден војна во Украина: Продолжуваат референдумите за пристапување кон Русија; Напад со беспилотно летало врз Одеса, ...

Денар - 24.09.2022

Киев ја продолжува контраофанзивата. Најмалку две лица загинаа во нападот со дрон во Одеса. Запорожје беше гранатирано во текот на ноќта. Референдуми за приклучување кон Русија се одржуваат во четири украински региони, на територии под руска ...

Зеленски: Вие кои живеете под руска окупација, спасете ги животите

Денар - 24.09.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика светот да ги осуди псевдореферендумите организирани од Русија кои во моментов се одржуваат на четирите територии. Во своето секојдневно обраќање до нацијата, Зеленски рече дека е убеден дека ...

Рефрендум во Украина, под присила

Zoom - 24.09.2022

Вооружени со митралези, рсуките војници одат од врата до врата во окупираната Украина и ги принудуваат граѓаните да гласаат на таканаречените референдуми. Украинските власти соопштија дека на луѓето им е забрането да ги напуштат четирите региони ...

Почна референдумот во Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје за приклучување кон Русија

PressingTV - 23.09.2022

Во украински региони под руска контрола утрово почна гласањето на референдум за приклучување кон Русија, пренесе Бета. Сепаратистичките власти го најавија референдумот во Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје по контраофанзивата на украинската армија ...

Зеленски: По референдумот нема да има преговори со Путин

MTM - 25.09.2022

Претседателот на Русија, Володимир Зеленски денеска изјави дека по референдумот во областите на источна Украина веќе нема да бидат можни преговори со рускиот претседател Владимир Путин. „Референдумот може да доведе до многу трагични ситуации.

Зеленски: По референдумите преговорите со Русија стануваат невозможни

ТВ21 - 25.09.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека преговорите со Русија ќе станат невозможни по референдумите во самопрогласените ДПР и ЛПР, како и во регионите Керсон и Запорожје. „Руската влада може официјално да објави дека референдумот е ...

Зеленски: По референдумот нема да има преговори со Путин

24Инфо - 25.09.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска изјави дека по референдумот во областите од источнните делови од неговата земја веќе нема да бидат можни преговори со рускиот претседател Владимир Путин.

Нема веќе преговори со Путин, порача Зеленски

Фокус - 26.09.2022

Претседателот на Русија, Володимир Зеленски, изјави дека по референдумот во областите на источна Украина веќе нема да бидат можни преговори со рускиот претседател Владимир Путин. -Референдумот може да доведе до многу трагични ситуации.

Зеленски: По референдумот нема да има преговори со Путин

Centar - 26.09.2022

Претседателот на Русија, Володимир Зеленски денеска изјави дека по референдумот во областите на источна Украина веќе нема да бидат можни преговори со рускиот претседател Владимир Путин. „Референдумот може да доведе до многу трагични ситуации.