TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кирјос се откажа од УС Опен, и не пропушти да го „пецне“ Ѓоковиќ (ВИДЕО)

Екипа - 02.08.2020

Австралискиот тенисер со грчко потекло Ник Кирјос уште еднаш го „пецна“ српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ. Кирјос за време на целата вондредна ситуација поради пандемијата на коронавирусот се обидуваше да им објасни на луѓето дека животот е најважен, ...

Кирјос се повлече од Њујорк поради корона вирусот, па го нападна Ѓоковиќ!

Макфакс - 02.08.2020

Австралиската тениска ѕвезд, Ник Кирјос се повлече од САД опен, велејќи дека ја прави одлуката поради почитување на неговите сонародници и огромниот број на Американци кои се позитивни на КОВИД-19, пред да ја искористи шансата и да го нападне Новак ...

Досаден е: Кирјос се откажа од Ју-Ес Опен, па ги нападна Ѓоковиќ и колегите!

СуперСпорт - 02.08.2020

Контроверзниот австралиски тенисер Ник Кирјос им соопшти на организаторите на Ју-Ес Опен дека се откажал од учеството на турнирот. Кирјос годинава нема да игра на еден од најголемите турнири во свет, а вели дека донел таква одлука за да ги ...

Бугарка позитивна на ковид-19, но ВТА Палермо ќе се одржи според планот

Gol.mk - 01.08.2020

По долгата пауза, во понеделник се очекува рестартот и во тенисот со ВТА турнирот во Палермо. Иако сè уште не е започнато натпреварувањето, на прелиминарното тестирање е забележан првиот случај на коронавирус меѓу тенисерките.

ВТА турнир во Палермо: Позитивен тест на коронавирус уште на стартот на квалификациите

Дерби - 01.08.2020

Тенискиот турнир во Палермо го означување враќањето на ВТА серијата по долгата пауза поради коронавирусот, но токму КОВИД-19 им создаде голем проблем на организаторите уште на самиот старт.

Федерер изненади две девојчиња кои беа вистински хит за време на карантинот (ВИДЕО)

Дерби - 01.08.2020

За време на карантинот во Италија две млади девојчиња станаа вистински хит откако играа тенис, поточно си разменуваа удари на кровот на нивните згради. Ова видео допре до многу луѓе, беше пренесено од многу медиуми, социјални мрежи, па стигна и до ...

ВТА турнирот во Палермо се уште не е почнат, а веќе ја имаме првата тенисерка со Ковид19

Спортклуб - 01.08.2020

Во понеделник по повеќемесечна пауза треба да почне тениската сезона во ВТА, од градот Палермо. Турнирот не е ни почнат, а веќе една учесничка е заразена со коронавирус. Организаторите не соопштија за која тенисерка станува збор, но медиумите тврдат ...

Девојчиња играа тенис на покрив, се појави Роџер Федерер (ВИДЕО)

Екипа - 01.08.2020

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња, Роџер Федерер го разубави животот на две девојки кои играа тенис на покривот на една зграда во Италија. Двете девојки Виторија (13) и Карола (11) решија да се качат на кров и да поиграат тенис, не ...

Ветеранот тврди: Цел живот ќе играм тенис

Спортклуб - 01.08.2020

Роџер Федерер се опоравува од повредата на коленото со која се здоби претходно, но најави дека уште долго ќе игра тенис. Неговото враќање е се уште неизвесно, делува реално дека ќе се натпреварува и следната година, но треба да се почека и да се ...

Ѓоковиќ е ЕДИНСТВЕН во едно нешто – донира во три земји во борбата со ковид-19

Gol.mk - 01.08.2020

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ за време на кризата со ковид-19 ја покажа својата голема страна, иако беше на големо критикуван поради организацијата на турнирот „Адрија Тур“ каде се појавија заразени со опасниот вирус.

Шпанските власти препорачаа откажување на септемврискиот тениски турнир во Мадрид

Опсервер - 01.08.2020

Мадрид, 1 август 2020 () – Властите во Шпанија препорачаа да не се одржи тенискиот турнир закажан за средината на септември, поради неповолната епидемиолошка состојба, пренесува „Марка“. Оваа одлука доби поддршка од претставникот на локалното ...

Ѓоковиќ тренира во Шпанија, на пауза оди на шопинг

Независен - 01.08.2020

Шпанија -Светскиот тениски ас број 1, Србинот Новак Ѓоковиќ, по прележаниот Ковид-19 со сопругата, продолжува со тренинзите во Шпанија. Виден е во лежерен шопинг со своите пријатели во Кадиз.

Мастерсот во Мадрид ќе биде најнова „жртва“ на Ковид-19?

Sport 1 - 01.08.2020

Здравствените организации во Шпанија го советуваа раководството на Мастерсот во Мадрид да не го организираат турнирот следниот месец поради зголемениот број на заболени од коронавирус. Мастерсот е закажан да се одржи од 12 до 20 септември и тој ...

Криминалци го искористиле Ѓоковиќ за да направат - финансиска измама!

Sport 1 - 01.08.2020

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ бил мета на криминална организација, која го искористила неговиот лик за да направи голема финансиска измама. Српските медиуми пишуваат дека на еден сајт било направено рекламирање на дигитналната валута ...

По САД и во Европа удар за тенисот, пред откажување е еден Мастерс

Слободен Печат - 01.08.2020

Состојбата со пандемијата на коронавирусот засега го одложи турнирот во Вашингтон, а се заканува да одложи и турнири во Европа. Рестартот на тениската сезона доби голем удар со откажувањето на турнирот во Вашингтон, додека се погласни се најавите ...

Професионалниот тенис враќа во Палермо

Опсервер - 01.08.2020

Палермо, 1 август 2020 () – Првиот професионален тениски турнир по пауза од повеќе од четири месеци ќе започне денес во Палермо, каде попладнево ќе започнат квалификациите за женска конкуренција во главниот град на Сицилија.

Ѓоковиќ на мета на криминалците: Го користат за финансиски измами

Слободен Печат - 01.08.2020

Првиот тенисер на АТП ранг листата, Новак Ѓоковиќ, е злоупотребен од страна на измамници кои со лажно интервју се обидуваат да заработат. На интернет сајтот „дејлирепортс“ чија цел е промовирање на дигиталната валута биткоин, се појави измислено ...

Професионалниот тенис враќа во Палермо

Курир - 01.08.2020

Првиот професионален тениски турнир по пауза од повеќе од четири месеци ќе започне денес во Палермо, каде попладнево ќе започнат квалификациите за женска конкуренција во главниот град на Сицилија.

Професионалниот тенис враќа во Палермо

А1 On - 01.08.2020

Првиот професионален тениски турнир по пауза од повеќе од четири месеци ќе започне денес во Палермо, каде попладнево ќе започнат квалификациите за женска конкуренција во главниот град на Сицилија.

Професионалниот тенис враќа во Палермо

MakPress - 01.08.2020

Првиот професионален тениски турнир по пауза од повеќе од четири месеци ќе започне денес во Палермо, каде попладнево ќе започнат квалификациите за женска конкуренција во главниот град на Сицилија.

Професионалниот тенис враќа во Палермо

Sport M - 01.08.2020

Палермо, 1 август 2020 (МИА) – Првиот професионален тениски турнир по пауза од повеќе од четири месеци ќе започне денес во Палермо, каде попладнево ќе започнат квалификациите за женска конкуренција во главниот град на Сицилија.

Професионалниот тенис се враќа во Палермо

Вечер Прес - 01.08.2020

Првиот професионален тениски турнир по пауза од повеќе од четири месеци ќе започне денес во Палермо, каде попладнево ќе започнат квалификациите за женска конкуренција во главниот град на Сицилија.

Шпанските власти препорачаа откажување на септемврискиот тениски турнир во Мадрид

Курир - 01.08.2020

Властите во Шпанија препорачаа да не се одржи тенискиот турнир закажан за средината на септември, поради неповолната епидемиолошка состојба, пренесува „Марка“. Оваа одлука доби поддршка од претставникот на локалното Министерство за здравство Антонио ...

Шпанските власти препорачаа откажување на септемврискиот тениски турнир во Мадрид

Sport M - 01.08.2020

Мадрид, 1 август 2020 (МИА) – Властите во Шпанија препорачаа да не се одржи тенискиот турнир закажан за средината на септември, поради неповолната епидемиолошка состојба, пренесува „Марка“.

Мастерсот во Мадрид нема да се одржи!?

СуперСпорт - 01.08.2020

Мастерсот во Мадрид требаше да биде одлично загревање за Ролан Гарос, но ситуацијата се искомплицира. Тој беше планиран да се одржи на 13септември, веднаш по Ју-ес Опен. Шпанските медиуми пишуваат дека властите во Мадрид објавиле дека ситуацијата со ...

Кирјиос ја продолжи војната со Чориќ: Се прашувам дали таа кикиритката во мозокот ти пораснала

Gol.mk - 31.07.2020

Војната на социјалните мрежи меѓу Борна Чориќ и Ник Кирјиос не застанува, откако овој пат коментар пристигна од Австралија. Откако хрватскиот тенисер на Твитер го праша Кирјиос дали „испил уште неколку чаши“, очекувано, одговорот пристигна многу ...

ВИДЕО: Федерер ги изненади девојчињата кои беа светски хит за време на карантинот

Gol.mk - 31.07.2020

Се сеќавате ли на видеото кое стана хит во светски рамки за време на карантинот? Две италијански девојчиња играа тенис на покривот на своите згради и ги освоија срцата на тениските фанови ширум светот.

Ѓоковиќ е единствен спортист кој донирал пари во три земји за време на пандемијата

Слободен Печат - 31.07.2020

Многу светски личности помагаа со разни донации, но посебно се истакна најдобриот тенисер на светот. Имено, Новак Ѓоковиќ е единствениот спортист кој донирал финансиски средства во време кога светот е погоден од пандемијата на коронавирусот.

Мареј: Голем дел од тенисерите од самиот врв нема да играат на УС опен

Екипа - 31.07.2020

Британскиот тенисер Енди Мареј очекува дека одреден број на тенисери од самиот врв во машка и женска конкуренција нема да бидат дел од УС опен. Првата тенисерка во светот, Австралијката Ешли Барти го откажа учеството на американскиот грен-слем.

ФОТО: Ѓоковиќ е единствениот спортист кој донираше средства во три различни држави

Дриблинг - 31.07.2020

Многу светски личности помагаа изминатите месеци околу пандемијата од КОВИД-19, но убедливо како најхумана личност се истакна Новак Ѓоковиќ. Српскиот ас во изминатиот период е единствениот кој донираше во три различни земји, односно Шпанија, Италија ...