TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Одбележан Денот без автомобили во повеќе градови во државава

24Инфо - 22.09.2022

Со велосипедски дефилеа во повеќе градови во државава, во кои учествуваа граѓани, ученици, рекреативци, ентузијасти и вљубеници во велосипедизмот и пешачењето, денеска во нашата држава беше одбележан 22 Септември – Меѓународниот Ден без автомобили и ...

Со велосипедско дефиле во Струмица одбележана Европската недела на мобилност

Канал5 - 22.09.2022

​Со велосипедско дефиле денеска во Струмица беше одбележан Меѓународниот ден без автомобили и Европската недела на мобилност, која трае од 16 до 22 септември и се одржува под мотото „Безбедни и здрави со одржлива мобилност“.

Велосипедот како мобилно и урбано превозно средство промовиран и на Европска недела на мобилност

Kumanovo News - 22.09.2022

Во рамки на „Европска недела на мобилност“ денеска на подрачјето на Куманово и на Крива Паланка, од страна на полициски службеници од СВР Куманово во соработка со претставници на Општински совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, се ...

Франција ќе вложи 250 милиони евра во велосипедската инфраструктура во 2023

Сакам да кажам - 22.09.2022

Француската влада објави дека ќе ја зголеми државната поддршка за велосипедизмот во 2023, при што користењето велосипед како превозно средство ќе се промовира и во руралните средини. Премиерката Елизабет Борн кажа дека ќе се формира фонд од 250 ...

Иницијативата „НаТочак“ одбележува 10 години: „Скопје Велоград“ е сè уште визија, а не реалност

Нова ТВ - 21.09.2022

Во пресрет на одбележувањето на 10 години постоење што ќе се одржи в сабота на плоштадот „Македонија“, граѓанската иницијатива „НаТочак“ соопшти дека во изминатата деценија има промени во велосипедскиот сообраќај во главниот град, но дека сме далеку ...

В среда на Градски плоштад за позитивните промени на велосипедско Скопје

Вечер Прес - 21.09.2022

В сабота е десеттиот роденден на неформалната група скопски велосипедисти „На точак“ кој ќе го прослават во 11 часот на Градскиот плоштад и тоа во пресрет на 90 Критична маса. Како што наведуваат од „На точак“, оваа Критична маса со овој значаен ...

Една деценија „На точак“

Вечер Прес - 21.09.2022

Неформалната група скопски велосипедисти „На точак“, в сабота на Градски плоштад ќе го прослави десетиот роденден. На 90-тата Критична маса тие ќе ги поздрават позитивните промени кои му се случија на велосипедско Скопје изминатава деценија и ќе ...

Промената може да почне со секого од нас

Н.Македонија - 21.09.2022

Третата седмица во септември, или, попрецизно, деновите од 16 до 22 септември, секоја година е резервирана за кампањата „Европска недела на мобилноста“, која се спроведува по иницијатива на Европската комисија.

Европската недела на мобилност со еко филмови посветени на велосипедот

Независен - 21.09.2022

Во рамки на Европската недела на мобилност, вчера, во Синеплекс се одржа проекција на екофилмови посветени на велосипедот. Во организација на Гоу Грин Скопје, во рамки на проектот „Младинско кино на ЕУ: Зелен Договор“, кофинансиран од Европската ...

Одбележан Денот без автомобили во повеќе градови во државава

Во Центар - 22.09.2022

Со велосипедски дефилеа во повеќе градови во државава, во кои учествуваа граѓани, ученици, рекреативци, ентузијасти и вљубеници во велосипедизмот и пешачењето, денеска во нашата држава беше одбележан 22 Септември – Меѓународниот Ден без автомобили и ...

Одбележан Денот без автомобили во повеќе градови во државава

Вечер Прес - 22.09.2022

Со велосипедски дефилеа во повеќе градови во државава, во кои учествуваа граѓани, ученици, рекреативци, ентузијасти и вљубеници во велосипедизмот и пешачењето, денеска во нашата држава беше одбележан 22 Септември – Меѓународниот Ден без автомобили и ...