TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кендрик Ламар – првиот рапер во историјата добитник на Пулицеровата награда

Макфакс - 17.04.2018

Раперот Кендрик Ламар ја доби Пулицеровата награда за музика за неговиот албум „DAMN“. Тој е прв некласичен музичар кој ја добива оваа награда. Одборот за доделување на наградата соопшти дека албумот на Ламар ја опфаќа комплексноста на ...

Пулицерова награда за известувањата за Вајнстајн, Трамп, Рохингите и за раперот Кендрик Ламар

Факултети - 17.04.2018

„Њујорк тајмс“ и „Њујоркер“ се овогодишните добитници на Пулицеровата награда за известувањето од јавен интерес за холивудскиот скандал во врска со обвиненијата за сексуално вознемирување против продуцентот Харви Вајнстајн.

Пулицерова награда за новинарите што го открија секс-скандалот во Холивуд

Макфакс - 17.04.2018

Весникот „Њујорк тајмс“ и магазинот „Њујоркер“ синоќа ја добија Пулицеровата награда за известување од јавен интерес. Тие ја добија наградата за нивното известување за холивудскиот скандал со продуцентот Харви Вајнштајн, кој е обвинет за сексуално ...

Пулицерова награда за Њујорк тајмс и Вашингтон пост

Р.С.Европа - 17.04.2018

„Њујорк тајмс“ и „Вашингтон пост“ добија Пулицерова награда за известувањето за осветлувањето на тековната истрага за можните контакти на изборниот штаб на претседателот Доналд Трамп со руски претставници.

Кендрик Ламар доби Пулицер!

Оff.net - 17.04.2018

Прв пат во 75-годишната историја на престижната награда, која се доделува во областа на новинарството, книжевноста и музиката, во последната категорија признанието не го доби дело од џез или од класика.

Пулицер за раперот Ламар и за стории за Вајнстин и Трамп

Слободен Печат - 17.04.2018

Раперот Кендрик Ламар ја доби годинашната Пулицерова награда за музика за албумот „DAMN”, прво некласично или џез дело за кое е доделена престижната награда. Одборот што ги бира наградените соопштил дека албумот на Ламар опфаќа комплексност на ...

Прв рапер во историјата: Кедрик Ламар освои Пулицерова награда за музика

Независен - 17.04.2018

САД - Раперот Кедрик Ламар освои Пулицерова награда за музика, и тоа е прв некласичен или џез уметник кој ја освоил таа награда. Паричната награда од 15 илјади долари ја освои за Греми наградуваниот албум „DAMN“ кој досега оствари платинеста ...

Пулицерови награди за „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“ и „Ројтерс“

Независен - 17.04.2018

Пулицеровите награди, најпрестижни во областа на американското новинарство, доделени се на Универзитетот Колумбија, а меѓу лауреатите се весниците Њујорк тајмс, Вашингтон пост, Њујоркер, Прес демократ како и британската агенција Ројтерс.

Во Њујорк доделување на Пулицеровата награда

Курир - 16.04.2018

Наградата се доделува во 14 категории, од најдобро известување преку фотографија и критика, до коментар. Имињата на добитниците на Пулицеровата награда во категориите новинарство и уметност ќе бидат објавено денеска попладне, на Универзитетот ...

Пулицерови награди за „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“ и „Ројтерс“

Кајгана - 17.04.2018

Њујорк, 17 април 2018 (МИА) – Пулицеровите награди, најпрестижни во областа на американското новинарство, доделени се на Универзитетот Колумбија, а меѓу лауреатите се весниците Њујорк тајмс, Вашингтон пост, Њујоркер, Прес демократ како и британската ...

Во Њујорк ќе се додели Пулицеровата награда

Независен - 16.04.2018

Денеска во Њујорк ќе биде доделена Пулицеровата награда. Имињата на добитниците во категориите новинарство и уметност ќе бидат објавени денеска попладне, на Универзитетот Колумбија во Њујорк.

„Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“ и „Ројтерс“ добија Пулицерови награди

Курир - 17.04.2018

Пулицеровите награди, најпрестижни во областа на американското новинарство, доделени се на Универзитетот Колумбија, а меѓу лауреатите се весниците Њујорк тајмс, Вашингтон пост, Њујоркер, Прес демократ како и британската агенција Ројтерс.

Во Њујорк се доделува Пулицеровата награда

Либертас - 16.04.2018

Имињата на добитниците на Пулицеровата награда во категориите новинарство и уметност ќе бидат објавено денеска попладне, на Универзитетот Колумбија во Њујорк. Пулицеровата награда ќе биде доделена за најголем придонес во новинарството во 2017 година ...

Пулицерови награди за „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“ и „Ројтерс“

Сител - 17.04.2018

Пулицеровите награди, најпрестижни во областа на американското новинарство, доделени се на Универзитетот Колумбија, а меѓу лауреатите се весниците Њујорк тајмс, Вашингтон пост, Њујоркер, Прес демократ како и британската агенција Ројтерс.

Во Њујорк доделување на Пулицеровата награда

Студенти - 16.04.2018

Наградата се доделува во 14 категории, од најдобро известување преку фотографија и критика, до коментар. Имињата на добитниците на Пулицеровата награда во категориите новинарство и уметност ќе бидат објавено денеска попладне, на Универзитетот ...

Пулицерови награди за „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“ и „Ројтерс“

+инфо - 17.04.2018

Њујорк тајмс, и Вашингтон пост се добитници на Пулицеровата награда за национално известување, а наградата им ја донесе разсветлувањето на истрагата за можните контакти на предизборниот тим на претседателот Доналд Трамп и руски претставници.

Во Њујорк доделување на Пулицеровата награда

Сител - 16.04.2018

Имињата на добитниците на Пулицеровата награда во категориите новинарство и уметност ќе бидат објавено денеска попладне, на Универзитетот Колумбија во Њујорк. Пулицеровата награда ќе биде доделена за најголем придонес во новинарството во 2017 година ...

Пулицерови награди за „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“ и „Ројтерс“

CivilMedia - 17.04.2018

Пулицеровите награди, најпрестижни во областа на американското новинарство, доделени се на Универзитетот Колумбија, а меѓу лауреатите се весниците Њујорк тајмс, Вашингтон пост, Њујоркер, Прес демократ како и британската агенција Ројтерс.

Во Њујорк ќе биде додлена Пулицеровата награда

Локално - 16.04.2018

Имињата на добитниците на Пулицеровата награда во категориите новинарство и уметност ќе бидат објавено денеска попладне, на Универзитетот Колумбија во Њујорк. Пулицеровата награда ќе биде доделена за најголем придонес во новинарството во 2017 година ...

Пулицерови награди за „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“ и „Ројтерс“

А1 On - 17.04.2018

Пулицеровите награди, најпрестижни во областа на американското новинарство, доделени се на Универзитетот Колумбија, а меѓу лауреатите се весниците Њујорк тајмс, Вашингтон пост, Њујоркер, Прес демократ како и британската агенција Ројтерс.

Во Њујорк ќе биде додлена Пулицеровата награда

24 Вести - 16.04.2018

Имињата на добитниците на Пулицеровата награда во категориите новинарство и уметност ќе бидат објавено денеска попладне, на Универзитетот Колумбија во Њујорк. Пулицеровата награда ќе биде доделена за најголем придонес во новинарството во 2017 година ...

Пулицерови награди за „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“ и „Ројтерс“

Локално - 17.04.2018

Пулицеровите награди, најпрестижни во областа на американското новинарство, доделени се на Универзитетот Колумбија, а меѓу лауреатите се весниците Њујорк тајмс, Вашингтон пост, Њујоркер, Прес демократ како и британската агенција Ројтерс.

Во Њујорк доделување на Пулицеровата награда

ТВ21 - 16.04.2018

Имињата на добитниците на Пулицеровата награда во категориите новинарство и уметност ќе бидат објавено денеска попладне, на Универзитетот Колумбија во Њујорк. Пулицеровата награда ќе биде доделена за најголем придонес во новинарството во 2017 година ...

„Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Ројтерс“ и раперот Кендрик Ламар меѓу добитниците на Пулицер

Радио МОФ - 17.04.2018

Пулицеровите награди годинава опфатија , меѓу другите теми, приказни за злоупотреба на работното место, изградба на границата меѓу САД и Мексико, како и профилот на Дилан Руф, кој беше обвинет за убиство на демонстранти во Чарлстон со неговиот ...

Денеска во Њујорк се доделва Пулицеровата награда

Република - 16.04.2018

Денеска во Њујорк ќе биде доделена Пулицеровата награда. Имињата на добитниците во категориите новинарство и уметност ќе бидат објавени денеска попладне, на Универзитетот „Колумбија“ во Њујорк.

Пулицер за „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“ и „Ројтерс“

Стандард - 17.04.2018

Пулицер наградите, најпрестижни во областа на американското новинарство, доделени се на Универзитетот Колумбија, а меѓу лауреатите се весниците Њујорк тајмс, Вашингтон пост, Њујоркер, Прес демократ како и британската агенција Ројтерс.

Пулицерови награди за „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“ и „Ројтерс“

Бриф - 17.04.2018

Пулицеровите награди, најпрестижни во областа на американското новинарство, доделени се на Универзитетот Колумбија, а меѓу лауреатите се весниците Њујорк тајмс, Вашингтон пост, Њујоркер, Прес демократ како и британската агенција Ројтерс.

Пулицерови награди за „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“ и „Ројтерс“

Н.Македонија - 17.04.2018

Пулицеровите награди, најпрестижни во областа на американското новинарство, доделени се на Универзитетот Колумбија, а меѓу лауреатите се весниците „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“, „Прес демократ“ како и британската агенција „Ројтерс“.

Пулицерови награди за „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“ и „Ројтерс“

24 Вести - 17.04.2018

Пулицеровите награди, најпрестижни во областа на американското новинарство, доделени се на Универзитетот Колумбија, а меѓу лауреатите се весниците Њујорк тајмс, Вашингтон пост, Њујоркер, Прес демократ како и британската агенција Ројтерс.

Пулицерови награди за „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“ и „Ројтерс“

Алсат-М - 17.04.2018

Пулицеровите награди, најпрестижни во областа на американското новинарство, доделени се на Универзитетот Колумбија, а меѓу лауреатите се весниците Њујорк тајмс, Вашингтон пост, Њујоркер, Прес демократ како и британската агенција Ројтерс.

Пулицер за Њујорк Тајмс и Вашингтон Пост за руските врски на Трамп

Нова ТВ - 17.04.2018

Пулицеровите награди, најпрестижни во областа на американското новинарство, доделени се на Универзитетот Колумбија, а меѓу лауреатите се весниците Њујорк тајмс, Вашингтон пост, Њујоркер, Прес демократ како и британската агенција Ројтерс.

Пулицерови награди за „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“ и „Ројтерс“

Република - 17.04.2018

Пулицеровите награди, најпрестижни во областа на американското новинарство, доделени се на Универзитетот Колумбија, а меѓу лауреатите се весниците Њујорк тајмс, Вашингтон пост, Њујоркер, Прес демократ како и британската агенција Ројтерс.

Пулицерови награди за „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“ и „Ројтерс“

Либертас - 17.04.2018

Пулицеровите награди, најпрестижни во областа на американското новинарство, доделени се на Универзитетот Колумбија, а меѓу лауреатите се весниците Њујорк тајмс, Вашингтон пост, Њујоркер, Прес демократ како и британската агенција Ројтерс.