TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Инвестиции во развој на ВИ до 2026 година во висина од 100 милиони евра

Н.Македонија - 23.02.2024

Србија во следните две години ќе инвестира 100 милиони евра во развој на вештачка интелигенција (ВИ). Рамката за ваквиот потфат треба да ја обезбеди новата стратегија за развој на вештачката интелигенција до 2030 година, која ќе биде еден од ...

Србија инвестира 100 милиони евра во развој на вештачка интелигенција до 2026 година

Независен

Србија инвестира 100 милиони евра во развој на вештачка интелигенција до 2026 година

24Инфо

Во следните две години Србија ќе инвестира 100 милиони евра во развој на вештачка интелигенција

Република

Србија инвестира 100 милиони евра во развој на вештачка интелигенција до 2026 година

Курир

Србија инвестира 100 милиони евра во развој на вештачка интелигенција до 2026 година

Канал5

Србија во следните две години ќе инвестира 100 милиони евра во развојот на вештачката интелигенција

Слободен Печат

Lider MakPress

Банка на Англија: Вештачката интелигенција нема да доведе до губење на работни места

Бизнис Вести - 23.02.2024

Гувернерот на Банката на Англија Ендрју Бејли, во изјава за Би-Би-Си оцени дека вештачката интелигенција (ВИ) нема да доведе до губење работни места и ги отфрли стравувањата дека вештачката интелигенција ќе доведе до голема невработеност.

Џабир Доко учествуваше на 27. Евроазиски економски самит во Истанбул

Бизнис Вести

ВЕШТАЧКА ИТЕЛИГЕНЦИЈА ЗА ПОЧЕТНИЦИ: На брзата лента кон иднината – четврти дел

Нова ТВ

Вебинар за вештачката интелигенција во медиумите – кои се добрите, а кои лошите страни?

Мета

Microsoft откри каде во Европа ќе инвестира милијарди: Фокусот очекуван – вештачка интелигенција

Денар

„Љубовта и сексот со роботи и холограми се неизбежна реалност“

USB

ЕУ официјално отвора Канцеларија за вештачка интелигенција

4NEWS

Факултети Иновативност Кајгана MakPress Канал5 Слободен Печат Рацин

ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА, ВИСТИНСКИ ЕМОЦИИ: Зошто луѓето се почесто бараат љубов од ботови и холограми?

Пари - 22.02.2024

Пред неколку месеци, Дерек Кариер почна да се гледа со некого и се вљуби. Доживеа „тон“ романтични чувства, но знаеше дека тоа е илузија. Тоа е затоа што неговата девојка е генерирана од вештачка интелигенција.

Американец вљубен во девојка генерирана од вештачка интелигенција: Се прават истражувања зошто луѓето поради осаменост сè почесто бараат љубов од холограми?

Точка

Кинески научници го создадоа првото „дете со вештачка интелигенција“ во светот/ВИДЕО

Вечер Прес - 21.02.2024

Девојчето Тонг Тонг беше претставено на изложбата „Frontiers of General Artificial Intelligence“ во Пекинг кон крајот на јануари. Таа е виртуелен ентитет со вештачка интелигенција и со способности слични на оние на дете од три до четири години, ...

Првото дете во светот со вештачка интелигенција е создадено во Кина

Трн

[ВИДЕО] Ова е Тонг Тонг! Научниците го создадоа првото „вештачко дете“: Разликува добро и зло, учи и покажува емоции

Точка

Првото дете во светот со вештачка интелигенција е создадено во Кина

365

Првото дете во светот со вештачка интелигенција е создадено во Кина

Пулс24

ВИДЕО Кинески научници го создадоа првото „дете со вештачка интелигенција“ во светот

ТВ21

ВИДЕО Кинески научници го создадоа првото „дете со вештачка интелигенција“ во светот

Zoom

Pedijatar.mk

Ако ја поседувате оваа особина, тогаш сте натпросечно интелигентни

Вечер Прес - 21.02.2024

Оваа особина е движечка сила која им овозможува на интелигентните луѓе да истражуваат, учат и растат и лично и професионално. Прецизирањето на една особина што ги карактеризира интелигентните луѓе може да биде незгодно, бидејќи интелигенцијата ...

Научниците потврдија: Оваа особина кај луѓето може да покаже дали се натпросечно интелигентна личност

Попара

Ако ја имате оваа особина, тогаш сте натпросечно интелигентни!

Во Центар

Законот за вештачката интелигенција и што тоа значи за нашата земја

МКД - 21.02.2024

Бранко Прља Ако нашата држава сака да биде членка на ЕУ, ќе мора да ги усогласиме нашите со регулативите на ЕУ, вклучувајќи го и законот за АИ. Сепак, бидејќи имаме далеку помалку ресурси, имплементацијата на овие регулативи може да биде предизвик.

Законот за вештачка интелигенција и што значи тоа за нашата земја

Н.Македонија

[Став] Законот за вештачката интелигенција и што тоа значи за нашата земја

Радио МОФ