TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Повлекување на аболицијата и одложување на изборите услов за Виена

24 Вести - 20.04.2016

Повлекување на одлуката за аболицијата и одложување на изборите на 5 јуни, ова се двата предуслова на кои инсистира лидерот на социјалдемократите Зоран Заев за да учествува в петок на лидерската средба во Виена.

ДУИ: Организаторите на „Виена“ да се произнесат за условите на Заев

Нова ТВ - 20.04.2016

По најавата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев дека доколку не се исполнат два услови – повлекување на аболицијата и одложување на изборите, тој нема да присуствува на закажаната лидерска средба во Виена, со реакција се огласија и ДУИ, кои се уште ...

Скандалозна изјава на Заев: Признава дека СЈО прави селективен прогон против ВМРО-ДПМНЕ по пријави од СДСМ

Република - 20.04.2016

„Со (таа) аболиција се уништени многу значајни предмети. Беа отворени 35/36 истраги за кои опозицијата поднесе пријави“- посочува Зоран Заев во интервју за турската агенција Анадолија, во делот од разговорот посветен за СЈО и аболицијата од ...

Заев за Анадолија: Верувам дека аболицијата на Иванов ќе биде повлечена

+инфо - 20.04.2016

Како дојде до прислушуваните разговори, која е целта на нивното презентирање во јавноста, каква е улогата на меѓународната заедница во разрешувањето на политичката криза во Македонија, одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичарите, ...

Брисел не коментира барања на партии

МКД - 20.04.2016

По првичната збунетост во Брисел од најавата на лидерот на СДСМ Зоран Заев дека нема да оди на преговорите во Виена додека претседателот Ѓорге Иванов не ја повлече одлуката за аболиција и Собранието не ги одложи изборите, Европската комисија се ...

Брисел: Не коментираме барања на одделни политички партии

Фокус - 20.04.2016

СДСМ нема да се врати на преговарачката маса се додека не се повлече одлуката за аболиција и не се одложат изборите закажани за 5-ти јуни. За двата предуслови кои ги постави лидерот на опозицискиот СДСМ, Зоран Заев се уште нема коментар од ...

Заев со ултиматум за виенската средба: Заев: Да се повлече аболицијата и да нема избори на 5 јуни

Вест - 20.04.2016

СДСМ нема да учествува на лидерската средба во Виена ако претседателот Иванов не ги повлече сите одлуки за помилување и ако не биде свикана седница на Собранието, за да изгласа повлекување на одлуката за избори на петти јуни, соопшти вчера лидерот ...

ЕК не коментира индивидуални услови

24 Вести - 20.04.2016

24 вести побара став од ЕК која ја иницира средбата во Виена, оттаму во одговорот велат дека ЕК не коемнтира за индивидуални услови на партиите. Повторуваат дека еврокомесарот Хан бил многу јасен кога порачал дека аболицијата не е во линија со ...

Заев постави услови за да оди во Виена

Телма - 20.04.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев соопшти дека нема да учествува на средбата во Виена што ја закажаа европските посредници, еврокомесарот Хан и тројцата европратеници, доколку не бидат исполнети два услова: претседателот Иванов да ги повлече сите одлуки за ...

Нови услови и ново бегање од избори – дали Зоран Заев сака ескалација на кризата?

Алфа - 20.04.2016

СДСМ не оди во Виена доколку не се повлечат одлуките за аболиција и за избори на 5-ти јуни СДСМ не оди во Виена доколку не се повлечат одлуките за аболиција и за избори на 5-ти јуни. Лидерот на социјалдемократите смета дека не се исполнти клучните ...

Лидерска во Виена: Заев со услови, Ахмети потврди дека ќе оди

ТВ21 - 20.04.2016

СДСМ ќе учествува во разговорите на четирите партии, потписнички на договорот од Пржино во Виена само доколку Претседателот Ѓорге Иванов ја повлече одлуката за помилување и доколку се одложат изборите.

Лидерската во Виена неизвесна

Р.С.Европа - 20.04.2016

Укинување на политичките аболиции и повлекување на одлуката за избори на 5 јуни се условите што ги постави СДСМ за да учествува на разговорите во Виена. Состанување на Собранието и повлекување на одлуката за одржување на изборите на 5 јуни и ...

Брисел не ја коментира изјавата на 3аев

+инфо - 20.04.2016

По најавата на лидерот на СДСМ Зоран Заев дека нема да оди на преговорите во Виена додека претседателот Ѓорге Иванов не ја повлече одлуката за аболиција и Собранието не ги одложи изборите, Европската комисија се огласи со куса изјава.

Брисел за изјавата на Заев: Не коментираме „услови“ на одделни партии

Локално - 20.04.2016

Европската комисија денеска не сака да ја коментира одлуката на СДСМ да не учествува на лидерската средба во Виена доколку претседателот Ѓорге Иванов не ја повлече аболицијата и не се свика Собранието за да се повлече одлуката изборите да се одржат ...

Заев: Груевски и Иванов ако сакаат за два часа можат да ги исполнат нашите услови

+инфо - 20.04.2016

Ги објавуваме новинарските прашања и одговори на лидерот на СДСМ Зоран Заев од денешната прес конференција. - Ако сака Груевски, Ѓорги Иванов и Трајко Вељаноски за два часа може да го исполнат ова.

Услови на Заев за преговори во Виена - Поништување на аболицијата и одложување на изборите

Сител - 20.04.2016

Повлекување на помилувањата и одлуката за избори на 5 јуни - два услови за СДСМ да учествува на лидерскиот состанок во Виена на иницијатива на европратениците Ховит, Вајгл и Кукан и еврокомесарот Хан.

ЕК: Не коментираме индивидуални барања на одделени политички лидери

Канал5 - 20.04.2016

По денешната прес конференција на Заев со куса изјава се огласи и Европската комисија – од прес службата велат не коментираат индивидуални барања на одделени политички лидери. ЕК го повторува и ставот на еврокомесарот Хан дека помилувањето не е во ...

По Груевски и Ахмети резервира билет за Виена- Заев условува

МРТ - 20.04.2016

По Груевски и лидерот на ДУИ, Али Ахмети го потврди учеството на средбата во Виена, закажана в петок. Вели дека посакува договор. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, своето учество го услови со повлекување на аболицијата и одложување на изборите.

Помалите партии со различни ставови за лидерската средба во Виена

МРТ - 20.04.2016

Став на дел од помалите партии за лидерската во Виена. ГРОМ бара да не се прифаќаат условите од СДСМ и да се оди на избори. За Достоинство – Заев бил во право кога тврдел дека нема услови за фер избори...

Заев: Повлекување на аболицијата и одлуката за избори-услови за Виена

Нова ТВ - 20.04.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес конференција соопшти дека неговата партија нема да учествува на лидерската средба во Виена со посредство на европски претставници, доколку претходно не бидат исполнети два предуслови.

Заев: Одложување на избори и повлекување на аболицијата-два предуслови, СДСМ да учествува во Виена

Телма - 20.04.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на прес конференцијата која штотуку заврши истакна дека СДСМ ќе учествува на преговорите во Виена доколку се исполнат два предуслови. Првиот услов е Иванов да ги повлече своите одлуки за аболиција, кои според Заев ...

Заев: СДСМ не оди во Виена ако не се повлечат одлуките за аболиција и за избори

Алфа - 20.04.2016

СДСМ нема да учествува на средбата во Виена иницирана од еврoпаратениците и еврокомесарот Хан доколку претседателот Иванов не ja повлече аболицијата и не се повлече одлуката за одржување избори на 5 јуни.

СДСМ ќе оди во Виена кога Иванов ќе ја повлече аболицијата, а Собранието ги одложи изборите (ВИДЕО)

МКД - 20.04.2016

Aко сакаат, Ѓорге Иванов и Трајко Вељаноски можат за два часа да ги исполнат уште денеска нашите услови за учество на преговорите во Виена, изјави претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев. „Договорот од Пржино е погребан.

Заев: Укинување на помилувањата и одложување на изборите или не одам во Виена

Р.С.Европа - 20.04.2016

Повлекување на политичките помилувања од страна на претседателот Ѓорге Иванов и свикување на Собранието за да се поништи одлуката за избори на 5 јуни. Ова се двата услови што денеска ги постави претседателот на СДСМ Зоран Заев за да учествува на ...

ОБНОВЕНО Заев: Иванов да ја повлече аболицијата, Собранието да ги одложи изборите, па одиме во Виена (ВИДЕО)

+инфо - 20.04.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска соопшти дека ако не се исполнат два услова СДСМ нема да оди на средбата во Виена што ја организира еврокомесарот Јоханес Хан в петок со цел да се најде решение за излез од политичката криза.

Заев постави два услови за да оди во Виена: повлекување на аболицијата и одлуката за избори

Капитал - 20.04.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска побара исполнување на две барања кои ќе бидат предулов за тој да патува во Виена, каде во петок, на покана на европратениците Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајг треба да се сретнат лидерите на четирите партии ...

СДСМ не оди на преговори во Виена

Сакам да кажам - 20.04.2016

СДСМ ќе оди на преговори во Виена само ако пред тоа се исполнат два услови: Претседателот Иванов да ја повлече одлуката за аболицијата и Собранието да се свика пак за да ја отповика одлуката за предвремени избори на 5 јуни, соопшти лидерот на СДСМ ...

(ВИДЕО) Заев со два предуслови за патување во Виена: Повлекување на одлуката за аболиција и одложување на изборите на 5 ...

А1 On - 20.04.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на прес конференција од партиското седиште упати два услови за учество за средбата во Виена по иницијатива на еврокомесарот Јоханес Хан. -Иванов да ги повлече сите срамни одлуки за помилување кои ги донесе по нарачка на ...

Заев не оди на лидерска во Виена додека не се исполнат два услови

Фокус - 20.04.2016

Тој е задоволен од тоа што граѓаните мирно протестираат и тоа во се поголем број Социјалдемократскиот сојуз нема да се врати на преговарачка маса во Виена се додека не се исполнат два предуслови, шефот на државата Ѓорѓе Иванов не ја повлече срамната ...

Заев: Одложување на изборите и повлекување на аболицијата услов за присуство на СДСМ во Виена

Алсат-М - 20.04.2016

Одложување на изборите и повлекување на одлуката на аболиција се двете барања кои денеска на прес конференција ги постави лидерот на СДСМ Зоран Заев, како услов за присуство на СДСМ на петочната лидерска средба во ...

СДСМ ќе оди во Виена ако нема избори на 5 јуни и ако се отповика аболицијата

Сакам да кажам - 20.04.2016

СДСМ ќе оди на преговори во Виена само ако пред тоа се исполнат два услови: Претседателот Иванов да ја повлече одлуката за аболицијата и Собранието да се свика пак за да ја отповика одлуката за предвремени избори на 5 јуни, соопшти пред малку ...

Заев постави два услови за да оди во Виена

МРТ - 20.04.2016

Првиот е претседателот Иванов да ги повлече одлуките за аболиција, а вториот е Собранието да ги одложи изборите закажани за 5-ти јуни. За да оди на лидерската средба во Виена, лидерот на СДСМ, Зоран Заев бара исполнување два услова.

ЗАЕВ БЕГА ОД ПРЕГОВОРИ: СДСМ и СОРОС сакаат ескалирање на кризата

Курир - 20.04.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев и најголемата опозициска партија СДСМ бегаат од разговори во Виена за продолжување и продлабочување на кризата во државата. На денешната прес-конференција, Заев поставува услови за да оди во Виена на средбата закажана ...

Заев: Повлекување на аболицијата и поништување на распишаните избори, па ќе одиме во Виена

Либертас - 20.04.2016

На денешната прес-конференција на СДСМ лидерот на партијата Зоран Заев истана дека има два предуслова за учествување на преговорите во Виена а тоа е повлекување на скандалозната одлука за аболиција, направена по нарачка на Груевски а спотивно на ...

(ВИДЕО) Заев гo услови одењето во Виена: Иванов да ја повлече аболицијата и да се свика Собранието за одложување на ...

Локално - 20.04.2016

Првиот опозиционер денеска се обрати на нацијата и соопшти дека за СДСМ да одат на преговори во Виена неопходно било да се исполнат два предуслова. Тоа се Иванов да ги повлеќе сите одлуки за аболиција и да се свика Собранието за опозицијата да се ...

СДСМ нема да учествува на разговорите во Виена

Нетпрес - 20.04.2016

СДСМ постави два услови за да учествува на разговорите на лидерите на партиите потписнички на Договорот од Пржино во Виена. За ова денес на прес конференција информираше лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Одиме во Виена ако се поништи аболицијата и се одложат изборите

Вечер Прес - 20.04.2016

Заев, одговарајќи на новинарски прашања, ги поддржа протрестите против власта и побара од граѓаните да продолжат. Тоа апелираше протестите да останат ненасилни. СДСМ ќе оди на преговори во Виена само ако претседателот Иванов ја повлече одлуката за ...

Заев не кажа дали ќе оди во Виена, граѓанските организации одбиваат преговори

МКД - 20.04.2016

Веќе два дена нема никаква официјална информација од СДСМ за тоа дали претставници на оваа партија в петок ќе одат во Виенаа на преговорите на четирите најголеми опозициски партии од Македонија и ЕУ.

СДСМ ќе оди во Виена ако Иванов ги повлече одлуките и ако се откажат изборите

Макфакс - 20.04.2016

Под два услова СДСМ ќе учествува на преговорите во Виена во петок, и тоа доколку Претседателот Ѓорге Иванов ги повлече сите одлуки за помилување на политичарите и да се свика Собранието да се повлече одлуката за одржување предвремени парламентарни ...

Заев со два услови за учество на средбата во Виена

Фактор - 20.04.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска на прес-конференција рече дека за да учествуваат на средбата во Виена, треба да се исполнат два услови, Иванов да ја повлече срамната одлука за аболиција и Собранието да свика седница за укинување на одлуката за ...

Заев: Прво повлекување на аболицијата и поништување на распишаните избори, а потоа ќе одиме во Виена

Бриф - 20.04.2016

Ја почитуваме иницијативата на европските пратеници за да се помогне во надминувањето на кризата но за СДСМ да учествува на средбата во Виена, неопходно е да се исполнат два преудслови, рече Заев ан пресконференција во седиштето на партијата.

Заев со два услова за учество на преговорите во Виена

Канал 77 - 20.04.2016

На прес конференцијата што е во тек, лидерот на СДСМ Зоран Заев рече дека за да учествуваат на преговорите во Виена, претседателот Ѓорѓе Иванов да ги повлече одлуките за аболиција, а Трајко Вељаноски да го свика Собранието на РМ и да ја поништи ...

ВИЕНА ОДНАПРЕД СЕ МИНИРА: Поддржувачите на Заев поставуваат услови, тој уште молчи

Телеграф - 20.04.2016

Најапсурдни се нивните барања за некаква техничка влада, иако сегашната на чело со Емил Димитриев е токму таква, чија основна намена е организирање на изборите Помалите партии и граѓански организации, во име на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ги ...

ЛП: Без минимум услови и основни решенија, преговорите во Виена нема да имаат смисла

А1 On - 20.04.2016

„Најавените преговори меѓу четирите партии во Виена се иницијатива на меѓународната заедница за оживување на Пржинскиот Договор и на политичкиот процес. Преговорите во Виена се точка пред тековната криза да излезе надвор од политичките рамки.

Интервју Дескоска: Во Виена може да се преговара само за заминувањето на Груевски и неговите од власта!

Фактор - 20.04.2016

Во Виена ќе се патува со силен стимул од растечкото општограѓанско и антивладино незадоволство, вели Рената Тренеска –Дескоска. Таа во интервју за Фактор оценува дека до следните избори е неопходна нова експертска и привремена Влада.

Заев: Груевски како што плаќа лоби групи во Вашингтон, плаќа и во Москва

Локално - 20.04.2016

Поминаа повеќе од година и три месеци откако тогашниот премиер на Република Македонија и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски излезе во јавноста и соопшти дека претседателот на најголемата опозициска партија во Македонија СДСМ, Зоран Заев, со ...

Брисел не ги коментира барањата на партиите

Press24 - 20.04.2016

Најавата на Зоран Заев, лидерот на најголемата македонска опозициска партија СДСМ, дека нема да оди преговорите во Виена додека претседателот Иванов не ја повлече одлуката за аболиција и Собранието не ги одложи изборите, доведе до збунетост во ...