TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Убиениот наставник бил мета на кампања на социјалните мрежи

МКД - 18.10.2020

Самјуел Пати, наставникот кој беше убиен пред училиште во предградие на Париз, бил омилен меѓу учениците и родителите поради својот посветен и професионален однос. Сепак, тој е убиен откако станал мета на лута кампања на социјалните мрежи.

Ако имате стар компјутер, не го фрлајте – Стаменов ги репарира и ги подарува на учениците за онлајн настава

ТВ21 - 18.10.2020

Ако имате компјутер, ајпод или стар лаптоп што не ги користите, не ги фрлајте. Борче Стаменов ги репарира, ги адаптира за апликацијата Микрософт тимс и им ги дава на децата. Целта е учениците кои немаат средства за следење онлајн настава, да им ги ...

Имаат услови, но немаат часови, сајбер-булинг врз наставници, парталави или никакви учебници, зошто фрламе ѓубре, каде ...

Факултети - 18.10.2020

Онлајн-наставата им носи нови главоболки на наставниците, кои се исправени и пред сабјер-булинг од учениците. Какви учебници добија децата на почетокот на учебната година? Зошто толку ја валкаме околината, каде патуваат Македонците во пандемија, ...

Учителка и цела група деца во градинка во Гевгелија во изолација

Курир - 17.10.2020

Наставничка што држи настава со физичко присуство во Гевгелија е во изолација, како и цела група од детската градинка, пренесе Телма . Коронавирусот полека навлегува и во гевгелиските образовни институции.

Во изолација учителка и цела група деца во градинка во Гевгелија

Нетпрес - 17.10.2020

Наставничка што држи настава со физичко присуство во Гевгелија е во изолација, како и цела група од детската градинка, пренесе Телма . Коронавирусот полека навлегува и во гевгелиските образовни институции.

Учителка и цела група деца од градинка во Гевгелија во ИЗОЛАЦИЈА

Вечер - 17.10.2020

Наставничка што држи настава со физичко присуство во Гевгелија е во изолација, како и цела група од детската градинка, пренесе Телма. Коронавирусот полека навлегува и во гевгелиските образовни институции.

Учителка и цела група деца во градинка во Гевгелија во излоација

Press24 - 17.10.2020

Наставничка што држи настава со физичко присуство во Гевгелија е во изолација, како и цела група од детската градинка, пренесе Телма . Коронавирусот полека навлегува и во гевгелиските образовни институции.

Наставата во училиштата во Кочани се одвива без поголеми проблеми

Вечер Прес - 17.10.2020

Наставата во првите две недели од оваа учебна година во училиштата во Кочани се одвива без поголеми проблеми и покрај здравствената криза во која општината секојдневно бележи по десетина нови позитивни на Ковид-19.

Од следење настава од педалинка, до играње видео игри за време на предавање – како се злоупотребува онлајн наставата?

CivilMedia - 17.10.2020

На први октомври во повеќе училишта започна учебната година со настава од далечина преку националната платформа schools.mk , каде учениците ги слушаат и гледаат предавањата на нивните наставници и професори.

Ако имате стар компјутер, не го фрлајте – Стаменов ги репарира и ги подарува на учениците за онлајн настава

4NEWS - 18.10.2020

Ако имате компјутер, ајпод или стар лаптоп што не ги користите, не ги фрлајте. Борче Стаменов ги репарира, ги адаптира за апликацијата Микрософт тимс и им ги дава на децата. Целта е учениците кои немаат средства за следење онлајн настава, да им ги ...

Потврден прв случај на коронавирус меѓу наставниците во Битола

Сакам да кажам - 17.10.2020

Наставник во битолско училиште е позитивен на коронавирус, потврдија од Центарот за јавно здравје во Битола. Ученици во изолација нема зашто наставникот држел онлајн часови и немал контакти со нив.

Ќе се воведат тутори за учениците кои имаат потешкотии со онлајн наставата

Сител - 17.10.2020

Министерството за образование креира програма за туторство. Целта е на децата кои имаат потреба да им се помогне во совладувањето на онлајн наставата. Според министерката Царовска, клучна е поддршката на децата во учењето.

Наставник од Битола позитивен на Ковид-19, држел онлајн настава

Независен - 17.10.2020

Вирусот влезе во едно од битолските училишта, само две недели по почетокот на онлајн наставата. Наставникот е позитивен на Ковид-19 потврдија од Центарот за јавно здравје во Битола, но велат дека нема ученици во изолација, затоа што заболениот држел ...

Наставата во училиштата во Кочани се одвива без поголеми проблеми

Слободен Печат - 17.10.2020

Наставата во првите две недели од оваа учебна година во училиштата во Кочани се одвива без поголеми проблеми и покрај здравствената криза во која општината секојдневно бележи по десетина нови позитивни на Ковид-19.

Учителка и цела група деца во градинка во Гевгелија во излоација

Телма - 17.10.2020

Наставничка што држи настава со физичко присуство во Гевгелија е во изолација, како и цела група од детската градинка. Корона – вирусот полека навлегува и во гевгелиските образовни институции.

Од следење настава од педалинка, до играње видео игри за време на предавање – како се злоупотребува онлајн наставата?

Мета - 17.10.2020

На први октомври во повеќе училишта започна учебната година со настава од далечина преку националната платформа schools.mk , каде учениците ги слушаат и гледаат предавањата на нивните наставници и професори.

Дали и натаму ќе има настава со физичко присуство ќе зависи од епидемиолошката состојба

Gostivarpress.mk - 17.10.2020

Во училиштата низ земјава каде има настава со физичко присуство се следат протоколите за заштита од коронавирус, за сега состојбата е стабилна и нема потреба од промени во организирањето на работата, сметаат надлежните.