TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

10 клучни пораки од амбасадорите на најмоќните држави до Груевски

Капитал - 12.05.2015

Изјавата на американскиот амбасадор Џес Бејли, која тој ја даде во име на САД и најмоќните европски држави, по вчерашната средба со премиерот Никола Груевски, според многумина аналитичари содржи многу силни пораки, но и насоки во кои правец ќе се ...

Reuters за Македонија: Амбасадорите остро го критикуваат Груевски за состојбата на демократијата

Локално - 12.05.2015

Амбасадорите на голем број западни држави во Македонија изразија сомнежи во тоа колку Владата во Скопје е препуштена на демократијата и европските вредности, откако не успева да одговори на обвинувањата за злоупотреба на службената должност.

Јанкулоска и Мијалков повикани на рибање во западна амбасада

+инфо - 12.05.2015

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и директорот на УБК, Сашо Мијалков, вчера биле повикани во една западна амбасада во Скопје, каде им биле пренесени директни пораки во врска со нивните активности и актуелните случувања во земјава, ...

Критики од амбасадорите за Владата

Глас на Америка - 11.05.2015

Странските дипломати по средбата со премиерот Груевски изразија сомнеж во нејзината определба за демократските принципи „Конкретно му ја повторивме нашата загриженост на премиерот дека неговата Влада не направила напредок во врска со многу наводи за ...

Амбасадорите по средбата со Груевски: Загрижени сме што владата не презема одговорност по објавените разговори

Капитал - 11.05.2015

Не преземањето мерки и одговорност по наводите обелодените во разговорите, фрла сомнеж во однос на владината посветеност кон демократските принципи и вредности. Продолжувањето на неуспехот да се покаже оваа обврска со конкретна акција ќе го поткопа ...

Непреземањето сопствена одговорност фрла сомнеж на евроатлантските заложби на Владата

Вест - 11.05.2015

САД, Франција, Италија, Велика Британија, Германија и Европската унија изразија загриженост оти Владата не направила напредок во однос на преземање одговорност за многуте обвинувања за злоупотреби, што произлегоа од разоткривањата.

Амбасадорите разочарани од непостапувањето на Владата за обвинувањата од СДСМ

24 Вести - 11.05.2015

Претставниците на меѓународните организации, заедно американскиот, германскиот, британскиот и францускиот амабсадор, денеска имаат средба и со премиерот Груевски. Како што информираше амбасадорот на САД, Џес Бејли, таа дошла по нивно барање, кое ...

Остри критики од амбасадорите за македонската влада

Телма - 11.05.2015

Силни критики за македонската влада стигнаа од амбасадорите на највлијателните земји. Речиси час и половина амбасадорите на САД, ЕУ, Германија, Франција, Велика Британија и на Италија разговараа со премиерот Никола Груевски.

Амбасадорите сериозно го искритикуваа Груевски

Р.С.Европа - 11.05.2015

Владата не прави напредок во однос на обвинувањата кои произлегоа од прислушувањето и ваквата пасивноста фрла сериозен сомнеж за посветеноста на Владата кон демократските принципи и вредности на евроатланската заедница, рекоа амбасадорите по ...

Странските амбасадори ги искажаа своите забелешки

Алсат-М - 11.05.2015

Амбасадорите на САД, Франција, Италија Обединетото кралство, Германија и ЕУ на денешната средба со премиерот Никола Греувски изразија сочуство за трагичната смрт на припадниците на полицијата кои загинаа во настаните во Куманово и се придружија на ...

Амбасадорите кај Груевски: Владата не презема ништо околу снимките

Утрински - 11.05.2015

Снимките открија "јасно неприфатливо однесување" и треба да се преземат соодветни политички и правни мерки против одговорните, порачаа амбасадорите По средбата со премиерот Никола Груевски попладнево во Владата, амбасадорите на САД, Франција, ...

Бејли: Владата да размисли за специфични реформи

МКД - 11.05.2015

На премиерот му пренесовме дека сме загрижени од тоа што неговата Влада не направи прогрес во контекст на многу од обвинувањата кон Владата што произлегоа од прислушувањето, изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој денеска заедно со ...

Амбасадорите по средбата со Груевски: Неприфатливо однесување на Владата

Нова ТВ - 11.05.2015

По средбата со премиерот Никола Груевски која пред малку заврши во Владата, амбасадорите на САД, Франција, Италија, Велика Британија, Германија и Европската Унија упатија остра порака до Владата во која се вели: - Ги изразивме нашите грижи до ...

Дипломатите со отворени критики за Владата

А1 On - 11.05.2015

Амбасадорите на САД, Велика Британија, Франција, Италија, Германија и Европската Унија им изразија сочуство на македонските граѓаните за трагичната смрт на полицајците кои беа убиени во Куманово и жалење за страдањата на жителите на Куманово.

Бејли: Владата да размисли за специфични реформи

Тера - 11.05.2015

На премиерот му пренесовме дека сме загрижени од тоа што неговата Влада не направи прогрес во контекст на многу од обвинувањата кон Владата што произлегоа од прислушувањето, изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој денеска заедно со ...

САД и ЕУ се загрижени за случувањата во Куманово

Телеграф - 11.05.2015

Амбасадорите на Европската Унија, на САД, Франција, Велика Британија, Германија и Италија се сретнаа со премиерот Никола Груевски Амбасадорите на Европската Унија, на САД, Франција, Велика Британија, Германија и Италија, денеска на средбата со ...

Меѓународна заедница незадоволна од дејствата на Владата за обвинувањата со прислушувањето

Макфакс - 11.05.2015

Амбасадорите на САД, ЕУ, Франција, Италија, Германија и Велика Британија во понеделникот остварија средба со премиерот Никола Груевски, на која изразија сочувство околу загубените животи на македонските полицајци во полициската акција во Куманово, ...

Странските амбасадори повикаа на воздржаност и смиреност

Канал5 - 11.05.2015

Во владата попладнево се одржа средба на премиерот Груевски со амбасадорите на САД, Франција, велика Британија, Италија и Германија, како и евроамбасадорот. Веднаш по средбата американскиот амбасадор Бејли даде заедничка ...

Јанкулоска и Мијалков предупредени од западна амбасада

Репортер - 12.05.2015

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и директорот на УБК, Сашо Мијалков, вчера биле повикани во една западна амбасада во Скопје, каде им биле пренесени директни пораки во врска со нивните активности и актуелните случувања во земјава.

Амбасадорите на најмоќните држави попладне ќе имаат средба со премиерот Груевски

Капитал - 11.05.2015

Амбасадорите на најмоќните држави во земјава, попладне во 16 часот ќе имаат средба со премиерот Никола Груевски. Дипломатски извори за Капитал соопштуваат дека на средбата ќе учествуваат амбасадорите на САД, ЕУ, Велика Британија, Италија, Германија ...

Средба на премиерот Груевски со амбасадори

Алсат-М - 11.05.2015

Премиерот Никола Груевски денеска има средба со амбасадорите на Европската Унија, Соединетите Американски Држави, Франција, Велика Британија, Германија и Италија. Почетокот на средбата се планира за 16:00 ...

Меѓународниот фактор со предупредување до Груевски и Владата (видео)

Кумановски м. - 11.05.2015

Ова е пораката која ја испратиле амбасадорите на САД, ЕУ, Велика Британија, Германија, Франција и Италија до премиерот Никола Груевски и Министерот за надворешни работи по денешната средба во Владата, соопшти амбасадорот на САД, Џес Бејли по ...

Амбасадорите на САД, ЕУ, Британија, Германија и на Франција на средба со Груевски

Sky - 11.05.2015

Денеска во 16 часот, амабасадорите на САД, ЕУ, Велика Британија, Германија и на Франција ќе се сретнат со премиерот Никола Груевски. По средбата, амбасадорите ќе дадат изјава пред објектот на Владата.

Амбасадорите повикаа на воздржаност и смиреност

Сител - 11.05.2015

Амбасадорите на САД, Франција, Италија Обединетото кралство, Германија и ЕУ на денешната средба со премиерот Никола Греувски изразија сочуство за трагичната смрт на припадниците на полицијата кои загинаа во настаните во Куманово и се придружија на ...

Амбасадорите до Груевски-Сериозен сомнеж за посветеноста на Владата

Р.С.Европа - 11.05.2015

Амбасадорите на САД, Франција, Италија, Велика Британија, Германија и Европската Унија по средбата со премиерот Никола Груевски во Владата соопштија дека го осудуваат насилството и изразиле сочувство за смртта на припадниците на безбедносните сили и ...

Амбасадорите загрижени што во случајот со прислушувањето не се преземени политички и правни мерки за оние што се ...

еМагазин - 12.05.2015

Амбасадорите на САД, Велика Британија, Франција, Италија, Германија и на Европската унија им изразија сочувство на македонските граѓаните за трагичната смрт на полицајците што беа убиени во Куманово и жалење за страдањата на жителите на Куманово, ...

Иако нема официјална информација-Американската амбасада изрази жалење за загинатите во Куманово

OhridNews - 09.05.2015

Иако властите не го соопштуваат билансот на повредени од престрелката во куманово, амбасадата на САД во Скопје изрази сочувство до семејствата на загинатите, јавија националните медиуми. „Длабоко жалиме за загубите на човечки животи во врска со ...

Плусинфо: Јанкулоска и Мијалков повикани на рибање во западна амбасада

Либертас - 12.05.2015

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и директорот на УБК, Сашо Мијалков, вчера биле повикани во една западна амбасада во Скопје, каде им биле пренесени директни пораки во врска со нивните активности и актуелните случувања во земјава, ...

Премиерот Груевски на средба со амбасадори

Press24 - 11.05.2015

Премиерот Никола Груевски денеска има средба со амбасадорите на Европската Унија, Соединетите Американски Држави, Франција, Велика Британија, Германија и Италија. Средбата ќе се одржи во 16:00 часот, во просториите на Владата на Република ...

Амбасадорите повикаа на воздржаност и смиреност

Вечер Прес - 11.05.2015

Сочуство на македонските граѓаните за трагичната смрт на полицајците кои беа убиени во Куманово и жалење за страдањата на жителите на Куманово изразија амбасадорите на САД, Велика Британија, Франција, Италија, Германија и Европската Унија.

Амбасадорите со остри критики до Груевски за однесувањето на Владата (ВИДЕО)

+инфо - 11.05.2015

Амбасадорите на САД, Франција, Италија, Велика Британија, Германија и Европската Унија по средбата со премиерот Никола Груевски попладнево во заедничката изјава, изразија сериозни сомнежи за посеветеноста на Владата на демократските принципи и ...

Премиерот Груевски на средба со амбасадорите

Република - 11.05.2015

Премиерот Никола Груевски денеска има средба со амбасадорите на Европската Унија, Соединетите Американски Држави, Франција, Велика Британија, Германија и Италија. Средбата ќе се одржи во 16:00 часот, во просториите на Владата на Република ...

Амбасадорите повикаа на воздржаност и смиреност

Н.Македонија - 11.05.2015

Амбасадорите на САД, Франција, Италија Обединетото кралство, Германија и ЕУ на денешната средба со премиерот Никола Греувски изразија сочуство за трагичната смрт на припадниците на полицијата кои загинаа во настаните во Куманово и се придружија на ...

АМБАСАДОРИТЕ ДО ГРУЕВСКИ: Сериозен сомнеж за посветеноста на Владата!

Sky - 11.05.2015

Амбасадорите на САД, Франција, Италија, Велика Британија, Германија и Европската Унија по средбата со премиерот Никола Груевски во Владата соопштија дека го осудуваат насилството и изразија сочувство за смртта на припадниците на безбедносните сили и ...

Средба на премиерот Груевски со амбасадори

МРТ - 11.05.2015

Средбата ќе се одржи во 16:00 часот, во просториите на Владата на Република Македонија... Премиерот Никола Груевски денеска има средба со амбасадорите на Европската Унија, Соединетите Американски Држави, Франција, Велика Британија, Германија и ...

Амбасадорите в лице на Груевски-сериозен сомнеж врз посветеноста на Владата за демократските принципи

Локално - 11.05.2015

Амбасадорите на САД, Франција, Италија Обединетото кралство, Германија и ЕУ денеска се сретнаа премиерот Никола Греувски .Изразија сочуство за трагичната смрт на припадниците на полицијата кои загинаа во настаните во Куманово и се придружија на ...

Груевски на средба со дипломатски претставници

Курир - 11.05.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денес ќе оствари средба со амбасадорите на Европската Унија, Соединетите Американски Држави, Франција, Велика Британија, Германија и Италија.

(ВИДЕО) Амбасадорите по средбата со Груевски: Неприфатливо однесување на Владата

Либертас - 11.05.2015

По средбата со премиерот Никола Груевски која пред малку заврши во Владата, амбасадорите на САД, Франција, Италија, Велика Британија, Германија и Европската Унија упатија остра порака до Владата, пренесе НОВА – Ги изразивме нашите грижи до премиерот ...

Странските амбасадори повикаа на воздржаност и смиреност

Телеграф - 11.05.2015

Бејли информираше дека средбата со премиерот била договорена минатата недела пред да се случат настаните во Куманово. Најави и дека групата амбасадори ќе се сретнат овие денови и со лидерот на СДСМ, Зоран Заев и на ДУИ Али Ахмети на кои, како што ...

(ВИДЕО) Странските амбасадори ги искажаа своите забелешки

Репортер - 11.05.2015

По средбата со премиерот Никола Груевски која пред малку заврши во Владата, амбасадорите на САД, Франција, Италија, Велика Британија, Германија и Европската Унија упатија остра порака до Владата.

Амбасадорите по средбата со Груевски повикаа на воздржаност и смиреност

Република - 11.05.2015

Амбасадорите на САД, Франција, Италија Обединетото кралство, Германија и ЕУ на денешната средба со премиерот Никола Греувски изразија сочуство за трагичната смрт на припадниците на полицијата кои загинаа во настаните во Куманово и се придружија на ...

Средба на премиерот Груевски со амбасадори

Канал5 - 11.05.2015

Премиерот Никола Груевски денеска има средба со амбасадорите на Европската Унија, Соединетите Американски Држави, Франција, Велика Британија, Германија и Италија. Средбата ќе се одржи во 16:00 часот, во просториите на Владата на Република ...

Џес Бејли: потребни се политички и правни мерки против одговорните лица од прислушуваните разговори

Фактор - 11.05.2015

Амбасадорите на САД, Франција, Италија Обединетото кралство, Германија и ЕУ на денешната средба со премиерот Никола Греувски изразија сочуство за трагичната смрт на припадниците на полицијата кои загинаа во настаните во Куманово и се придружија на ...

Средба на премиерот Груевски со амбасадори

Lider - 11.05.2015

Премиерот Никола Груевски денеска има средба со амбасадорите на Европската Унија, Соединетите Американски Држави, Франција, Велика Британија, Германија и Италија. Средбата ќе се одржи во 16:00 часот, во просториите на Владата на Република ...

Бејли и ЕУ амбасадорите со порака: Неприфатливо однесување на Владата

Бриф - 11.05.2015

Амбасадорите на САД, Франција, Италија Обединетото кралство, Германија и ЕУ на денешната средба со премиерот Никола Греувски изразија сочуство за трагичната смрт на припадниците на полицијата кои загинаа во настаните во Куманово и се придружија на ...

Премиерот на средба со амбасадори на ЕУ, САД, Франција, Британија, Германија и Италија

Sky - 11.05.2015

Премиерот на Република Македонија Никола Груевски денеска ќе одржи средба со амбасадорите на Европската Унија, Соединетите Американски Држави, Франција, Велика Британија, Германија и Италија.

Амбасадорите повикаа на смиреност и воздржаност од насилства

Курир - 11.05.2015

Амбасадорите на САД, Франција, Италија, Обединетото кралство, Германија и ЕУ, на денешната средба со премиерот Никола Греувски изразија сочувство за трагичната смрт на припадниците на полицијата кои загинаа во настаните во Куманово и се придружија ...

Груевски ќе оствари средба со повеќе дипломатски претставници

Нетпрес - 11.05.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денес ќе оствари средба со амбасадорите на Европската Унија, Соединетите Американски Држави, Франција, Велика Британија, Германија и ...