TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нови случаи на сексуална злоупотреба во „25 Мај“, овојпат жртви две сестри

Слободен Печат - 22.02.2018

Центарот за социјални работи на Скопје одбива да врати малолетно девојче, кое било згрижено во ЈУ „25 Мај“, кај својата мајка, иако пред една година судот донел одлука дека ѝ ги враќа родителските права на мајката Р.А и таа може да ги земе со себе, ...

Неколкумина мажи биле во Гостивар со 13 годишното девојче

ТВ21 - 21.02.2018

Поради обвинувањата од страна на таткото на силуваното девојче, полицијата во текот на минатата вечер го привела лицето Р.М. на информативен разговор, но утврдиле дека немаат доволно докази дека тој бил вклучен во случајот со сексуалното ...

Алармантно: исчезнаа две малолетни девојки од скопски Чаир!

Алфа - 21.02.2018

Алармантно. Во скопски Чаир, во последното деноноќие две малолетни девојки се пријавени во полиција како исчезнати . Алармантно. Во скопски Чаир, во последното деноноќие две малолетни девојки се пријавени во полиција како исчезнати .

Кривични и прекршочни пријави за стручните лица од Центарот за социјални работи поради злоставуваното девојче

Сител - 21.02.2018

Оставено само на себе без грижа од социјалните служби чиј штитеник било 13 годишното девојче од домот 25 мај, кое поради сексуална злоупотреба било принудено да абортира. Министерството за труд и социјала по вонредниот надзор направен во Центарот за ...

По десет дена пријавиле дека исчезнала 19-годишна штитеничка од „Ранка Милановиќ“

Фокус - 21.02.2018

Пред десетина дена исчезнала 19-годишна штитеничка од Заводот за згрижување „Ранка Милановиќ“, информираа од МВР. Според информациите во полицискиот билтен, вчера во 23,45 часот во Полициската станица Гази Баба социјален работник во Јавната установа ...

Двете сестри додека живееле во „25 Мај“ 89 пати исчезнале, преживеале и полов напад

+инфо - 21.02.2018

Судот ги вратил децата на мајката, но надлежните не сакаат едно од девојчињата, кое се излечило од зависност, да се врати бидејќи нема услови. Двете малолетни сестри – штитенички на Dомот „25 мај“, преживеале полов напад од 35-годишен маж.

ВМРО-ДПМНЕ: Царовска ако има тронка морална одговорност треба под итно да поднесе оставка за скандалите што се случија ...

А1 On - 21.02.2018

„Мила Царовска треба да престане да се крие зад пониските ешалони на власта. Царовска е директно одговорна за пропустите и скандалите што се случуваат во Министерството за труд и социјална политика.

Полицијата трага по штитеничка од „Ранка Милановиќ“ и две малолетнички

ТВ21 - 21.02.2018

Три лица лица меѓу кои 19-годишна штитеничка на Јавната установа „Ранка Милановиќ” во Гази Баба, и две малолетнички на возраст од 16 и 17 години од Чаир се оддалечиле во непознат правец, а случаите се пријавени во полиција.

Мирческа: Царовска треба веднаш да поднесе неотповиклива оставка

А1 On - 21.02.2018

„Министерството за труд и социјална политика, предводено од Мила Царовска освен што покажа дека е целосно неспособно и неодговорно во случајот со штитеничките од домот „25 мај“, сега бесрамно се обидува да ја убеди јавноста дека малолетните ...

Тетовка трага по 14-годишната ќерка

МКД - 21.02.2018

Вчера во 15 часот во Секторот за внатрешни работи Тетово, Ј.Ќ.(46) пријавила дека на 18 февруари од домот во непознат правец се оддалечила нејзината 14-годишна ќерка. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

Исчезнаа уште две малолетни девојки од Скопје

Press24 - 21.02.2018

Во Скопје, за едно деноноќие пријавено две малолетни девојки за исчезнати. Вчера, 48- годишната А.Д во Полициската станица Чаир пријавила дека на 16.02.2018 година од домот во непознат правец се оддалечила нејзината 17-годишна внука- стои во ...

МВР (и ЈО) по 9 постапувања за малолетничка дозволија системот да остане „труден“

Мета - 21.02.2018

Од постапувањето, односно несоодветното постапување на МВР и на ЈО (другите задолжени не се исклучени од одговорноста), сите институции во државата останаа „трудни“, исто како и граѓаните кои мораат да се соочат со овој срам од нефункционирањето на ...

Јавното обвинителство можело да ја запре сексуалната злоупотреба и забремнувањето на 13- годишното девојче

Телма - 20.02.2018

Јавното обвинителство можело да ја запре сексуалната злоупотреба и забремнувањето на 13- годишното девојче штитеничка на домовите за згрижување доколку покренело обвинение по кривичната пријава од Велешката полиција.

Се проширува скандалот во домот за деца “25 Мај“

Алсат-М - 20.02.2018

Две малолетни девојчиња, штитенички на Домот за деца со социјално-воспитни проблеми „25 Мај“ од Скопје забремениле, а едното било подложено на прекин на бременоста, потврдуваат од Министерството за труд и социјална политика.

Нов скандал со штитенички на домот „25 мај“

24 Вести - 20.02.2018

17 годишна штитеничка од домот 25 мај наскоро ќе стане мајка. Одлучила да го задржи бебето откако забременила од нејзиниот партнер со кој живеат под ист кров, во домот. Нејзината судбина нема да ја дели 15 годишна малолетничка од истиот дом, која ...

Јавното обвинителство можело да ја запре сексуалната злоупотреба на 13-годишното девојче

Телма - 20.02.2018

Откако забремени и абортираше, 13 годишната штитеничка на домовите за згрижување деца чиј што старател е државата, е на безбедно во Засолниште за жени и деца жртви на насилство. Тука била сместена и во Ноември 2017, откако е донесена без свест и ...

Родителите на малата штитеничка поднеле кривична пријава против службеници од „25 МАЈ“ за несовесно работење

Фокус - 20.02.2018

Основното јавно обвинителство Скопје работи на предмет по поднесена кривична пријава од страна на родителите на 12-годишната Р.И. која во неколку наврати за една година била жртва на сексуално злоставување.

13 годишно девојче трипати силувано: За 500 евра, таткото не можел да го докаже случајот

ТВ21 - 20.02.2018

На прв поглед, оваа зграда изгледа како институција во која треба да има деца, но приказната зад овие ѕидови е сосем поинаква. Ова момче кое седи во ходникот на Домот „25 Мај“ и пуши цигара како возрасен маж, има само 13 години.

Малолетничка бременост во „25 Мај“, Обвинителството го истражува случајот

МРТ - 20.02.2018

Забремениле две малолетни штитенички на домот „25 Мај“ во Скопје. Министерството за труд и социјала тврди- немало злостастување како во претходниот случај. ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Царовска. Оформени предмети во Обвинителството...

Потврдена бременост кај уште две девојчиња од домот 25 мај, МТСП тврди дека не биле злоставувани

Сител - 20.02.2018

15 годишно девојче од домот “25 Maj” абортирало пред неколку дена, а бремено е друго 17 годишно девојче од истиот дом. Од министерството за труд и социјала тврдат дека не се работи за злоставување. Двете биле во љубовни врски со штитеници од домот.

МТСП: Нема злоставување кај двете бремени малолетнички од „25 Мај“

МК News - 20.02.2018

Во двата нови случаја на бременост на малолетнички, штитенички на Домот за деца со социјално-воспитни проблеми „25 Мај“ од Скопје, нема злоставување или сексуална експлоатација. Тие забремениле откако своеволно имале односи со штитеници од ...

Мирческа: Животот на три девојчиња се претвори во трагедија во Домот „25 Мај“

Точка - 20.02.2018

„Уште колку случаи на негрижа се кријат од МТСП и што треба да се случи за да се понесе одговорност? Нови два случаи на бремени малолетни девојчиња во Домот за деца ’25 Мај’ ја шокираа македонската јавност.

Бремени уште две малолетни девојчиња од „25 Мај“

Поглед - 20.02.2018

Уште две малолетни девојчиња од ЈУ „25 Мај“ се трудни. Едното ја прекинало бременоста, но второто не сака да абортира и инсистира да го роди бебето, дознава „Независен весник“ . Засега уште не е официјално потврдено дали и овие две малолетнички биле ...

Неколкумина биле во Гостивар со 13-годишното девојче

Република - 21.02.2018

Поради обвинувањата од страна на таткото на силуваното девојче, полицијата во текот на минатата вечер го привела лицето Р.М. на информативен разговор, но утврдиле дека немаат доволно докази дека тој бил вклучен во случајот со сексуалното ...

Видео: Кривични и прекршочни за стручните лица од Центарот за социјални работи за злоставуваното девојче

Press24 - 21.02.2018

Оставено само на себе без грижа од социјалните служби чиј штитеник било 13 годишното девојче од домот 25 мај, кое поради сексуална злоупотреба било принудено да абортира. Министерството за труд и социјала по вонредниот надзор направен во Центарот за ...

Штитеничка на домот „Ранка Милановиќ" самоволно заминала

МКД - 21.02.2018

Вчеравечер во 23.45 часот во Полициската станица Гази Баба социјален работник во Јавната установа „Ранка Милановиќ" пријавила дека на 10 февруари С.Р.(19), штитеничка на домот, самоволно ја напуштила установата и се оддалечила во непознат правец, ...

Силуваните сестри од домот „25 Мај“ исчезнале 89 пати: Преживеале полов напад и се осомничени за неколку кривични дела

Курир - 21.02.2018

Двете малолетни сестри – штитенички на Домот „25 мај“, преживеале полов напад од 35-годишен маж. Додека биле под покривот на Домот вкупно 89 пати се пријавувани за исчезнати, а нивните имиња во полициските досиеја се споменуваат и како осомничени ...

ВМРО-ДПМНЕ: Царовска под итно да поднесе оставка за скандалите што се случија во „25 Мај“

Локално - 21.02.2018

„Мила Царовска треба да престане да се крие зад пониските ешалони на власта. Царовска е директно одговорна за пропустите и скандалите што се случуваат во Министерството за труд и социјална политика.

Полицијата трага по штитеничка од „Ранка Милановиќ“ и две малолетнички

Алсат-М - 21.02.2018

Три лица меѓу кои 19-годишна штитеничка на Јавната установа „Ранка Милановиќ” во Гази Баба, и две малолетнички на возраст од 16 и 17 години од Чаир се оддалечиле во непознат правец, а случаите се пријавени во полиција.

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Царовска

Макфакс - 21.02.2018

ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, по скандалот со малолетничките во Домот „25 Мај“. „Министерството за труд и социјална политика, предводено од Мила Царовска освен што покажа дека е целосно ...

Исчезна 14- годишно девојче: Македонската полиција во потрага

Press24 - 21.02.2018

Вчера пријавено дека уште едно малолетно девојче исчезна во Тетово. Имено вчера во 15,00 часот во Секторот за внатрешни работи Тетово, 46- годишната Ј.Ќ пријавила дека на 18.02.2018 година од домот во непознат правец се оддалечила нејзината 14 ...

Се трага по две малолетни скопјанки

МКД - 21.02.2018

Вчера во полицијата во два одвоени случаи е пријавено исчезнувањето на две девојчиња. Ноќеска во 1.30 часот С.С.(49) во Полициската станица Чаир пријавил дека истиот ден околу 00.30 часот од домот во непознат правец се одалечила неговата 16-годишна ...

МВР (и ЈО) по 9 постапувања за малолетничка дозволија системот да остане „труден“

Либертас - 21.02.2018

Пишува: Теофил Блажевски Министерството за внатрешни работи во консултација со надлежно јавно обвинителство излегоа со сооопштение пред неколку дена околу случајот со малолетничката–штитеничка на државата во кое цениме дека има извртена вистна, т.е.

Нов скандал со штитенички на домот „25 мај“ – уште две трудни малолетнички

МК News - 20.02.2018

17 годишна штитеничка од домот 25 мај наскоро ќе стане мајка. Одлучила да го задржи бебето откако забременила од нејзиниот партнер со кој живеат под ист кров, во домот. Нејзината судбина нема да ја дели 15 годишна малолетничка од истиот дом, која ...

ОЈО: Постапуваме во случајот со девојчето од „25 Мај“, се сослушуваат повеќе лица

Либертас - 20.02.2018

Основното јавно обвинителство Скопје и Основното јавно обвинителство Велес ја известуваат јавноста дека активно преземаат дејствија за утврдување на фактите во врска со случајот на штитеничката од ЈУ Завод за згрижување на деца со воспитно – ...

13 годишно девојче трипати силувано: За 500 евра, таткото не можел да го докаже случајот

Бриф - 20.02.2018

На прв поглед, оваа зграда изгледа како институција во која треба да има деца, но приказната зад овие ѕидови е сосем поинаква. Ова момче кое седи во ходникот на Домот „25 Мај“ и пуши цигара како возрасен маж, има само 13 години.

МТСП: Малолетните штитенички своеволно имале односи и останале бремени

Скопје24 - 20.02.2018

Во двата нови случаја на бременост на малолетнички, штитенички на Домот за деца со социјално-воспитни проблеми „25 Мај“ од Скопје, нема злоставување или сексуална експлоатација. Тие забремениле откако своеволно имале односи со штитеници од ...

Уште две малолетни девојчиња од „25 Мај“ бремени

МК News - 20.02.2018

Уште две малолетни девојчиња од ЈУ „25 Мај“ се трудни. Едното ја прекинало бременоста, но второто не сака да абортира и инсистира да го роди бебето, дознава „Независен весник“. Засега уште не е официјално потврдено дали и овие две малолетнички биле ...

Неколкумина мажи биле во Гостивар со 13 – годишното девојче

Скопје24 - 21.02.2018

Поради обвинувањата од страна на таткото на силуваното девојче, полицијата во текот на минатата вечер го привела лицето Р.М. на информативен разговор, но утврдиле дека немаат доволно докази дека тој бил вклучен во случајот со сексуалното ...

По десет дена пријавиле дека исчезнала 19-годишна штитеничка од „Ранка Милановиќ“

Вечер - 21.02.2018

Пред десетина дена исчезнала 19-годишна штитеничка од Заводот за згрижување „Ранка Милановиќ", информираа од МВР. Според информациите во полицискиот билтен, вчера во 23,45 часот во Полициската станица Гази Баба социјален работник во Јавната установа ...

Двете сестри додека живееле во „25 Мај“ исчезнале 89 пати и биле силувани

Фокус - 21.02.2018

Двете малолетни сестри – штитенички на Dомот „25 мај“, преживеале полов напад од 35-годишен маж. Додека биле под покривот на Домот, одсносно до 2015 година, вкупно 89 пати се пријавувани за исчезнати, а нивните имиња во полициските досиеја се ...

Полицијата трага по штитеничка од „Ранка Милановиќ“ и две малолетнички...

Н.Македонија - 21.02.2018

Полицијата трага по штитеничка од „Ранка Милановиќ“ и две малолетнички Три лица лица меѓу кои 19-годишна штитеничка на Јавната установа „Ранка Милановиќ" во Гази Баба, и две малолетнички на возраст од 16 и 17 години од Чаир се оддалечиле во непознат ...

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Царовска

Вечер - 21.02.2018

ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, по скандалот со малолетничките во Домот „25 Мај“. „Министерството за труд и социјална политика, предводено од Мила Царовска освен што покажа дека е целосно ...

Исчезна 14- годишно девојче: Македонската полиција во потрага

Република - 21.02.2018

Вчера пријавено дека уште едно малолетно девојче исчезна во Тетово. Имено вчера во 15,00 часот во Секторот за внатрешни работи Тетово, 46- годишната Ј.Ќ пријавила дека на 18.02.2018 година од домот во непознат правец се оддалечила нејзината 14 ...

Исчезна 14-годишно девојче од Тетово

Сител - 21.02.2018

Тетовско семејство во паника откако исчезна нивната 14-годишна ќерка. - На 20 февруари 2018 година во 15 часот во Секторот за внатрешни работи Тетово, Ј.Ќ.(46) пријавила дека на 18 февруари 2018 година од домот во непознат правец се оддалечила ...

МВР (и ЈО) по 9 постапувања за малолетничка дозволија системот да остане „труден“

Локално - 21.02.2018

Од постапувањето, односно несоодветното постапување на МВР и на ЈО (другите задолжени не се исклучени од одговорноста), сите институции во државата останаа „трудни“, исто како и граѓаните кои мораат да се соочат со овој срам од нефункционирањето на ...

Се проширува скандалот во домот за деца “25 Мај“

Локално - 20.02.2018

Две малолетни девојчиња, штитенички на Домот за деца со социјално-воспитни проблеми „25 Мај“ од Скопје забремениле, а едното било подложено на прекин на бременоста, потврдуваат од Министерството за труд и социјална политика.

Обвинителствата од Скопје и Велес го истражуваат случајот oд „25 Мај“...

Н.Македонија - 20.02.2018

Обвинителствата од Скопје и Велес го истражуваат случајот oд „25 Мај“ Основното јавно обвинителство Скопје оформило предмети по писмени известувања поднесени од МВР, во врска со случајот со злоставуваната малолетничка од „25 Мај“ и оти се ...

13 годишното девојче, три пати силувано, таткото за 500 евра не успеал да го докаже случајот

Курир - 21.02.2018

На прв поглед, оваа зграда изгледа како институција во која треба да има деца, но приказната зад овие ѕидови е сосем поинаква. Ова момче кое седи во ходникот на Домот „25 Мај“ и пуши цигара како возрасен маж, има само 13 години.

Продолжува истрагата за случајот со малолетничката од „25 Мај“

Локално - 21.02.2018

Случајот со 13-годишна штитеничка на домот „25 Мај“ која била подложена на абортус откако забременила по сексуално злоставување веќе една недела е во фокусот на јавноста. Основното јавно обвинителство Скопје вчера соопшти дека оформило предмети по ...