TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Харадинај најавува формирање армија на Косово преку уставни измени

ТВ21 - 12.10.2017

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај нагласи денеска дека Владата ќе се обиде да ги трансформира силите за безбедност во државата во редовна армија преку уставни измени. Тоа ќе биде направено за да се одговори на барањата на меѓународните партнери, ...

Ахмети - Промената на границите на Косово ќе предизвика домино ефект

Р.С.Европа - 12.10.2017

Изјавите на високи српски претставници за промена на границите на Косово, се опасни и со домино ефект за целиот Западен Балкан, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во интервју за косовската агенција, Косовапрес.

Дачиќ против условување на дијалогот со Приштина со присуството на САД

+инфо - 12.10.2017

Дачиќ истакна дека е добро познато оти со резолуција на ОН дијалогот со Приштина е префрлен од Обединетите нации во Брисел. Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ денеска ја отфрли изјавата на косовскиот премиер Рамуш Харадинај дека ...

Харадинај: Дијалогот Белград-Приштина не може да продолжи без САД на масата за преговори

Стандард - 12.10.2017

Косовскиот премиер Рашуш Харадинај најави создавање нова платформа за дијалогот на Косово со Белград, нагласувајќи дека тој не може да продолжи „ако САД не се на масата“, пренесе РСЕ. Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, веднаш ја ...

Харадинај ги сака САД „на маса“ во дијалогот Белград-Приштина

Р.С.Европа - 12.10.2017

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај најави изработка на нова платформа за дијалог со Белград и додаде дека е невозможно да се продолжи со дијалогот „ако и Америка не е на маса“, пренесе порталот КосСев.

Приштина поставува услови, нема да седне да преговара со Белград без Вашингтон

МКД - 12.10.2017

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај најави изработка на нова платформа за дијалог со Белград, а условот за разговорите е на масата да седне и претставник на САД. Како што пренесува порталот Коссев, платформата треба да ја подготви „косовската влада ...

Ахмети: Промената на границите на Косово ќе предизвика домино-ефект...

Н.Македонија - 12.10.2017

Ахмети: Промената на границите на Косово ќе предизвика домино-ефект Изјавите на високи српски претставници за промена на границите на Косово, се опасни и со домино-ефект за целиот Западен Балкан, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во интервју за ...

Могерини очекува прогрес во дијалогот меѓу Белград и Приштина

Р.С.Европа - 12.10.2017

Високата претставничка на Европската унија Федерика Могерини во Брисел изјави дека Унијата, Белград и Приштина работат на утврдување на содржината на „новата фаза на дијалог“ во декември и оти очекува „квалитетен скок“ во нормализацијата на двете ...

Могерини очекува „голем скок“ во нормализирањето на односите помеѓу Косово и Србија

Стандард - 12.10.2017

Високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини рече дека ЕУ, Приштина и Белград работат на прецизирање на содржината на „новата фаза на дијалог“ во декември, истакнувајќи дека во 2018 година ...

Кој друг ако не Балканците: Трикот за влез во Европа низ задната врата стана официјална дипломатија

Newsroom - 12.10.2017

Тоа што порано се сметаше за изигрување на правилата на ЕУ, веќе стана толку вообичаена пракса што за неа се дискутира на највисоко ниво Не е вообичаено, ниту соодветно, за еден претседател на држава да пробува да им олесни на своите граѓани да ...

Харадинај најавува формирање армија на Косово преку уставни измени...

Н.Македонија - 12.10.2017

Харадинај најавува формирање армија на Косово преку уставни измени Косовскиот премиер Рамуш Харадинај нагласи денеска дека Владата ќе се обиде да ги трансформира силите за безбедност во државата во редовна армија преку уставни измени.

Дачиќ против условување на дијалогот со Приштина со присуството на САД

А1 On - 12.10.2017

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ денеска ја отфрли изјавата на косовскиот премиер Рамуш Харадинај дека дијалогот меѓу Белград и Приштина може да продолжи само со поголемо учество на САД.

Ахмети за Косовапрес: Промената на границите на Косово ќе предизвика домино ефект

+инфо - 12.10.2017

Ахмети смета дека за оваа идеја е виновна Русија, која не сака Западниот Балкан да биде дел од ЕУ, уште помалку од НАТО. Изјавите на високи српски претставници за промена на границите на Косово, се опасни и со домино ефект за целиот Западен Балкан, ...

Хашим Тачи бара од Албанија на Косовците да им даде албанско државјанство

МКД - 11.10.2017

Хашим Тачи, претседателот на Косово, побара од претседателот на Албанија, Илир Мета, да им овозможи на граѓаните на Косово да добијат државјанство од оваа земја, јави РТС од Приштина. „Побарав од Мета, врз основа на Уставот, граѓаните да добијат ...

Албанскиот претседател Илир Мета во посета на Косово

Алсат-М - 11.10.2017

Албанскиот претседател Илир Мета престојува во дводневна официјална посета на Косово. Откако беше пречекан со сите почести, Мета оствари средба со својот домаќин, косовскиот претседател Хашим Тачи.

Тачи бара aлбански државјанства за граѓаните на Косово

Канал5 - 11.10.2017

Претседателот на Косово , Хашим Тачи побара од неговиот aлбански колега , Илир Мета да им овозможи на граѓаните на Косово да добијат aлбанско државјанство . Тачи го објаснува овој потег со непоравдата што Европа ја покажува кон Косово и чија ...

Тачи бара државјанство на Албанија за жителите на Косово

Локално - 11.10.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи побара од албанскиот претседател Илир Мета, Албанија да им овозможи на жителите на Косово да добијат државјанства на Албанија. „Побарав од Мета , врз основа на Уставот, граѓаните да добијат државјанство (на ...

ЕУ, САД и Велика Британија: За неуспехот на институциите одговорен е Тачи

Телевизија Нова - 11.10.2017

Откако косовскиот претседател Хашим Тачи упати критики кон меѓународната заедница поради неисполнетите ветувања кон Косово, ЕУ, САД и Велика Британија укажаа на неуспесите на институциите во Приштина за кои како што посочуваат одговорен е Хашим ...

Харадинај најавува формирање армија на Косово преку уставни измени

Алсат-М - 12.10.2017

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај нагласи денеска дека Владата ќе се обиде да ги трансформира силите за безбедност во државата во редовна армија преку уставни измени. Тоа ќе биде направено за да се одговори на барањата на меѓународните партнери, ...

Дачиќ против условување на дијалогот со Приштина со присуството на САД

Сител - 12.10.2017

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ денеска ја отфрли изјавата на косовскиот премиер Рамуш Харадинај дека дијалогот меѓу Белград и Приштина може да продолжи само со поголемо учество на САД.

Ахмети за Косовапрес: Промената на границите на Косово ќе предизвика домино ефект

А1 On - 12.10.2017

Изјавите на високи српски претставници за промена на границите на Косово, се опасни и со домино ефект за целиот Западен Балкан, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во интервју за косовската агенција, Косовапрес.

Хашим Тачи бара од Албанија на Косовците да им даде албанско државјанство

Вечер - 11.10.2017

Хашим Тачи, претседателот на Косово, побара од претседателот на Албанија, Илир Мета, да им овозможи на граѓаните на Косово да добијат државјанство од оваа земја, јави РТС од Приштина. „Побарав од Мета, врз основа на Уставот, граѓаните да добијат ...

Албанскиот претседател Илир Мета во посета на Косово

А1 On - 11.10.2017

Албанскиот претседател Илир Мета престојува во дводневна официјална посета на Косово. Откако беше пречекан со сите почести, Мета оствари средба со својот домаќин, косовскиот претседател Хашим Тачи.

ЕУ, САД и Велика Британија: За неуспехот на институциите одговорен е Тачи

Сител - 11.10.2017

Откако косовскиот претседател Хашим Тачи упати критики кон меѓународната заедница поради неисполнетите ветувања кон Косово, ЕУ, САД и Велика Британија укажаа на неуспесите на институциите во Приштина за кои како што посочуваат одговорен е Хашим ...

Харадинај најавува формирање армија на Косово преку уставни измени

А1 On - 12.10.2017

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај нагласи денеска дека Владата ќе се обиде да ги трансформира силите за безбедност во државата во редовна армија преку уставни измени. Тоа ќе биде направено за да се одговори на барањата на меѓународните партнери, ...

Ахмети за Косовапрес: Промената на границите на Косово ќе предизвика домино ефект

МК News - 12.10.2017

Изјавите на високи српски претставници за промена на границите на Косово, се опасни и со домино ефект за целиот Западен Балкан, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во интервју за косовската агенција, Косовапрес.

Тачи бара Албанија да им даде државјанство на Косоварите

Макфакс - 11.10.2017

„Побарав од Мета, врз основа на Уставот, граѓаните да добијат (албанско) државјанство, бидејќи Европа покажа неправда кон Косовците. Албанија е единствената надеж“, ја пренесе РТС изјавата на Тачи на заедничката прес-конференција со албанскиот ...

Мета е против албански државјанства за косовските граѓани

Newsroom - 11.10.2017

Албанскиот претседател Илир Мета престојува во дводневна официална посета на Косово. Откако беше пречекан со сите почести, Мета оствари средба со својот домаќин, косовскиот претседател Хашим Тачи.

ЕУ, САД и Велика Британија: За неуспехот на институциите одговорен е Тачи

А1 On - 11.10.2017

Откако косовскиот претседател Хашим Тачи упати критики кон меѓународната заедница поради неисполнетите ветувања кон Косово, ЕУ, САД и Велика Британија укажаа на неуспесите на институциите во Приштина за кои како што посочуваат одговорен е Хашим ...

Харадинај најавува формирање армија на Косово преку уставни измени

Локално - 12.10.2017

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај нагласи денеска дека Владата ќе се обиде да ги трансформира силите за безбедност во државата во редовна армија преку уставни измени. Тоа ќе биде направено за да се одговори на барањата на меѓународните партнери, ...

Ахмети за Косовапрес: Промената на границите на Косово ќе предизвика домино ефект

Либертас - 12.10.2017

Изјавите на високи српски претставници за промена на границите на Косово, се опасни и со домино ефект за целиот Западен Балкан, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во интервју за косовската агенција, Косовапрес.

ЗА ТАЧИ АЛБАНИЈА Е ЕДИНСТВЕНА НАДЕЖ: Бара албански државјанства за Косовците

Фактор - 11.10.2017

Косовскиот претседател, Хашим Тачи побара од албанскиот колега, Илир Мета, да им овозможи на граѓаните на Косово да добијат државјанство од оваа земја, јави РТС од Приштина. „Побарав од Мета, врз основа на Уставот, граѓаните да добијат (албанско) ...

Тачи бара албанско државјанство за населението на Косово

Нетпрес - 11.10.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи побарал од албанскиот колега по должност Илир Мета, Албанија да им овозможи на граѓаните на Косово добивање државјанство на оваа земја, пренесува во средата од Приштина, Радо-телевизија на Србија (РТС).

Албанскиот претседател Илир Мета во посета на Косово...

Н.Македонија - 11.10.2017

Албанскиот претседател Илир Мета во посета на Косово Албанскиот претседател Илир Мета престојува во дводневна официјална посета на Косово. Откако беше пречекан со сите почести, Мета оствари средба со својот домаќин, косовскиот претседател Хашим Тачи.

ЕУ, САД и Велика Британија: За неуспехот на институциите одговорен е Тачи

Алсат-М - 11.10.2017

Откако косовскиот претседател Хашим Тачи упати критики кон меѓународната заедница поради неисполнетите ветувања кон Косово, ЕУ, САД и Велика Британија укажаа на неуспесите на институциите во Приштина за кои како што посочуваат одговорен е Хашим ...

Харадинај најавува формирање армија на Косово преку уставни измени

Сител - 12.10.2017

Kосовскиот премиер Рамуш Харадинај нагласи денеска дека Владата ќе се обиде да ги трансформира силите за безбедност во државата во редовна армија преку уставни измени. Тоа ќе биде направено за да се одговори на барањата на меѓународните партнери, ...

Ахмети за Косовапрес: Промената на границите на Косово ќе предизвика домино ефект

ТВ21 - 12.10.2017

Изјавите на високи српски претставници за промена на границите на Косово, се опасни и со домино ефект за целиот Западен Балкан, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во интервју за косовската агенција, Косовапрес.

Тачи бара Албанија да им даде државјанство на Косоварите

Sky - 11.10.2017

„Побарав од Мета, врз основа на Уставот, граѓаните да добијат (албанско) државјанство, бидејќи Европа покажа неправда кон Косовците. Албанија е единствената надеж“, ја пренесе РТС изјавата на Тачи на заедничката прес-конференција со албанскиот ...

Албанскиот претседател Илир Мета во посета на Косово

Локално - 11.10.2017

Албанскиот претседател Илир Мета престојува во дводневна официјална посета на Косово. Откако беше пречекан со сите почести, Мета оствари средба со својот домаќин, косовскиот претседател Хашим Тачи.

ЕУ, САД и Британија: За неуспехот на институциите одговорен е Хашим Тачи

+инфо - 11.10.2017

Европската перспектива на Косово зависи од тоа колку брзо Приштина ќе ги спроведе реформите во обласата на владеењето на правото и економијата. Откако косовскиот претседател Хашим Тачи упати критики кон меѓународната заедница поради неисполнетите ...

Ахмети: Промената на границите на Косово ќе предизвика домино ефек

Стандард - 12.10.2017

Изјавите на високи српски претставници за промена на границите на Косово, се опасни и со домино ефект за целиот Западен Балкан, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во интервју за косовската агенција, Косовапрес.

Стаса одговорот од западните амбасади: На Косово ништо не сме му ветиле

Вечер - 12.10.2017

Побарав од Мета, врз основа на Уставот, граѓаните да добијат (албанско) државјанство, бидејќи Европа покажа неправда кон Косовците. Албанија е единствената надеж", ја пренесе РТС изјавата на Тачи на заедничката прес-конференција со албанскиот ...

ЕУ, САД и Велика Британија: За неуспехот на институциите одговорен е Тачи

Локално - 11.10.2017

Откако косовскиот претседател Хашим Тачи упати критики кон меѓународната заедница поради неисполнетите ветувања кон Косово, ЕУ, САД и Велика Британија укажаа на неуспесите на институциите во Приштина за кои како што посочуваат одговорен е Хашим ...

Ахмети: Промената на границите на Косово ќе предизвика домино ефект

Локално - 12.10.2017

Изјавите на високи српски претставници за промена на границите на Косово, се опасни и со домино ефект за целиот Западен Балкан, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во интервју за косовската агенција, Косовапрес.