TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ИНФЛАЦИЈАТА ГО ПАРАЛИЗИРА БИЗНИСОТ, ГРАЃАНИТЕ ГНЕВНИ НА СЕКОЈДНЕВНИТЕ ПОСКАПУВАЊА Народна банка апелира до политичарите ...

+инфо - 10.08.2022

Најновите податоци за инфлацијата на Народната банка покажуваат просечна инфлација од 10,9 проценти во периодот јануари – јули, при што три четвртини од овој раст се објаснува со растечките цени на храната и енергијата.

Јовановиќ: Добро е што НБРМ не ја покачи каматната стапка, тоа само ќе ја зголемеше сиромаштијата

А1 On

Народната банка во битка со скапиот станбен квадрат

Пари

Народна банка: Фиксниот курс на денарот е механизам за макроекономска дисциплина и стабилни очекувања

Банкарство.мк

Основната каматна стапка останува на ниво од 2,5 проценти

Бриф

Основната каматна стапка останува на ниво од 2,5 проценти

Сител

Основната каматна стапка останува на ниво од 2,5 проценти

Курир

Бизнис Вести Опсервер Кајгана Република МКД Frontline MakPress +инфо

Петрески за МИА: Ефектите од зголемувањата на каматната стапка треба допрва да се почувствуваат

Сител - 10.08.2022

Народната банка демонстрираше јасни чекори за стабилизација на инфлациските очекувања и за справување со инфлацијата во среднорочна перспектива, така што ефектите од тие зголемувања на каматната стапка треба допрва да се почувствуваат, бидејќи ...

Штериева за МИА: Банките се претпазливи во однос на зголемувањето на каматните стапки

Пари

Како инфлацијата ќе влијае врз побарувачката на кредити? НРБМ очекува повисоки променливи каматни стапки, а можно е мало зголемување и на фиксната стапка

Факултети

Петрески: Ефектите од зголемувањата на каматната стапка треба допрва да се почувствуваат

Независен

Петрески: Ефектите од зголемувањата на каматната стапка треба допрва да се почувствуваат, ценовните притисоци ќе се намалат во следниот период

Опсервер

Петрески: Ценовните притисоци ќе се намалат во следниот период

Канал5

Петрески за МИА: Ефектите од зголемувањата на каматната стапка треба допрва да се почувствуваат

Press24

+инфо Слободен Печат Н.Македонија MakPress Либертас Вечер Прес Frontline

Основната каматна стапка е непроменета и е на нивото од 2,50%

24Инфо - 10.08.2022

На 9 август 2022 година се одржа редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка. На седницата беа разгледани најновите податоци и информации за домашната и за глобалната економија и најновите случувања на ...

НБ: Основната каматна стапка остана на нивото од 2,50%

Локално

Народната банка ја задржа основната каматна стапка непроменета, на нивото од 2,50%

Банкарство.мк

НБРМ: Основната каматна стапка е непроменета и е на нивото од 2,50 отсто

Макфакс

НБ: Основната каматна стапка е непроменета и е на нивото од 2,50%

Канал5

НЕМА НОВО ЗАТЕГНУВАЊЕ НА МОНЕТАРНАТА ПОЛИТИКА, основната каматна стапка останува на исто ниво

Фактор

НБ: Основната каматна стапка останува 2,50 отсто, просечната инфлација до јули е 10,9 отсто

Независен

Денар Слободен Печат Точка Вечер Прес Фокус 24 Вести Либертас 4NEWS

ДЕВИЗНИТЕ РЕЗЕРВИ СЕ КРЕНАА - во јули се зголемија за 80 милиони евра, сега се 3,2 милијарди

Фактор - 09.08.2022

Добра вест стигна од Народната банка. Во јули се зголемиле девизните резерви на државава, откако претходниот месец имаа намалување. Месечниот пораст е 80,5 милиони евра. На крајот на јули девизните резерви се близу 3,2 милијарди евра, говорат ...

Девизните резерви близу 3,2 милијарди евра

Опсервер

Девизните резерви близу 3,2 милијарди евра

Курир