TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Huawei продале 6 милиони уреди од серијата P20

Стандард - 13.06.2018

Huawei P20 и P20 Pro беа објавени кон крајот на март, а продажбата на уреди започна наскоро потоа. Два месеци подоцна, кинеската компанија објави дека продала 6 милиони уреди, но сé уште не е јасно од кој модел колку се продадени.

Новиот телефон на Huawei ќе има екран од речиси 7 инчи

Точка - 13.06.2018

Новиот паметен телефон кој што наскоро ќе го претстави кинеската компанија Huawei има дијагонала на екран која што досега беше „резервирана“ само за таблетите. Кога Самсунг на „ИФА“ саемот во 2011-та година го претстави Galaxy Note, телефон со кој ...

Samsung Galaxy Note 9 ќе има побрзо безжично полнење

Телефони.мк - 13.06.2018

Претстојниот моќник Samsung Galaxy Note 9 се очекува да биде еден од најнапредните фаблети на пазарот со мега батерија и бројни подобрувања во хардверот, софтверот и перформансите. Меѓу нив се споменува и новитетот на супер брзо безжично полнење на ...

Проверете дали вашиот телефон ќе добие нов Android

Телефони.мк - 13.06.2018

Android 8.0 Oreo има многу подобрувања во софтверот, но се уште сите телефони не го добија. Само 1% од Android уредите имаа Android Oreo во јануари, според проценката на Google. Таа цифра ќе се зголеми до крајот на годината, а ние ви го објавуваме ...

Huawei ќе го направи Mate 20 за да се бори против iPhone

Телефони.мк - 13.06.2018

Huawei Mate 20 највееројатно ќе биде лансиран на крајот на 2018 година. Новиот Mate предводник ќе има џиновски екран, кој ќе биде најголем досега од својата серија, а ќе биде и најголем воопшто од сите смартфони.

Xiaomi ги претстави новите смартфони Redmi 8 и Redmi 6A

USB - 13.06.2018

Кинеската компанија Xiaomi ги претстави своите нови модели на смартфони Redmi 8 и Redmi 6A во Кина. Redmi 6 нуди 5,45-инчен LCD дисплеј со сооднос од 18:9 и 720 x 1440 пиксели резолуција. Процесорот е 12 нм, 2.0ГХз Хелио П22, дополнет со три ...

Huawei Mate 20 може да има 6.9-инчен OLED дисплеј

Стандард - 12.06.2018

Информации од Јужна Кореја откриваат дека Huawei Mate 20 се очекува на крајот од годината и најверојатно, ќе има поголем дисплеј од неговиот претходник. Ова станува јасно од публикација на корејското издание The Bell, во кое се наведува дека Huawei ...

Претстојниот смартфон на Huawei ќе има огромен 6.9-инчен екран

USB - 12.06.2018

Новите информации сугерираат дека Huawei планира телефон со огромен екран од 6,9 инчи, а ќе користи OLED панел кој го произведува Samsung. Според наводите на медиумите, базирано на изворите од индустријата на дисплеи, Samsung почна со испорака на ...

Samsung ја враќа хоризонталната камера кај Galaxy Note 9

Телефони.мк - 12.06.2018

Samsung Galaxy S9 воведе двојна вертикална камера годинава, која изгледа дека ќе се смени повторно кај Galaxy Note 9. Зошто? Изгледа дека дека хоризонталната камера и сензорот за отпечатоци ќе бидат разместени поради поголемата батерија.

Xiaomi забележа шест пати помала загуба во првиот квартал за разлика од лани

USB - 12.06.2018

Кинескиот производител на смартфони Xiaomi објави нето загуба од 7 милијарди јуани (1.09 милијарди долари) за првиот квартал. Веста доаѓа во пресрет на иницијалната јавна понуда на компанијата, објави Ројтерс.

Намалена загуба: Xiaomi „во минус“ од 1 милијарда долари пред излегување на берзата

Таратур - 12.06.2018

Кинескиот технолошки производител на паметни телефони и други електронски уреди, Xiaomi, објави нето загуба од 1,09 милијарди долари за првиот квартал од 2018 година, што е шест пати помалку од загубата минатата година, пренесува Ројтерс.

Huawei Mate 20 може да има 6.9-инчен OLED дисплеј

Локално - 13.06.2018

Информации од Јужна Кореја откриваат дека Huawei Mate 20 се очекува на крајот од годината и најверојатно, ќе има поголем дисплеј од неговиот претходник. Ова станува јасно од публикација на корејското издание The Bell, во кое се наведува дека Huawei ...