TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија загуби на СП – поранешни репрезентативци се скараа меѓусебе (ФОТО)

24 Ракомет - 15.08.2019

Машката кадетска репрезентација на Македонија загуби од Португалија во осминафиналето на Мундијалот што се игра во Скопје. Поранешниот тренер на Охрид, Горан Андоновски е најгласен на социјалните мрежи и по овој пораз побара оставка од стручниот ...

ФОТО: Кадетите ја „светнаа“ соблекувалната дури и по болниот пораз на СП

Gol.mk - 14.08.2019

Јапонците станаа популарни низ светот поради нивното однесување на Светското првенство (СП) во фудбал кое се одржа во Русија затоа што ја „светнуваа“ соблекувалната дури и по поразите. Така денес беше и во СЦ „Борис Трајковски“...

Македонија останува во елитата, кадетите ја совладаа Босна и Херцеговина за втора победа на ЕП

МКД - 14.08.2019

Кошаркарската репрезентација на Македонија за играчи до 16 години обезбеди опстанок во А дивизијата откако попладнево ја доби пресметката со Босна и Херцеговина со 76-64. „Црвено-жолтите“ ќе разигруваат за пласман од 9 до 12 позиција на Европското ...

У-16: Убедлива победа против БиХ за опстанок во А-дивизијата

Сител - 14.08.2019

Македонската кадетска кошаркарска репрезентација одигра одличен дуел против БиХ и со убедлива победа го избори опстанокот во А-дивизијата. Победата од 76-64 ја остави нашата репрезентација во борбата за пласман од 9-тото до 12-тото место на ...

Мисијата исполнета: Триумф над БиХ за опстанок во елитата

Екипа - 14.08.2019

Македонија стигна до втората победа на Европското Првенство за кошаркари до 16 години, откако нашите надежи попладнево триумфираа над соодветната селекција над БиХ со убедливи 76-64. Поразот од Русија експресно беше оставен зад „црвено-жолтите“, кои ...

Храбра игра - голема победа: Кадетите со стил обезбедија место во елитата (ФОТО)

Sport 1 - 14.08.2019

Македонската кадетска репрезентација останува во борба за пласман меѓу 9-12 на Европското кошаркарско првенство во Удине, откако славеше против селекцијата на БиХ со 76-64. Со оваа втора победа на првенството, Македонија обезбеди место меѓу елитната ...

Кадетите ја победија БиХ и обезбедија А-дивизија за наредното ЕП

Gol.mk - 14.08.2019

Македонската кадетска репрезентација ја победи Босна и Херцеговина () на Европското првенство во Удине, Италија. Овој триумф на нашите надежи им носи разигрување од9-12 место, а воедно и потврда за место во А-дивизијата на следниот континентален ...

Имаа пет од пет во групната фаза, но останаа без четврт-финале на СП

24 Ракомет - 14.08.2019

Осминафиналните средби на Светското првенство за кадети носат интересни игри, а веќе се случи и едно изненадување. Еден од фаворитите за медал прерано заврши со игрите за висок пласман и утре ќе заврши и со настапот на Мундијалот.

ФОТО НА ДЕНОТ: Секоја чест за Дервишевиќ, овие прегратки ги прават момците уште посилни

SportMedia - 14.08.2019

Од прв до последен, од оние што играат до оние што не добија шанса, сите се заслужни за триумфот над БиХ, кој ни донесе виза за елитната А Дивизија. Македонија со оваа победа ќе разигрува од 9-12 место, односно веќе не е во опасната зона.

НАЈСИЛНИ КОГА Е НАЈПОТРЕБНО: Кадетите убедливи против Босна, остануваме во елитата (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 14.08.2019

Македонската кадетска репрезентација успеа да се издигне по поразот од Русија. Избраниците на селекторот Денис Дервишевиќ го добија дуелот за опстанок во А Дивизија, ја совладаа БиХ со 76-64 (19-20, 14-14, 30-14, 13-18).

Грми во соблекувалната на Македонија, има и зошто овие момци испишаа историја (ВИДЕО)

SportMedia - 14.08.2019

Кадетската репрезентација на големо го слави триумфот над БиХ, кој ни донесе опстанок во А Дивизија. Избраниците на Денис Дервишевиќ влегоа во историјата на македонската кошарка како прва млада селекција која успеала да обезбеди ново учество во ...

Младите кошаркари обезбедија опстанок во елитата

Слободен Печат - 14.08.2019

Репрезентацијата до 16 години со триумфот над БиХ ќе игра за пласман од 9 до 12 позиција на ЕП. Кошаркарската репрезентација на Македонија до 16 години брзо го заборави катастрофалниот пораз од Русија во осминафиналето и се врати на победничките ...

Најдобри кога е најпотребно, кадетите со победа над БиХ обезбедија опстанок во А Дивизија

Независен - 14.08.2019

Кадетските репрезентативци на Северна Македонија против Босна и Херцеговина го запишаа вториот триумф на Европското првенство за кошаркари до 16 години кое се игра во Удине, Италија со 76-64 (19-20, 14-14, 30-14, и 13-16).

Македонија останува меѓу елитата: Кадетите ја совладаа селекцијата на БиХ

Вечер - 14.08.2019

Македонската кошаркарска репрезентација (кадети), обезбеди место меѓу елитата, откако славеше над Бих со 76:64 на Европското првенство во Удине. Со оваа победа, „црвено – жолтите“ ќе се борат за место од 9-12 позиција, а тоа практично значи ...

Браво мајстори – кадетите со победа над Бих останаа меѓу елитните репрезентации

Спортклуб - 14.08.2019

Кадетската кошаркарска репрезентација на Македонија со денешната победа против селекцијата на БиХ со резултат 76:64, останува во борба за пласман помеѓу 9 и 12 место на ЕП кое се одржува деновиве во Удине.

Кадетките заминаа за Бугарија: Ќе бркаат место за А - Дивизијата

Sport 1 - 14.08.2019

Македонската репрезентација составена од кошаркарки до 16 години замина за Софија, Бугарија каде во наредните десет дена ќе земе учество на Европското првенство (Б - Дивизија). Кошаркарките речиси два месеца тренираа во Скопје и во Маврово, а ...

Битка за деветото место во Удине: Македонија – БиХ (ЛИНК)

SportMedia - 14.08.2019

По вчерашниот убедлив пораз од Русија (70-45), македонската кадетска репрезентација денеска ја почнува битката за опстанок во А Дивизија. Прв противник на нашите момци е селекцијата на Босна и Херцеговина која зад себе има лоша партија против ...

Кадетките заминаа на ЕП во Софија, утре отвараат против Холандија

SportMedia - 14.08.2019

Женската кошаркарска репрезентација до 16 години замина за Софија, Бугарија каде во наредните десет дена ќе земе учество на Европското првенство, дивизија Б. Кошаркарките речиси два месеца тренираа во Скопје и во Маврово, а одиграа и пријателски ...

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Сите погледи насочени кон Македонија-Португалија

24 Ракомет - 14.08.2019

После вчерашниот ден за одмор денеска репрезентациите кои се дел од Светското првенство за кадети ќе играат натпревари од елиминациите. Најдобрите 16 се во осминфиналето кое стартува од 14 часот, а завршува доцна вечерва.

СП за кадети: Заврши групната фаза, Македонија со три порази оди во елиминациите

24 Ракомет - 13.08.2019

Со вчерашните средби кои беа одиграни во двете сали во Скопје финишираше групната фаза на Мундијалот, па денеска репрезентативците се слободни. Ова е шанса за подготовка за натпреварите од елиминациите кои почнуваат утре, па оттаму може да се ...

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Слободен ден на Мундијалот

24 Ракомет - 13.08.2019

После седум дена исполнети со натпревари на кадетскиот Мундијал во Скопје, но и неколку други шампионати низ Европа денеска е првиот слободен ден и ќе нема натпревари во СЦ „Јане Сандански“ и СЦ „Борис Трајковски“.

У-16: Убедлива победа против БиХ за опстанок во А-дивизијата

4NEWS - 14.08.2019

Македонската кадетска кошаркарска репрезентација одигра одличен дуел против БиХ и со убедлива победа го избори опстанокот во А-дивизијата. Победата од 76-64 ја остави нашата репрезентација во борбата за пласман од 9-тото до 12-тото место на ...

Младите кошаркари поразени од Русија на ЕП

iPortal - 13.08.2019

Кадетската репрезентација на Северна Македонија ќе разигрува за пласман од деветтото до шеснаесеттото место на Европското првенство за кошаркари до 16 години, откако денеска избраниците на Денис Дервишевиќ беа поразени од селекцијата на Русија со ...

Кадетите обезбедија опстанок во А-Дивизија

А1 On - 14.08.2019

Кадетските репрезентативци на Северна Македонија против Босна и Херцеговина го запишаа вториот триумф на Европското првенство за кошаркари до 16 години кое се игра во Удине, Италија со 76-64 (19-20, 14-14, 30-14, и 13-16).

Кадетките заминаа за Бугарија на ЕП дивизија Б

Gol.mk - 14.08.2019

Женската репрезентација до 16 години замина за Софија, Бугарија каде во наредните десет дена ќе биде дел од Европското првенство, дивизија Б. Кошаркарките речиси два месеца тренираа во Скопје и во Маврово, а одиграа и пријателски натпревари на ...

Кадетките заминаа на ЕП во Софија, утре отвараат против Холандија

ММС - 14.08.2019

Женската кошаркарска репрезентација до 16 години замина за Софија, Бугарија каде во наредните десет дена ќе учествува на Европското првенство, дивизија Б. Кошаркарките речиси два месеца тренираа во Скопје и во Маврово, а одиграа и пријателски ...

Кадетите поразени од Русија на ЕП, ќе разигрува за пласман од деветтото до шеснаесеттото место

Нетпрес - 13.08.2019

Кадетската репрезентација на Северна Македонија ќе разигрува за пласман од деветтото до шеснаесеттото место на Европското првенство за кошаркари до 16 години, откако денеска избраниците на Денис Дервишевиќ беа поразени од селекцијата на Русија со ...

Кадетите обезбедија опстанок во А-Дивизија

+инфо - 14.08.2019

Кадетските репрезентативци на Северна Македонија против Босна и Херцеговина го запишаа вториот триумф на Европското првенство за кошаркари до 16 години кое се игра во Удине, Италија со 76-64 (19-20, 14-14, 30-14, и 13-16).

Кадетите поразени од Русија на ЕП

+инфо - 13.08.2019

Кадетската репрезентација на Северна Македонија ќе разигрува за пласман од деветтото до шеснаесеттото место на Европското првенство за кошаркари до 16 години, откако денеска избраниците на Денис Дервишевиќ беа поразени од селекцијата на Русија со ...

Кадетите обезбедија опстанок во А-Дивизија

Нетпрес - 14.08.2019

Кадетските репрезентативци на Северна Македонија против Босна и Херцеговина го запишаа вториот триумф на Европското првенство за кошаркари до 16 години кое се игра во Удине, Италија со 76-64 (19-20, 14-14, 30-14, и 13-16).

Кадетите обезбедија опстанок во А-Дивизија

Опсервер - 14.08.2019

Кадетските репрезентативци на Северна Македонија против Босна и Херцеговина го запишаа вториот триумф на Европското првенство за кошаркари до 16 години кое се игра во Удине, Италија со 76-64 (19-20, 14-14, 30-14, и 13-16).

Кадетите обезбедија опстанок во А-Дивизија

MakPress - 15.08.2019

Кадетските репрезентативци на Северна Македонија против Босна и Херцеговина го запишаа вториот триумф на Европското првенство за кошаркари до 16 години кое се игра во Удине, Италија со 76-64 (19-20, 14-14, 30-14, и 13-16).