TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФОТО: Продавниците станаа куќи на стравот - Австријците со страв влегуваат во супермаркетите поради коронавирусот

Press24 - 07.04.2020

Во актуелната коронавирус криза Австријците ги изменија своите навики за пазарење. Дури 61 отсто од нив, поради коронавирусот поретко ги посетуваат супермаркетите. Исто така 41 отсто велат дека со извесен страв влегуваат во супермаркетите, бидејќи ...

(ВИДЕО) Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме!

А1 On - 07.04.2020

„Веќе неколку недели, вие, јас, целата наша татковина, функционираме на поинаков начин, во секојдневна борба против коронавирусот. Заедно се бориме против невидлив непријател кој предизвика глобална пандемија и го загрозува здравјето на нашите ...

Душиковиот оксид како алтернативен лек во борба против коронавирусот

МакМода - 07.04.2020

Душиковиот оксид се тестира како возможен лек против коронавирусот. Овој оксид во минатото помогнал за многу цели, на пример, испитувањата покажале дека помага во опуштањето на крвните жили, но од душиковиот оксид се роди и сината таблетка наречена ...

(ВИДЕО) 360° Какви мерки донесе Македонија, а какви државите од соседството во борбата со ковид-19?

Либертас - 07.04.2020

Првиот случај на заразен со коронавирус во Македонија беше регистриран на 26 февруари. 50-годишна жена, враќајќи се од Италија, освен својот личен багаж, во земјава го донесе и вирусот. Венко Филипче ја соопштува информацијата за прв регистриран ...

Заев: Пред нас е најголемиот предизвик во борбата со коронавирусот (видео)

360 степени - 07.04.2020

Постепено нашата држава влегува во критична фаза која од стручните лица е оценета како најтежок и најсериозен период од пандемијата, оцени лидерот на СДСМ Зоран Заев, во видео-обраќање, откако владата вчера донесе поригорозни мерки за справувањесо ...

Во Вухан отстранети последните ограничувања, градот се враќа во нормала

Сител - 07.04.2020

Кинескиот град Вухан, каде што почна пандемијата на коронавирус, оваа недела ги отстрани последните ограничувања по повеќе од два и пол месеца строг карантин, јави ДПА. Од полноќ по локално време (04:00 по полноќ), сообраќајот во Вухан ќе се врати ...

Четири нови смртни случаи од Ковид-19 во земјава

Алсат-М - 07.04.2020

Починаа четири нови пациенти заболени од коронавирусот, дознава Алсат. Според нашите информации станува збор за пациенти од Куманово, Лабуништа (струшко), Челопек (тетовско) и еден од Штип.

Норвешка/Ковид19: Ширењето на вирусот е под контрола

Сител - 07.04.2020

Најновите податоци на властите во Осло покажуваат дека во Норвешка, секое заразено лице веројатно го пренесува вирусот на 0,7 други во просек, а пред воведувањето мерки за ограничување на движењето и контакти тој број бил 2,5.

Словенечкиот иноватор Зоран Дерновшек предлага иновативно решение за заштита од Ковид 19

Иновативност - 07.04.2020

Зоран Дерновшек oд Словенија е иноватор од своја 12 година и има неколку значајни иновации од која најпозната е природниот препарат за детоксификација РЕНС кој се користи за деца со аутизам.

Речиси 100.000 заболени од коронавирус во Германија, 173 нови починати

Макфакс - 07.04.2020

Во Германија во последните 24 часа регистрирани уште 3.834 нови случаи на коронавирус, така што вкупниот број на заразени достигна 99.225. Во текот на ноќта во Германија се потврдени 99 нови случаи на зараза, пренесува Ројтерс податоци од Инситутот ...

Експертите предупредуваат: Коронавирусот е само прва во низата пандемии што нè очекуваат!

Слободен Печат - 07.04.2020

Дури и кога ќе успееме да го запреме ширењето на коронавирусот, ќе мораме да се позабавиме со подготовките за следната глобална зараза, тврдат стручњаците за зачувување на животната средина.

Австријците се чувствуваат како да се во куќа на ужасот кога пазарат во маркетите

Денешен - 07.04.2020

Во тековната криза со новиот коронавирус, Австријците ги сменија навиките за купување. Според студија, дури 61 процент од Австријците посетуваат супермаркети поретко отколку пред кризата заради коронавирусот.

Експертите ставија точка на „лекот на Трамп“: Хидроксихлорин не гарантира лечење од коронавирус (ВИДЕО)

Слободен Печат - 07.04.2020

Лекарите во САД велат дека се изложени на притисок на пациентите да користат терапија со хидроксихлорин, а претседателот Трамп лично го промовираше во повеќе наврати. Хидроксихлорин, лекот кој подолго од деценија се користи за лечење на маралија и ...

Андоновиќ: На светскиот ден на здравјето, опаѓа бројот на починати од коронавирусот

Слободен Печат - 07.04.2020

Милион и 300 илјади заразени и 74.769 починати е досегашниот биланс од пандемијата на коронавирусот во светот. Досега се излекувани вкупно 284.882 луѓе, велат статистиките. Се чини дека заразата како да стивнува барем во однос на последните недели, ...

Црна Гора има 239 инфицирани, а БиХ стаса до 720

24Инфо - 07.04.2020

Во Црна Гора утрово се регистрирани нови шест инфицирани од коронавирусот со кои вкупниот број стаса до 239, соопшти Институтот за јавно здравје во земјата. Шесте ново заразени се откриени по анализата на 104 направени тестови.

Нови дваесет случаи со коронавирус вчера во Косово, вкупно 165 заразени

Алсат-М - 07.04.2020

Институтот за јавно здравство на Косово (ИШПК) информира дека вчера се потврдени нови 20 случаи кои, од извршените испитувања во текот на денот, резултирале позитивни на Ковид-19, со што официјалната бројка на заразени со новиот вирус во земјата ...

Состојба со Ковид-19 во светот до 10 часот

4NEWS - 07.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.349.660 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 74.816, а оздравеле 286.664 луѓе. СЗО објави соопштение во кое се вели дека наскоро ќе објави нови упатства за употреба на ...

173 лица од заболените со коронавирусот во Македонија без симптоми

еМагазин - 07.04.2020

Во Македонија од коронавирусот, според последните податоци, објавени вчера, изнесува 570. „Од пријавените случаи, 23,0% се/биле хоспитализирани во текот на болеста, а останатите случаи биле/се на домашно лекување и во домашна изолација, ...

Коронавирусот во светот: Оптимистички вести од Кина, здравствената состојба на британскиот премиер непроменета

OhridNews - 07.04.2020

Кина соопшти дека прв пат од 19 февруари нема нови смртни случаи предизвикани од Ковид 19, а градот Вухан, изворот на пандемијата се подготвува за укинување на карантинот. Во покраината Хубеи и главниот град Вухан нема нови локално пренесени случаи, ...

154 лица од заболените со коронавирусот во Македонија со хронична и здравствени состојби

еМагазин - 07.04.2020

Според последните податоци, објавени вчера, бројот на заболени со коронавирусот во Македонија изнесува 570. “Во однос на коморбидитети, кај 154 лица се присутни хронична/и здравствени состојби, од кои 108 лица имаат кардиоваскуларна болест, 33 со ...

Почина полицаец од коронавирус од Куманово

Канал5 - 07.04.2020

Почина полицаец од коронавирус од Куманово.Од МВР ја потврдија веста за медиумите но не откриваат повеќе детали во врска со смртта на ова лице ,во текот на денешниот ден ќе излезат со соопштение.

Дали сме ние некакви животни?!

Вечер - 07.04.2020

Скандалозниот предлог на двајцата француски доктори кои побараа експерименталниот лек за коронавирусот да биде тестиран во Африка, дојде и до германскиот интернационалец од редовите на лондонскиот премиерлигаш Челзи, Антонио Рудигер.

Коронавирусот прави пустош во „црнечките“ квартови во САД

Expres - 07.04.2020

Статистичките податоци на здравствените работници во Чикаго покажуваат дека Афроамериканците сочинуваат половина од сите случаи на коронавирус во градот и повеќе од 70% од смртните случаи, и покрај тоа што сочинуваат 30% од населението, јавува ...

ИЈЗ: Од вкупно 570 заболени, 347 лица имале контакт со веќе потврден случај на COVID-19 во државата или странство

365 - 07.04.2020

Од вкупно 570 регистрирани случаи на коронавирус во земјава од тестирани вкупно 5.493 материјали заклучно со 5 април, 276 се машки, а 294 се женски лица, без голема разлика во мopбидитетот (26.6 пoчинати на 100.000 лица кај машките и 28.5/100.000 ...

Норвешка е првата европска земја што објави дека вирусот го ставила под контрола

ММС - 07.04.2020

Норвешка ја стави под контрола епидемијата на Ковид-19, објави вчера норвешкиот министер за здравство, пишува „Ројтерс“, а пренесува хрватски „Јутарњи лист“. Причина за оваа значајна објава е што Норвешка преносливоста на вирусот ја намалила од 2,5 ...

Коронавирусот ја „освојува“ и Африка – 52 од 54 земји пријавиле заболени

ММС - 07.04.2020

Ковид-19 се’ повеќе се шири и на африканскиот континент. Досега 52 од вкупно 54 тамошни земји пријавиле заразани. Вкупно досега се регистрирани околу 10.000 случаи, иако тешко е да се претпостави вистинскиот биланс поради слабо разиениот здравствен ...

Македонија влезе во трета фаза, Куманово, Скопје и Дебар се во четврта: Какви се проценките за ширење на коронавирусот

еМагазин - 07.04.2020

Според последните податоци број на заболени со коронавирусот во Македонија изнесува 570. “Проценката на ризик на Светската здравствена организација (СЗО) на глобално ниво и на ниво на Европски Регион за понатамошно ширење на COVID-19 кажува дека ...

ДИЛЕМИ КАЈ НАУЧНИЦИТЕ: Зошто Ковид 19 може да биде смртоносен и за луѓе на помлада возраст?

Денешен - 07.04.2020

Од статистичките податоци добиени ширум светот и исто така од Словенија, јасно е дека новиот коронавирус предизвикува најголем број смртни случаи кај постарите генерации. За жал, во списокот на смртни случаи влегуваат и луѓе кои во поголемиот дел од ...

Пекевски: Во Берово нема заразени од Ковид-19, редовна дезинфекција во општината

Слободен Печат - 07.04.2020

Иако нема ниту еден заразен на подрачјето на општина Берово од Ковид 19, граѓаните се крајно одговорни во поглед на почитувањето на мерките, вели беровскиот градоначалник Звонко Пекевски. Тој во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, изјави дека ...

Грција се надева дека состојбата со вирусот ќе се смири до мај

PressingTV - 07.04.2020

Грчките власти се надеваат дека состојбата со корона вирусот ќе се смири до крајот на мај. Соседната земја подобро се справува со заразата за разлика од останатите земји на ЕУ и затоа грчките власти се надеваат дека ситуаацијата ќе се стабилизира до ...

9: НАТО е предуслов за развој, Австрија со групна тужба од 2.500 туристи, жените со Ковид-19 можат да дојат, последниве ...

Frontline - 07.04.2020

Преглед на вести до 9 часот ДОКТОРКАТА во партиска униформа . Џабир Дерала за д-р Нелоска, навидум добронамерната докторка. КОРОНА вирус потврден кај 570 луѓе од 18 градови, од утре нови мерки за ограничено движење.

Неколку знаци кои укажуваат дека организмот сам се изборил со коронавирусот а не сте ни свесни за тоа!

Магазин - 07.04.2020

Почетокот на кој било од овие симптоми може да биде јасен знак дека вашето тело веќе се справило со овој злобен вирус. Коронавирусот може, барем како што тврдат експертите во последните денови, може да го поминете и на нозе, без многу јаки симптоми.

Норвешка ја стави епидемијата под контрола

365 - 07.04.2020

Епидемијата на коронавирусот во Норвешка е „под контрола“, изјави норвешкиот министер за здравство Bent Hoeie во понеделникот, посочувајќи на ниската стапка на пренос на болеста. Лице кое го носи коронавирусот во Норвешка сега заразува, во просек, ...

Србин од Кенија: 50 милиони луѓе ги почитуваат воведените мерки

Слободен Печат - 07.04.2020

Официјалниот број на заболени во Кенија е 158, починати се 16 лица, а излечени се четири, но применети се многу рестриктивни мерки, за ширењето на коронавирусот да се држи под контрола. Стефан Топаловиќ од Белград кој веќе неколку години живее со ...

Германија.Ковид-19: Заразени речиси 100.000 луѓе

24Инфо - 07.04.2020

Во Германија, во изминатите 24 часа, регистрирани се уште 3.834 нови случаи на заразени со новиот коронавирус, со што вкупниот број заразени достигна 99.225. Во текот на ноќта се потврдени 99 нови случаи, според Институтот за инфективни болести ...

За првпат од јануари, Кина без починати од Ковид-19

Expres - 07.04.2020

Нема починат од коронавирусот во последните 24 часа, за прв пат од јануари, објавија Асошиејтед Прес и Франс Прес, повикувајќи се на податоци на здравствените власти. Епидемијата во Кина почна да „спласнува“ од минатиот месец, сепак, земјата се ...

Акциите на Wall Street растат бидејќи вирусот опаѓа во некои региони

Денар - 07.04.2020

Американските акции бележат раст, а зајакнаа и акциите на глобалните пазари, бидејќи се подобрува оптимизмот на инвеститорите поради податоците дека пандемијата од коронавирус го достигнала врвот и дека попушта во некои делови од светот.

Раст на акциите на Вол Стрит, бидејќи коронавирусот опаѓа во некои региони

Банкарство.мк - 07.04.2020

Акциите на американските компании бележат раст, а зајакнаа и акциите на глобалните пазари, бидејќи оптимизмот на инвеститорите се обновува поради изгледите дека пандемијата на коронавирусот го достигна својот зенит и веќе почна да опаѓа во некои ...

Речиси 11.000 починати од КОВИД 19 во САД

AKO - 07.04.2020

САД се искачија на неславното прво место по број на заразени од коронавирус. Според последните статистички податоци објавени на страницата на СЗО, во САД досега се регистрирани 367.758 заразени од коронавирус, од кои 19.788 се излечени, а починале ...

Како претприемачите низ светот се вклучија во борбата против коронавирусот?

Факултети - 07.04.2020

Насекаде низ светот организациите, компаниите и владите се трудат да ги одбегнат или намалат негативните последици од пандемијата на коронавирусот. Во овие моменти најбитна е солидарноста, но прашање е дали таа ќе биде доволна.

УТРИНСКА ПОШТА: Оптимизам во Њујорк, берзите живнуваат, Џонсон во болница…

CivilMedia - 07.04.2020

САД се сѐ уште на прво место по сите параметри во црната КОВИД-19 статистика. Во изминатите 24 часа, има 30.331 нови случаи на заразени со вирусот. Највисок број на смртни случаи (1.255) во светот за едно деноноќие се бележи, исто така, во САД, каде ...

Коронавирус: Жариштето се преселува во САД, загрижувачки бројки и во Франција

ММС - 07.04.2020

Бројот на заболените од коронавирус во светот, според податоците од синоќа, надмина еден милион и триста илјади, од кои околу 280.000 се излекувани, а околу 75.000 починале. Жариштето од Европа полека се сели во САД, каде што бројот на заразените ...

(Мапа) Голем раст на кумулативната инциденца во Куманово, како изгледа состојбата низ Македонија

еМагазин - 07.04.2020

Според последните податоци објавени вчера, бројот на заболени со коронавирусот во Македонија порасна на 570. Најголем дел од новозаболените 15 лица се во Куманово, 8. Вкупниот број на заболени лица во Куманово е 121.

Бугарија/Ковид-19: Заразени се 565 луѓе, 22 смртни случаи

Опсервер - 07.04.2020

Софија, 7 април 2020 () – Бројот на потврдени случаи на заразени од новиот коронавирус во Бугарија е 565 луѓе. Во изминатите 24 часа има 24 нови случаи, а во државата се пријавени 22 смртни случаи на коронавирусот. Излекувани се тројца нови пациенти.

Нова состојба во светот со починати од коронавирусот: Еве каква била вчера ситуацијата во споредба со завчера

Бизнис Вести - 07.04.2020

Соединетите Американски Држави станаа првата земја на светот во која бројката на заразени лица со коронавирусот надмина 360.000 заразени лица. Според Ворлдометар“, во САД се регистрирани нови 25.900 заразени. Вчера починале 1104 а завчера 1165 лица.

Дали Корона вирусот се пренесува преку храна?

Gotvi.mk - 07.04.2020

Дали Коронавирусот, штетниот и смртоносен вирус од Вухан се пренесува преку храната? Ова е многу деликатно прашање важно за сите нас, чиј одговор сите ги интересира. Според Европската Агенција за безбедност на храната, не постојат докази дека ...

Повторно се отвара прашањето: Дали коронавирусот „избегал“ од најнапредната кинеска лабораторија, која се наоѓа во ...

Слободен Печат - 07.04.2020

Американскиот био-експерт проф. Ричард Ебрајт од Инстутот за микробиологија при Универзитетот Рутгерс изјави: Додека документите докажуваат дека Ковид-19 не бил создаден во кинеска лабораторија, постои сомнеж дека овој коронавирус бил откриен таму и ...

Ковид-19: Секое петто дете во САД има потреба од болничко лекување

Опсервер - 07.04.2020

Њујорк, 7 април 2020 () – Околу 20 проценти од децата заразени од коронавирус во САД имаат потреба од болничко лекување, а хоспитализација е најверојатна кај бебиња на возраст помала од 12 месеци, покажува првата анализа на болеста кај најмладите ...

Како изгледа бројот на заболени со коронавирусот по градови

еМагазин - 07.04.2020

Според последните податоци, објавен вчера, бројот на заболени со коронавирусот се искачи на 570. Регистрирани се 15 нови случаи. “Според место на постојано живеење, случаи на COVID-19 се регистрирани во 18 градови: Скопје (239), Куманово (121), ...

ПРОФЕСОР ДРАГАН ДАНИЛОВСКИ ЗА ФАКТОР: Новиот корона вирус САРС-КоВ-2 е најопасен од сите негови „собраќа“

Фактор - 07.04.2020

Еден од најпознатите македонски епидемиолози, професорот Драган Даниловски, за Фактор открива дека новиот корона вирус, кој светот го нарече Ковид-19, но според Меѓународниот комитет за токсикологија неговото вистинско име е САРС-КоВ-2, е најопасен ...