TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Со посредство на Трамп, Израел потпиша договор со Бахреин и Емиратите

Канал5 - 15.09.2020

Израел денеска потпиша договори за нормализирање на односите со Бахреин и Емиратите, а американскиот претседател Доналд Трамп го стави својот потпис. Трамп рече дека „многу скоро“ другите земји ќе ги нормализираат односите со Израел и дека тоа е ...

Абас: Нема мир на Блискиот исток додека трае израелската окупација

Нетпрес - 15.09.2020

На Блискиот исток нема да има мир сѐ додека трае израелската окупација на палестинските територии, реагираше во вторникот претседателот на Палестинската самоуправа, Махмуд Абас, по потпишувањето на договорот за воспоставува целосни дипломатски ...

Косовските власти најавуваат исполнување на договорот од Вашингтон: Наскоро ќе воспостават дипломатски односи со Израел

360 степени - 15.09.2020

На церемонија во Приштина, организирана за еврејската Нова година, Хоти изјави дека Приштина и Израел ќе ги продлабочат односите во сите правци Косовскиот премиер Авдулах Хоти вечерва најави дека Приштина наскоро ќе ги продлабочи дипломатските ...

Израел ги потпиша со ОАЕ и Бахреин договорите кои „го менуваат текот на историјата“

Нетпрес - 15.09.2020

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги потпиша во вторникот во Белата куќа во Вашингтон договорите за нормализација на односите со министрите за надворешни работи на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), шеикот Абдулах бин Зајед ал-Најхан, и на ...

„Последните случувања Израел-Косово, почеток на една нова ера“

Слободен Печат - 15.09.2020

Трамп го стори она што другите не успеаја да го сторат 20 години Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху изрази оптимизам дека Косово и Израел ќе постигнат многу со заедничка работа во писмо кое го испрати до косовскиот народот.

Израел потпиша договор со Бахреин и ОАЕ: „Ова го менува текот на историјата“ (ВИДЕО)

МКД - 15.09.2020

Израел денес потпиша мировен договор „Договор на Абрахам" за нормализирање на односите со Бахреин и ОАЕ, а својот потпис го стави и американскиот претседател Доналд Трамп при тоа велејќи дека „многу скоро" и другите земји ќе ги нормализираат ...

Абас: Нема мир на Блискиот исток без да се стави крај на окупацијата на Израел

Локално - 15.09.2020

Палестинскиот претседател Махмуд Абас вечерва по потпишувањето на договорот за нормализирање на односите меѓу Израел и двете земји од Персискиот залив изјави дека „нема мир“ на Блискиот исток без „крај на окупацијата“.

Со посредство на Трамп, потпишани историските договори на Израел со ОАЕ и Бахреин

А1 On - 15.09.2020

Во Вашингтон со посредство на американскиот претседател Доналд Трамп беа потпишани историските договори за воспоставување на дипломатски односи на Израел и Обединетите Арапски Емирати и Бахреин.

Нетанјаху во последен момент доби овластување за потпишување договори со ОАЕ и Бахреин, Трамп најавува нови

Нетпрес - 15.09.2020

Израелскиот премир Бенјамин Нетанјаху во последен момент дознал дека нема овластувања за потпишување на договорите за нормализација на односите со Обединетите Арапски Емирати и Бахреин, извести во вторникот израелскиот канал N12, а истовремено ...

Во Вашингтон потпишан историски договор меѓу Израел, ОАЕ и Бахреин

Макфакс - 15.09.2020

Во Вашингтон беше потпишан историски договор за воспоставување дипломатски односи меѓу Израел и Обединетите Арапски Емирати и Бахреин. Договорот беше потпишан во присуство на американскиот претседател Доналд Трамп.

Хоти: Наскоро дипломатски односи со Израел

24Инфо - 15.09.2020

Косовскиот премиер Авдулах Хоти вечерва изјави дека Приштина наскоро ќе ги продлабочи дипломатските односи со Израел. На церемонијата организирана во рамките на еврејската Нова година, на која преку порака израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху им ...

Израел, ОАЕ и Бахреин, под покровителство на САД, потпишаа историски мировен договор

Опсервер - 15.09.2020

Вашингтон, 15 септември 2020 () – Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потпиша историски договор за воспоставување дипломатски односи на еврејската држава со Обединетите Арапски Емирати и Бахреин, во присуство на американскиот претседател Доналд ...

Во Белата куќа потпишан е уште еден историски договор (видео)

Локално - 15.09.2020

Денеска во Вашингтон беше потпишан историски договор за воспоставување дипломатски односи на Израел со Обединетите Арапски Емирати и Бахреин, во присуство на американскиот претседател Доналд Трамп.

Уште еден историски договор во Вашингтон

Точка - 15.09.2020

Во Вашингтон денеска е потпишан историски договор за воспоставување на дипломатските односи на Израел со Обединетите Арапски Емирати и Бахреин. Сето тоа се случило во присуство на американскиот претседател Доналд Трамп.

Трамп: Палестинците ќе преговараат или ќе бидат игнорирани

Локално - 15.09.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска за „Фокс њуз“ изјави дека договорите за нормализирање на односите на Израел со Обединетите Арапски Емирати и Бахреин, кои наскоро ќе бидат потпишани во Белата куќа, ќе изврши притисок врз Палестинците ...

Катар нема да воспостави дипломатски односи со Израел

Локално - 15.09.2020

Претставник на Министерството за надворешни работи на Катар денеска изјави дека нормализацијата на односите не е решение за израелско-палестинскиот конфликт и додаде дека официјална Доха нема да им се придружи на другите заливски држави кои Израел ...

Нетанјаху: Нова ера за Израел и Косово е на повидок

Локално - 15.09.2020

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вечерва по повод еврејската Нова година им се обрати на граѓаните на Косово и на припадниците на еврејската заедница во Косово и рече дека последните настани влеваат надеж дека претстои „нова ера“, од која ќе ...

Палестинците протестираа во Газа и на Западниот брег против нормализацијата со Израел

Опсервер - 15.09.2020

Рамала /Газа, 15 септември 2020 () – Стотици Палестинци денеска го кренаа својот глас против договорот за нормализирање на односите меѓу Израел и Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Бахреин, неколку часа пред официјалната церемонија на потпишување ...

Трамп: Продажбата на авиони Ф-35 на Емиратите за мене не претставува проблем

Опсервер - 15.09.2020

Вашингтон/Ерусалим, 15 септември 2020 () – Американскиот претседател Доналд Трамп денеска за „Фокс њуз“ изјави дека продажбата на авиони Ф-35 на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) нема да му претставува проблем, иако тоа било „камен на сопнување во ...

Бахреин и Израел дискутираа за партнерство во одбраната

Макфакс - 15.09.2020

Бахреин во понеделникот објави дека размислува за воспоставување на одбранбено партнерство со Израел по контроверзниот договор за нормализација на односите меѓу двете земји, пренесува официјалната Бахреинска новинска агенција (БНА).

Висок претставник на ОАЕ: Палестинците треба да сакаат да си помогнат

Макфакс - 15.09.2020

Палестинците треба да сакаат да си помогнат себеси и да сфатат дека договорот за нормализација на односите меѓу Обединетите Арапски Емирати и Израел ќе им помогне за нивната кауза ако го дозволат тоа, изјави висок дипломат од ОАЕ за „Тајмс оф ...

Трамповиот гамбит како увертира на новата партија геополитички шах во изборната кампања на САД

CivilMedia - 15.09.2020

пишува: Помина една недела откако Трамп во Вашингтон во манир на одличен претприемач ги седна своите нови клиенти од Балканот, наложувајќи да ги закопаат своите воени секири и да се свртат кон иднината, се разбира, во интерес на капиталот.

Трамп денеска претседава со потпишувањето на историските арапско-израелски договори

Опсервер - 15.09.2020

Вашингтон, 15 септември 2020 () – Американскиот претседател Доналд Трамп, денеска ќе претседава со потпишување на историските дипломатски договори меѓу Израел и двете арапски земји од Заливот, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Бахреин, што може да ...

Во Белата куќа потпишување на договорот меѓу Израел и ОАЕ

Р.С.Европа - 15.09.2020

Израел и Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) денеска во Белата куќа треба да потпишат договор за нормализација на односите. Двете држави на 13 август се согласија да воспостават целосни дипломатски односи, потег што беше поздравен како историски чекор ...

Израел е прва земја во светот, каде повторно е воведен целосен карантин

24Инфо - 14.09.2020

По укинувањето на целосниот карантин, попознат како заклучување, имаше еден вид консензус меѓу светските влади и експертите дека ваквите строги мерки за борба против пандемијата нема да бидат повторно воведени, освен на локално ниво.

На историските арапско-израелски договори Трамп ќе се потпише како сведок

Слободен Печат - 15.09.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп, денеска ќе претседава со потпишување на историските дипломатски договори меѓу Израел и двете арапски земји од Заливот, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Бахреин, што може да придонесе во зајакнувањето на ...

Трамп сведок на потпишувањето на историските арапско-израелски договори

Телма - 15.09.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп, денеска ќе претседава со потпишување на историските дипломатски договори меѓу Израел и двете арапски земји од Заливот, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Бахреин, што може да придонесе во зајакнувањето на ...

Трамп денеска претседава со потпишувањето на историските арапско-израелски договори

Либертас - 15.09.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп, денеска ќе претседава со потпишување на историските дипломатски договори меѓу Израел и двете арапски земји од Заливот, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Бахреин, што може да придонесе во зајакнувањето на ...

Трамп денеска претседава со потпишувањето на историските арапско-израелски договори

А1 On - 15.09.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп, денеска ќе претседава со потпишување на историските дипломатски договори меѓу Израел и двете арапски земји од Заливот, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Бахреин, што може да придонесе во зајакнувањето на ...

Трамп денеска претседава со потпишувањето на историските арапско-израелски договори

Курир - 15.09.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп, денеска ќе претседава со потпишување на историските дипломатски договори меѓу Израел и двете арапски земји од Заливот, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Бахреин, што може да придонесе во зајакнувањето на ...

Трамп денеска претседава со потпишувањето на историските арапско-израелски договори

MakPress - 15.09.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп, денеска ќе претседава со потпишување на историските дипломатски договори меѓу Израел и двете арапски земји од Заливот, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Бахреин, што може да придонесе во зајакнувањето на ...

Висок претставник на ОАЕ: Палестинците треба да сакаат да си помогнат себеси

Вечер - 15.09.2020

Палестинците треба да сакаат да си помогнат себеси и да сфатат дека договорот за нормализација на односите меѓу Обединетите Арапски Емирати и Израел ќе им помогне за нивната кауза ако го дозволат тоа, изјави висок дипломат од ОАЕ за „Тајмс оф ...

Висок претставник на ОАЕ: Палестинците треба да сакаат да си помогнат себеси

24Инфо - 15.09.2020

Палестинците треба да сакаат да си помогнат себеси и да сфатат дека договорот за нормализација на односите меѓу Обединетите Арапски Емирати и Израел ќе им помогне за нивната кауза ако го дозволат тоа, изјави висок дипломат од ОАЕ за „Тајмс оф ...

Бахреин и Израел дискутираа за партнерство во одбраната

Вечер - 15.09.2020

Бахреин во понеделникот објави дека размислува за воспоставување на одбранбено партнерство со Израел по контроверзниот договор за нормализација на односите меѓу двете земји, пренесува официјалната Бахреинска новинска агенција (БНА).

Висок претставник на ОАЕ: Палестинците треба да сакаат да си помогнат себеси

Точка - 15.09.2020

Палестинците треба да сакаат да си помогнат себеси и да сфатат дека договорот за нормализација на односите меѓу Обединетите Арапски Емирати и Израел ќе им помогне за нивната кауза ако го дозволат тоа, изјави висок дипломат од ОАЕ за „Тајмс оф ...

Бахреин и Израел дискутираа за партнерство во одбраната

24Инфо - 15.09.2020

Бахреин во понеделникот објави дека размислува за воспоставување на одбранбено партнерство со Израел по контроверзниот договор за нормализација на односите меѓу двете земји, пренесува официјалната Бахреинска новинска агенција (БНА).

Бахреин и Израел дискутираа за партнерство во одбраната

Точка - 15.09.2020

Бахреин во понеделникот објави дека размислува за воспоставување одбранбено партнерство со Израел по контроверзниот договор за нормализација на односите меѓу двете земји, пренесува официјалната Бахреинска новинска агенција (БНА).

Трамп: Продажбата на авиони Ф-35 на Емиратите за мене не претставува проблем

Либертас - 15.09.2020

– Американскиот претседател Доналд Трамп денеска за „Фокс њуз“ изјави дека продажбата на авиони Ф-35 на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) нема да му претставува проблем, иако тоа било „камен на сопнување во историските преговори за нормализирање на ...

Трамп: Продажбата на авиони Ф-35 на Емиратите за мене не претставува проблем

Слободен Печат - 15.09.2020

Трамп денеска прво ќе го прими министерот за надворешни работи на Бахреин, потоа на Емиратите, а потоа заедно со неговата сопруга Меланија Трамп ќе го примат и Нетанјаху во Белата куќа. Американскиот претседател Доналд Трамп денеска за „Фокс њуз” ...

Палестинците протестираа во Газа и на Западниот брег против нормализацијата со Израел

24Инфо - 15.09.2020

Стотици Палестинци денеска го кренаа својот глас против договорот за нормализирање на односите меѓу Израел и Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Бахреин, неколку часа пред официјалната церемонија на потпишување на договорите во Белата куќа.

Палестинците протестираа во Газа и на Западниот брег против нормализацијата со Израел

Либертас - 15.09.2020

Стотици Палестинци денеска го кренаа својот глас против договорот за нормализирање на односите меѓу Израел и Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Бахреин, неколку часа пред официјалната церемонија на потпишување на договорите во Белата куќа.

Израел, ОАЕ и Бахреин, под покровителство на САД, потпишаа историски мировен договор

24Инфо - 15.09.2020

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потпиша историски договор за воспоставување дипломатски односи на еврејската држава со Обединетите Арапски Емирати и Бахреин, во присуство на американскиот претседател Доналд Трамп.

Израел, ОАЕ и Бахреин, под покровителство на САД, потпишаа историски мировен договор

Либертас - 15.09.2020

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потпиша историски договор за воспоставување дипломатски односи на еврејската држава со Обединетите Арапски Емирати и Бахреин, во присуство на американскиот претседател Доналд Трамп.

Израел, ОАЕ и Бахреин, под покровителство на САД, потпишаа историски мировен договор

+инфо - 15.09.2020

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потпиша историски договор за воспоставување дипломатски односи на еврејската држава со Обединетите Арапски Емирати и Бахреин, во присуство на американскиот претседател Доналд Трамп.

Нетанјаху: На повидок нова ера за Израел и Косово

Опсервер - 15.09.2020

Приштина, 15 септември 2020 () – Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, вечерва, по повод еврејската Нова година им се обрати на граѓаните на Косово и на припадниците на еврејската заедница во Косово и рече дека последните настани влеваат надеж ...

Во Вашингтон потпишан историски договор меѓу Израел, ОАЕ и Бахреин

Вечер - 15.09.2020

Во Вашингтон беше потпишан историски договор за воспоставување дипломатски односи меѓу Израел и Обединетите Арапски Емирати и Бахреин. Договорот беше потпишан во присуство на американскиот претседател Доналд Трамп.

Косовските лидери славеа еврејска Нова година

Независен - 15.09.2020

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, вечерва, по повод еврејската Нова година им се обрати на граѓаните на Косово и на припадниците на еврејската заедница во Косово и рече дека последните настани влеваат надеж дека претстои „нова ера“, од која ќе ...

Нетанјаху: На повидок нова ера за Израел и Косово

+инфо - 15.09.2020

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, вечерва, по повод еврејската Нова година им се обрати на граѓаните на Косово и на припадниците на еврејската заедница во Косово и рече дека последните настани влеваат надеж дека претстои „нова ера“, од која ќе ...

Хоти: Наскоро дипломатски односи со Израел

Опсервер - 15.09.2020

Приштина, 15 септември 2020 () – Косовскиот премиер Авдулах Хоти вечерва изјави дека Приштина наскоро ќе ги продлабочи дипломатските односи со Израел. На церемонијата организирана во рамките на еврејската Нова година, на која преку порака ...

Израел, ОАЕ и Бахреин, под покровителство на САД, потпишаа историски мировен договор

ТВ21 - 15.09.2020

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потпиша историски договор за воспоставување дипломатски односи на еврејската држава со Обединетите Арапски Емирати и Бахреин, во присуство на американскиот претседател Доналд Трамп.