TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски: Не ни требаат талибански методи – Мицотакис за Мицкоски: Ќе биде во непријатна ситуација на НАТО Самитот

ТВ21 - 20.06.2024

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис вели дека не е задоволен од реториката на мандаторот Христијан Мицкоски. Ставот следува откако Мицкоски најави дека уставното име на државата ќе го користи во Собранието на претстојната заклетва за премиер и во ...

Мицкоски се подготвува за средба со Мицотакис, вели, сака предизвици

Телма

Мицкоски: Се подготвувам за „непријатната позиција“ за која зборува Мицотакис

Глас на Америка

Се подготвувам за предизвикот – вели Мицкоски откако Мицотакис го предупреди на непријатна позиција на НАТО-самитот ако продолжи со истата реторика за името

360 степени

Мицкоски: Изјавата на Мицотакис е анахрона, сѐ ќе кажам, бевме излажани за името со членство во ЕУ

МКД

Мицкоски: Се подготвувам за Самитот на НАТО, мојата позиција за употребата на името е јасна и никој за тоа не треба да има дилема

А1 On

„Нема да има европски фондови, ни членство во НАТО“: Ципрас со предупредување до Мицкоски ако не се почитува договорот од Преспа

Lider

Press24 Независен Zoom Фактор 365 Бизнис Вести Телма Канал5

Мицкоски го прифаќа предивикот на Mицотакис за соочување за преспанскиот на НАТО самитот

Канал5 - 20.06.2024

Најавата на мандатарот Мицкоски дека на седницата за избор на владата свечената заклетва ќе ја даде со уставното име, кое ќе го користи за време на странските посети, не ги омекнува ставовите на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис.

Мицотакис: Скопје да сфати дека не може да си игра со Атина за прашањето со името

Телма

Мицотакис не е задоволен со изјавите на Мицкоски

Сител

📽 ЗАЕВ ЈА УТНАЛ РАБОТАТА! Ципрас призна дека Грција ќе морала да го признае уставното име на Македонија

+инфо

ЦИПРАС: Ако Заев не го сменеше името, ќе бевме под голем притисок да го признаеме уставното име на соседот

Денешен

Преспанските камбани бијат за Македонија, ама и за меѓународното право

Н.Македонија

И по шест години Преспанскиот договор ја бранува јавноста

Пулс24

Локално CivilMedia Слободен Печат Либертас 24Инфо МКД +инфо МКД

Аирлија и со среќа нова влада

Слободен Печат - 19.06.2024

До Христијан Мицкоски, новиот премиер, како превентива: власта брзо ги расипува властодршците кога остануваат без контрола. По седум години горчлив опозициски леб, ВМРО-ДПМНЕ повторно е на власт и ја презема одговорноста за вкупните состојби во ...

Театар на апсурдот во Атина

Н.Македонија

Ципрас и Заев уште еднаш ја истакнаа потребата да се почитува Договорот од Преспа и ја повикаа ЕУ да ги одржи ветувањата

Либертас

Заев и Ципрас: Конференцијата во Атина прерасна во форум на прогресивните сили подготвени за предизвиците пред иднината на Европа

Zoom

Ципрас: Единствениот пат кон европска иднина и за иднината на Северна Македонија е да го почитува Преспанскиот договор

Локално

Шулц: ЕУ не испорача почеток на преговорите со Македонија заради „предавството“ на Франција

Во Центар

Ципрас и Заев уште еднаш ја истакнаа потребата да се почитува Договорот од Преспа и ја повикаа ЕУ да ги одржи ветувањата

Во Центар

Независен 360 степени МКД 365 MakPress

Ципрас: Се надевам дека новата Влада во Северна Македонија е свесна што ќе значи прекршувањето на Преспанскиот договор

Слободен Печат - 19.06.2024

Јас и Зоран се боревме во тешки времиња за нешто за што верувавме и уште веруваме дека беше неопходно во тоа време, иако сите ни велеа дека не е возможно. Сакавме да промовираме мир, а истовремено заштитувајќи ги националните интереси на нашите ...

Ципрас: Се надевам дека новата Влада во Северна Македонија е свесна што ќе значи прекршувањето на Преспанскиот договор

Градска

Ципрас: ЕУ треба да го реализира даденото ветување на Западен Балкан за да не загуби кредибилитет

24Инфо

Ципрас: ЕУ треба да го реализира даденото ветување на Западен Балкан за да не загуби кредибилитет

Centar

Ципрас: Со Зоран се боревме за промовирање на мир, истовремени штитејќи ги националните интереси на нашите земји

Centar

Ципрас: ЕУ треба да го реализира даденото ветување на Западен Балкан за да не загуби кредибилитет

Вести плус

Ципрас: Со Зоран се боревме за промовирање на мир, истовремени штитејќи ги националните интереси на нашите земји

Вести плус

Бриф Бриф Пулс24