TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Работните групи на власта и опозицијата на средба за законот за ЈО до крајот на неделава

24 Вести - 23.01.2020

Забелешките што ВМРО- ДПМНЕ ги има за Предлог-законот за јавно обвинителство не се за живот или смрт, но сепак сакаме закон кој што ќе ја подобри правдата и правдината во Република Македонија, изјави денеска на прес конференција претседателот на ...

Мицкоски бара опозицијата да го предлага јавниот обвинител, за Заев предлозите на ВМРО-ДПМНЕ доаѓаат од Будимпешта

Телма - 23.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека нема да преговара ниту пак ќе го прифати предложеното законско решение за јавно обвинителство кое според него има само една цел, амнестија на криминал преку целосна контрола на обвинителството.

ВМРО-ДПМНЕ ги подготви забелешките за Законот за јавното обвинителство

Канал5 - 23.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ ги подготви забелешките за Законот за јавното обвинителство, главните поенти ги соопшти лидерот на партијата Мицкоски на прес-конференција која ја следеше Јулијана Николовска. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски кажа дека ...

Заев: Предлог законот за јавно обвинителство е структурно и системско решение, сега ѝ требаме сите на државата

Локално - 23.01.2020

Предлог законот за јавно обвинителство е направен политичарите да не местат обвинители, туку да биде структурно и системско решение далеку од рацете на политичарите и во функција на јакнење на независноста и реформите во правосудството и воопшто не ...

Нема компромис за законот за ЈО кој амнестира криминал

Алфа - 23.01.2020

Не постои притисок кој што ќе ме натера на против уставен, нереформски и неевропски закон да подржам ниту како човек ниту пак како лидер на опозиција. Христијан Мицкоски е спремен за преговори околу законот за јавно обвинителство но нема да прави ...

Мицкоски: Хибридниот режим на Заев турка закон за обвинителство за амнестија на криминалот и неправдите

Канал5 - 23.01.2020

„Економист“ го оценува владеењето во Македонија како хибриден режим. Исклучително поразителна оценка за владеењето на правото и правната држава. На чекор сме до она што се опишува како авторитарен режим во кој Зоран Заев ја втурнува државата.

Мицкоски спремен за преговори, но нема да прави компромис за Законот за ЈО

Р.С.Европа - 23.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на прес конференција ја обвини власта дека е фокусирана на опструкции и кочења на нов квалитетен Закон за јавно обвинителство. Според него носењето на квалитетен закон би значело дека „Зоран ...

Мицкоски е подготвен за преговори, но не и за компромиси за јавното обвинителство

360 степени - 23.01.2020

„Вистински“ преговори за законот за јавно обвинителство треба допрва да почнат, со оглед на тоа што претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на денешната прес-конференција, изнесе серија забелешки за последниот предлог поднесен од ...

Мицкоски: Последниот кој има интерес од квалитетно решение за јавно обвинителство е Заев

Слободен Печат - 23.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека при анализата на Предлог законот партијата консултирала повеќе правни експерти кои, како што кажа, се подготвени да ги бранат забелешките. Дел од членовите во новиот предложен закон за јавно обвинителство се ...

Мицкоски: Законот што го предлага СДСМ е неприфатлив, пак сакаат посебно обвинителство со енормно високи плати

Фактор - 23.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, смета дека н овиот предлог од СДСМ за Законот за јавно обвинителство, за ВМРО-ДПМНЕ не е прифатлив. Тој на денешната прес конференција рече дека предлогот во неколку наврати го крши Уставот на државата и ...

Последното танго на власта и опозицијата

Deutsche Welle - 23.01.2020

До распуштањето на парламентот на 11-ти февруари на сцена е последниот обид за донесување на Законот за јавното обвинителство. Времето е кратко, волјата неизвесна Во наредниве денови работните групи на власта и на опозицијата ќе направат последен ...

Партиите ги интензивираат преговорите за Законот за јавно обвинителство

Алсат-М - 22.01.2020

За време на викендот ќе се состанат работните групи меѓу власта и опозицијата за усогласување на Предлог-законот за јавно обвинителство. Од координативната средба ВМРО-ДПМНЕ најави дека забелешките за текстот на законот ќе бидта претставени на ...

Дескоска: Негласањето на Законот за ЈО е обид за спас на одредени политичари

AKO - 22.01.2020

Министерката за правда, Рената Дескоска, уште еднаш предупреди дека негласањето за новиот Закон за Јавно обвинителство е обид да се спасат конкретни политичари од раката на правдата: ,,Негласањето на Законот за Јавно обвинителство е обид за ...

Работните групи за законот за јавно обвинителство на состанок до крајот на неделата

Глас на Америка - 22.01.2020

Преговарачкиот процес меѓу власта и опозицијата ќе се одблокира. Се чека на забелешките од ВМРО – ДПМНЕ за да се закаже нова средба. Крајниот рок за носење на законот е 11 февруари кога се распушта Собранието Работните групи на СДСМ и ВМРО - ДПМНЕ ...

Власта не ја исклучува опцијата за носење на законот за ЈО и без ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 22.01.2020

Петок евентуално сабота ќе се сретнат работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Законот за ЈО. Министерката за правда Рената Десковска вели шансите да се донесе законот во голема мера зависи од расположението но и она што ќе го понуди ВМРО-ДПМНЕ, но ...

Викендов нови разговори за Законот за обвинителство - опозицијата подготвува писмени забелешки

Сител - 22.01.2020

До крајот на неделата, а најверојатно во сабота ќе се состанат работните групи на власта и опозицијата за новата верзија на законот за обвинителство откако вчера претставници на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го одблокираа дијалогот што беше закочен речиси пет ...

ВМРО-ДПМНЕ ги подготви забелешките, средба на работните групи до крајот на неделата

Канал5 - 22.01.2020

Преговарачките тимови од власта и опозицијата до крајот на неделава ќе седнат повторно на заедничка маса, откако денес ВМРО-ДПМНЕ во Министерството за правда ќе ги достави пакет предлозите за кои треба да дебатираат на средбата.

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ му се закани на Милошоски со тужба

Фокус - 22.01.2020

Независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ и коалицијата, во целост ги отфрла лажните наводи изнесени од пратеникот Антонио Милошоски, вчера на емисијата „Што не е јасно“ на Алфа телевизија, каде што обвини за поткуп на пратеници од НПГ за гласањето ...

Дескоска: Негласањето на законот за Јавното обвинителство е обид за избегнување на правдата од одредени политичари

Макфакс - 22.01.2020

Министерката за правда, Рената Дескоска, истакна дека отвореноста на судството и неговата транспарентност преставуваат основни претпоставки за зголемување на довербата на јавноста, а посочи и дека Судскиот совет е клучниот орган што треба да ...

Разговорите за Законот за ЈО се интензивираат, разликите остануваат

Нетпрес - 22.01.2020

Разговорите околу предлог законот за јавно обвинителство се интензивираат, но клучните разлики меѓу власта и опозицијата што треба новата легислатива да содржи се уште опстануваат. Нова средба на преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ треба да ...

Костадинов: Добрата страна е што предметите на СЈО ќе имаат извесност

Слободен Печат - 22.01.2020

Тој додаде дека досега ВМРО-ДПМНЕ само се обидувало да го спаси криминалот и криминалците од нивните редови. Деновите пред да биде закажана средба на работните групи кои ќе треба да дискутираат за Законот за ЈО, ВМРО-ДПМНЕ ќе достават забелешки кои ...

Се интензивираат разговорите за Законот за ЈО

Р.С.Европа - 22.01.2020

Министерката за правда Рената Дескоска денеска рече дека шансите дали ќе се донесе или не законот за јавно обвинителство зависат од вистинската волја на ВМРО-ДПМНЕ. На новинарско прашање дали има опција законот да се донесе без најголемата ...

Обвинителите од СЈО пречка за Законот за јавно обвинителство

Алфа - 22.01.2020

Oбвинителите од СЈО и евентуалното префрлање во обвинителството со кое раководи Вилма Русковска останува најголемата пречка за договор меѓу власта и опозицјата. До крајот на неделава работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе ги усогласуваат ставовите.

Дескоска: Законот за ЈО не предвидува апсолутен трансфер на обвинителите на СЈО

Фокус - 22.01.2020

Апсолутно не е точно тврдењето на ВМРО-ДПМНЕ дека во новиот предлог закон е предвидено „вдомување“ на обвинителите од поранешното Специјално јавно обвинителство во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, вели министерката за ...

Средба на работните групи за Законот за ЈО – Дескоска: Голема е веројатноста за постигнување компромис

ТВ21 - 22.01.2020

Дали постојат реални шанси да се изгласа Законот за ЈО пред распуштањето на Собранието? Министерката за правда, Рената Дескоска вели дека тоа зависи од реалната волја на ВМРО-ДПМНЕ. Опозициската партија ДПМНЕ треба да ги стави евро интеграциските ...

Дескоска: Дали ќе се донесе или не законот за ЈО зависи од волјата на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 22.01.2020

Шансите дали ќе се донесе или не законот за јавно обвинителство зависи од вистинската волја на ВМРО-ДПМНЕ, да ги стави интересите за евроинтеграција пред интересите на одредени нивни партски членови за кои се водат постапки сега од редовното ...

Милошоски: Филипче, Шекеринска и другите, кај Боки 13 на гости да не слушале плочи од 80-тите?

Фокус - 22.01.2020

За пропаѓањето на СЈО е одговорна актуелната власт, која го злупотреби СЈО за политички и материјални цели. Ова го истакна пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски во гостувањето на „Што не е јасно“ на Алфа ТВ.

Дескоска: Денеска ги чекаме амандманите од ВМРО-ДПМНЕ за законот за ЈО и веднаш ќе закажеме средба

+инфо - 22.01.2020

Денеска ги очекуваме амандманите од ВМРО-ДПМНЕ за законот за јавното обвинителство и веднаш ќе закажеме средба, изјави министерката за правда Рената Дескоска. Според неа, законот има шанси да се донесе пред изборите доколку ВМРО-ДПМНЕ има искрени ...

Милошоски: Работните групи на власта и опозицијата на средба за законот за ЈО до крајот на неделава

А1 On - 22.01.2020

Договорено е работните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство да имаат средба до крајот на неделава, изјави денеска на прес-конференција во Собранието пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски.

Закон за ЈО: Работните групи ќе се сретнат неделава – власта не исклучува опција за носење на законот и без ВМРО-ДПМНЕ

360 степени - 22.01.2020

Договорено е работните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство да имаат средба до крајот на неделава, изјави денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски.

Дескоска: Може да има задни намери во амандманите на ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 22.01.2020

Министерката за правда, Рената Дескоска, денеска на брифинг со новинарите рече дека денеска власта ги чека амандманите од опозицијата за Законот за обвинителство по што ќе биде утврдено кога ќе започнат средбите на работните групи.

Осумтемина што гласаа за променета на името му се заканија со тужба на Милошоски

Република - 22.01.2020

Осумте пратеници што гласаа за промена на уставното име преку соопштение во јавноста во целост ги отфрлаат, како што велат, лажните наводи изнесени од пратеникот Антонио Милошоски во вчерашната емисија „Што не е јасно“ на „Алфа“, каде што тој ги ...

Подобро без закон отколку без предметите на СЈО

Слободен Печат - 22.01.2020

Според аналитичарите, подобро е и да не се донесе законот, отколку со евентуалните отстапки на СДСМ кон опозицијата да се загрозат предметите што ги водеше Специјалното јавно обвинителство, а кои сега се во Јавното обвинителство.

ВМРО-ДПМНЕ не сака да се донесе законот за обвинителство, зашто не знаат од април кој ќе биде опозиција

Сакам да кажам - 22.01.2020

Иако лидерот на СДСМ Зоран Заев покажува иницијатива за обезбедување двотретинско мнозинство, а претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вели дека сака модерен закон за Јавно обвинителство кој ќе обезбеди непристрасно гонење на криминалот и ...

Милошоски за “Рекет”: Боки е само извршител, Катица рекетирала со помош на високи функционери

Магазин - 22.01.2020

Во вчерашното гостување во емисијата Што не е јасно на ТВ Алфа, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски истакна дека залудно е да се донесе и најмодерниот закон за ЈО, кога случајот со градоначалникот на Шуто Оризари Курто Дудуш би стигнал до ...

Без напредок околу Законот за Јавно обвинителство по средбата Маричиќ - Муцунски

Глас на Америка - 21.01.2020

Од опозициската ВМРО - ДПМНЕ најавија дека ќе изготват предлози и забелешки за Законот а потоа може да продолжат со преговори работните групи на двете партии. Засега во Собранието не е обезбедено неопходното двотретинско мнозинство СКОПЈЕ - ...

ВМРО-ДПМНЕ со забелешки на текстот на законот за ЈО - нова средба до крајот на неделата

Сител - 21.01.2020

Работни групи, а не лидерска средба за законот за обвинителство договориле претставниците на првите луѓе на сдсм и вмро-дпмне Зоран Заев и Христијан Мицкоски. Како што брифираат од опозициската партија на средбата меѓу Бојан Маричиќ, советник на ...

Нема напредок во разговорите за Законот за јавно обвинителство

Канал5 - 21.01.2020

Власта и опозицијата ги обновуваат разговорите за Законот за Јавното обвинителство. Со најава за нови предлози и забелешки на владиниот предло-закон стартува новата серија на средби меѓу власта и опозицијата за Законот за јавно обвинителство.

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави забелешки на законот за ЈО, нова средба со СДСМ до крајот на неделава

Канал5 - 21.01.2020

Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Ова, како што брифираат од двете партии, е договорено на денешната ...

Законот за Јавно обвинителство ќе го дочека и распуштањето на Собранието

Н.Македонија - 21.01.2020

Работните групи на позицијата и опозицијата денеска седнаа на средби повторно за изнаоѓање заедничко решение за Законот за Јавно обвинителство 12 дена пред распуштањето на Собранието. Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од опозициската ВМРО-ДПМНЕ ...

Заврши средбата Маричиќ-Муцунски, ВМРО-ДПМНЕ ќе даде нови предлози и забелешки

Нетпрес - 21.01.2020

ВМРО – ДПМНЕ ќе излезат со нови предлози и забелешки кои ги изработуваат стручните тимови, во врска со законот за ЈО. Ова е заклучокот кој произлегол од денешната средба на претставниците на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Бојан Маричиќ и Тимко Муцунски.

Милошоски: Обвинителите од СЈО не треба да бидат префрлени во обвинителството на Русковска

Локално - 21.01.2020

Предлогот за законот за ЈО, четврти по ред од министерката Рената Дескоска пристигна до нас, договорено е до крај на неделата да имаме средби со власта на кои ќе разговараме за законот. Имаме голем број на забелешки.

Закон за Јавно обвинителство – страните се сетија две недели пред распуштање на Собанието

ТВ21 - 21.01.2020

12 дена пред распуштањето на Собранието, работните групи повторно на средби за изнаоѓање заедничко решение за Законот за Јавно обвинителство. Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, се сретнаа за да дебатираат околу ...

Милошоски: Со предлог законот за ЈО, Заев сака да им обезбеди сигурни и високи позиции на поранешните обвинители од ...

Курир - 21.01.2020

Една од главните забелешки е што во преодните и завршните одредби на предлог законот за Јавно обвинителство се остава еден простор за условно речено удомување на поранешните обвинители од СЈО, односно нивно привилегирано законско удомување во ...

Милошоски: Јанева рекетирала, а Боки 13 извршувал со помош на високи челници од владата на СДСМ и Заев

Курир - 21.01.2020

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски во вечерашното гостување во емисијата Што не е јасно на ТВ Алфа, истакна дека селективната правда во Република Македонија негативно влијае на положбата и имиџот на државата пред Европската унија и ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави забелешки на законот за ЈО, нова средба до крајот на неделава

Press24 - 21.01.2020

Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Ова, како што брифираат од двете партии, е договорено на денешната ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави предлози и забелешки на законот за ЈО – нова средба до крајот на неделава

ТВ21 - 21.01.2020

Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Ова, како што брифираат од двете партии, е договорено на денешната ...

ВМРО-ДПМНЕ подготвува забелешки на законот за ЈО, нова средба до крајот на неделава

МКД - 21.01.2020

Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе подготват и ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи нова средба на работните групи.

Нова средба за законот за Јавно обвинителство до крајот на неделата

Р.С.Европа - 21.01.2020

Заврши средбата меѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО – ДПМНЕ на која се разговараше за можните решенија и одоглавување на дијалогот за законското решение за Јавното обвинителство.

Преговорите ќе продолжат: ВМРО-ДПМНЕ ќе достави забелешки за Законот за ЈО, СДСМ се сложи

PressingTV - 21.01.2020

Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Ова, како што брифираат од двете партии, е договорено на денешната ...