TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Давиде Бривио е новиот шеф на одделот за трки во Alpine

Додај Гас - 18.01.2021

Потврдата дека поранешниот шеф на MotoGP тимот на Suzuki, Давиде Бривио, е новиот шеф на одделот за трки во Alpine, доаѓа директно од компанијата Тој ќе го предводи тимот и во хиерархијата ќе биде веднаш под извршниот директор на Alpine, Лорент Роси.

Бривио официјално го замени Мото ГП со Формула 1 и ќе го води тимот на Алпин

Дерби - 17.01.2021

Ребрендираниот Формула 1 тим на Рено кој во новата сезона ќе го носи името на автомобилскиот бренд Алпин, денеска официјално го потврди ангажманот на Давиде Бривио. Италијанецот е поставен за нов спортски директор на тимот и во раководната ...