TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

“Брутално, без правила“: Дали се спрема нова војна?

Денар - 19.06.2024

Шефот на либанскиот Хезболах, Саид Хасан Насрала, предупреди дека неговата група ќе се бори „без правила“ во случај на поширока војна со Израел и дека никаде во Израел нема да биде безбедно.

Лидерот на Хезболах го предупредува Израел од поширока војна со употреба на ново оружје

Слободен Печат

Хезболах: Ниту едно место во Израел нема да биде поштедено во случај на напад врз Либан

Макфакс

Лидерот на Хезболах во телевизиско обраќање им се закани на Израел и Кипар

365

Израел ги одобри плановите за офанзива во Либан: Расте тензијата поради ескалација на прекуграничните конфликти со Хезболах, се заканува тотална војна (фото)

Во Центар

Израелската војска одобри план за напад на Либан

Нетпрес

Расте загриженоста поради можна нова војна во Либан

Deutsche Welle

Нетпрес Локално МКД Глас на Америка МКД CivilMedia Бизнис Вести Zoom

ОН: Израел веројатно повеќе пати ги прекршил правилата на војување

МКД - 19.06.2024

Израелската војска веројатно повеќе пати ги прекршила основните принципи на законот за војување и не правела разлика меѓу цивили и борци за време на својата воена операција во Појасот Газа, соопшти денес Канцеларијата на Обединетите нации за ...

ОН го обвинија Израел: Можеби систематски го крши меѓународното право во Газа

Макфакс

ОН: Израел „можеби ги прекршил законите за војна“

Р.С.Европа

Од ОН се сомневаат дека Израел ги прекршил основните принципи на законите за војна за време на офанзивата во Газа

Слободен Печат

Франција се предомисли – Израел може да учествува во меѓународната изложба на оружје

Нетпрес

ОН ја поздравија израелската тактичка пауза за испораката на помош за Газа

MakPress

ОН: Израел „можеби ги прекршил законите за војна“

Алсат-М

Денешен Канал5 MakPress Опсервер Точка 24Инфо Денешен

Израел со нападите во Газа можеби ги има прекршено „законите за војна“, вели Канцеларијата за човекови права на ОН

Глас на Америка - 19.06.2024

Во извештајот е наведено дека израелските сили не успеале „ефикасно да ги разликуваат“ цивилите и милитантите на Хамас во Газа Канцеларијата за човекови права на Обединетите нации соопшти дека израелските воздушни напади врз Газа „можеби постојано ...

Израелската армија ја уништи целата палестинска страна на преминот Рафах

Во Центар

Бројот на загинати Палестинци во Газа се приближува до 37.400, Израел продолжува со нападите

Во Центар

ВИДЕО | Андоновиќ: Израел одобри планови за офанзива во Либан, Нетанјаху го обвини Бајден за блокада на помошта во оружје

Слободен Печат

Прекинот на огнот во Газа може да доведе до крај на конфликтот меѓу Израел и Хезболах, изјавија САД

Глас на Америка

Израелското разузнавање неколку недели пред 7 октомври предупредило за нападот на Хамас

Слободен Печат

Израелските сили ги засилија нападите на Рафа, 17 Палестинци убиени во бегалските кампови

Нетпрес

Во Центар МКД Нетпрес Глас на Америка МКД Бизнис Вести Слободен Печат CivilMedia

Бела куќа: Не ја откажавме средбата со израелските претставници по изјавата на Нетанјаху

Канал5 - 19.06.2024

Белата куќа го демантира извештајот дека го откажала состанокот на високо ниво со израелски официјални претставници во знак на протест поради тврдењето на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека Вашингтон ја задржува испораката на оружје .

Израелците организираат нови масовни демонстрации против Нетанјаху

Глас на Америка

Илјадници луѓе протестираа во Ерусалим против владата на Нетанјаху

Радио МОФ

Како ќе влијае распуштањето на воениот кабинет на Бенјамин Нетанјаху врз мировниот процес во Газа?

Независен

(ФОТО) Водени топови за демонстрантите во Ерусалим кои бараат нови избори

Слободен Печат

ФОТО| Полицијата ги одби антивладините демонстранти од пред домот на Нетанјаху

Нетпрес

Нетанјаху го распушти воениот кабинет

Во Центар

Бизнис Вести MakPress Либертас Слободен Печат 24Инфо +инфо Н.Македонија 24 Вести

Белата куќа со одговор на обвинувањата на Нетанјаху: Само една пратка оружје за Израел беше паузирана

Слободен Печат - 19.06.2024

Белата куќа возврати на обвинувањата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, кој рече дека администрацијата на Бајден ја задржува испораката на оружје за Израел. Прес-секретарот на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, потврди дека останува тековната ...

Нетанјаху: Блинкен се обврза дека ќе ги укине ограничувањата за испораките на оружје од САД

CivilMedia

ПОДАРОК ОД БАЈДЕН ЗА НЕТАНЈАХУ Вашингтон ќе го укине ограничувањето на испораката на оружје за Израел

+инфо

Нетанјаху: Блинкен се обврза дека ќе ги укине ограничувањата за испораките на оружје од САД

Zoom

Нетанјаху: Блинкен се обврза дека ќе ги укине ограничувањата за испораките на оружје од САД

Слободен Печат

Блинкен се обврза дека ќе ги укине ограничувањата за испораките на оружје од САД, тврди Нетанјаху

Н.Македонија

НЕТАНЈАХУ ГИ ПОТСЕТИ САД НА ВЕТУВАЊЕТО Блинкен се обврза да ги укине ограничувањата за испораките на оружје за Израел

+инфо

Во Центар Либертас Пулс24 Канал5 MakPress