TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателот на Јужна Африка поднесе оставка

+инфо - 14.02.2018

Претходно, Зума наведе дека ќе поднесе оставка ако парламентот му изгласа недоверба, и дека „ништо лошо не направил“. Претседателот на Јужна Африка, Џејкоб Зума поднесе оставка. Својата одлука ја соопшти во телевизиско обраќање.

Зума: Притисокот за оставка не е фер

Глас на Америка - 14.02.2018

Претседателот на Јужна Африка Јакоб Зума, истакна дека притисокот врз него да поднесе оставка на функцијата е „неправеден“ и дека не му било кажано дека она што го направил е погрешно. Зума рече дека минатиот викенд се состанал со главните шестмина ...

Јужноафриканскиот претседател Зума конечно поднесе оставка

Нова ТВ - 14.02.2018

Џејкоб Зума поднесе оставка на функцијата претседател на Јужна Африка, и со тоа стави крај на повиците за повлекување по обвинувањата за неколку корупциски скандали, кои доведоа губење на поддршката од неговата владејачка партија Африкански ...

Зума не се согласува дека треба да поднесе оставка

А1 On - 14.02.2018

Џејкоб Зума, претседателот на Јужноафриканската Република изјави дека не се согласува со владејачката партија Африкански национален конгрес за да си поднесе оставка. – Не гледам причина зошто би поднел оставка од претседателската функција, рече Зума ...

Џејкоб Зума поднесе оставка

Press24 - 14.02.2018

Претседателот на Јужна Африка, Џејкоб Зума поднесе оставка. Својата одлука ја соопшти во телевизиско обраќање. Претходно,Зума наведе дека ќе поднесе оставка ако парламентот му изгласа недоверба, и дека „ништо лошо не направил“.

Џејкоб Зума одбива да се повлече од функцијата претседател на Јужна Африка

Макфакс - 13.02.2018

Јужноафриканскиот претседател Џејкоб Зума се спротивстави на ултиматумот од владејачката партија, која му даде рок од 48 часа да се повлече од функцијата. Сето тоа предизвика политичка криза во земјата, пренесува Гардијан.

Јужна Африка: Зума има рок од 48-часа да поднесе оставка како претседател

МКД - 13.02.2018

Раководството на Африканскиот национален конгрес (АНК), владејачката партија во јужноафриканската република, на јужноафриканскиот претседател Џејкоб Зума во понеделникот му даде рок од 48 часа да поднесе оставка од функцијата претседател на земјата, ...

Владејачката партија во ЈАР бара повлекување на Јакоб Зума од функцијата

Телма - 13.02.2018

Владејачката партија во Јужноафриканската Република, Африканскиот национален конгрес (АНЦ), на претседателот Јакоб Зума му даде рок од 48 часа да поднесе оставка од функцијата шеф на државата.

Владејачката партија во ЈАР бара повлекување на Јакоб Зума од функцијата

А1 On - 13.02.2018

Владејачката партија во Јужноафриканската Република, Африканскиот национален конгрес (АНЦ), на претседателот Јакоб Зума му даде рок од 48 часа да поднесе оставка од функцијата шеф на државата.

Џејкоб Зума поднесе оставка

Република - 14.02.2018

Претседателот на Јужна Африка, Џејкоб Зума поднесе оставка. Својата одлука ја соопшти во телевизиско обраќање. Претходно,Зума наведе дека ќе поднесе оставка ако парламентот му изгласа недоверба, и дека „ништо лошо не направил“.

Џејкоб Зума одбива да се повлече од функцијата претседател на Јужна Африка

Вечер - 13.02.2018

Јужноафриканскиот претседател Џејкоб Зума се спротивстави на ултиматумот од владејачката партија, која му даде рок од 48 часа да се повлече од функцијата. Сето тоа предизвика политичка криза во земјата, пренесува Гардијан.

Џејкоб Зума одбива да се повлече од функцијата претседател на Јужна Африка

Точка - 13.02.2018

Јужноафриканскиот претседател Џејкоб Зума се спротивстави на ултиматумот од владејачката партија, која му даде рок од 48 часа да се повлече од функцијата. Сето тоа предизвика политичка криза во земјата, пренесува Гардијан.

Џејкоб Зума одбива да се повлече од функцијата претседател на Јужна Африка

Sky - 13.02.2018

Јужноафриканскиот претседател Џејкоб Зума се спротивстави на ултиматумот од владејачката партија, која му даде рок од 48 часа да се повлече од функцијата. Сето тоа предизвика политичка криза во земјата, пренесува „Гардијан“.