TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Снежна покривка од Кина до Русија

Кајгана - 11.01.2019

Го чекавме многу долго, но снегот конечно пристигна и кај нас. Во последните неколку дена под снежна покривка се најдоа скоро сите земји во светот. Од далечната Кина, преку Блискиот исток па до Русија, целата земја е обоена во бело.

Викендов поларни температури до -15, а од понеделник нови врнежи од снег

Сител - 11.01.2019

До крајот на денов врнежи од снег од локален карактер ќе има во западните и во југозападните предели, додека на скијачките центри Попова Шапка и Маврово веќе снегот достигнува и до еден метар.

Вака во Австрија бијат битка со 2 метри снежна покривка (видео)

Таратур - 11.01.2019

Зимската „скијачка Мека“ Австрија е по вистинска снежна опсада, бидејќи снегот не престанува да паѓа веќе една недела. Многу жители од неколку населени места се буквално отсечени од остатокот на земјата поради огромните снежни врнежи и наноси.

Скопските снежни улици се најдоа во Гардијан!

Фокус - 11.01.2019

Снежната идила на скопските улици се најде во светски познатиот медиум Гардијан. Во објавената фото репортажа со наслов – Од Кина до Русија, светот во бела покривка во фотографии, сместени се 18 фотографии на снежни пејсажи од Полска, Русија, ...

Снежната покривка денеска ќе нарасте од 30 до 50 сантиметри

Кумановски м. - 11.01.2019

Под влијание на влажен и студен бран ќе има нови пообилни врнежи од снег, особено во западните делови. Насекаде ќе се формира нова снежна покривка од 10 до 30 см, а на планините позначителна, над 50 см.

УХМР со најава за обилни врнежи од снег

Кумановски м. - 11.01.2019

Под влијание на влажен и студен бран, утре и во четврток ќе има нови пообилни врнежи од снег, особено во западните делови. Како што информираат од Управата за хидрометеоролошки работи, насекаде ќе се формира нова снежна покривка од 10 до 30 см, а на ...

Викендов без врнежи од снег

OhridNews - 11.01.2019

Викендов во Охрид времето ќе биде променливо облачно, со повремени сончеви периоди и студено. Дневната температура ќе се движи од -2 до 0, а минималната од -8 до -5 степени целзиусови. Послаби врнежи од снег се очекуваат во понеделник.

Викендов стабилно и суво со ниски утрински температури

Тера - 11.01.2019

До утрово до 7 часот најмногу снег 95 сантиметри во Маврово, 57 Пожаране, 50 Попова Шапка, 48 Лазарополе, 44 Дебар, Крушево, 38 Тетово, 35 Битола, 34 Охрид, 32 Тополчани, 27 Ѓуриште, 25 Претор, 17 Скопје, 15 Прилеп, 14 Куманово, 12 Скопје Петровец, ...

Обновено+фото: Снежна радост

OhridNews - 11.01.2019

Снегот колку и да предизвикува одредени проблеми и непријатности во секојдневното живеење, носи бескрајна радост на најмладите и сите оние кои се чувствуваат така. На лединките на блиските планини околу Охрид деновиве врие од луѓе кои уживаат во ...

Снег нема да врне до понеделник, температурите многу ниски

Независен - 11.01.2019

Врнежите од снег денеска и за деновите од викендот ќе прекинат, а ќе продолжат од понеделник, но со многу намален интензитет. Ниските температури, особено утринските, кои ќе се движат од минус шест до минус 16 Целзиусови степени, во следните денови ...

Денес облачно со слаб снег, нови снежни врнежи еве од кога

Фактор - 11.01.2019

Денес ќе здивнеме од снежните врнежи а веќе од понеделник повторно ќе им се радуваме. Барем така предвидуваат метеоролозите за временската прогноза. Сонцето од облаците ќе се обиде да пушта краци но студеното време и минусните температури ќе бидат ...

Сообраќајот во Куманово без проблеми, велат надлежните

Кумановски м. - 11.01.2019

Сообраќајот на сите патни правци во Општина Куманово се одвива во зимски услови и без проблеми, стои во билтенот на Регионалниот центар за управување со кризи. Утринава снежната покривка била од 7 до 8 сантиметри, а како што информирале од Општина ...

Општина Куманово со број за пријавување завеани патишта

Кумановски м. - 11.01.2019

Поради интензивните врнежи од снег се преземаат конкретни мерки за расчистување на улиците од страна на екипите задолжени за чистење на снегот, информираат од Општина Куманово. Од општината ги информираат граѓаните дека е отворен дежуерн телефон за ...

Без отсечени населени места во тетовско и покрај обилните врнежи од снег и ниските темератури

Канал5 - 10.01.2019

Отежнато и во зимски услови се одвива сообраќајот низ Тетово и тетовско. Засега нема отсечени и непристапни населени места иако снегот што постојано паѓа и ниските температури може да влијаат на негативна промена во овој правец.

Полицијата мора да ги отстранува непрописно паркираните возила за да се исчистат тетовските улици од снегот

Сакам да кажам - 10.01.2019

Снежната покривка во Долнополошкиот регион достигнува над 35 сантиметри, па сообраќајот се одвива во отежнати услови. На патниот правец кон Попова Шапка е издадена забрана за движење на товарни возила и автобуси, а за патничките автомобили ...

Вака изгледа „исчистениот“ автопат Скопје-Тетово-Гостивар (ВИДЕО)

МКД - 10.01.2019

Студениот бран проследен со врнежи од снег што ја зафати Македонија го отежна одвивањето на сообраќајот. Јавното претпријатие Македонија пат има повеќе работни задачи и обврски, меѓу кои редовно и зимско одржување на магистралните и регионалните ...

Снежна покривка во Македонија

24 Вести - 10.01.2019

Вистинска снежна бура на западот од земјава. Снегот не престанува да врне,градовите оковани во голема снежна покривка и ниски температури, граѓаните се жалат дека снежните наноси надлежните не ги чистат навреме.

Снежната покривка во Ранковце до 70 сантиметри, непрооден дел од патот до село Герман

Вечер - 10.01.2019

Врнежите од снег кои непрестајно паѓаа повеќе од дваесет и четири часа во Ранковце од вчера попладне формираа снежна покривка од триесетина сантиметри во пониските делови на општината, додека во планинските места има снег и до седумдесет сантиметри.

На битолчани им се случува поларна зима

Алфа - 10.01.2019

До само пред два дена, битолчани во раните утрински часови се соочуваа со студови до дваесет степени целзиусови под нулата. Од вчера, нафтасаа и големи врнежи на снег, а во вечерните часови градот речиси беше во колапс поради големите снежни наноси, ...

Од пладне пообилни врнежи од снег

Тера - 10.01.2019

Најмногу снег дури 73 см во Маврови Анови, 40 Попова Шапка, 39 Крушево, 33 Битола, Охрид, 32 Претор, Пожаране, 30 Лазарополе, 27 Тополчани, 24 Дебар, 21 Ѓуриште, 16 Тетово, Берово, 15 Струмица, Прилеп, 13 Гевгелија, 10 Демир Капија, 9 Штип, 8 ...

33 сантиметри снег во Битола

Тера - 10.01.2019

Новите снежни врнежи ја зголемија снежната покривка во Битола. Според Управата за хидрометеоролошки работи до денеска до 7 часот таа е 33 сантиметри. Утрово во Битола беа измерени -4 степени.

Снежен ден во Скопје

Н.Македонија - 10.01.2019

Скопје е прекриено со снег по врнежите што го зафатија главниот град, но се чини дека тоа не ги спречува граѓаните да ги извршуваат секојдневните активности, како што може да се забележи во серијалот фотографии на „Нова ...

Врнежите од снег продолжуваат, екипите на Охридски комуналец постојано на терен

OhridNews - 10.01.2019

Снегот кој континуирано паѓа во изминатото деноноќие непрекинато создава нова снежна покривка. Службите од јавното претпријатие „Охридски комуналец“ се максимално ангажирани и во повеќе наврати се расчистуваат сообраќајниците и тротоарите како би се ...

Снежната покривка во Ранковце до 70 сантиметри, непрооден дел од патот до село Герман

MTM - 10.01.2019

Врнежите од снег кои непрестајно паѓаа повеќе од дваесет и четири часа во Ранковце од вчера попладне формираа снежна покривка од триесетина сантиметри во пониските делови на општината, додека во планинските места има снег и до седумдесет ...

Викендов поларни температури а од понеделник нови врнежи од снег

МКД - 11.01.2019

Според метеоролозите за време на викендот ќе имаме претежно стабилно и суво време но ќе биде многу студено, минималните температури на одредени места повторно ќе се спуштат и под -15 степени додека максималните на повеќе места ќе бидат околу па и ...

По ДАВИД следуваат поларни температури и под -15°C, нови снежни врнежи од понеделник

Либертас - 11.01.2019

До крајот на денов врнежи од снег од локален карактер ќе има во западните и во југозападните предели. додека на скијачките центри Попова Шапка и Маврово веќе снегот достигнува и до еден метар.

Снежната покривка во Ранковце до 70 сантиметри, непрооден дел од патот до село Герман

Сител - 10.01.2019

Врнежите од снег кои непрестајно паѓаа повеќе од дваесет и четири часа во Ранковце од вчера попладне формираа снежна покривка од триесетина сантиметри во пониските делови на општината, додека во планинските места има снег и до седумдесет сантиметри.

Се засилуваат врнежите, нова снежна покривка од 20 сантиметри

Centar - 10.01.2019

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од снег, кои околу пладне ќе засилуваат. Повеќе врнежи ќе има во западните и северните делови од земјава, каде што снежната покривка дополнително ќе се зголеми за 10 до 20 см, а на планините и за над 20 см.

Студен бран викендов - метеоролозите соопштија дека температурите значително ќе опаднат, подгответе се

Press24 - 11.01.2019

До крајот на денов врнежи од снег од локален карактер ќе има во западните и во југозападните предели. додека на скијачките центри Попова Шапка и Маврово веќе снегот достигнува и до еден метар, анализира Славчо Поповски.

Измерени 70 сантиметри снежна покривка - снегот не престанува да вее, ова е состојбата на патиштата

Press24 - 10.01.2019

Врнежите од снег кои непрестајно паѓаа повеќе од дваесет и четири часа во Ранковце од вчера попладне формираа снежна покривка од триесетина сантиметри во пониските делови на општината, додека во планинските места има снег и до седумдесет сантиметри.

Врнежите од снег околку пладне ќе се засилуваат

Кумановски м. - 11.01.2019

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од снег, кои околу пладне ќе засилуваат. Повеќе врнежи ќе има во западните и северните делови од земјава, каде снежната покривка дополнително ќе се зголеми за 10 до 20 см, а на планините и за над 20 см, ...

Викендов поларни температури до -15, а од понеделник нови врнежи од снег

Скопје инфо - 11.01.2019

До крајот на денов врнежи од снег од локален карактер ќе има во западните и во југозападните предели, додека на скијачките центри Попова Шапка и Маврово веќе снегот достигнува и до еден метар.